تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
کمکم کنید نه راه پس دارم نه راه پیش زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:asalbanoo28717
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 4

کمکم کنید نه راه پس دارم نه راه پیش

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  asalbanoo28717 آواتار ها
  با سلام
  من خانمی هستم 34 ساله و در سال 90 با همسرم که یکسال از خودم بزرگتر هستند ازدواج کردم.من اهل تهران و ایشون اهل شیراز هستن.یعنی کل خانوادش اونجا زندگی می کنند و همسرم اینجا به مدت 10 سال تنها زندگی می کردند(از سال 80 تا 90)اوایل با چنان ذوقی وارد زندگی شدم که وصف نشدنی بود فکر می کردم می تونم باهاش یه رابطه دوستانه و منطقی رو داشته باشم اما رفته رفته رفتارهایی از ایشون دیدم که سرد و سردتر شدم و الان به این نتیجه رسیدم که ازدواجم با ایشون کاملا اشتباه بوده اما الان دیگه نمی تونم کاری بکنم.
  اصلا دیگه دوسش ندارم و نمی تونم هم طلاق بگیرم.خواهش می کنم کمکم کنید
  ایشون از اول یکسری لجاجت ها و بداخلاقی هایی رو هم با من و هم با خانوادم انجام دادن که اصلا شک کردم ایشون اصلا منو می خواسته یا نه؟چون دقیقا شب عروسی سر مامانم دادی کشید که من هنوزم که هنوزه دلیلش رو نمی دونم.
  عمده مشکلات ما:1- ایشون اصلا با من صحبت نمی کنه مگر اینکه مجبور باشه حتی در موارد مشترک زندگی.مثلا توی این 4 سال هیچ حرفی راجع به بچه دار شدن نزده و یا اصلا تابه حال با من محبت آمیز حرفی نزده. کاملا جدی و سرد
  2- به لحاظ جنسی ایشون بسیار بسیار سرده و بارها شده که من پیش قدم شدم اما ایشون منو از خودش طرد کرده. یه بار که به مدت 6 ماه اصلا هیچ رابطه ای باهم نداشتیم.
  3- از خانوادم و مخصوصا مادرم بسیار بدش میاد.نمی دونم چرا؟ در عین حال ایشون انتظار داره هروقت خانوادش میان اینجا و چند روز می مونن من همیشه باهاشون خوب و خوش رفتار کنم و کلا رفتار خودشو یادش میره که با خانواده من چیکار کرده؟
  4- پیش خانوادش هم طوری رفتار می کنه که اونا پیش من هیچ حرفی نزنن. به اونا اینجوری فهمونده که پیش من هر حرفی رو نزنن و با من عین غریبه ها رفتار می کنه؟ نمی دونم چرا با من اینطوری می کنه؟
  هروقت هم باهاش حرف می زنم میگه ما هیچ مشکلی نداریم تو فقط داری بهونه گیری می کنی
  خسته شدم.تورو خدا کمکم کنید... دیگه داره حالم ازش به هم میخوره
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  به همیاری خوش آمدید

  «برای انسانهای بزرگ بن بستی وجود ندارد؛ یا راهی خواهند یافت، یا راهی خواهند ساخت.»

  در بین نوشته هاتون، نکات و مواردی وجود داره که حائز اهمیت هست و باید در موردشون صحبت کنیم. این موارد عبارتند از:

  1. انتظارات اولیه شما پیش از ازدواج: این انتظارات که شامل انتظارات از همسر و نیز دنیای پس از ازدواج هست، در شما به گونه ای شکل گرفته بوده که پیش بینی مشکلات کمتر در اون به چشم می خوره. درواقع، زندگی بدون مشکلی رو نمیتونیم بیابیم، اما نوع مشکلات و نیز شیوه نگرش افراد نسبت به مشکلات هست که بسیار تعیین کننده است. به نظر میرسه این انتظار اولیه شما مبنی بر اینکه همه چیز خوب و عالی پیش خواهد رفت، یک مانع بوده و برآورد نشدن این انتظارات اولیه، تاثیری مضاعف بر مشکلاتی که وجود داره گذاشته

  2. تفکر همه یا هیچ: در بیان شما در چند مورد میتوانیم این نوع تفکر رو ببینیم. ابتدا در عنوان تاپیکتون. دوم، در انتظارات اولیه تون که توقع داشتید همه چیز عالی باشه. سوم در بیان این مورد از جانب شما که تصور می کنید انتخابتون کاملا اشتباه بوده. چهارم هم در بیان این مورد که شما اصلا همسرتون رو دوست ندارید و ... .

  روی این موارد باید صحبت کنیم.

  اما، پیش از بررسی مسائلی که بیان کردید، از شما سؤالاتی دارم برای روشن تر شدن قضیه.

  چند مورد از تشابهاتی که با همسرتون دارید رو بیان کنید.

  شیوه شناخت همسرتون پیش از ازدواج رو بیان کنید و اینکه چگونه آشنا شدید و در فرایند شناخت چگونه با خلقیات و ویژگی های ایشون آشنا شدید؟

  چند مورد از ویژگی های مثبت همسرتون رو نام ببرید.

  درباره مشکلاتی که بیان کردید، چند بار و چگونه با همسرتون وارد صحبت شده اید؟ شیوه بیان مشکل از جانب خودتون، و واکنش های ایشون رو بیان کنید.
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 3. کمکم کنید نه راه پس دارم نه راه پیش  سپاس شده توسط asalbanoo28717,m1392,mozhghan,niloofarabi,مهرسا62,شبنم

 4. ارسال:3#
  asalbanoo28717 آواتار ها
  با سلام.ممنونم از توجهی که به من کردین
  در پاسخ به سوالاتتون باید بگم که؟

  1. [--]شاید به جرات بتونم بگم که هیچ تشابهی بین من و همسرم وجود نداره. و نمی دونم این خوبه یا بد؟
   [--]من با ایشون در یک انجمن متخصصین آشنا شدم و بعد از اینکه ایشون ازم خواستگاری کردند و پدرم بعد از تحقیقات کلی موافقت خودشون رو اعلام کردن من و ایشون برای آشنایی بیشتر مدتی رو نامزد بودیم.با بیرون رفتن و صحبت کردن با ایشون تونستم به یک شناخت نسبی برسم و بعدش عقد کردیم
   [--]در این مدت شناختی که از ایشون پیدا کردم این بود که اصلا رفیق باز نیستن- سرشون توی کار خودشون هست- اصلا پسر سر به هوایی نیست- اهل کار و زندگیه- خانواده دوسته - تابه حال تنهایی و بدون من مسافرت نرفته- مهربون و بچه دوست
   [--]شاید بتونم بگم 100 بار بیشتر باهاش صحبت کردم و هر اب ربا شیوه های مختلف ، از قهر و دعوا تا مهربونی و صحبت.اما ایشون همیشه مستمع بودن و هیچ اظهارنظری نداشتند. و این بیشتر اعصاب منو خوورد کرده.بهش میگم این زندگی توهم هست و باید باهم به یک تفاهمی برسیم. نه اینکه من یکطرفه فقط حرف بزنم و اذیت بشم و شما فقط گوش کنی
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:4#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  آفرین به شما که توانایی مشاهده ویژگی های مثبت همسرتون رو هم دارید. این امر بسیار حائز اهمیت هست. ما انسانها دارای نقاط مثبت و منفی هستیم و سیاه و سفید مطلق نیستیم. همسر شما هم درست همانطور که شما توصیف کردید، هم ویژگی های مثبت داره و هم برخی ویژگی های منفی. این توضیحات به این خاطر هست که دقت کنید هر فرد دیگری هم که همسر شما بود، ترکیبی از ویژگی های مثبت و منفی بود، درست مثل من و شما. بنابراین، اینگونه نیست که درباره افراد قضاوت سیاه و سفید داشته باشیم و آنها را خوب یا بد مطلق ببینیم(صرف نظر از استثنائات).

  باید دید آیا در زندگی مشترک، شما قدردان رفتارهای مثبت همسرتون هستید؟ چقدر توانسته اید این حس قدردانی رو به همسرتون منتقل کنید؟ آیا همسرتون شما رو زنی قدردان میبینه و میشناسه یا همسری نق نقو و غرزن؟!

  از نیازهای اساسی مردها در زندگی مشترک، کسب تایید و دریافت حمایت و تشویق و مورد قدردانی واقع شدن هست. در نقطه مقابلش اونها عموما از مورد انتقاد واقع شدن، فراری هستند. زمانی که زن قصد داره از شوهرش انتقاد کنه، باید به این موارد توجه داشته باشه. شناسایی نقاط مثبت همسر و بیان آنها، در پذیرش انتقادات و آمادگی روانی مردها بسیار مهم هست.

  شیوه بیان مساله هم بسیار مهم هست. اینکه چطور مسائل رو برای همسر باز می کنید؟ آیا او رو متهم می کنید؟ آیا از جملات «تو» بیشتر استفاده می کنید یا از جملات «من»؟ آیا آمادگی شنیدن صحبت رو در همسرتون ایجاد کرده اید؟ آیا می توانید مساله رو از زاویه دید همسرتان هم مشاهده کنید؟ آیا می دانید که گاهی برخی موارد که از دید شما مشکل تلقی می شوند، بعضا در دید همسر به عنوان مشکل درک نمی شوند و نیاز به شفاف سازی دارند؟

  بسیارخوب

  مایل هستم توضیحات مفصلتری از جانب شما در خصوص شیوه بیان مسائل با همسرتون بشنوم. اینکه در چه موقعیت مکانی و زمانی وارد صحبت با ایشون میشید؟ شیوه بیان مساله از جانب شما چگونه است؟ آیا وقتی قصد دارید مشکلات را مطرح کنید، هر بار روی یک مشکل خاص متمرکز می شوید یا اینکه سفره دل خود رو باز می کنید و سیل انتقادها و مشکلات رو روانه می کنید؟ جمله بندی شما چگونه هست؟ آیا زمان بیان مشکلات رو خیلی طولانی می کنید؟ آیا می توانید مساله را به عنوان یک مشکل به صورت واضح و روشن توضیح دهید؟

  همینطور می خوام بدونم واکنش همسرتون چگونه هست؟ آیا به محض اینکه متوجه می شود قصد انتقاد دارید، خود را به نشنیدن می زند؟ آیا تمایل دارد به هر طریقی از موقعیت فرار کند؟

  در مورد تشابهات خود با همسرتون بیشتر فکر کنید. بعید میدونم بدون دیدن نقاط مشابه با ایشان، وارد زندگی مشترک شده باشید!
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 6. کمکم کنید نه راه پس دارم نه راه پیش  سپاس شده توسط m1392

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •