تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
صرع Epilepsy زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 4

صرع Epilepsy

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  لغت اپی لپسی اپی لپس به معنای غافلگیر کردن می اید که از زمان بقراط مرسوم بوده است و در آن زمان به اپیلام شهرت داشته است.
  از نظر تعریف صرع اختلال مزمن و طغیان عمل مغزی است که به علت تخلیه الکتریکی نامتعارف و نا متناوب نورون های مغز پیدا می شود و علایم ان ناگهانی و موقت ،بیهوشی و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهری است.

  خصایص صرع :

  -بیماری ناگهانی و سریع آغاز می شود.
  -خود به خود قطع می شود.
  -به دفعات تکرار می شود و تکرار آن در بیمار متفاوت است . چون صرع دارای علل متفاوتی است.
  -اراده در آن دخالتی ندارد.
  -تظاهرات از دایره شعور بیمار خارج است به طوری که بیمار از آن اطلاعی ندارد.
  -ممکن است به بوسیله دارو کاملا یا تا حدودی کنترل شود.
  -علایم الکتروانسفالوگرافی اختلال ریتم امواج الکتریکی مغز را نشان میدهد.


  بیماری صرع مسری نیست و باعث غقب ماندگی ذهنی و روانی نمی شود اگرچه در عقب ماندگی ذهنی حملات صرعی به وفور دیده می شود . تمام انواع بیماری صرع ارثی نیست و فرزندان مبتلایان مانند دیگران ممکن است به صرع مبتلا بشوند. اگر چه بعضی ها ارث غالب را در بروز صرع هایی با منشاء زیر قشری موثر می دانند.
  در تشنج منطقه ای پیچیده complex partial seizure (CPS) زمینه ارثی وجود دارد و بیماری در سنین کودکی و نوجوانی شروع می شود و اکثرا دارای عوارض روانی و اجتماعی است. این نوع صرع اکثرا مخفی می ماند تا اینکه عامل بروز دهنده مانند تب شدید ، ضربه و نظایر آن باعث اشکار شدن بیماری شود.

  بیماران صرعی شخصیت خاصی ندارند ولی خصوصیاتی مانند سمج بودن ،نترس بودن ،تمایل به لج بازی و پیله کردن ،بهانه جویی،میل به تعرض و تجاوز ، تمایل به اقدامات غیرمترقبه و تظاهرات انفجاری ، تحول خلق و خو مثل خوشی و غم به طور ناگهانی ، دوره های عصبانیت شدید و سریع مثل شکستن اشیا، حمله کردن و نظایر آن در این افراد فراوان دیده می شود.
  سن شروع صرع از اهیمت خاصی برخوردار است. قبل از شش ماهگی حاکی از ضایعات شدید مغزی بهر علتی که ایجاد شده است می باشد، اگر در جریان تب اتفاق ببیفتد حاکی از کم شدن آستانه تحمل مغزی است و در دوراان بلوغ حاکی از اختلالات فیزیولوژیکی ،بیولوژیکی و هورمونی یا کم بودن استانه مغزی است. در سنین 35 سال به بالا باید دنبال ضایعات عروقی یا تومورال گشت.
  از لحاظ اماری 5/0 تا 1 درصد افراد جامعه به عارضه صرع مبتلا هستند و امکان ابتلا به صرع برای هر کس وجود دارد . استعداد تشنجات صرعی به قول مایرگروس یک نوع حالت طبیعی است و جز فیزیولوژی انسانی است ولی درجه شدت آن به استانه تخلیه پذیری مغزی بستگی دارد. تظاهرات بالینی مربوط به محل ضایعه و طرز انتشار تخلیه نورونی قشر است به طوری که تشنج ممکن است باعث حرکان غیر ارادی یا توقف کامل حرکات و یا باعث اختلالت در احساس ،ادراک ،رفتار و بالاخرع هوشیاری بشود. انتقال امواج صرعی در میان سیناپس ها ایجاد می شود لذا با قطع مراکز سیناپسی از انتشار و تخلیه الکتریکی و بروز حملات جلوگیری می کنند (درمان جراحی ).


  منبع: روانشناسی کودکان و نوجوانان استثنایی، دکتر میلانی فر
  پاسخ با نقل و قول

 2. صرع Epilepsy  سپاس شده توسط ترنّم

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  انواع بیماری صرع :

  از لحاظ بالینی بیماری صرع انواع مختلف و متعدد و علل گوناگون دارد که شایع ترین تقسیم بندی ها ، تقسیم صرع به نوع موضعی (مربوط به منطق محدودی از مغز) و عمومی که تقریبا تمام مغز را در برمیگیرد می باشد. نوع موضعی ممکن است با از دست دادن هوشیاری و یا بدون آن باشد و هر کدام انواع و اقسام با علایم مختلفی را شامل می شود.


  صرع بزرگ یا صرع تشنجی (Grand Mal or Major epilepsy)

  این نوع بیماری ، با تشنجات توام با بیهوشی مشخص می شود. در بین عوام به حمله غش معروف است. حملات به طور ناگهانی آغاز می شود و فرد بدون آگاهی به زمین می خورد و سه مرحله انقباضی ، تشنجی و اغما یکی پس از دیگری اتفاق می افتد.

  مرحله انقباضی (Tonic) : عضلات بدن کشیده شده ، سر به عقب می افتد و بدن یکپارچه و سفت و تنفس قطع می شود، دست ها خم و پاها منبسط می گردد. این مرحله 15 تا 50 ثانیه طول می کشد.

  مرحله تشنجی (Colonic) : عضلات صورت ، دست ها و تمام بدن دچار حرکت و تکان شدید شده که با گاز گرفتن زبان ، کف کردن دهان ، کبودی رنگ صورت و گاهی دفع ادرار و گاز توام می شوذ. این مرحله یک تا سه دقیقه طول می کشد و بیمار وارد مرحله اغما می شود.

  مرحله اغما : بیمار به خواب عمیقی فرو می رود و با صدای بلند تنفس می کند . در این مرحله رفلکس ها ضعیف و بابینسکی دو طرفی ظاهر میشود. این مرحله ممکن است چند ساعتی هم طول بکشد. سه مرحله فوق به اضافه مرحله اولیه که به "اورا " (Aura+=Preical Period) یا مرحله خبر کننده معروف است و مربوط به محل ضایعه می باشد چهار مرحله صرع بزرگ را تشکیل می دهند.

  - اورا ممکن است حرکتی ، حواسی ، حسی ، روانی و احشایی باشد.

  اورای حرکتی : نظیر پیدایش بعضی از حرکات غیر ارادی مانند دویدن ، کرفتن چیزی یا به دنبال چیزی گشتن یا مزه مزه کردن ، پرش عضلات ، تکرار کلمات و نظایر آنها می باشد.

  اورای حسی: مانند حس درد بخصوص در ناحیه شکم ، سوزش ، احساس سرما و گرما، مور مور شدن ، خارش و گزگز و بی حسی.

  اورای حواسی : به صورت توهمان بینایی ، چشایی و بویایی.

  اورای روانی : به صورت وحشت ، ترس، فراموشی ، منگی و بهت ، از دست دادن حافظه .

  اورای احشایی: به صورت درد های شکمی ، اسهال ، تنگی نفس ، سرفه و نظایر آن.


  در پایان حمله موقعی که شخص به هوش آمد، هیچ خاطره ای از آنچه اتفاق افتاده است ندارد و نسبت به آنچه پیش آمده بی اطلاعی کامل دارد. فقط احساس کوفتگی و خستگی شدید می کند و اگر سابقه داشته باشد متوجه می شود که غش کرده است.
  پاسخ با نقل و قول

 4. صرع Epilepsy  سپاس شده توسط rahe shab,ترنّم

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  صرع کوچک Petit mal or minor epilepsy

  این صرع با سقوط همراه نیست ولی فراموشی که به حالات بیخودی از خود یا غیبت1 معروف است علامت اصلی آن است. در این نوع حمله کودک ناگهان در حالتی که هست ثابت می ماند، فعالیت و حرکت وی متوقف می شود (آکی نیتیک) ، با رنگ پریده به یک نقطه خیره میشود و یا ممکن است تکان های عضلانی مانند چشمک زدن، پرش دست ها و افتادن قاشق و یا چنگال، شانه انداختن، دست تکان دادن (میوکلونیک) اتفاق بیفتذ. در این حالت بینایی و شنوایی وجود ندارد و بیمار چیزی حس نمیکند. پس از گذشت 2 تا 20 ثانیه مجددا فعالیت اولیه ادامه می یابد و شخص از آنچه در این مدت اتفاق افتاده بی خبر است.

  این حالات اگر چه ظاهرا آرام هتند ولی چون غالبا تکرار می شوند یادگیری کودک را مختل می سازند. آموزگاران از بررسی دیکته یا بروز حالت غیبت در زمان پاسخ به سوالات یا خواندن درس ها می توانند علایم بیماری را در کودک مشاهده کنند. کودک در زمان بروز غیبت بعضی جملات را نیم نویسد یا به عبارت دیگر بعضی از کلمات را از قلم می افتد. در کودکانی که چنین حالت هایی را نشان میدهند اکر تنفس های عمیق به مدت 3 تا 5 دقیقه پشت سر هم داده شود اغلب بعد از این مدت حمله صرع کوچک ظاهر می شود. این حملات در سنین بلوغ ممکن از از بین برود یا تبدیل به صرع بزرگ شود.

  در این نوع صرع ضایعه مغزی در مرکز مغز یا قسمت های عمیق مرکزی ماده خاکستری است که به علت تحریک خود به خودی کم و بیش باعث تحریک کورتکس نیز می شود. تحریک خود به خودی در صورتیکه متمرکز و در مرکز بماند باعث صرع کوچک و در صورتی که به سایر قسمت های مغز انتشار یابد صرع بزرگ را باعث می شود. پس صرع بزرگ مککن است زمینه های زیر قشری یا قشری داشته باشد.
  میانیگن هوشبهر این بیماران در حدود میانگین هوشبهر جمعیت عادی است.

  1-absence
  پاسخ با نقل و قول

 6. صرع Epilepsy  سپاس شده توسط kobra,تیرا

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  صرع روانی حرکتی: Psychomotor epilepsy

  صرع روانی حرکتی انواع و حالات مختلفی دارد. از جمله صرع گیجگاهی1 یا اتوماتیسم 2 که قبلا مترادف یا معدل صرع محسوب می شدند. در این حالات علایم روانی و حرکتی تواما وجود دارند. سرگردانی بدون هوشیاری 3 ،تشنج منطقی پیچیده و حالات بین الطلوعین 4
  نیز جز این نوع صرع طبقه بندی شده اند.

  صرع روانی حرکتی یکی از شایعترین انواع صرع است و همیشه با از دست دادن هوشیاری توام نیست. گاهی حملات انقباضی از یک طرف بدن شروع و تبدیل به حملات صرع بزرگ می شود. شروع حملات با اورای بینایی ،چشایی، شنوایی و بویایی و حالت نمیه رویا یا انجام دادن حرکات خودکار ظاهرا به منظور معین ولی بدون ارتباط با محیط خارج مانند جویدن،پلک زدن ،جستجو کردن ،باز و بسته کردن دکمه های لباس ،پرتاپ اثاثیه ، راه رفتن در اتاق،دنبال چیزی گشتن (اتوماتیسم) و بدون اراده سرگردان شدن در کوچه و خیابان و حتی مسافرت شروع می شوذ و شخص نسبت به آنها آگاهی ندارد. این نوع صرع با تغییرات خلقی مانند : پرخاشگری ،بی قراری شدید، ناآرامی،حملات انفجاری،خرابکاری و حتی تجاوز و قتل و سرقت ممکن است همراه باشد. در کودکان تغییرات خلق و خو به صورت بهانه گیری ،حساسیت ،ناسازگاری در منزل و مدرسه و بهم ریختن نظم کلاس درس دیده می شود.

  فردی که از کودکی دچار صرع است و در کودکی نیز تغییر حالت خلقی سریعی دارد زود متاثر می شود، حالت تهاجم و مردم آزاری دارد،کودکان همسال را مرتبا مورد آزار و شکنجه قرار می دهد به همین علت بیشتر مورد توبیخ و تنبیه والدین و دیگران قرار می گیرد و این مسئله باعث احساس جدایی این کودکان با کودکان دیگر می شود.

  به علت حملات مکرر صرع و کاهش اکسیژن و تغذیه سلول های مغز قدرت مقاومت در مقابل عوامل مختلف از بین رفته و باعث واکنش های غیرعادی و اختلال یادگیری کودک می شود و به همین جهت بعضی از مولفان نام شخصیت های صرعی 5 یا شخصیت انفجاری 6 به آنها داده اند. این گروه به طور ناگهانی دچار خشم شده و حتی ممکن است کارهایی انجتم دهند که بر خلاف مصالح خود و دیگران باشد. به علت وجود علایم فوق بعضی بین صرع و اسکیزوفرنی رابطه ای قائل شده اند ولی باید دانست که اختلال جریان فکر ، اختلال شدی و دایم عاطفی که روز بروز هم بیشتر می شود و زوال شخصیت در بیماران صرعی دیده نمی شود و شباهت بعضی از علایم مشترک در هر دو بیماری دلیل بر ابتلا به اسکیزوفرنی نیست.

  خوشبختانه با داروهای جدید اکثر حملات صرعی قابل کنترل است. این داروها نه تنها حملات صرعی را متوقف می سازند بلکه در درمان علایم روانی و خصوصیات اخلاقی و عاطفی بیماران اثر بسیاری داشته و کودک و نوجوانان را سازگارتر ساخته و او را برای تعلیم و ترییت آماده می کند.


  در این جا بد نیست اشاره ای هم به تشنج با تب در کودکان در دوسال اول زندگی بشود. این کودکان الکتروانسفالوگرافی علامت صرع نشان نمی دهند ولی دیس ریتمی آنها نشان دخنده آمادگی برای حملات بعدی است. پرونوستیک تشنج در تب خوب است به شرطی که تشنج کمتر از 15 دقیقه به اتمام برسد،تکرار نشود،با علائم ضایعات مغزی و عقب ماندگی همراه نباشد،سابقه بیماری در خانواده وجود نداشته باشد، بیماری بعد از یک سالگی بروز کند و کودک مبتلا به کمبود قندو کلسیم خون نباشد. در صورتی که اولین حمله تشنج قبل از یک ساگی باشد 50 درصد موارد عود بیماری و تکرار حملات وجود دارد.  1-Temporal Loba epilepsy
  2-Automatism
  3-Fugue
  4-Twilight State
  5- epilepsy personality
  6-Explosive personality
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •