جناب ایکس به تازگی ترفیع گرفته است. یعنی از رتبه ای که داشته دو سه درجه بالاتر رفته و همین باعث تغییرات خاصی در او شده است. امروز می خواهم به طور دقیق ، این تغییرات را برایتان روایت کنم.
همیشه عادتش این بود که صبح ها وقتی می آمد سرکار، یک نگاه خجالتی به همکاران بخش می انداخت و سلام میکرد. حالا سرش را می اندازد پایین و یک راست می رود سمت جایگاه خودش. توی چشمش که درست نگاه کنی می فهمی انگار قصد دارد از یک چیز مهم محافظت کند.
عادت دیگرش این بود که نظراتش را صریح ابراز نمیکرد مبادا دلی برنجد و یا کسی شرمنده شود. در این میان ، نظرات سایرین هم لحاظ می شد. اما حالا معلومات متوسطش سر همه سبز می شود و لازم الاجرا شده است.
قبل تر اگر کسی صدایش می زد بلافاصله بر می گشت و جواب میداد. ولی دیگر اوضاع عوض شده است. او می شنود و به روی خودش نمی آورد که شنیده است. بندگان خدا باید آنقدر صبر کنند تا او دلش بخواهد و جواب بدهد چون کارشان به دست اوست.


----------------

در نهج البلاغه در خطبه قاصعه از امام علی (ع) به هنگام نکوهش کبر و خودبرتربینی چنین می خوانیم : پند و عبرت گیرید به آنچه خداوند یا ابلیس رفتار کرد ، در آن هنگام که اعمال و عبادات طولانی و تلاش و کوشش های او را شش هزار سال بندگی خدا کرده بود ... به خاطر ساعتی تکبر ورزیدن بر باد داد،با ابن حال چه کسی بعد از ابلیس می تواند از کیفر خدا در برابر انجام همان معصیت مصون بماند؟نه هرگز ، ممکن نیست خداوند ، انسانی را به بهشت بفرستد ،در برابر کاری که به خاطر آن فرشته ای را از بهشت رانده است. حکم خداوند درباره اهل آسمان و زمین یکی است. 1

------------------

به عنوان آدم بی طرف می گویم که برایش بهتر بود اصلا ترفیع نگیرد. چون لااقل اخلاقش سالم می ماند و این قدر ناجور به چالش کشیده نمی شد. بعضی وقت ها که بعضی افراد مسن تر یا باسوادتر از خودش را به اصطلاح ، ضایع می کند، خنده ام میگیرد. انگار نمی داند که دنیا همه چیزش نوبتی است. یک روز نوبت او و یک روز نوبت دیگری و همه این ها فقط برای امتحان است.


----------------

حضرت علی (ع) فرمودند: هیچ دشمنی برای انسان ستمگرتر از نفس او نیست. 2 و بزرگترین مبارزه این است که آدمی با نفس سرکش خود پیکار نماید.3


یاسمین کاویانی، هفته نامه زن روز

منابع:
1- نهج البلاغه ،خطبه 192
2- غررالحکم،ج 2/فصل 86(لا) ،حدیث 324.
3- غررالحکم،ص 220