تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
انواع انحرافات جنسی (Paraphilias) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:clinical psychologist
آخرین ارسال:clinical psychologist
پاسخ ها 1

انواع انحرافات جنسی (Paraphilias)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  بسم الله الرحمن الرحیم

  پارافیلیا (Paraphilias) یا انحرافات جنسی احساسات و رفتارهای جنسی ای است که ممکن است شامل شرکای جنسی ای باشد که انسان نیستند، رضایت ندارند و یا شامل درد کشیدن یکی از شرکای جنسی و یا هر دو باشد.

  توضیحات
  طبق نسخه چهارم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ( DSM-IV-TR) اینکه فرد بیش از یک انحراف جنسی را داشته باشه غیرمعمول نیست.DSM-IV-TR انحرافات جنسی زیر را فهرست کرده است:Exhibitionism (عورت نمایی)
  Pedophilia (بچه بازی)
  frotteurism (مالش دوستی)
  fetishism (یادگار خواهی)
  sexual masochism (مازوخیسم جنسی) در این رابطه بحث مفصلی در سایت شده است
  sexual sadism (سادیسم جنسی)
  transvestic fetishism (یادگارخواهی همراه با مبدل پوشی)
  DSM-IV-TR همچنین شامل یک دسته بندی برای انحرافات جنسی است کهکمتر شایع اند مثل necrophilia (مرده خواهی)، zoophilia (حیوان خواهی) و….

  عورت نمایی Exhibitionism))  عورت نمایی عبارتست از قرار دادن اندام تناسلی در معرض دید افراد غریبه. در بعضی موارد فرد ممکن است در حالی که آلت تناسلی خودش را در معرض دید قرار داده است گیر بیافتد. به طور کلی هیچ تماس و رابطه اضافی با فرد مشاهده کننده نخواهد داشت و فرد با بدست آوردن توجه افراد مشاهده کننده و یکه خوردن و شوکه شدن آنها دچار تحریک جنسی میشود. تصویر بالا فردی را نشان میدهد که در حال عورت نمایی به یک زن است و همین واکنش زن در برابر این عمل او را دچار تحریک و لذت جنسی می نماید در نتیجه در صورت مواجهه با چنین افرادی نباید به آنها توجه کرد.

  بچه بازی (Pedophilia)
  بچه بازی شامل فعالیت جنسی با یک کودک است که معمولا زیر 13 سال سن دارد. DSM-IV-TR یک معیار را توصیف میکند که فرد بچه باز باید سنی بالاتر از 16 سال داشته باشد و حداقل 5 سال از کودک بزرگتر باشد. در بچه بازی شخص میل جنسی به کودکان دارد و هوس‌ها و خیال پردازی‌های جنسی شدید و مکرر نسبت به کودکان نابالغ دارد و دختر و پسر برایش فرقی نمیکند و اکثر موارد سوء استفاده جنسی از کودکان، به دستمالی آلت تناسلی یا رابطه جنسی دهانی مربوط می‌شود. در جوامع سنتی و عقب‌مانده، اکثر موارد بچه بازی به خصوص از طرف منحرفین مرد، به صورت رابطه جنسی مقعدی است. افراد دچار این اختلال برای بدست آوردن اعتماد کودکان روش ها و استراتژی های خود را گسترش میدهند مثلا جلب اعتماد کودک با دادن شکلات و… به او.

  سادیسم جنسی (Sexual sadism)
  یک فرد سادیستی با ایجاد درد در افراد و آسیب زدن به دیگران به ارضاء جنسی میرسد. در دیدگاه روانکاوی سادیسم با ترس از اخته شدن مرتبط است. سادیسم جنسی اغلب در مردان دیده میشود. رفتارهای جنسی سادیستی اغلب در اوایل بزرگسالی آشکار میشود و اغلب با بازی های مازوخیستیک و سادیستیک در دوران کودکی شروع میشود.طبق DSM-IV-TR علائم باید 6 ماه ادامه داشته باشد و پریشانی و اضطراب قابل توجه و یا اختلال در توانایی به عنوان نتیجه رفتار همراه با امیال و خیال پردازی ها وجود داشته باشد.

  یادگارخواهی (Fetishism)  یادگار خواهی با اسامی ای همچون یادگار پرستی و فتیشم جنسی نیز شناخته میشود. افراد مبتلا به این اختلال با استفاده از اشیاء و بیشتر لباس زیر زنان،کفش، جوراب ساق بلند و یا سایر لباس ها به ارضای جنسی میرسند. البته این مورد ممکن است در بسیاری از افراد عادی نیز دیده شود که با واکنش های مناسب میتواند باعث قوی تر شدن رابطه عاطفی شود.
  طبق DSM-IV-TR یادگار خواهی وقتی اختلال محسوب میشود که نشانه های آن حداقل 6 ماه طول بکشد و باعث اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی و یا سایر حوزه‌های مهم کارکردی شود.

  مازوخیسم جنسی (Sexual masochism)
  در رابطه با مازوخیسم جنسی بحث مفصلی در مقاله اختلال مازوخیسم جنسی چیست؟ شد. اما به طور مختصر اشاره ای به آن میکنیم.مازوخیسم جنسی به معنای رسیدن به لذت جنسی با سوءرفتار جنسی یا روانی و تحقیر شدن و درد کشیدن است که ممکن است توسط خود فرد و یا شریک جنسی او انجام شود. معمولا شریک جنسی این افراد دچار سادیسم هستند ولی همیشه اینطور نیست.

  مالش دوستی (Frotteurism)


  افراد دچار این اختلال با لمس کردن و مالیدن آلت تناسلی خود به افراد غریبه به لذت و خشنودی جنسی میرسند. فرد مالش دوست در مورد مالیدن یا نوازش کردن دیگری، امیال جنسی شدید، مکرر و خیال پردازیهای بر انگیزنده جنسی دارد. قربانیان این افرد نیز بی خبر هستند و معمولا آنقدر سریع این اتفاق می افتد که اصلا متوجه نمیشوند. مالش دوست در مکانهای شلوغ مانند اتوبوس و مترو، قربانی از همه جا بی خبر خود را انتخاب می کند و معمولا خود را به او می مالد تا انزال کند. او در حال مالیدن خود به قربانی اش تجسم می کند که با وی رابطه جنسی نزدیکی دارد. او برای اجتناب از اینکه شناسایی شود، سریع عمل می کند و قبل از اینکه قربانی اش پی ببرد چه اتفاقی در حال وقوع است آماده گریختن است.


  یادگارخواهی همراه با مبدل پوشی (Transvestic fetishism)
  این اختلال توسط مردان دگر جنسگرا که برای رسیدن به واکنش جنسی لباس زنانه می پوشند مشخص میشود. این فعالیت ممکن است در نوجوانی و در خفاء شروع شود و بعد به عنوان یک بزرگسال فرد ممکن است به صورت کامل لباس های زنانه بپوشد و در ملاء عام حضور یابد. البته این نکته را باید در نظر داشت که نباید این افراد را با ترانس‌ سکسوالیسم ها اشتباه گرفت افراد ترانس دوست دارد که جنسیت مخالف خودش را داشته باشند که در اصطلاح به آنها دوجنسه میگویند. این اختلال در زنان نیز دیده میشود اما در مردان بیشتر شایع است.در اقلیت کوچکی از این مردان ممکن است بیقراری جنسیتی(نارضایتی از جنسیت خود) نیز پدیدار شود که آن مردان ممکن است نهایتا به دنبال درمان های هورمونی بروند و یا عمل تغییر جنسیت کنند که آنها را قادر می سازد که به طور دائم به عنوان یک زن به زندگی خود ادامه دهند.

  چشم چرانی (Voyeurism)


  چشم چرانی نوعی انحراف جنسی است که در آن فرد هیجان جنسی را در تماشای افراد بی خبر در حالی که برهنه هستند، یا در حال درآوردن لباس خود و یا رابطه جنسی هستند می یابد. چشم چرانها تقریبا همیشه مرد هستند و قربانیان آنها نیز افراد غریبه هستند. نکته مهم این است که تماشای افراد بی خبر در حالت برهنه برای آنها لذت جنسی دارد و اگر فرد از وجود او باخبر شود دیگر برای او لذت و هیجانی به همراه نخواهد داشت. فرد چشم چران ممکن است درباره رابطه جنسی داشتن با قربانی خیال پردازی کند اما تقریبا هرگز به این کار علاقه ای ندارد و معمولا در حین تماشا کردن و یا بعد از آن دست به خودارضایی میزند. فرد چشم چران ممکن است بارها و بارها برگردد تا همان فرد را تماشا کند اما به ندرت احتمال رابطه فیزیکی وجود دارد.

  پارافیلیا های نادر (Uncommon paraphilias):


  حیوان‌خواهی (zoophilia)
  اصطلاحی است که احساسات و رفتارهای جنسی مرتبط با حیوانات را توصیف میکند. این اختلال مختص رابطه جنسی با یک حیوان و یا دسته خاصی از حیوانات نیست و فرد ممکن است احساسات جنسی اش را بر روی حیوانات اهلی ای مانند سگ و یا حیوانات مزرعه مثل گوسفند و بز متمرکز کند. این اختلال در مردان و زنان شایع است ولی در مردان شایع تر است و در مردان ممکن است از حیواناتی مثل مرغ، اسب، گاو، گوسفند و در زنان از حیواناتی مثل سگ، خوک و اسب استفاده شود و معمولا در روستاها شایع تر است و به علت عدم دسترسی به یک رابطه جنسی طبیعی و وجود قوانین و اعتقادات خشک که رابطه جنسی قبل از ازدواج را ممنوع میکند اتفاق می افتد، گاهی اوقات حتی ممکن است حیوانات فقط برای استفاده جنسی توسط فرد تربیت شده باشند.

  مرده خواهی (Necrophilia)


  مرده‌خواهی یا مرده ‌بازی یا مرده‌ بارگی یا نکروفیلیا نوعی انحراف جنسی است که فرد از طریق تماس با جسد مردگان به ارضای جنسی میرسد. این افراد ممکن است برای اینکار اجساد را از قبر بیرون آورده و با آنها رابطه جنسی داشته باشند و حتی برای پیدا کردن قربانیان خود جهت ارضای جنسی دست به قتل بزنند. در این افراد جنون نیز دیده میشود. نکته آخر اینکه پارافیلیا معمولا در مردها دیده میشود و در زن ها میزان شیوع آن به مراتب کمتر است.


  منابع

  American Psychiatric Association. Diagnostic and Statsistical Manual of Mental Disorders. Fourth edition, text revised. Washington DC: American Psychiatric Association, 2000.Baumeister, Roy F. Escaping the Self: Alcoholism, Spirituality, Masochism, and Other Flights from the Burden of Selfhood. New York: Basic Books, 1993.Caplan, Paula J. The Myth of Women's Masochism. Toronto: University of Toronto Press, 1993.Carnes, Patrick. Out of the Shadows: Understanding Sexual Addiction. 3rd ed. Center City, MN: Hazelden Educational Materials, 2001

  صادق علی دوست / روان شناس بالینی


  ویرایش توسط clinical psychologist : 2014_07_03 در ساعت 23:32
  گدای عشق نباشید

  بخشنده عشق باشید

  انسانهای زیبا همیشه خوب نیستند

  اما انسانهای خوب همیشه زیبایند
  پاسخ با نقل و قول

 2. انواع انحرافات جنسی (Paraphilias)  سپاس شده توسط golpesar,niloofarabi,کوثر حبیبی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •