تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش! زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 4

راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  «زمانی که در دانشگاه برکلی آمریکا دانشجو بودم و در مقطع دکتری تحصیل میکردم ،استادی داشتیم 400 دانشجو در کلاس درسش حاضر می شدند و این استاد یکی از اساتید معروف و از جمله هم ترازان انیشتین به حساب می آمد. البته ناگفته نماند که دانشجویان کلاس هم از جمله اساتید فیزیکی بودند که در دانشگاه های مختلف دنیا تدریس میکردند اما تفاوتی که کلاس های این دانشگاه با کلاس های ایران داشت این بود که در این دانشگاه و برای قبول شدن در مقطع دکتری لازم بود که اولا نمرات ما، حداقل از نصفی از دروس بالای b باشد(با این فرض که بالاترین نمره a و نمرات بعدی هم به ترتیب ،d،b،c بود)، و دوما تنها حدود 7 درصد از دانشجویان می توانستند نمره a بگیرند! یعنی از هر 100 دانشجو فقط 7 دانشجو مجاز به گرفتن نمره a بودند! بنابراین رقابت خصمانه ای در کلاس برقرار بود و موقع امتحان هم کسی تقلب نمی کرد زیرا پیروزی یک نفر به منزله شکست دیگری بود! ولی من به همه کمک میکردم و کمک کردن من آنقدر معروف بود که بیشتر دانشجویان از کشورهای مختلف برای حل یکی از مسائل خودشان پیش من می آمدند و شب ها سر من شلوغ می شد و البته من هم به همه کمک می کردم چون احساس می کردم سواد من از همه بالاتر است و دیگر از چیزی وحشت نداشتم و اتفاقا در آخر ترم هم نمره من a یعنی بالاترین نمره کلاس شد و من قوبل شدم. البته با توجه به این که زبان انگلیسی من خوب نبود و برای همین همه از این نمره من تعجب کردند.»

  .بخشی از خاطرات شهید دکتر مصطفی چمران در آمریکا.


  توکل و نقش آن در زندگی

  احتمالا با خواندن این خاطره ،مفاهیمی مانند اعتماد به نفس یا هوش بالا و غیره به ذهنتان رسیده است که مثلا چه اعتماد به نفسی! اما من با خواندن این خاطره یاد مفهوم بالاتری افتادم و با خودم گفتم چه توکلی! چرا که فقط با توکل است که در سخت ترین شرایط ، بهترین نتایج بدست می اید و این همان چیزی است که بزرگوارانی مانند دکتر چمران به خوبی از آن آگاهی داشته اند اما با این حال باز هم ما نمی توانیم به طور کامل متوکل شویم و مانند شهید چمران عمل کنیم و به تمام دوستانمان کمک کنیم یا اینکه موقع امتحان دچار دل درد و استرس و اضطراب نشویم یا اینکه سر امتحان تقلب نکنیم! چرا؟ مگر ما به قدرت خدا شک داریم؟ یا اینکه شک داریم او برای ما بهترین ها را می خواهد؟ یا مگر شک داریم که او از نتایج تمام کارها با خبر است و در نتیجه می تواند بهترین تصمیم را برای ما بگیرد؟ من فکر می کنم تمام ما به این سوالات جواب منفی می دهیم! پس دلیل اینکه ما باز هم نمی توانیم به خداوند توکل کنیم چیست؟ دلیل اینکه باز هم در زندگی دچار استرس و اضطراب و بیماری روحی می شویم چیست؟ دلیل اینکه بعضی از ما آنقدر از زندگی ناامید می شویم که آرزوی مرگ میکنیم، چیست؟
  به نظر من علت این است که یا ما فرمول توکل را بلد نیستیم یا اینکه پاسخ این سوالات همیشه هم منفی نیست! بنابراین و درپاسخ به این موضوع، تصمیم گرفتیم تا به بررسی توکل از منظر روانشناسی و نقشی که می تواند در سلامت روانی ما داشته باشد بپردازیم.  ادامه دارد ...

  منبع:
  سمیرا میرزایی ؛ دانشجوی دکتری مشاوره خانواده
  هفته نامه زن روز
  پاسخ با نقل و قول

 2. راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!  سپاس شده توسط alonegirl,aram,fateme7393,narges☺,م.حیدری,مهدوی,مهرسا62,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,ایزدی,تیرا,روشن,سلماء,ساجده,شروین,طاهره خشکله

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  محدوده ی توکل

  توکل در لغت به معنی ترک تدبیر است اما ترک تدبیر به معنای ترک استفاده از اسباب دنیوی نیست، بلکه ترک تدبیر در سطحی بالاتر از اسباب دنیوی است یعنی در سطح نتایج کار و تقدیر های بیرون اختیار ما. بنابراین به نظر می رسد که توکل تلاش و کوشش در سایه اعتماد به خداوند باشد.


  میخواهم توکل کنم اما نمی توانم!

  یکی از دوستان من، از تنهایی خیلی می ترسد و به من می گوید: زمان هایی که تنها در خانه هستم ، با اینکه همسایه ها هم هستند و من هم از بسته بودن و قفا بودن تمام درهای خانه مطمئن هستم اما باز هم می ترسم و نگرانم! ولی این ترس فقط زمان تنهایی و مخصوصا شب هاست و در مواقع دیگری که همسرم یا حتی یک بچه کوچک در خانه باشد دیگر اصلا نمی ترسم و این ترس من آنقدر کم می شود که از قفل نبودن در ورودی ، باکی ندارم! این دوست من می گفت: در مواقع تنهایی من همیشه به خودم می گویم : قدرت خداوند از همسرم یا یک بچه کوچک که کمتر نیست! پس نترس ! اما باز هم می ترسم! من می خواهم توکل کنم اما نمی توانم!به نظرشما علت چیست؟! من فکر میکنم خیلی از مواقع ما می دانیم که خداوند قدرتمندترین و مهربان ترین است که حتی یک لحظه هم چشم از ما بر نمی دارد ، اما به این دانسته خودمان ایمان نداریم و هنوز آن را باور نکرده ایم! برای مثال هر چقدر به ما بگویند که همسایه دیوار به دیوار خانه ما آدم خوب و قابل اعتمادی است اما باز هم نمی توانیم تمام سرمایه و ثروتمان را به او بدهیم و با خیال راحت به مسافرت برویم ! اما اگر بخواهیم همین سرمایه را به مادر یا پدر خودمان بدهیم با کمال میل این کار را انجام می دهیم زیرا پدر و مادرمان را می شناسیم و با آنها حشر و نشر داشته ایم و بارها و بارها طعم دلسوزی و مهربانی های آنها را چشیده ایم و تجریه کرده ایم و از نزدیک با ویژگی ها و خصوصیات آن ها آشنا هستیم ! اما درباره خداوند چطور؟ ما فقط از دور و آن هم از بان بزرگتر ها شنیده ایم که خداوند مهربان ترین و قدرتمندترین است،اما از نزدیک این را لمس نکرده ایم و با خصوصیاتش آشنایی نداریم ، بنابراین اولین قدم برای رسیدن به توکل این است که کمی با خداوند نشست و برخاست کنیم و او را بشناسیم.


  منبع : قبلی

  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 4. راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!  سپاس شده توسط alonegirl,aram,narges☺,م.حیدری,مهدوی,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,ایزدی,تیرا,روشن,سلماء,شروین

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  تغییر دنیا در مسیر هدف

  چرخ برهم زنم از غیر مرادم گردد
  من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک


  این بیت شعر خلاصه ای است از یکی دیگر از ویژگی های افراد متوکل! یعنی افراد متوکل کسانی هستند که همیشه می خواهند دنیا را به سمت اهدافشان هدایت کنند . این ها ، افرادی منفعل و زبون نیستند که به سادگی تسلیم شوند و البته این ها افرادی نیستند که اگر موفقیتی به دست بیاورند یا در کاری شکست بخورند آن را به شانس و قسمت یا کج بودن زمین و ابری در هوا،نسبت بدهند بلکه آن را به توانایی ها یا کم کاری های خودشان نسبت می دهند در واقع این ویژگی افراد متوکل در روانشناسی ،منبع کنترل درونی نامیده می شود.


  قدرت در دست کیست؟

  اما گاهی اوقات اوضاع همیشه بر وفق مراد ما نیست و به قول حافظ سخت می گردد جهان بر مردمان سخت کوش! آنقدر سخت که همه دنیا یک طرف شود و حضرت نوح (ع) یک طرف، آنقدر سخت که دنیا یک طرف جنگ میشود و ایران هم یک طرف جنگ ! در این شرایط افراد متوکل همان طرفی می ایستند که قدرت بیشتری دارد، یعنی حضرت نوح (ع) باید به جمع کفار می پیوست؟ نه، بلکه حضرت نوح کسی را می شناخت که قدرتش بیشتر از تمام دنیا بود و برای همین هم پشت سر خداوند ایستاد و از قدرت او احساس قدرت کرد و پایان داستان هم همان چیزی شد که همه از آن مطلع هستیم! بنابراین دومین ویژگی افراد متوکل این است که در شرایطی که قدرت لازم برای کنترل اوضاع ندارند از قدرت افراد قدرتمند دز جهت رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند و برای همین است که هیچ گاه ناامید و سرخورده نمی شوند زیرا همیشه خداوندی هست تا به او متوسل شوند که به این ویژگی در اصطلاح روانشناسی ، کنترل نیابتی می گویند.


  منبع: قبلی

  ادامه دارد ....
  پاسخ با نقل و قول

 6. راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!  سپاس شده توسط alonegirl,aram,مهدوی,محسن عزیزی,تیرا,روشن,سلماء,شروین

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  تفسیر خوب

  اما ویژگی سوم افراد متوکل این است که اگر با توجه به همه تلاش هایشان و با تکیه بر قدرت خداوند،موفق نشوند و شکست بخورند، از حادثه ای که برایشان پیش آمده تعبیر و تفسیر خوب می کنند و هم صدا با جناب حافظ با خودشان زمزمه میکنند:

  غمناک نباید بود از طعن حسود ای دل
  شاید که چو وابینی خیر تو در این باشد


  یا می گویند: شاید حکمتی داشته! یا کفاره گناهانمان می شود و غیره و بنابراین باز هم در این شرایط ، احساس سرافکندگی و شکست نمی کنند و ناامید نمی شوند و با امیدواری به زندگی ادامه میدهند، این مفهوم در اصطلاح روانشناسی کنترل تفسیری نامیده می شود.

  تحقیقات:

  اما تحقیقاتی که در زمینه توکل انجام گرفته ، نشان داده که توکل می تواند نقش موثری در سلامت روان ما داشته باشد برخی از نتایج زیر، حاصل همین تحقیقات است :

  دستیابی مدیران به تصمیمات صحیح و منطقی
  داشتن احساس انرژی و ارامش
  گشایش در کارها
  افزایش عزت نفس
  پیشرفت تحصیلی
  کاهش استرس و اضطراب
  افزایش قاطعیت ، شجاعت ، ثبات قدم و شکیبایی هنگام تصمیم گیری
  و هزاران نتیجه دیگر .....  منبع:

  سمیرا میرزایی ؛ دانشجوی دکتری
  مشاورهخانواده
  هفته نامه زن روز
  پاسخ با نقل و قول

 8. راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش!  سپاس شده توسط aram,مهدوی,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,تیرا,روشن,سلماء

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •