آيا احساس کسالت و بيهودگي مي کنيد؟ شايد چنين احساسي بيشتر از آن که به جسم شما مربوط باشد به روح و روانتان بستگي داشته باشد شايد شما به يک تلنگر روحي نياز داشته باشيد. در واقع همان طور که انرژي فيزيکي و جسماني شما حاصل رژيم غذايي سالم، ورزش و استراحت مناسب است، انرژي رواني هم از طريق زيستن به انواع روش هايي حاصل مي شود که به شما احساس اميدواري، اعتمادبه نفس، سرزنده بودن، عشق و نائل شدن به تمامي چيزهايي که دوست داريد، مي بخشند. از افرادي که مدام نق مي زنند و شاکي هستند يا اين که شما را درگير مشکلات شخصي خود مي کنند، حذر کنيد. بيشتر وقت خود را با افرادي سپري کنيد که به شما از خودتان احساس خوبي بدهند يا اين که به طريقي شما را احيا کنند و نيروي تازه اي ببخشند. به عبارتي ديگر با افرادي معاشرت کنيد که موج مثبت توليد مي کنند. براي اين که به زندگي احساس بهتري ببخشيد و حسي جديد داشته باشيد بايد روش هايي را در زندگي به کار ببنديد. اگر 19 روش زير را انجام دهيد کسالت ديگر در شما معنا نخواهد داشت. امتحان کردن روش هاي زير نه تنها ضرري ندارد بلکه بسيار هم مفيد است. پس زمان را از دست ندهيد و امتحان کنيد.


1) دوست خودتان باشيد: سعي کنيد همان طور که با صميمي ترين دوستانتان برخورد مي کنيد، با خودتان نيز رفتار کنيد. وقتي که دوستي يا کسي که به او علاقه داريد در وضعيت روحي بدي به سر ميبرد و از شما کمک مي خواهد براي او چه مي کنيد؟ از او مي خواهيدتا نگران نباشد. به او مي گوييد استراحت کند يا به نوعي سرخودش را سرگرم کند و به مشکلش فکر نکند و... در اين حالت و در اينروزها به خودتان نيز همان توصيه ها را بکنيد.

2) احساس پرواز کنيد: در جايي قرار بگيريد که سکوت و آرامش دارد.براي دقايقي تصور کنيد پرنده اي هستيد که در آسمان لايتناهي درحال پرواز است. همانگونه که ابرها در آسمان حرکت مي کنند، سعي کنيد مشکلات را از جلوي چشمانتان عبور دهيد. اين روش به شما يادمي دهد که به خاطر بياوريد مشکلات قابل عبور و گذر هستند و هميشه در کنار ما نخواهند ماند.

3) رنگ نارنجي: از زمان هاي قديم «رنگ درماني» جزو موارد بسيارمهمي بوده که توسط روانشناسان شناخته شده است. از رنگ ها براي کاهش استرس در بيماران و دادن آرامش به آنها استفاده زيادي شده ومي شود. روانشناسان معتقد هستند که رنگ نارنجي باعث افزايش حس خوش بيني، اشتياق و شانس آوردن است. براي اين که اين احساس درشما شناور شود چند شاخه گل نارنجي در گلدان بگذاريد و به آنهانگاه کنيد. تابيدن نور نارنجي يا ليوان هايي به اين رنگ نيز به شما احساس شادي مي دهد. در فصل زمستان مي توانيد يک سبد نارنگي،خرمالو يا پرتقال روي ميز بگذاريد.

4) خريدهاي ارزان: همه مردم وقتي موفق مي شوند هنگام خريد تخفيف بگيرند شاد مي شوند; براي اين که حس شادماني را در خود تقويت کنيد ارزان تر خريد کنيد و پول هايتان را پس انداز کنيد تا در مواقع ضروري به کارتان بيايد و بتوانيد در آن زمان ها احساس آرامش و شادي کنيد.

5) شکلات بخوريد: زنان به خوردن شکلات علاقه مند هستند، زيرا تحقيقات نشان داده که شکلات باعث مي شود حالات و روحيات افراد تغيير کند. شکلات ميزان سروتونين و اندروفين خون را زياد مي کند و اين دو هورمون باعث شادماني مي شود. سعي کنيد گاهي شکلات بخوريد، تا اين احساس در شما تقويت شود.

6) مشکلات را دور بريزيد: هرچه را که به نظرتان مي آيد در زندگي موجب ايجاد مشکل و ناراحتي برايتان شده، برروي کاغذي بنويسيد.

سپس تک تک موارد را بخوانيد و روي آن خط قرمز بکشيد و سپس وقتي براي تمام موارد راهکار پيدا کرديد، کاغذ را مچاله کنيد و دور بيندازيد.

7) خوش بين باشيد: به مشکلات به گونه ديگري نگاه کنيد. بر اين باور باشيد که حتي مي توان سختي ها را نيز با نگاه ديگري ديد. اميد به زندگي داشته باشيد. روانشناسان معتقدند اگر حتي اشخاص بيمار و بيماران لاعلاج اميد خود را از دست ندهند، بر بيماري چيره خواهند شد. سعي کنيد در مواقع سختي به اين فکر کنيد که افرادي که وضعيت بسيار دشوارتري از شما دارند همواره در کنارتان هستند. برخورد کردن با مشکلات و موانع را بياموزيد تا احساس

خوشبختي کنيد. براي داشتن زندگي خوب، بايد انرژي مثبت داشته باشيد.

8) از هم تعريف کنيد: در زماني که از انجام کارهاي روزانه و يادر محيط کار کاملا خسته شده ايد و هيچ انرژي و تواني برايتان نمانده است سعي کنيد لبخند بزنيد و بگوييد که احساس خوبي داريد.در اين لحظات از اطرافيان خود و صفات خوبي که دارند تعريف کنيد.خواهيد ديد که بعد از لحظاتي روحيه شما تغيير خواهد کرد و احساس شادي در شما به وجود خواهد آمد.

9) آنچه را دوست داريد بنويسيد: هر چيزي را که مورد علاقه تان است و به آن عشق مي ورزيد روي کاغذي بنويسيد. اين کار حس خوبي به شما خواهد داد. زيرا متوجه مي شويد که با برگشت به خاطرات گذشتهزماني به آنچه و آن کساني که در کنارتان زندگي کرده اند احساس محبت داشته ايد.

10) حمام کنيد: بعد از شناکردن در دريا احساس جواني مي کنيد.

براي اين که احساس طراوت را در روزها و شب هاي پاييزي پيدا کنيد

کافي است يک فنجان نمک داخل وان حمام بريزيد و آن را با آب گرم

پر کنيد. با شمع هاي معطري که در کنار وان مي گذاريد، آرامش خاصي

پيدا مي کنيد.

11) موسيقي گوش کنيد: سعي کنيد براي لحظاتي موسيقي گوش کنيد. با

موسيقي مي توانيد به آرامش ذهني برسيد و مشکلات را فراموش کنيد.

حتي اگر شده اين کار براي دقايقي يکنواختي زندگي را از بين مي

برد.

12) استراحت کنيد: وقتي که از انجام کارهاي مختلف خسته شده ايد و

تحت فشار زيادي قرار گرفته ايد، مطمئنا نمي توانيد کاري کنيد که

به اين مشکلات پايان دهيد. در اين مواقع بهتر است دست از کار

بکشيد، کتاب جديدي برداريد، دراز بکشيد و شروع به خواندن کنيد.

اين کار را حداقل براي يک ساعت هم که شده انجام دهيد تا به اثرات

بسيار موثر آن واقف شويد.

13) با رنگ ها بازي کنيد: به سراغ مداد رنگي، گواش، آبرنگ و

ماژيک کودکتان برويد و مثل آنها شروع به نقاشي کنيد. نقاشي حالات

دروني تان را بازگو مي کند; همانطور که يک کودک نيز با نقاشي

احساس درون خود را به خوبي نشان مي دهد. با بازي کردن با رنگ ها

احساس آرامش و شادي به شما دست خواهد داد.

14) آزاد باشيد: سعي کنيد کارهايي که تمايل به انجام آن داريد را

به راحتي انجام دهيد. درست مثل کودکي که دوست دارد آواز بخواند و

از هيچ کس خجالت نمي کشد. اگر از آواز خواندن لذت مي بريد بدون

اين که خجالت بکشيد آواز بخوانيد. اگر از انجام اين کار جلوي

ديگران مي هراسيد در جاي خلوتي آواز بخوانيد. موسيقي و تخليه

احساسات با آواز، گردش خون شما را تنظيم مي کند و احساس خوبي به

شما مي دهد.

15) خدا را سپاس بگوييد: به ياد سه موفقيت آخرتان بيفتيد و با

سپاسگزاري و شکرگزاري از خداوند و کشيدن يک نفس عميق، انرژي

بيشتري ذخيره کنيد.

16) خيرخواهي کنيد: کمک کردن به ديگران و نسبت به آنان خيرخواه

بودن، احساس خوشايندي را به افراد مي بخشد. اين احساس بدن را پر

از هورموني مي کند که احساس خوبي را بيشتر مي کند. به افراد

نيازمندي که در اطرافتان وجود دارند کمک کنيد، فرقي نمي کند که

ميزان و نوع اين کمک چه باشد، مهم اين است که خيرخواه باشيد.

17) به عکس هاي قديمي نگاه کنيد: آلبوم هايتان را ورق بزنيد و به

عکس دوستان و اقوام نگاه کنيد. با ديدن آنچه که در گذشته بوده و

خاطرات سال هاي قبل لبخندي روي لب هاي شما خواهد نشست و احساس

خوبي در وجودتان برپا خواهد شد.

18) پيغام جديد تلفني بگذاريد: اگر تلفن همراهتان يا تلفن خانه

تان پيغام گير دارد، جملات جديد و متفاوتي روي آن بگذاريد. مي

توانيد روي اين پيغام گير بگوييد: «براي دعوت کردن من به ميهماني

يا شام، بعد از شنيدن صداي بوق پيغام بگذاريد»! مي توانيد جوکي

تعريف کنيد يا جمله اي طنز روي پيغام گيرتان ضبط کنيد. اين کار،

به خود شما و کسي که به شما تلفن زده شادي مي بخشد.

19) بوهاي شادي آفرين: بعضي از بوها براي تغيير احساس انسان

شناخته شده اند. گل رز، بابونه، شمعداني معطر، ليمو و بالنگ از

جمله اين بوها هستند. اين بوها را به عنوان خوشبوکننده و

معطرکننده هوا و فضا مورد استفاده قرار دهيدروحيه شاد
امروزه افراد زيادي را در اطراف خود مي بينيم که غمگين هستند. اميدواريم که شما جزو اين دسته نباشيد اما اگر شما هم جزو اين دسته هستيد، مي توانيد با روش هايي ساده، داراي روحيه اي شاد و سالم بشويد. روش هاي زير را که اجراي آن ها بسيار ساده هستند را به منظور برخورداري از روحيه اي شاد و سالم امتحان کنيد.
1) به خاطر خشنود شدن ديگران زندگي نکنيد:

ساده ترين مثال در اين مورد اينست که در عوض ازدواج با پزشک پولداري که مادرتان اصرار دارد، با کارمندساده اي که دوستش داريد ازدواج کنيد يا اين که اگر واقعا انجام کاري را دوست نداريد براحتي پاسخ رد بدهيد. همان کسي باشيد که خودتان مي خواهيد. همان کاري را انجام دهيد که دل تان مي خواهد. در اينصورت است که پاداش روحي خود را خواهيد گرفت. وقتي بخاطر خشنودي ديگران زندگي مي کنيد، در واقع زحمت ها را شما کشيده ايد، اما سود آن نصيب ديگران مي شود و همين موضوع مي تواند عامل به هدر رفتن انرژي و همچنين خستگي روحي شما بشود. درست مثل اينست که هر روز سر ساعت مشخصي به اداره برويد و کارها را انجام دهيد اما آخر ماه، چک حقوقي را شخص ديگري دريافت کند.
2) افراد مثبت انديش را به دنياي خود وارد کنيد:

هر کسي نياز دارد اطرافش را افرادي احاطه کنند که به وي اهميت مي دهند و حتي در تاريکترين ساعات زندگي اش از وي حمايت مي کنند. از افرادي که مدام نق مي زنند و شاکي هستند يا اين که شما را درگير مشکلات شخصي خود مي کنند، حذر کنيد.بيشتر وقت خود را با افرادي سپري کنيد که به شما از خودتان احساس خوبي بدهند يا اين که به طريقي شما را احيا کنند و نيروي تازه اي ببخشند. به عبارتي ديگر با افرادي معاشرت کنيد که موج مثبت توليد مي کنند. شايد ديگر زمان آن رسيده باشد از افرادي که فقط در ظاهر دوست شما هستند چشم
بپوشيد، زيرا اين افراد فقط وقتي به شما احساس نياز داشته باشند به يادتان مي افتند.
3) همواره در زندگي خود برنامه هايي بزرگ و جديد داشته باشيد:

براي اين منظور مي توانيد نقشه مسافرت بعدي خود را در سر بپرورانيد يا اين که شروع به نوشتن رماني کنيد که هميشه در ذهن تان بوده است. به جلو نگاه کنيد; همچنين براي اين که روحيه شما تحريک شود بهتر است بر وقايع و اتفاقات برجسته زندگي تان مروري داشته باشيد. در نظر داشته باشيد که هر فردي از اميدهايي که براي آينده اش دارد انرژي مي گيرد. زمان حال خود را بيشتر کنترل پذير کنيد و اداره آن را در دست بگيريد.
4) هيچ گاه در گذشته ها زندگي نکنيد:

به اين فکر نکنيد که اگر با فلان شخص دوست نمي شديد يا اين که اگر فلان شغل را بر نمي گزيديد چه مي شد يا اين که اگر فلان تصميم را نمي گرفتيد چه اتفاقي مي افتاد؟در عوض بر زمان حال خود تمرکز کنيد و به آنچه نياز داريد انجام دهيد تا شما را به جلو براند، بينديشيد. دوست داريد شغلتان را عوض کنيد؟ در انتخاب همسر تجديد نظر کنيد؟ در زندگي خود ماجراجوتر باشيد؟ گرچه نمي توانيد هر چيزي را که در زندگي تان اتفاق خواهد افتاد پيش بيني کنيد، اما مي توانيد با ريختن برنامه هايي مناسب تر به اهداف زندگي خود برسيد. در نظر داشته باشيد که تمام چيزهايي را که دوست داريد تغييرشان دهيد همگي قابل کنترل هستند. شما به راحتي مي توانيد مسير شغلي، روابط دوستانه و چگونگي گذراندن اوقات فراغت خود را در کنترل خود درآوريد. هر کسي مي تواند به راحتي براي سرنوشت خود تصميم بگيرد و اين امر که وظيفه مهمي است زماني امکان پذير است که از انرژي روحي بيشتري برخوردار باشد. هم اکنون وقت انجام چنين کاري است، زيرا مطمئنا انرژي شما بيشتر از زمان آينده خواهد بود.


منيع : روزنامه ابتکار