تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
خوابگردی در کودکان چیست؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:clinical psychologist
آخرین ارسال:clinical psychologist
پاسخ ها 1

خوابگردی در کودکان چیست؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  بسم الله الرحمن الرحیم


  درباره خوابگردی چه میدانید؟  آیا بعد از گذشتن چند ساعت از خواب کودکتان او را سرگردان و متحیر و گیج در راهرو خانه پیدا میکنید؟اگر شما بچه ای دارید که خوابگرد است و شب ها در خواب راه میرود این را بدانید که شما تنها نیستید.ممکن است که دلسرد کننده به نظر برسد اما راه رفتن در خواب در کودکان خیلی عادی است.یکسری گام های ساده میتواند کودک شما را هنگام راه رفتن در خواب از خطر حفظ کند. با وجود اسمش در واقع خوابگردی چیزی فراتر از راه رفتن تنها است.خوابگردی را میتوان از بی خطر(مثل ایستادن) تا رفتارهای خطرناک بالقوه(مثل پرسه زدن در بیرون) طبقه بندی کرد.مهم نیست که کودکان در طی خوابگردی چه کاری انجام میدهند،هرچند بعید است که خودشان بعدا به یاد داشته باشند که چه کاری انجام داده اند.ما انسان ها وقتی که میخوابیم مغز ما از 5 مرحله ی خواب گذر میکند: مرحله1،2،3،4 و مرحله خواب رم(REM یا مرحله حرکات سریع چشم) .این مراحل با هم یک چرخه خواب را ایجاد میکنند.یک چرخه کامل خواب حدود 90 تا 100 دقیقه طول میکشد. بنابراین یک شخص در یک خواب متعادل 4 تا 5 چرخه ی خواب را طی میکند.خوابگردی اغلب در طول خواب عمیق تر از مرحله 3 و 4 اتفاق می افتد.در طول این مراحل بیدار کردن افراد خیلی سخت تر است و هنگامی که فرد بیدار شد ممکن است چند دقیقه ای احساس گیجی و تلو تلو خوردن به او دست دهد.کودکان معمولا 1 تا 2 ساعت پس از به خواب رفتن خوابگردی میکنند و ممکن است از چند ثانیه تا 30 دقیقه در اطراف راه بروند.

  علل راه رفتن در خواب


  خوابگردی در کودکان شایع تر از بزرگسالان است و ممکن است در خانواده ها ادامه پیدا کند. بنابراین اگر شما و یا همسرتان دچار خوابگردی هستید و یا بوده اید کودک شما نیز ممکن است دچار شود.

  فاکتورهای دیگری که ممکن است باعث خوابگردی شود عبارتند از:
  - کمبود خواب و یا خستگی
  - برنامه خواب نامنظم
  - بیماری یا تب
  - برخی داروهای بخصوص
  - استرس (خوابگردی به ندرت توسط یک مشکل پزشکی، عاطفی و یا روان شناختی زیربنایی ایجاد میشود.)

  رفتارهایی که در طی خوابگردی اتفاق می افتند
  البته از رختخواب خارج شدن و پرسه زدن در اطراف در حالی که هنوز خواب هستید بارزترین نشانه ی خوابگردی است اما خوابگردهای کوچولو ممکن است علاوه بر این:-- در خواب حرف هم بزنند-- بیدار کردنشان سخت باشد-- خیره شوند-- زمخت باشند-- وقتی که با آنها صحبت میکنید پاسخی ندهند-- نشستن در تخت و مستقیم راه رفتن-- حرکات مکرر مثل مالیدن چشم ها و یا سر و صدا کردن با لباس خوابشانعلاوه بر این،چشمان افراد خوابگرد باز است ولی کاری که دارند انجام میدهند رانمی بینند .

  گاهی وقت ها شرایط دیگری هم ممکن است با خوابگردی همراه شود:

  - قطع تنفس هنگام خواب (sleep apnea) که به معنی مکث های کوتاهی در تنفس به هنگام خواب است
  - خیس کردن رختخواب (شب ادراری)

  آیا راه رفتن در خواب مضر است؟


  شبگردی به خودی خود مضر نیست. با این حال، قسمت هایی از خوابگردی میتواند پرخطر باشد چراکه بچه های خوابگرد بیدار نیستند و ممکن است تشخیص ندهند که دارند چکاری انجام می دهند مثل پایین رفتن از پله ها و یا باز کردن پنجره.خوابگردی معمولا نشانه ی این نیست که کودک از نظر عاطفی و یا روانی دچار مشکلی است و هیچ گونه آسیب هیجانی و عاطفی ایجاد نمیکند. افراد خوابگرد به احتمال زیاد حتی پرسه زدن های شبانه ی خود را به یاد نمی آورند.

  چگونه افراد خوابگرد را از خطرها ایمن نگه داریم؟

  اگرچه همانطور که اشاره شد خوابگردی به تنهایی خطرناک نیست اما این مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید بقدری که کمتر در کودک شما احتمال سقوط کردن،رفتن درون چیزی،بیرون رفتن از خانه و حتی رانندگی کردن اگر فرد نوجوان باشد رخ دهد!

  برای کمک به حفظ افراد شبگرد از گزند و آسیب:
  - سعی نکنید یک فرد خوابگرد را از خواب بیدار کنید چون ممکن است باعث ترسیدن او شود. در عوض با ملایمت و آرامی او را راهنمایی کنید تا به رختخواب برگردد.
  - درها و پنجره ها را قفل کنید.نه تنها در و پنجره اتاق کودکتان را بلکه تمامی درها و پنجره های خانه.در صورتی که کودک شما تصمیم به پرسه زدن در خواب کرد میتوانید از قفل های اضافه و یا قفل کودک بر روی درها استفاده کنید. سوییچ ماشین در مورد کودکانی که به اندازه کافی بزرگ شده اند که بتوانند رانندگی کنند باید دور از دسترس آنها قرار بگیرد.
  - برای جلوگیری از افتادن کودک اجازه ندهید که او بر روی تخت های تاشو و دو طبقه بخوابد.
  - چیزهای تیز و شکستنی را از دور و بر و دسترس کودک دور کنید.
  - اشیاء خطرناک را دور از دسترس قرار دهید.-- موانع را برای جلوگیری از افتادن کودک از اتاق وی و سراسر خانه بردارید، مخصوصا خرت و پرت های کف اتاق را(که شامل اتاق کودک و اتاق بازی نیز میشود)
  - نرده های ایمنی در بیرون اتاق کودک و بالای پله ها نصب کنید.

  راه های دیگری برای کمک به افراد شبگرد:

  اگر راه رفتن در خواب به طور مکرر اتفاق می افتد و باعث ایجاد مشکلاتی در فرزند شما شده است و یا در سنین بزرگتر و با بزرگ تر شدن کودک شما رفع نشده است با دکتر خود مشورت کنید،همچنین اگر نگران این هستید که چیز دیگری همچون مشکل در تنفس و یا ریفلاکس در جریان باشد با دکتر خود در این رابطه نیز صحبت کنید.پزشکان برای کودکانی که خوابگرد هستند اغلب روش درمانی ای به اسم بیداری برنامه ریزی شده را پیشنهاد میکنند.این روش چرخه خواب را به اندازه کافی مختل میکند تا به جلوگیری از راه رفتن در خواب کمک کند.در موارد نادری هم ممکن است که پزشک برای کمک به خواب فرد دارو تجویز کند.

  روش های دیگری برای به حداقل رساندن دوره های راه رفتن در خواب:

  - کودکان را در ساعت خواب با استفاده از موسیقی های ملایم و آرامش بخش ریلکسو آرام کنید.
  - یک برنامه خواب و چرت زدن منظم فراهم کنید و هم در زمان شب و هم زمان بیداریبه آن پایبند باشید
  - زمان خواب کودکتان را زودتر قرار دهید.این کار میتواند باعث بهبود خواب آلودگیبیش از حد شود.
  - نگذارید کودکان در هنگام غروب بیش از حد نوشیدنی و مایعات بخورند و مطمئن شوید که قبل از خواب به دستشویی میروند.
  - از خوردن مواد کافئین دار توسط کودک در زمان های نزدیک به ساعت خواب خودداری کنید.
  - مطمئن شوید که اتاق کودکتان آرام، راحت و مساعد برای خوابیدن است و در زمانیکه کودکان میخواهند بخوابند سروصدا را کمتر کنید(در ساعت خواب و ساعت چرت زدن).اگر دفعه بعد با کودکتان در حالی که نصف شب سرگردان است و در خواب راه می رود مواجه شدید وحشت نکنید و خیلی ساده و راحت او را به سمت تختش هدایت کنید.

  صادق علی دوست / روان شناس بالینی


  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_07_06 در ساعت 22:30
  گدای عشق نباشید

  بخشنده عشق باشید

  انسانهای زیبا همیشه خوب نیستند

  اما انسانهای خوب همیشه زیبایند
  پاسخ با نقل و قول

 2. خوابگردی در کودکان چیست؟  سپاس شده توسط مهرسا62,کوثر حبیبی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •