تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 10

همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی DSM کنار گذاشته شد؟

  در کتاب روانشناسی بالینی تالیف ای. جری فیرس و تیموتی جی. ترال، در فصل پنجم(تشخیص و طبقه بندی مشکلات روانی) و در صفحه 197(ترجمه فارسی مهرداد فیروزبخت؛ چاپ دوازدهم، 1392)، یکی از مباحث و معضلات کلی در طبقه بندی چهارمین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، با عنوان ملاحظات عملی طبقه بندی به صورت مختصر بیان شده است. در این بخش می خوانیم:

  «طبقه بندی روان پزشکی همواره تا حدودی تابع رشته پزشکی بوده است. اما هم زمان یک جنبه دموکراتیک هم دارد که کاملا گیج کننده است. برای مثال، سال ها بود که در روان پزشکی، همجنس خواهی یک بیماری محسوب می شد و با مداخلات روانپزشکی درمان می شد. اما در نتیجه ی تغییر نگرش های جامعه و برخی دلایل معتبر روان شناختی، همجنس خواهی از نظام راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی حذف شد و هم اکنون یک سبک زندگی متفاوت محسوب می شود(به اسپیتزر، 1981 مراجعه کنید). فقط آن نوع همجنس خواهی در چهارمین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی دیده می شود(برای مثال ذیل «طبقه اختلال جنسی که در جای دیگری مشخص نشده است») که فرد دچار آن اظهار بدارد از گرایش جنسی خود رنج می برد یا قصد تغییر گرایش جنسی خود را دارد. در اینجا بحث ما این نیست که آیا این تصمیم درست است یا غلط، بلکه بحث ما این است که چطور تصمیم گرفته شد همجنس خواهی از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی حذف گردد. حذف شدن بیماری همجنس خواهی با رای گیری از اعضای انجمن روان پزشکی صورت گرفت.
  این مثال یادآور آن است که نظام های طبقه بندی(مثلا راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) ساخته و پرداخته کمیته ها هستند. اعضای این کمیته ها نمایندگان جناح های علمی، نظری، حرفه ای و حتی اقتصادی متفاوتی هستند. در نتیجه طبقه بندی نهایی یک سند سیاسی است که معرف مصالحه های مشتریان حرفه ای گوناگونش است

  این بند عینا از ترجمه فارسی کتاب روانشناسی بالینی فیرس و ترال نقل شده است. تمامی مواردی که برجسته شده اند، نیاز به توضیحاتی دارند. به صراحت اعلام شده که طبقه بندی نهایی یک سند سیاسی است!

  سعی می کنم به زودی در خصوص موارد برجسته شده بحث کنم. شما هم روی این موارد فکر کنید.

  البته در خصوص دلایل روانشناختی(و سایر دلایل) در صورتی که میسر شود، ان شا الله بحثی مجزا و مفصل(در موضوعی دیگر) قرار خواهم داد.

  اختصاصی تالار همیاری
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_06_11 در ساعت 17:22
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,mhmd70,MMB,n.h,niloofarabi,samin66,مهدوی,مهرسا62,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 3. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  قرار بود که درباره اینکه همجنسگرایی چگونه از فهرست اختلالات روانی حذف شد، بیشتر صحبت کنیم.

  ابتدا در خصوص جنبه دموکراتیک این تصمیم گیری صحبت می کنم. منظور از این جنبه دموکراتیک، این جمله هست:

  حذف شدن بیماری همجنس خواهی با رای گیری از اعضای انجمن روان پزشکی صورت گرفت.

  در دهه های 1960 و 1970، جنبش هایی در کشورهای غربی(و به ویژه امریکا) صورت پذیرفت که در نهایت به تحت فشار گذاردن انجمن روانشناسی امریکا جهت حذف همجنسگرایی از فهرست اختلالات روانی منجر شد.

  در سال 1970، فعالان همجنسگرا در برابر انجمن روانشناسی امریکا(کنوانسیون APA) در شهر سان فرانسیسکو اعتراض کردند. این اقدام در سال 1971 هم تکرار شد، و انجمن روانشناسی امریکا که از این اوضاع ناخشنود بود، جلساتی برای رای گیری و تبادل نظر در خصوص اینکه آیا همجنسگرایی یک اختلال روانی است یا نه، برگزار کرد.

  آنچه در این بین قابل توجه است این است که حذف همجنسگرایی از DSM به خاطر دستاوردهای علمی نبود. واقعیت جدید یا مجموعه واقعیاتی که یک چنین تغییر بزرگی را تحریک و ایجاد کنند وجود نداشت. بلکه واقعیت این بود که تعدادی از همجنسگرایان شروع به سر و صدا کردن کرده بودند!

  آنها شروع به داد و فریاد کردن کرده بودند و می خواستند شنیده شوند! و انجمن روانشناسی امریکا هم با سرعتی باورنکردنی و البته با توجیهی به ظاهر منطقی به آنها واکنش نشان داد!!!

  انجمن اعلام کرد که این تغییر به دلیل پژوهش هایی بوده که نشان داده افراد همجنسگرا مانند افراد دگرجنس گرا از جهت گیری جنسی خویش خشنور بوده و زندگی شان سازگارانه است!(این بخش رو باید به وقتش توضیح بدهم؛ این قسمت مربوط میشه به تغییراتی که apa در تعریف اختلال روانی ایجاد کرده بود).

  بیشتر به نظر می رسد که این ادعا سپر محافظ APA باشد!

  قرن ها قبل هم این را می دانستیم که همجنسگرایان خشنودی خود از زندگی جنسی شان را اعلام می کنند. آیا برای دانستن چنین چیزی نیازمند پژوهش های جدید بودیم؟ اگر اینطور است، آیا برای وضعیت خشنود بودن دگرجنس گرایان از جهت گیری جنسی شان نباید تحقیق کنیم؟!!

  و سوال مهمتر اینکه اگر سازگاری و خشنودی ضعیف افراد ملاک اختلال بودن یا نبودن است، پس شواهد مربوط به قرار دادن همجنسگرایی در فهرست اختلالات روانی در همان ابتدا کجا هستند؟!

  نکته بسیار مهم دیگر این است که اتفاق آرایی در خصوص حذف همجنسگرایی از فهرست اختلالات روانی وجود نداشت. تنها حدود 55 درصد رای به حذف همجنسگرایی از اختلالات روانی دادند.

  البته APA سرپوش خوبی برای این اقدام خود پیدا کرد. با اینکه حقیقت این است که فشار جامعه همجنسگرایی(در آن موقع جامعه gay) باعث تغییر در طبقه بندی انجمن بود، اما آنها ادعا کردند که این تغییر به خاطر یافته های علمی بود!!

  با یک چنین رویه ای می توان به کسانی که اختلال روانی دارند مژده داد که مشکل آنها یک شبه با یک رای گیری!!! درمان خواهد شد!

  بر خلاف تصور برخی روانشناسان و افراد، حذف همجنسگرایی یک پدیده ناشی از یافته های علمی نبوده، بلکه کاملا مرتبط با جنبش های جنسی و فعالیت های سیاسی و بسیاری موارد دیگر بوده. همانطور که کاپلان می نویسد:

  تصویر کامل تر حاصل نمی شود مگر با در نظر گرفتن افکار فلاسفه ای مثل بوزول و فوکو، فعالان اجتماعی نظیر هاروی میلک، و تغییر سبک زندگی انسان مدرن خصوصا پس از انقلاب جنسی از دهه 60 میلادی(Kaplan and Sadock's Coprehensive Textbook of Psychiatry).

  البته هنوز سوالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ بدهیم.

  ان شاء الله به مرور زمان توضیحات را ارائه خواهم کرد.
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 4. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,n.h,niloofarabi,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 5. ارسال:3#
  سلام.توضیحات مفیدی بود
  چیزی که برای من به شخصه مشخص هست یکسری از افراد انگشت شمار که من اسم انها را میزارم طبقه اشراف کنترل رسانه و قدرت را در دست دارند و در نتیجه مردم آنچه را که انها بخواهند میپذیرند و باور می کنند.
  در بحث حذف شدن همجنس بازی از dsm هم دقیقا همین هست.
  من در رابطه با فراماسونری و شیطان پرستی خیلی تحقیق کردم و برایم کاملا مشهود هست که سران دولت ها همگی در صدد جنگ با خداوند هستند و دقیقا هرآنچه خدا حرام دانسته آنها حلال می دانند.
  شنیده ام در احادیث که افراد همجنس باز در روز قیامت با قوم لوط محشور خواهند شد اما به نظر من باید قوم لوط را با چنین افرادی محشور کنند چراکه اینها روی قوم لوط را هم سفید کرده اند
  سیاست در همه جا و از جمله علم هم نفوذ کرده و نتیجه آن هم میشود حذف همجنس بازی از dsm. در صورتی که در نسخه های قبل حذف نشده بود.
  آنها در واقع با این کار مهر تاییدی به این زده اند که همجنس بازی جزو ذات انسان ها است و چه کسی گفته است اختلال محسوب میشود؟
  اگر اختلال است پس چرا روان شناسان و روان پزشکان آن را از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی حذف کرده اند؟
  آنها با این کار خداوند را به مبارزه طلبیده اند و به همین خاطر هست که این همه تاکید میشود که بپردازید به روان شناسی اسلامی که ما وقتی میخواهیم فیلمی غربی را در صدا و سیما پخش کنیم اول سانسورش میکنم ولی نظریات روان شناسی بدون هیچ بررسی که آیا با فرهنگ ما همخوانی دارد در دانشگاه ها تدریس میشود.
  امروزه خیلی ها فکر میکنند صحبت کردن از نظریات فروید در جمع ها نشان از کلاس بالای آنها در این رشته و مهارت و تسلط انها در روان شناسی دارد.
  یادم نمیره که در یکی از کنفرانس هایی که در دوران کارشناسی در کلاس داشتم بالای 50 صفحه از نظریات فروید نقد آوردم و بعضی از نظریان فروید را چنان محکوم کردم که کل کلاس متعجب شدند از اینکه فروید چنین نظریاتی داشته است.
  همانطور که حضرت امام خامنه ای هم فرمودند فرهنگ از اقتصاد مهم تر است اما کو گوشی شنوا
  گدای عشق نباشید

  بخشنده عشق باشید

  انسانهای زیبا همیشه خوب نیستند

  اما انسانهای خوب همیشه زیبایند
  پاسخ با نقل و قول

 6. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,n.h,niloofarabi,مهرسا62,محسن عزیزی,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 7. ارسال:4#
  کوثر حبیبی آواتار ها
  سلام

  ممنون از مطالب مفیدتون

  راستش برای من هم جای سواله که یه زمانی عنوان کردن که روح و در کل مواردی که به بعد دیگر انسان اشاره داره، به صورت علمی قابل بررسی نیست، مشاهده پذیر نیست، تجربه پذیر نیست و از روانشناسی حذفش کردن و اهمیتی براش قائل نشدن

  حالا میان به راحتی سیاست رو وارد علم میکنن و مواردی رو که حتی قابل مشاهده و تجربه هست رو با سیاست کنار میذارن تا به منافعشون و خواسته ی دیرینه اشون برسن

  چه بسا در آینده اختلال های زیادی از dsm حذف بشه و کل جامعه انسانی رو براش نسخه ای در جهت منافع خودشون بپیچن

  و این جز با آگاهی تک تک افراد جامعه ی انسانی قابل حل نیست و اینکه وظیفه علوم انسانی به مراتب بیشتر میشه هم در جهت آگاهی افراد و هم در بعد جهت دهی به سمت و سوی درست که منافع همه ی افراد جامعه ی انسانی رو تأمین کنه
  بسم الله الرحمن الرحیم

  و هرگز در زمین به کبر و ناز راه مرو( و غرور و نخوت مفروش) که به نیرو زمین را نتوانی شکافت و به کوه در سربلندی نخواهی رسید.


  آیه ی 37 سوره ی اسراء
  پاسخ با نقل و قول

 8. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,n.h,niloofarabi,مهرسا62,محسن عزیزی,ویونا شاکری

 9. ارسال:5#
  n.h آواتار ها
  متاسفانه در جامعه ی خود ما هم همجنس گرایی زیاد شده.و کسی که باهاش مواجهه فکر نمیکنه که دچار اختلاله تا برای از بین بردنش تلاش کنه یا حتی شرع و عرف و در نظر بگیره تا به خاطر حرام بودنش ازش دور بشه بلکه بیشتر بهش بها میده.و خیلیا فک میکنن طبیعیه . به خصوص اگه در زمینه ی اختلالات آشنایی نداشته باشن که اکثرا همینطوره.
  تو جامعه ما بیشتر فرض بر اینه که روانشناسی و مشاوره برای درمانه اسکیزوفرنی و افسردگی یا مسائل خانواده اس نه چنین مشکلاتی.
  چطور میشه به همه اگاهی داد به خصوص در جامعه ما که ییه سری محدودیت برای بیان این مسائل وجود داره.؟
  روزی دانشجویی به استادش گفت:من تا وقتی که خدا را نبینم او را نمی پرستم.
  استاد رفت و ته کلاس ایستادو در حالیکه پشت دانشجو به او بود پرسیدکه،آیا من را می بینی؟او گفت:استاد!وقتی که پشتم به شما باشد نمی بینم.
  استاد گفت:تا وقتی که به خدا پشت کنی او را نخواهی دید.
  پاسخ با نقل و قول

 10. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi,مهرسا62,محسن عزیزی,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 11. ارسال:6#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  ممنون از نظرات سازنده دوستان

  درباره نکاتی که مشاور خوب تالار clinical psychologist بیان کردند، باید گفت که متاسفانه در کشور ما، DSM در نزد برخی از همکاران ما، از وحی منزل هم بالاتر هست!!

  اگر 20 نفر امریکایی بنشینند و یک شبه تصمیمی بگیرند که فلان مساله اختلال هست یا نه، برای این عده از همکاران عزیز، حکم یک امر قطعی و درست رو خواهد داشت. جالب اینجاست که اگر پنج سال دیگه همین عده نظرشون برگرده، باز هم این عده می دوند به دنبال تز جدیدی که براشون در نظر گرفته شده!

  در جای دیگر در خصوص همجنس بازی اشاره داشتید. میشه تمایزی بین همجنس گرایی و همجنس بازی قائل شد؛ عده ای مدام اصرار دارند که بگویند همجنس خواهی یا همجنس گرایی متمایز از همجنس بازی است. باید توضیح داد که بله درسته که همجنس بازی بار منفی بیشتری داره و میتونه برای کسانی به کار بره که با اختیار خودشون و با وجودی که تمایلات دگرجنس خواهی دارند، به سمت جنس موافق هم می روند. اما باید در نظر داشت که چه بخواهیم و چه نخواهیم، نتیجه همجنسگرایی در عمل میشه همجنس بازی. گرچه عده ای از همجنسگرایان هیچگاه وارد مرحله همجنس بازی نمی شوند. اینها همه جای بحث دارند.

  ضمن اینکه باید دانست، فکر پشت این جریان، همون رواج همجنس بازی هست. وقتی همجنسگرایی طبیعی جلوه داده بشه، در نتیجه همجنس بازی هم طبیعی میشه. اونوقت هر کسی که همجنس بازی کرد، میتونه خیلی راحت توجیه کنه که من همجنسگرا هستم، یا دوجنس گرا هستم و امثال این تعبیرات

  اینکه میخوان بگن که همجنسگرایی یک امر ژنتیک صرف هست و بنابراین نباید مجازات بشه هم بحث مفصلی داره. اولا همجنسگرایی مجازات نداره، بلکه همجنس بازی مجازات داره. ثانیا چگونگی اثبات و ... مسائل بسیار مهمی هستند. ثالثا تاثیرات والدین در چگونگی شکل گیری نطفه در اسلام بحث مفصلی داره. رابعا چه کسی گفته همجنسگرایی ژنتیک هست؟ سعی می کنم تازه ترین جدل ها در این خصوص رو به وقتش بیارم. اینها همه جای بحث دارند.

  اما خانم حبیبی عزیز؛

  درباره حذف مباحثی چون روح، خدا و ... در محافل روانشناسی، باید دانست که هدف نهایی کسانی که جریانات رو هدایت می کنند چی هست. هدف نهایی، حذف مذهب از جریان زندگی هست. مادی کردن زندگی، که به وضوح در تمامی کتب روانشناختی و مشاوره ای میشه جریانش رو لمس کرد. حتی جالبه که میان درباره روانشناسی دین هم کتاب می نویسند، اما چگونه؟ دین رو مثل پدیده های دیگری چون گروه و ... میارن بحث می کنند. حتما می دانید که جدایی دین از سیاست، از علم و کلا از تمامی امورات زندگی از مبانی تفکرات حاکم بر جریانات اخیر علوم هست. تصویر زیر گویاست.

  شدیدا هم دلشون میخواد روانشناسی رو با فیزیک و شیمی و ریاضی مقایسه کنند و بهش عنوان تجربی بدهند تا از جرگه علوم انسانی حذف بشه

  نظریه داروین رو هم که به عنوان پایه نظریات معرفی کرده اند، و اینکه ما می بینیم اینقدر تعصب نسبت به این نظریه در امریکا وجود داره، به خاطر اینه که بتشون نظریه داروین هست و اگر این نظریه بشکنه، انگار هستی شون بر باد رفته. بنابراین هیچ نظریه دیگر علمی رو در جوامع خود نمی پذیرند. مستند اخراج شدگان رو حتما در این خصوص ببینید.

  اما خانم n.h؛

  علت اینکه می بینید در ظاهر همجنسگرایی زیاد میشه، این نیست که واقعا همجنسگرایی زیاد شده. بلکه دلیل اینه که وقتی یک امر طبیعی جلوه داده میشه، افراد بیشتری میرن سمتش. شما تصور کنید در جامعه بیان بگن که قتل عادی هست و طبیعی و ژنتیکی! خب کسانی که تا به حال یه تمایلاتی به خشونت داشتند ولی می ترسیدند ابراز کنند، حالا بهانه خوبی دارند. وقتی همجنسگرایی طبیعی جلوه داده بشه، نتیجه میشه رشد همجنس بازی!
  همجنس بازی برای بسیاری افراد یک امر اختیاری هست(احتیاطا میگم بسیاری، چون باید بحث کنیم آیا برای برخی اجباری هست یا خیر و اگر هست آیا می توانند ابراز کنند یا نه، و اگر ابراز کنند آیا جرم است یا ...). اصلا اگر اختیاری نبود که عقوبتی نداشت. یکی از بحث های اصلی اینه که این همجنس بازی ناشی از همجنسگرایی است یا ناشی از مشکلات دیگر؟

  و اگر ناشی از همجنسگرایی است، آیا جرم است یا اختلال است و با طبیعی است؟

  اینها سوالات کلیدی هستند و ان شاء الله قصد داریم پاسخ بدیم بهشون
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_07_02 در ساعت 14:24
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 12. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط niloofarabi,مهدوی,مهرسا62,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 13. ارسال:7#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  خب حالا می رسیم به این جمله:

  «برای مثال، سال ها بود که در روان پزشکی، همجنس خواهی یک بیماری محسوب می شد و با مداخلات روانپزشکی درمان می شد

  برخی از روانشناسان و روانپزشکان ابراز داشته اند که به دلیل اینکه همجنسگرایی درمان ندارد، بنابراین نمی توان آن را اختلال نامید، بلکه همجنسگرایی چون ژنتیکی بوده و درمان پذیر نیست، نباید تحت عنوان اختلال روانی در نظر گرفته شود.

  دقت داشته باشید که بحث ما در اینجا «همجنسگرایی» است و نه «همجنس بازی».

  پاسخ:

  در پاسخ به این مدّعا باید ابتدا منطق ادعا را بررسی کنیم که آیا این گزاره که «همجنسگرایی چون ژنتیکی بوده و درمان پذیر نیست، بنابراین اختلال نیست»، چقدر عقلانی و منطقی است؟

  و دوم اینکه بررسی کنیم که آیا اصلا همجنسگرایی مطابق مدعای این عده از روانشناسان و روانپزشکان، واقعا ژنتیکی و درمان ناپذیر است یا خیر؟

  بنابراین، پاسخ به این ادّعا دو بخش دارد: الف_ منطق ادعا، ب_ بررسی ژنتیک بودن و درمان پذیر بودن یا نبودن همجنس گرایی

  الف_ منطق ادعا:

  ما می توانیم مثال های زیادی از مشکلات جسمانی و روانی بیاوریم که در گذشته و یا هم اکنون وجود دارند، اما هم ژنتیکی هستند و هم درمان ناپذیر(و یا بوده اند).

  انواع بیماری های ژنتیکی(نه لزوما ارثی) شامل بیماری های تک ژنی و چندژنی شامل این دسته هستند. سرطان از جمله بیماری های ژنتیکی چندژنی است و در بسیاری انواع سرطان هنوز درمان قطعی وجود ندارد.

  در بیماری های روانی هم می توان مثال های فراوانی آورد که در گذشته و یا اکنون وجود داشته و درمانی هم نداشته و یا هنوز ندارند. مثلا برای برخی از انواع اوتیسم درمان قطعی در حال حاضر نداریم که البته روند درمان در حال گسترش است.

  حال سوال اینجاست که آیا به این دلیل که یک مشکل ژنتیکی بوده و درمان پذیر نیست، می توان آن را از جرگه اختلالات و مشکلات خارج ساخت؟

  مثلا بگوییم چون سرطان ژنتیکی بوده و فعلا درمان قطعی ندارد(حداقل برخی از انواع آن)، بنابراین سرطان بیماری نیست؟!

  ما معتقدیم که خدا هر درد و مشکلی قرار می دهد، درمانش را هم قرار می دهد. مطمئنا درمان ها کشف خواهند شد، اما اینکه بگوییم به این دلایل، یک اختلال را از فهرست اختلالات حذف کنیم، منطقی به نظر نمی رسد.

  ب_ بررسی ژنتیکی و درمان پذیربودن یا نبودن همجنسگرایی:

  در رابطه با ژنتیکی بودن یا نبودن همجنسگرایی همانطور که قبلا گفته بودم، ان شاء الله بحث مجزایی قرار خواهم داد. اما بحث اصلی ما فعلا این نیست که همجنسگرایی ژنتیکی است یا نه. بحث فعلی اینجاست که آیا همجنسگرایی درمان پذیر است یا نه؟

  باید به همجنسگرایان این وعده را داد که همجنسگرایی درمان پذیر است. بنابراین همجنسگرایان می توانند امیدوارانه در پی درمان بربیایند.

  گرچه ظاهرا در برخی کشورها درمان همجنسگرایی جرم محسوب می شود!

  برخی شواهد موجود در زمینه درمان همجنسگرایی را می آورم.

  جالب است بدانید که یکی از مطالعات در خصوص تغییر گرایش جنسی را یکی از بانیان اصلی حذف همجنسگرایی از DSM در سال 2003 به چاپ رسانده است. رابرت اسپیتزر که خود از متولیان اصلی حذف همجنسگرایی از فهرست اختلالات روانی dsm بود، در مطالعه ای که در آن تجارب شخصی افرادی را که ادعا می کردند از همجنسگرایی به دگرجنسگرایی به تغییری دست یافته اند و حداقل زمان آن 5 سال بوده است را مورد مطالعه قرار داد. (این مطالعه در آرشیو رفتارهای جنسی در اکتبر 2003 به چاپ رسید). او 143 مرد و 57 زن را که به شکل عمد گرایش به همجنس را برای سالهای طولانی داشته بودند یافت و با آنها مصاحبه کرد. (که معیارش برای انتخاب حداقل 60 از 100 بود جایی که 0 نشان دهنده کاملا دگرجنسگرا و 100 نشان دهند کاملا همجنسگرا بود) و این افراد بعد از درمان یک تغییر دگرجنسگرایی بیشتر از 10 را تجربه کرده بودند که حداقل 5 سال دوام می داشت.

  اسپیتزر یافت که به شکل میانگین گرایش به همجنس در بین 200 مصاحبه کننده از 90 (در یک مقیاس 100 تایی) به 19 (در یک مقیاس 100 تایی) در طول 12 ماه بعد از تلاش برای تغییر کاهش پیدا کرد.

  37 نفر (19%) از پاسخ دهندگان یک تغییر کامل را گزارش دادند که هیچ اثری از افکار ، خیال پردازی و یا آرزوهای همجنسگرایانه نداشتند.

  119 نفر (60%) معیار اسپیتزر را درباره گرایش به جنس دیگر را به شکل خوبی درخود یافتند. (که هرگز و یا به ندرت افکار یا گرایش به همجنس را در طی روابط جنسی خود با جنس مخالف داشتند.)

  این مقاله رو در پیوست قرار می دهم.

  جالب است بدانید که بعضی از مدافعان حقوق همجنس‌گرایان وی را متهم کردند که با روش علمی کار نکرده‌ است و در نهایت ظاهرا وی به خاطر بیان این سخنان(یعنی امکان درمان همجنسگرایی)، از جامعه همجنس‌گرایان عذرخواهی کرد!!!

  نوعی از درمان همجنسگرایی، تحت عنوان درمان جبرانی(Conversion therapy یا reparative therapy) هم وجود دارد که معروف است و در این زمینه کتبی نیز نوشته شده است.

  در جدول زیر هم برخی دیگر از مطالعات انجام شده در رابطه با درمان همجنس خواهی آورده شده اند:


  سال نام انتشار تعداد موارد تعداد تجارب با حداقل مقداری تغییر به دگرجنسگرایی تعداد تجارب با پروژه مذکور از کینزی 6/5 به کینزی 0/1
  1952 پو ، جان اس بررسیهای مربوط به روانکاوی 1 1 1
  1958 هادفیلد ، جی. ای. مجله پزشکی بریتانیا 9 6 6
  1959 الیس ، آلبرت مجله روانشناسی بالینی 1 1 1
  1962 بیبر ، ات ال کتاب: "همجنسگرایی : یک مطالعه وابسته به روانکاوی" 106 29-43 14
  1965 مایرسون و زندگی کتاب: "تغییر جنسی: ریشه های متعدد همجنسگرایی" 19 9 6
  1966 مینتر مجله روانشناسی مشاوره 10 3 3
  1966 هادن مجله بین المللی گروه درمانی 32 12 12
  1967 کایی آرشیو روانپزشکی عمومی ؟ ؟ --
  1969 ولپ کتاب: شیوه رفتار درمانی 1 1 1
  1969 والاس بررسیهای روانکاوی 1 1 1
  1970 هاترر کتاب: تغییر همجنسگرایی در مردان 143 49-67 12
  1973 لیس و وینر مجله امریکایی در مورد روان درمانی 1 1 1
  1973 مک کرادی مجله رفتار درمانی و روانپزشکی آزمایشی 1 ؟ --
  1973 مک کرادی مجله تحلیل رفتاری کاربردی 2 2 1
  1974 کانتون داتاری آرشیو رفتارهای جنسی 54 44-49 15
  1975 فریمن و میر رفتار درمانی 11 9 4
  1976 کالاهان کتاب: روشهای مشاوره 1 1 1
  1978 سکاریدز کتاب: همجنسگرایی 45 20 20
  1979 مسترز و جانسون کتاب: دورنمایی از همجنسگرایی 67 29 12
  1980 پاتیسون و پاتیسون مجله امریکایی روانپزشکی 11 11 5
  1980 بیرک کتاب: رفتار همجنسگرایی : یک ارزیابی نو 29 18 18
  1986 وان دن اردوگ کتاب: ریشه ها و درمان همجنسگرایی 101 37 5
  1992 اسچتر مجمع بین المللی روانکاوی 1 1 1
  1993 گلوین و سولی مجله روانپزشکی بالینی 1 1 1
  1994 برگر مجله امریکایی روان درمانی 1 1 1
  1994 مکلنتش مجله مجمع روانکاوان امریکا 1215 276 276
  1999 اشافر مجله روانشناسی و الهیات 140 ؟ --
  2000 اشافر مجله روانشناسی و مسیحیت 248 ؟ --
  مجموع 2252 563 - 25% 418 - 19%
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 14. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,n.h,niloofarabi,مهدوی,ویونا شاکری,کوثر حبیبی

 15. ارسال:8#
  من فکر کنم حتی اون زن هم جنسگرایی دروغ هست تا اعمال پست خودشونو توجیه کنند
  پاسخ با نقل و قول

 16. ارسال:9#
  با سلام
  من به عنوان کسی که هیچ سر رشته ای از علم روان شناسی و امثالش ندارم
  می خواستم دو تا نکته که بیان کردید رو تشکر کنم

  اول اینکه فرمودید باید دید اصلا خود اون اشخاص از اینکه رابطه دگر جنس گرایی دارن راضی هستن؟ چه بسا کسایی هستن که دگر جنس گرا هستن اما می گن کاش به هم جنس خودمون علاقه داریم چون بد بین و بد دل هستن به جنس مخالفشون و حسشون اینه که نمی شه با جنس مخالف رابطه عاطفی واقعی و مبتنی بر صداقت و احترام و عشق داشت

  دوم اینکه فرمودید باید دید ایا خود هم جنس گرا ها ناراضی هستن؟ من می گم هر جور احساسی که ما داریم و اون احساس موجب رنج کشیدنمون می شه حتما باید برای حذف یا اصلاح اون اقدام کنیم چون حتما گرفت و گیری داره که باعث این رنج می شه و تصور می کنم خیلی از اشخاصی که چنین تمایلاتی دارن حتی حاضر نیستن بیان کنن و یا کمک بخوان چون خیلی خیلی زیاد رنج می کشن بنا بر این نه تو تشکلی جمع می شن و نه اعتراضی به بودن یا نبودن این قانون می کنن اما اون کسایی که رنج نمی کشن یا عادت کردن یا دیگه رنج نمی کشن میان عنوان می کنن و دور هم جمع می شن یا سعی می کنن قانون و دانشمندا رو تحت تاثیر قرار بدن
  یه جورایی می خوام بگم این که یه عده از هم جنس گرا ها اعتراض کردن ب این که اون رو بیماری عنوان کردن شاید یه درصدی کمی از کل چنین افرادی باشن و درصد زیادشون از بس زجر می کشن صداشو در نمیارن

  با تشکر
  پاسخ با نقل و قول

 17. ارسال:10#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سالهاست که برخی گروه ها، روانپزشکی را به دلیل توصیف بهنجاری مورد انتقاد قرار می دهند. برخی معتقدند که توصیف مسائل روانشناختی آنها با سوگیری همراه بوده است، زیرا به جای پرداختن به ویژگی های سالم به طور افراطی روی آسیب های روانی آنها تاکید شده است.

  موضوعی که بیشتر در مورد آن بحث شده است تغییر دیدگاه روانپزشکی در مورد همجنسگرایی است که از 1973 آن را نابهنجار نمی داند و این تغییر دیدگاه تحت تاثیر هنجارهای فرهنگی، توقعات و ارزشهای جامعه، تعصبات حرفه ای، تفاوتهای فردی و جو سیاسی روز اتفاق افتاده است.

  منبع: خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک، 2007؛ ترجمه دکتر فرزین رضاعی؛ جلد اول، ص 28
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 18. همجنس خواهی(همجنس گرایی) چگونه از فهرست اختلالات روانی dsm کنار گذاشته شد؟  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi,مهدوی

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •