تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
نکات کاربردی در حل بحران های زناشویی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:besooiekamal
آخرین ارسال:besooiekamal
پاسخ ها 1

نکات کاربردی در حل بحران های زناشویی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  در اين گونه مواقع که عوامل دست به دست هم مي دهد تا روابط بين زن و شوهر را تيره و تار کنند، باید هر چه زودتر این جراحتها و آسيب ها را التیام بخشید و تنشهایی را که به زندگی آسیب وارد می کنند ، از بين برد.
  در این مقاله مي خواهيم نکات کاربردی جهت بحران زدایی از خانواده و عوامل موثر در بهبود روابط زوجین را مورد بررسی قرار دهیم :
  1. خرد پذير باشيد
  يعني يك ارزيابي دقيق از حادثه اي كه اتفاق افتاده است داشته باشيد. به جاي اين كه زن و شوهر يكديگر را متهم كنند و هر كدام تقصير را گردن آن يكي بيندازد، ببينيد موضوع از چه قرار است.
  2. انعطاف پذير باشيد
  اگر حادثه و مشكلي پيش آمد بايد به جاي آن كه فرافكني كنيد و فقط طرف مقابل را مقصر بدانيم ببينيد سهم شما در اين اتفاق چه بوده است. اگر اشتباهي كرديد كوتاه بياييد و اشتباهتان را بپذيريد و به طرف مقابل امتياز دهيد نگوييد فقط حرفي كه من مي زنم يا كاري كه من مي كنم درست است. بايد این را مسئله را باور كنيد همسرتان هر گونه كه باشد، شما هم بی عیب و نقص نیستید.
  3. مسئوليت پذير باشيد
  مسئوليت هاي خود را ببينيد و در راستاي آن اقدامات لازم را انجام دهيد
  4. مشورت كنيد
  در ابتدا با افرادي كه در اطراف شما هستند و دوستار كمك به شما هستند مشورت كنيد مشكلي كه برايتان پيش آمده را براي آنها توضيح دهيد و از آنها كمك بخواهيد.
  5. اقدام كنيد
  بيشتر آدم ها وقتي بحران و مشكلي برايشان پيش مي آيد به جاي آنكه مشكل را حل كنند مي خواهند از آن فرار كنند، يعني به جاي آنكه مسئله را حل كنند مي خواهند صورت مسئله را پاك كنند.
  ناپلئون بناپارت مي گويد: «وقتي ديديد در جايي آتش روشن است براي خاموش كردن آن باسد به آتش نزديك شويد و با آب و خاك و ... آتش را خاموش كنيد وگرنه آتش شعله ور مي شود و به همه جا سرايت مي كند». حال اگر ما از بحران و مشكل فرار كنيم مثل شعله هاي آتش بيشتر مي شود نه كمتر.
  پس در هنگام بحران زن و شوهر به جاي آنكه با هم قهر كنند در صدد حل مشكل با هم همكاري كنند فكرشان را روي هم بگذارند و مشكل را حل كنند.
  به طور مثال فرزند خانواده در نمرهي يكي از امتحاناتش كم شده پدر خانواده اين مشكل را از چشم مادر خانواده مي بيند و مي گويد اين تقصير توست، كوتاهي از جانب تو بوده و خانم به آقا اعتراض مي كند تو حواست به بچه هايت نيست، هميشه دير از سر كار مي آيي، دوستانت را به خانواده ات ترجيح مي دهي، تو چرا به خانه ي مادرت رفتي و به او سر زدي و....
  پس حالا كه موقعيتي پيش آمده و بچه در امتحاناتش موفق نشده اين بهانه و فرصتي براي انتقام جويي و تصفيه حساب زوجين از يكديگر مي شود. هر یک از زوجین با مطرح كردن خاطرات دردناک گذشته مشکل را پیچیده تر می کنند. در حالی که شايد قضایای گذشته ربطی به مشکل امروز آنها ندارد. اين احتمال موفقیت را در گفتگوی زوجین و حل بحران، از بین می برد.
  بهترین فرمول در این گونه موارد این است که
  1. هر یک از زوجين از دیگری بپرسد: «برای از این به بعد، از من چه انتظاراتی دارید که انجام دهم؟».
  این پرسش، پیوند مشکل امروز را با گذشته کنار می زند و با طرح یک پرسش مشخص ، در پی پاسخ مشخصی بر می آید و در نهایت مشکل به شیوه اي مناسب حل خواهد شد.
  2. دوباره سنجی انتظارات و توقعات شما از همسرتان، در بعضي موارد به کاهش بحران كمك مي كند.
  مثلا باید از خود بپرسید اینکه من معتقدم «همسرم باید چنین و چنان می کرد» این «بایدها » از کجا نشأت گرفته اند؟ و چگونه اين «بایدها» به قوانین و مقررات زندگی تبدیل شده اند.
  3. هيچ گاه از کاه، کوه نسازید و مسایل را بزرگ نکنید.
  در زندگی افراد خوش بین ، کاه و کوه ، هر دو وجود دارد ولی در زندگی افراد بدبین فقط کوه وجود دارد. زیرا آنها از هر کاهی، کوهی می سازند و در برابر آن اظهار عجز می کنند.
  4. با عصبانيت نا به جا مشكل را بحراني تر نكنيد.
  هر گاه در زمان گفتگو با همسرتان براي حل مشكل احساس می کنید که به حالت عصبی نزدیک می شوید، از ادامه بحث خودداری نموده و آن را به زماني مناسب موكول كنيد.
  بعضي از زوج ها به دلیل آسیبی که در ارتباطات بین آنها وجود دارد ، نمی توانند به تفاهم برسند و مشكلشان را حل كنند. ممکن است این آسیب، در نحوه گفتگو، همکاری، برخورد با اطرافیان و یا نظایر آن به وجود آمده باشد، به هر حال در روابط آنها خللی ایجاد می کند. در این گونه موارد حضور فرد سومی به عنوان مشاوره خانواده می تواند در رفع مشکلات ارتباطی آنها موثر باشد.
  پاسخ با نقل و قول

 2. نکات کاربردی در حل بحران های زناشویی  سپاس شده توسط SHAB

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •