تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره قبل از ازدواج
کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:elnaz.t
آخرین ارسال:elnaz.t
پاسخ ها 2

کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  elnaz.t آواتار ها
  دید کلی

  موسیقی‌درمانی رشته‌ای علمی است که متخصصین آن سالها تحصیل می‌کنند و مدارج عالی و دانشگاهی دارند و شیوه‌ها و روشهای گوناگون درمانی را می‌آموزند و بکار می‌برند. در برخی از بیمارستان‌های کشورهای پیشرفته ، متخصصینی در زمینه موسیقی‌درمانی مشغول بکار هستند و با بیماران ارتباط برقرار می‌کنند. هر چند این موارد تا حدودی اهمیت این رشته را روشن می‌سازد اما توانایی آن زمانی آشکار می‌شود که از نزدیک ببینیم چگونه یک نوجوان فلج مغزی که در کنترل حرکات خود مشکل دارد.

  در نخستین جلسه موسیقی‌درمانی با شنیدن موسیقی شروع به تکان‌دادن دست‌های خود می‌کند و از ذوق و شادمانی می‌خندد و در پی آن انگیزه و میل به تکرار بیشتر حرکات که هدف درمان است، برانگیخته می‌شود. در مواردی موسیقی تنها ابزار و وسیله ارتباط فعال کودک با محیط است، مثلا یک کودک مبتلا به اوتیسم تنها کانال ارتباط آرامش‌بخش او با محیط ، موسیقی است. او ساعت‌ها ضبط صوت را در آغوش می‌گیرد. و آهنگ‌های مورد علاقه خود را گوش می‌کند و بدین ترتیب پرخاشگری و هیجاناتش از بین رفته و با محیط اطراف خود مهربان می‌شود.
  اثرات موسیقی‌درمانی

  از برنامه‌های موسیقی‌درمانی برای سازگاری اجتماعی ، ثبات عاطفی ، کنترل شخصی ، افزایش تمرکز ، انگیزش ، احساس ارزش شخصیتی ، تقویت هماهنگی ماهیچه‌ها و تقویت مهارت‌های خودیاری استفاده می‌شود و تنظیم برنامه‌ها به گونه‌ای است که به تقویت رفتار مطلوب کودکان می‌انجامد. کودکان استثنایی برحسب نوع نقیصه حسی و حرکتی از فعالیت‌های متنوع موسیقی‌درمانی استفاده می‌کنند. آوازخواندن، نواختن فردی و گروهی ، شنیدن و انجام حرکات موزیکال ، از جمله برنامه‌های جلسات موسیقی درمانی می‌باشد.

  موسیقی‌درمانی برای گروههای مختلف درمان‌جویان موثر شناخته شده است. تحقیقات انجام شده نشان داده است که موسیقی درمانگرها با سنین مختلف افراد ، از کودک تا سالخورده کار کرده و مراجعین آنها شامل افراد مختلف از جمله: افرادی با بیماری‌های روانی و اختلالات رفتاری ، معلولین جسمی و حرکتی ، نابینایان ، ناشنوایان ، افرادی با معلولیت‌های ذهنی و... می‌باشند.
  تمایلات مهم برای گرایش به موسیقی

  موسیقی‌درمانی بیش از هر تکنیک درمانی دیگر با زندگی روزمره آمیخته و با نیاز و احساس آنها عجین شده است. علت گرایش و علاقه مردم به موسیقی بخاطر طبیعت و فطرت آدمی است. در ساختمان عصبی انسان بطور فطری سه تمایل مهم برای گرایش به دنیای موزون اصوات و موسیقی وجود دارد:

  • [--][--]شنیدن
   [--]خواندن
   [--]حرکت‌کردن

  نکاتی برای آموزش موسیقی به کودکان استثنایی

  سیر تحول و پیشرفت موسیقی‌درمانی در ایران بطور پیوسته طی نگردیده و در مقاطعی در حد ذهنی و نوشتاری باقی مانده است. برای پیشرفت در این خصوص ، لازمه کار ، استفاده از اطلاعات جدیدی در این زمینه پیمودن راههای تجربی برای کشف و ایجاد زیرساخت‌های درمانی موسیقی ایران است. البته بدیهی است که بدون وجود رشته موسیقی‌درمانی در دانشگاههای ایران ، امکان تحرک برای محققان ، و مطالعه و آزمایش برای دانش‌پژوهان میسر نخواهد بود. کودکان استثنایی نیز همانند کودکان عادی به موسیقی علاقه دارند، خصوصا اگر دریابند که می‌توانند با تمرین‌های مداوم و با سازهای ساده آهنگ‌ها را نواخته و آواز بخوانند، علاقه و همکاری آنها فوق‌العاده می‌شود.

  برای آموزش موسیقی به کودکان استثنایی به چند نکته اساسی باید توجه کرد:

  • [--][--]توان هوشی و شرایط ذهنی کودک
   [--]محدودیتهای حسی و حرکتی آنها

  در آموزش موسیقی به کودکان استثنایی بهتر است از سازهایی استفاده کنیم که نواختن آن برای کودکان ساده‌تر باشد و آنها را جذب کند. سازهای ارف معمولا مناسب ترین ساز برای آموزش کودکان استثنایی هستند. این سازها با صداهای متنوع و در اندازه های مختلف وجود دارند و بهتر است ترانه‌هایی که انتخاب می‌شوند زیبا ، محرک و قابل فهم ، و پیرامون مسایل ملموس و زیبایی‌های دنیای کودکی باشد تا بخاطرسپاری آنها برای کودک راحتتر گردد.
  نوع برنامه‌ها در موسیقی درمانی

  نوع برنامه ها و فعالیت های موسیقی درمانی به نوع ناراحتی ، نقیصه و مشکل بیمار با کودک بستگی دارد. برای مثال در کودکانی که دچار مشکل حرکتی هستند، برنامه‌های ریتمیک که به کنترل حرکتی آنها کمک می‌کند بیشتر مدنظر قرار می گیرد، حال اگر مشکل حرکتی با انقباض و گرفتگی عضلانی همراه باشد، ریتم‌ها و موسیقی ملایم انتخاب می‌شود و بدین ترتیب کنترل حرکتی تقویت می‌گردد. همچنین کودکان روان‌ترند به برنامه‌های موزیکالی احتیاج دارند که خاصیت برون‌فکنی داشته و هیجان‌ها را بیشتر تخلیه کنند. معمولا جلسات موسیقی درمانی از گروه‌های کوچک همانند تشکیل می‌شود و شرایط شرکت کنندگان هرچه همسان‌تر باشد، اهداف و برنامه‌های مشترک بیشتر خواهند بود و این مساله به هماهنگ و تقویت بیشتر گروه کمک می‌کند.

  البته می‌توان کودکانی با توانایی‌های مختلف را در طبقه موسیقی درمانی قرار داد، اما مهم این است که از نظر بهره هوشی فاصله زیادی با یکدیگر نداشته باشند تا در انجام تمرین‌ها و برنامه‌ها هماهنگی بیشتری باشد. طول دوره و مدت زمان جلسات بستگی به اهداف درمانی مورد نظر و مشکلات فرد دارد. تعداد جلسات درمانی گاهی هر روز و گاهی هفته‌ای چند جلسه است و مدت زمان هر جلسه به مقتضای حال و هوای هر درمانجو متفاوت است. بطور کلی فعالیت‌های موسیقی‌درمانی بر پایه چند محور کلی است که عبارتند از:
  خواندن

  وقتی کودکان باهم می‌خوانند، مملو از شور و توانایی یکپارچه می‌شوند. ترانه‌ها تصور آنها را به گونه‌ای فعال و سوزنده می‌سازد و بدیهی است انتخاب اشعاری که تصورات و برداشت‌های مثبت از محیط و پدیده‌ها را به کودک منتقل می‌سازد، اهمیت ویژه‌ای دارد. ریتم و آهنگ ترانه‌ها در کودکانی که اندکی نگران ناتوانی و ارتباط خود با محیط هستند، موفقیت و توانایی ایجاد می‌کند و کودک منزوی را فعال می‌سازد.

  در جلسات موسیقی‌درمانی از خواندن استفاده‌های فراوان می‌شود و برنامه‌های متنوعی بشکل تک خوانی و گروه خوانی طراحی می‌شود. در موسیقی‌درمانی برای کودکان ، اشعاری که برای خواندن انتخاب می‌شوند باید کوتاه ، تمایل فهم و با آهنگی ساده باشد تا کودکان بتوانند آنها را حفظ کنند.
  ساخت آهنگ

  منظور از ساختن آهنگ در جلسات موسیقی‌درمانی ، خلق آهنگ با ویژگی‌های دقیق موسیقی نیست، بلکه ایجاد یک ریتم ساده یا خواندن شعر و آهنگ در شکل و حالتی خاص است. یکی از ویژگی‌های مهم سازهایی که در موسیقی‌درمانی بکار می‌روند مانند سازهای ارف نواختن ساده آنهاست، بطوری که با انتخاب تیغه‌های محدودی از آنها می‌توان آهنگ ساده و یا ریتم تازه‌ای را به راحتی ساخت.

  بنابراین مهم این است که افراد ساختن را تجربه کنند و فعالیت مثبت و موثر خود را در ایجاد اشکالی ساده از فعالیت‌های موسیقی ببینند. این تجربه احساس توانایی و اعتماد آنها را نسبت به خود بالا می‌برد و ترس و نگرانی آنها را از فعالیت‌های شخصی و ارتباط با وسایل و ابزار موسیقی که نشانه و نماینده‌ای از مسایل مختلف محیطی است کاهش می‌دهد.
  گوش‌دادن به موسیقی

  شنیدن موسیقی از زمره برنامه‌های موسیقی‌درمانی است. ذهن با گوش‌دادن، در دنیای اصوات و ملودی‌ها قرار می‌گیرد و موضوعی برای توجه و تمرکز پیدا می‌کند. با شنیدن آهنگ‌ها ، احساس‌های گوناگون را به راحتی می‌توان بوجود آورد که چنین تجربه‌های وسیعی ، با نواختن سازها (به دلیل محدودیت) بدست نمی‌آید. شنیدن، افراد را در یک تجربه مشترک سهمی می‌سازد، توجهی که در گوش‌دادن گروهی بوجود می‌آید و در تنهایی ایجاد نمی‌شود. گوش‌دادن به موسیقی در بروز احساسات کودکان و برون‌فکنی تصورات آنها بسیار موثر است علاوه بر آن ، تقویت گوش از راه شنیدن، دقت کودکان را به محرک‌های شنوایی افزایش می‌دهد.
  حرکات موزیکال

  حرکات موزیکال دامنه وسیعی از فعالیت‌های حرکتی موسیقی‌درمانی را تشکیل می‌دهد و بسیاری از برنامه‌های درمانی بر مبنای آن طراحی می‌شود حرکات موزون خود نوعی موسیقی است، حرکات ترجمه‌ احساس است و نیروها و احساس‌های درونی و نامرئی می‌کند، احساس‌هایی که با بیان نمی‌توان توصیف کرد. حرکات بدون واسطه به روح و احساس ما متصل هستند و شیوه‌هایی از تفکر و اندیشه به حساب می‌آیند.

  هر حرکتی می‌تواند گویای نوعی احساس باشد در ضمن باید به این نکته توجه نمود که در واقع مشارکت در حرکات موجب فعال‌کردن انرژی می‌شود نه کیفیت حرکات. پس بهتر است که حرکات سازه و انعطاف‌پذیر باشد و هر چه بیشتر حرکات با موسیقی مناسب آن انجام بگیرد، انرژی بیشتری برای استفاده دستگاهها و اندازه‌های مربوطه بدن آزاد خواهد شد.  منبع:http://daneshnameh.roshd.ir
  دلیل تنهاییم راتازه فهمیدم!
  وقتی محبت کردم وتنهاشدم
  وقتی دوست داشتم وتنهاماندم
  دانستم بایدتنهاشدوتنهاماندتا\"خدا\"رافهمید...

  پاسخ با نقل و قول

 2. کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی  سپاس شده توسط alonegirl,M.J.Azizi,sokut,مهرسا62,و.ك

 3. ارسال:2#
  elnaz.t آواتار ها
  موسیقی درمانی و تم درمانی
  كاربرد موسيقي در شفابخشي بيماران، ريشه‌اي كهن و تاريخي دارد و در همه فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي باستاني، به گونه‌اي به كار رفته است. اما، از نظر روش شناختي، موسيقي درماني، به عنوان يک مداخله‌ي تجويزي و سازمان يافته كه با بهره‌گيري از ابزار موسيقي براي اهداف درماني به كار مي‌رود (انجمن موسيقي درماني آمريكا، 2003) تعريف مي‌شود.
  سازمان بهداشت جهاني (WHO)، با قرار دادن موسیقی درمانی در حیطه نظام خدمات پزشكي سنتي / مكمل و جايگزين (CAM)، آن را به عنوان یک مداخله ذهن- بدن معرفی کرده و برخی از اصول فلسفی، نظری، روش شناختی و بالینی آن را همچون كل‌نگري در مراقبت و درمان، تكيه بر نيروي درمان‌نگر دروني فرد، مداخله ي فرد- محور، و تأكيد بر اصلاح وکيفيت سبک زندگی بیان نموده است. در موسيقی درمانی بالينی، مانند ساير مداخلات روان شناختی، از گونه های مختلف تکنيکی، همچون فنون بازآوايی، پيايندی، بداهه نوازی، آرام سازی و موسيقی استفاده می گردد.

  رهیافت تم درمانی به روان درمانی :
  تم، در لغت به معنای، موضوع؛ مطلب؛ ريشه؛ زمينه؛ جُستار؛ فرهشت؛ باره؛ مدار و شاهد آمده است.
  شعاری نژاد در کتاب فرهنگ علوم رفتاری، تم را چنين تعريف می نمايد: تم، مبداء يا فکری است که اساس يک بحث قرار می گيرد و به واحد مطالعه و فعاليت نيز گفته می شود.
  در هنر، تم، مفهومی بنیادی و زیر بنایست ، و جوهره آن به حساب مي‌آيد؛ تم، نقطه عزیمت در بیان اثر مي‌باشد و به این جهت مي‌توان آن را عامل وحدت بخش در کار هنری دانست. تم، موضوع اصلی بیان احساسات و حاوی عناصر گوناگون و مشخص است، كه پرورش و دگرگونی و گسترش آن‌ها، باعث آفرینش یک اثر هنری مي‌شود. به عبارت دیگر، مي‌توان تم را نطفه تشكيل دهنده یک قطعه هنری به حساب آورد.

  به طور کلی، هنر را می توان از دو جهت مورد بررسی قرارداد: نخست، برخوردی تحلیلی و كاهش‌گرايانه، که به بررسی اجزای هنری يک اثر می پردازد؛ و دوم، یک بررسی كل نگرانه و تركيبی به هنر، که ايده‌ها و احساسات حاصل از یک اثر مورد توجه قرار مي‌گيرد. این مفهوم اخیر در هنر، «تم» نامیده مي‌شود.

  در رهیافت تم درمانی ، درمان گر با شناخت تاثیرات روان شناختی يک اثر هنری، به تجویز این آثار می پردازد. به عبارت دیگر، تم درمانی عبارت است از:
  تجویز یک سامان شناخته شده از محرك‌هاي یک اثر هنری بر اساس تأثیرات روان‌شناختي آن.
  مفاهیم اصلی این تعریف عبارتند از: تجویز؛ سامان شناخته شده محرك‌ها و تأثیرات روان‌شناختي.
  تجویزی بودن تم درمانی نشان مي‌دهد، همان گونه كه دستورات دارويی یا درمان پزشكی به وسيله پزشک با شناخت بیمار و تأثیرات دارو صورت مي‌گيرد، برای تجویز تم‌هاي درمانی نیز دستور‌العمل و شناخت اوليه‌اي از بیمار و تم‌ها لازم است.
  برای این منظور (تجویز کردن)، ناز به ملاک روایی و پايایی بودن مداخله داریم، به همین جهت یک تم را سامانی شناخته شده از محرك‌ها مي‌دانيم تا از ذهنی بودن ملاك‌ها پرهیز شود.
  و در نهایت این تجویز باید با شناخت تأثیرات روان‌شناختي و اثرات درمانی تم‌ها صورت گیرد. برای این منظور باید ویژگی های هر تم بر اساس مبانی نظری و بالینی روان‌شناسي بررسی گردد. در این مقاله ، رهیافت تم درمانی را در حیطه درمان‌هاي موسيقايی بررسی خواهم نمود.

  رهیافت تم درمانی در موسیقی
  نخستین بار، افلاطون، فیلسوف یونانی، در کتاب «الجمهور» به طبقه‌بندي تم‌ها پرداخت. وی مقام ميكسوليدين را حزین و غم‌انگيز تعریف نمود و آن را برای جامعه‌ای كه نیاز به تحرک و سرزندگی دارد، مضر دانست. مقام دورين و فريژين را محرک و مناسب فضای جنگ‌آوري و مقام ليدين را نشاط‌آور و مناسب برای جشن و پايكوبی دانست. فارابی، فیلسوف ایرانی سده چهارم، طبقه‌بندي تم‌هاي موسیقی، سه نوع تم را مشخص نمود: نخست تم دلنشین، که جهت رفع خستگی کاربرد داشت؛ دوم، تم محرک كه قوه تخیل آدمی را فعال و برای تحریک عواطف به کار مي‌رفت و سوم، تم واکنشی، كه مي‌تواند تصورات انسانی را تحریک نماید.

  در سال 1918 اوا واسيليوس، از بنیانگذاران موسیقی درمانی علمی، تم‌ها را به چهار گروه تقویتی، محرک، آرام‌بخش و خواب‌آور تقسیم نمود و معتقد بود كه بین موسيقيدان و شنونده، هماهنگی و ارتباطی مؤثر، برقرار گردد.
  زاده محمدی (1371)، در نخستین نظر خود تم‌هاي موسیقی را بر اساس اثرات روان‌شناختي آن‌ها به پنج طبقه تم‌های شیدایی، حزین، هیجانی (هيستريكال)، فرح‌بخش و آرام‌بخش تقسیم نمود. وی در ویرایش جدید خود نظریه ی خود (1381)، تم‌هاي نيروبخش و خواب‌آور (سبُك‌ساز) را به آن‌ها افزود.
  توجه به این نکات، ما را بر آن مي‌دارد تا برای افزایش روایی و پایایی یک مداخله، كه از مهم‌ترين عوامل یک مداخله مؤثر به حساب مي‌آيد، ملاك‌هاي با ثبات‌تري برای انتخاب تم‌هاي یک اثر هنری به کار بنديم. به همین جهت در طی سال‌ها پژوهش و بررسی بر روی ويژگي‌هاي انواع سبك‌هاي موسیقی غربی و ایرانی و مطالعه تأثیرات آن‌ها بر بیماران، سه تم اصلی و بنیادین، با ويژگي‌ها روا و پايایی روان‌شناختي را کشف نمودیم.)این مطالعه با همکاری انجمن سلامت برتر ایران و مؤسسه علمی تحقيقاتی دانش تندرستی انجام گرفت.) با این حال، این تلاش گامی است در جهت استفاده علمي‌تر و دقيق‌تر از آثار موسیقی برای اهداف درمانی و بهبود كيفيت زندگی است و به هیچ رو قصد کاهش دادن موسیقی را به این کاربردهای ویژه و نادیده گرفتن ابعاد زيباشناختی و غیرقابل توصیف موسیقی را ندارد.

  طبقه‌بندی روان‌شناختی تم‌های موسیقی

  بررسی ساختاری و روان‌شناختي آثار موسیقی، با در نظر گرفتن ملاک روایی و پايایی در مداخلات درمانی، ما را بر آن مي‌دارد تا طبقه‌بندي جامع و بنيادي‌تري از تم‌هاي موسیقی ارائه دهیم. بدیهی است برای افزایش اصول و ملاك‌هاي روان‌شناختي تم‌ها، بهتر است تم‌هايي با ويژگي‌هاي بیان شده ساخته شود.
  بازنگری نظریه های پیشین در ارتباط با اثرات روان شناختی تم های موسیقی، نشان می دهد، که با نگاهی غیر تحلیلی به آثار موسیقایی، سه حیطه روان شناختی تحت تاثیر این آثار قرار خواهند گرفت:
  نخست، حیطه آرام سازی است، که طبق تعریف خنثی ترین وضعیت روان شناختی را آرَمِش گویند به همین جهت این آثار را تم های آرام ساز ناميديم . و از آن جايی که خلسه، حالت پیشرونده، ناب‌تر و عمیق تر آرامش است، بنابراین، عناصر تشكيل دهنده خلسه با آرام‌سازي مشابه و در واقع محصول حالت پیشرونده آن به حساب مي‌آيد. به این جهت، يكی از تقسیمات فرعی تم‌هاي آرام‌ساز، تم‌هاي خلسه‌ساز مي‌باشد.
  دومین حیطه، حیطه هیجانی و عاطفی است، که دامنه گسترده ای از حزن، شادی، ترس و اضطراب را فرا می گیرد. از آن جايی که این دامنه هیجانی بسته به حالت روان شناختی شنونده می تواند متغیر باشد، آن را در يک حیطه طبقه بندی کردیم . طبق تعریف، عاطفه ، به جنبه بیرونی، ناپایدار و بیانی هیجان می گویند و خلق، به تجربه درونی و پايدارتر آن. از آن جايی که موسيقی تجربه ای درونی و غیر آنی است، این دسته از تم ها را، تم های خُلق ساز نامیده شد.
  و در نهایت سومین حیطه، حیطه بدن است، که به معنای تجربه موسیقی از طریق بدن می باشد. این امر، یعنی تجربه یک امر ذهنی از طریق بدن، را در اصطلاح روانشناسی، جسمانی کردن می نامند . بنابراین، این بخش از آثار موسیقی را تم های جسمانی ساز گوييم .
  سایر تم ها از ترکیب این تم های بنیادین به دست می آید. به عنوان مثال، تم نمایش ساز ، از ترکیب تم های جسمانی ساز و خلق ساز به دست می آید (جوهری فرد، 1384؛ 1385) .
  به این ترتیب با یک بازنگری و بررسی طبقه‌بندي‌هاي پیشین و مدنظر قراردادن اصول روان‌درماني، سه تم درمانی بنیادین زیر را پیشنهاد مي‌شود و سایر تم‌ها بر مبنای این تم‌هاي بنیادین تعریف مي‌گردند:
  1) تم‌هاي آرام‌ساز
  2) تم‌هاي خلق‌ساز
  3) تم‌هاي جسماني‌ساز
  جدول زیر خلاصه ای از ویژگی های تم های بنیادین موسیقی را نشان می دهد. درمان گر با شناخت این تاثیرات، می تواند به تجویز موسیقی مناسب برای مراجع بپردازد.

  جدول تم‌های بنيادين درمانی
  تم‌های بنیادین ويژگي‌هاي موسيقايی ويژگي‌هاي روان‌شناختي ويژگي‌هاي فيزيولوژیک كاربردها نمونه آثار


  تم‌هاي آرام‌ساز Relaxation Themes
  ريتم و ملودي ساده، يكنواخت، تغييرات تمپو، ديناميك و مدلاسيون اندك ايجاد حالت آرامش و تمركز ، فاقد القائات هيجاني، تأثير در سطح نظام شناختی كاهش ضربان قلب، عميق شدن تنفس، تقويت امواج آلفا، تأثيرات اندك رواني- حركتي مطالعه، رانندگي، محل كار (تم آرام‌ساز)، كاهش اضطراب و تنش، آرام‌سازي، هيپنوتيزم، يوگا و مراقبه (تم‌هاي خلسه‌ساز) آثار سبك باروك (مانند قطعه ايرازباخ)، قطعات الكترونيك (ونجليز، ياني، كلايدرين)، قطعات ماهور (تم‌هاي آرام‌ساز)، سبك امپرسيونيسم (آثار دبوسي)، قطعات تامپسون، هاجسن و موسيقي سماعي (تم‌هاي خلسه‌ساز)

  تم‌‌هاي خلق‌ساز
  Mood-Making Themes
  ریتم و ملودی متنوع و غنی، تغييرات تمپو و ديناميک و مدلاسيون زیاد است. حرکت روی فواصل خوشایند و ناخوشایند. برحسب نوع ریتم، تمپو و ديناميک و نوع فواصل ، متنوع و گسترده‌اي از هیجانات از غم تا شادی و از ترس تا اضطراب را فرا مي‌گيرد. تأثیر روی انتقال دهنده‌هاي عصبی، هورمون‌ها، ضربان قلب، سیستم روانی- حرکتی القائات خلقی در ساخت موسیقی فیلم، تخلیه هیجانات، برون‌ريزي سبک رمانتي‌سيسم (مانند دریاچه قو از چايكوفسكی)، قطعات موسیقی اصیل ایرانی به ویژه در دستگاه‌هاي شور، نوا، سه‌گاه.
  تم‌هاي جسماني‌ساز Somatization Themes ریتم و ملودی متنوع، غلبه ریتم نسبت به ملودی بیشتر است. ديناميک و تمپو فوق‌العاده بالا. تأثیر بر سیستم اعصاب سمپاتيک، افزایش فعّالیت روانی حرکتی و رفتارهای نمایشی. آرامش فعالیت، اعصاب سمپاتيک (مانند تند شدن ضربان قلب، تنفس، تحريكات پوستی و ...) افزایش فعالیت روانی حرکتی ورزش، اماکن نظامی (تم‌های نيروساز) حرکات موزون و تخلیه هیجانات (تم‌هاي نمایشی) موسیقی جاز، راک، تکنو، شش هشتم‌هاي ایرانی و قطعات دستگاه‌هاي چهار گاه و همایون.
  منبع:هنر روانشناسی|Art Of Psychology
  دلیل تنهاییم راتازه فهمیدم!
  وقتی محبت کردم وتنهاشدم
  وقتی دوست داشتم وتنهاماندم
  دانستم بایدتنهاشدوتنهاماندتا\"خدا\"رافهمید...

  پاسخ با نقل و قول

 4. کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی  سپاس شده توسط alonegirl,M.J.Azizi,مهرسا62,و.ك

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •