تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چه کاری مرا آرام می کند؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 14

صفحه‌ها (2): صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

چه کاری مرا آرام می کند؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:11#
  niloofarabi آواتار ها
  انکار:

  جمله چیز نیست خوب میشه! یا آنقدر گریه نکن آخر اتفاقی نیفتاده که ! نمونه روشنی از مکانیسم انکار هستند.

  همه کار توانی :

  وقتی ما به توانایی ها و قدرت خود بیش از اندازه واقعی اعتماد داشته باشیم و بخواهیم تمام مشکلات را به تنهایی حل کنیم و طوری رفتار کنیم که سوپرمن و قهرمان داستان ها هستیم ، یعنی از مکانیسم همه کار توانی استفاده کرده ایم و مثال آن هم مردی است که دچار ورشکستگی می شود و دست کمک و یاری تمام افراد را رد می کند و می گوید : نیازی به کمک شما ندارم، خودم از عهده اش بر می آیم و با این کار می خواهد از خودش ذر برابر احساس حقارتش محافظت کند.

  نا ارزنده سازی :

  مثال معروف گربه دستش به گوشت نمی رسید می گفت : بو می دهد! نمونه نا ارزنده سازی است به معنای اینکه فرد می خواهد با خوار کردن و کوچک شماردن چیزی که آرزویش را داشته ولی آن را از دست داده خودش را ارام کند و معمولا جمله هایی مثل : حالا اونطور که دیگران هم می گویند نبود! ولش کن ارزش نداشت! وقتی فکر میکنم می بینم لیلقت من بیشتر از این حرف هاست! نشانه استفاده از چنین مکانیسمی است.

  گذار به عمل :

  کسی که بدون فکر کردن به عواقب کارش دست به عمل می زند یعنی از مکانیسم دفاعی گذار به عمل استفاده کرده است و نمونه آن هم فردی است که موقع عصبانیت شیشه را می شکند یا وقتی ناکام می شود تصمیم به خودکشی می گیرد.

  بدنی سازی :

  حتما شما کسانی را دیده اید که تا خبر بدی را می شنوند غش می کنند یا فشارشان جابه جا می شد و بالا و پایین می رود! این قبیل افراد برای مقابله با استرس ها و ناکامی ها به مانیسم بدنی سازی روی می آورند .البته این مکانیسم با مکانیسم تبدیل که در آن ناراحتی روحی به بیماری بدنی تبدیل می شود کاملا متفاوت است . در اولی (بدنی سازی) فرد برای مقابله با ناکامی و ناراحتی مریض می شود و در دومی (تبدیل) ناراحتی روانی به بیماری جسمی تبدیل می شود. مثلا کسی که دچار فلج هیستریک می شود.

  خیال پردازی اوتیستیک:

  فکر کردن به آرزوها و لذت بردن از آنها طعم شیرینی دارد که بیشتر ما آن را چشیده ایم. به کار بدن این روش برای ارم کردن خود در مواقع گرفتاری ها و ناراحتی ها و ناکامی ها ، خیال پردازی اوتیستیک نامیده می شود.  ادامه ....

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 2. چه کاری مرا آرام می کند؟  سپاس شده توسط anahid68,star12,ویونا شاکری,تیرا,ترنّم

 3. ارسال:12#
  niloofarabi آواتار ها
  لایه سازی :

  جمله هایی مانند : تو این دوره زمانه آدم خوب پیدا نمیشه دیگه! همه که مثل ما خوب نیستند! شیطون گولم زد! نمونه ای از مکانیسم دفاعی از مکانیسم دفاعی لایه سازی است. در واقع وقتی که ما با جدا کردن خوب ها و بدها از یکدیگر می خواهیم از خودمان در برابر ناراحتی ها دفاع کنیم، لایه سازی اتفاق می افتد. مثلا دختری که دروغ می گوید سپس با جدا کردن قسمت بد خودش از قسمت خویش می گوید: شیطون گولم زد! یا کسی که به خاطر تهمت زنی همسایه اش می گوید: این آدم کلا بی آبروست و نباید از اول به او اعتماد می کردم.

  پرخاشگری منفعلانه :

  آدم هایی که زیاد غر می زنند یا کسانی که به صورا غیر مستقیم می خواهند خشم و ناراحتی خودشان را نشان دهند از مکانیسم پرخاشگری منفعلانه استفاده می کنند برای مثال زنی که جرات ندارد در برابر همسرش بایستد و از خودش دفاع کند برای جبران ناراحتی اش غذای بی نمک و بی مزه ای درست می کند و جلوی همسرش می گذارد!

  جابه جایی :

  کسانی که موقع ناراحتی به خوردن یا خوابیدن و تلویزیون نگاه کردن روی می آورند یعنی از مکانیسم جابهجایی برای حل مشکلشان استفاده می کنند برای مثال زنی که جرات ندارد در برابر همسرش بایستد و از خودش دفاع کند برای جبران ناراحتی اش غذای بی نمک و بی مزه ای را درست می کند و جلوی همسرش می گذارد!

  مجزا سازی:

  آنقدر گریه نکن مرگ حقه! اشکالی نداره دوباره درس بخون تا قبول بشی اینکه دیگه غصه نداره! یه کمی منطقی باش و اقعا با گریه کردن کاری درست نمیشه! اینها جمله هایی است که نشان دهنده مکانیسم مجزا سازی است در واقع مجزاسازی زمانی به کار می رود که ما می خواهیم عواطف و احساسات را کنار بگذاریم و فقط عاقل باشیم!


  ادامه ...

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 4. چه کاری مرا آرام می کند؟  سپاس شده توسط star12,تیرا,ترنّم

 5. ارسال:13#
  niloofarabi آواتار ها
  مکانیسم دفاعی رشد یافته :

  اغلب مردم از این مکانیسم ها استفاده می کنند.

  فرونشانی:

  کسانی که موقع ناراحتی و عصبانیت کنترل خودشان را از دست نمی دهند و حتی در مواقع پراسترس هم توانایی فکر کردن دارند، از مکانیسم فرونشانی استفاده می کنند و مثال آن هم زنی است که وقتی با بیماری فرزندش مواجه می شود ، قدرت کنترل کردن احساسات خودش را دارد و می تواند تا پیدا شدن یک راه حل مناسب خودش را کنترل کند.

  والایش:

  کسی که به خاطر موفقیت و پیروزی دیگران احساس حقارت می کند و تصمیم می گیرد تا با کار کردن ناکامی اش جبران کند یا دختری که به خاطر تجرد ناخواسته اش تصمیم می گیرد که درس بخواند تا بر احساس حقارتش غلبه کند نمونه هایی از کسانی هستند که از مکانیسم تصعید یا والایش استفاده می کنند. به عبارت دیگر والایش یعنی عوض کردن هدفی ناپسند (حسادت) با یک هدف جامعه پسند (غبطه)

  شوخ طبعی:

  کسانی که از موضوع ناراحت کننده می توانند یک موضوع جذاب و خنده دار بسازند . در واقع هنری دارند به نام شوخ طبعی که در مواقع ناراحتی و ناکامی از آن استفاده می کنند.

  پیشاپیش نگری :

  آینده نگری در مورد یک مشکل و اینکه چه راه حلی برای آن وجود دارد مکانیسم دفاعی پیشاپیش نگری را تعریف میکند و مثال آن هم دختری است که قبل از انتخاب رشته به سختی راه و شهر و دانشگاهی که قرار است برود خوب فکر میکند و سپس تصمیم میگیرد یا زنی که قبل از ازدواج با مرد دلخواهش تمام جوانب کار را می سنجد و سپس تصمیم نهایی اش را می گیرد.


  ادامه ....
  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 6. چه کاری مرا آرام می کند؟  سپاس شده توسط anahid68,star12,تیرا

 7. ارسال:14#
  niloofarabi آواتار ها
  مکانیسم های دفاعی بیمار گونه :

  افراد مضطرب و وسواس از این مکانیسم ها استفاده می کنند.

  دیگر دوستی کاذب :

  روی آوردن به کسانی که مشکلاتی شبیه ما دارند و هم کلام شدت با آنها برای رام شدن ، نمونه ای از دیگر دوستی کاذب است.


  تشکل واکنشی:

  فردی را در نظر بگیرید که اعتقاد دارد آدم خوب هیچ وقت عصبانی نمی شود و موقعی هم که واقعا مورد ظلم قرار میگیرد یا کسی به ناحق باعث رنجش او می شود برای کنار آمدن با احساس خشمش آن را سرکوب می کند و به جای آن با ترحم و بخشش با فرد خاطی برخورد می کند! شاید گمان کنید که اسلام هم این را از ما می خواهد که دیگران را ببخشیم! بلی . دقیقا اسلام این را از ما می خواهد اما اسلام نمی گوید خشم خود را انکار کنید بلکه آن را به عنوان یک ویژگی می پذیرد و از ما هم می خواهد تا خشم را بپذیریم و با آن مبارزه کنیم و در مواقعی هم می گوید دیگر جای بخششی وجود ندارد!

  ابطال:

  فردی که در مبارزه با افکار نامناسب و نادرستش نسبت به شخص دیگر دچار عذاب وجدان میشود و سعی میکند تا برای رهایی از عذاب وجدانش کاری را انجام دهد از مکانیسم دفاعی ابطال استفاده کرده است. برای مثال مردی ارزوی مرگ همسرش را میکند و به خاطر ایم فکر احمقانه احساس گناه می کند و شب هنگام با شاخه گلی به خانه می رود.


  منبع: هفته نامه رن روز، سمیرا میرزایی ، دانشجوی دکتری مشاوره خانواده
  پاسخ با نقل و قول

 8. چه کاری مرا آرام می کند؟  سپاس شده توسط anahid68,تیرا

صفحه‌ها (2): صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •