تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
آموزش خودنظم دهی به کمک برنامه تغییر شناختی-رفتاری زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 1

آموزش خودنظم دهی به کمک برنامه تغییر شناختی-رفتاری

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  آموزش خود نظم دهی به کمک برنامه تغییر شناختی _ رفتاری

  به تازگی مفهوم خودسامانی (خودنظم دهی یا خودتنظیم گری) در روانشناسی پرورشی و آموزش معلّم جای مهمی به خود اختصاص داده است، زیرا تاکید بر این مفهوم روندی را معرفی می کند که در آن نقش یادگیرنده در فرایند یادگیری افزایش می یابد. به همین منظور، در سالهای اخیر برنامه های متعددی تدوین شده اند که به کمک آنها می توان خودسامانی را به دانش آموزان آموزش داد. یکی از برنامه های موفق آموزش خودسامانی یا خود نظم دهی(self-regulation) تغییر شناختی رفتاری(cognitive-behavior modification) است که به صورت زیر تعریف شده است: «تغییر دادن رفتار آشکار فرد به وسیله دستکاری فرایندهای فکری نهان او»(اِگن و کاوچاک، 2001، ص 244).

  برنامه آموزش تغییر شناختی-رفتاری هم شامل عناصری از رفتارگرایی و هم شناخت گرایی است. از آنجا جنبه رفتاری دارد که اصول مهم تقویت را به کار می بندد. اما از آنجا که بر استفاده از فرایندهای شناختی برای ایجاد تغییر در رفتار تاکید می کند جنبه شناختی دارد. در برنامه آموزشی خودسامانی وابسته به تغییر شناختی_رفتاری، به منظور ایجاد توانایی پذیرش مسئولیت یادگیری در یادگیرنده به او مهارت های چهارگانه ی تعیین هدف، نظارت بر رفتار خود، سنجش رفتار خود، و اِعمال پاداش شخصی آموزش داده می شود. به توضیح مختصر هر یک از این مهارتها در زیر توجه کنید.

  تعیین هدف منظور از تعیین هدف به وسیله یادگیرنده این است که او بتواند مقاصد یادگیری خود را شخصا انتخاب کند. پژوهش های آموزشی نشان داده اند که هدف های واقع بینانه ای که به وسیله خود یادگیرندگان تعیین می شوند از هدف هایی که معلم برای آنها تعیین می کند مفیدترند(اِگن و کاوچاک، 2001؛ اسلاوین، 2006). بنابراین، معلمان باید به دانش آموزانشان کمک کنند تا هدفهای یادگیری را برای خودشان برگزینند.

  نظارت شخصی پس از آنکه هدف های یادگیری به وسیله دانش آموز تعیین شدند، لازم است مرتبا تحت نظارت قرار گیرند. یعنی در جریان پیشرفت یادگیری، دانش آموز باید اطمینان کسب کند که به سوی هدف پیش می رود و از آن دور نمی افتد. اِگن و کاوچاک(2001) در رابطه با این مرحله از یادگیری خودنظم دهی گفته اند:

  می توان به دانش آموزان آموزش داد تا رفتارهای مختلف خود را تحت نظارت و کنترل در آورند. برای مثال، می توان از آنان خواست تا نموداری از جریان کار خود درست کنند، و در ضمن مطالعه هر وقت، به اصطلاح «وقت تلف می کنند» یا میز کار خود را ترک می کنند بر روی آن علامتی بگذارند.(ص 244)

  پژوهشهای انجام شده درباره نظارت شخصی اثربخشی این مهارت را در یادگیری نشان داده اند. از جمله معلوم شده که مشاهده ی شخصی همراه با انتخاب هدف های مناسب می تواند رفتار دانش آموزان را در جهت مطلوب و به طور چشمگیری تغییر دهد(اِگن و کاوچاک، 2001).

  خودسنجی خودسنجی یا ارزشیابی از خود یعنی وارسی چگونگی پیشرفت یادگیری به وسیله خودِ یادگیرنده. هر چند که نظر معلّمان درباره پیشرفت یادگیرندگان بسیار ارزشمند است، اما می توان به یادگیرندگان یاد داد تا خودشان نیز درباره کارهایشان داوری کنند. "کمک به دانش آموزان برای انجام خودسنجی معتبر، بر اساس مشاهدات شخصی، مهم ترین وظیفه ی وابسته به آموزش رو در روی معلمان است"(اِگن و کاوچاک، 2001، ص 245).

  تقویت شخصی سرانجام اینکه، پس از خودسنجی، یادگیرنده باید بتواند خودش را تقویت کند. یادگیرندگان خودنظم ده یا خودسامان گر برای موفقیت هایشان خودشان را تقویت و برای شکست هایشان خودشان را سرزنش(تنبیه) می کنند. بندورا(1986) می گوید یادگیرندگانی که علاوه بر تعیین هدف برای خود و نظارت بر پیشرفت برای موفقیتهایشان خود را تقویت می کنند از یادگیرندکانی که فقط تعیین هدف می کنند و بر پیشرفت خود نظارت اِعمال می نمایند اما تقویت شخصی را به کار نمی گیرند موفق ترند.

  منبع: روانشناسی پرورشی نوین، دکتر علی اکبر سیف

  اختصاصی همیاری
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_02 در ساعت 12:18
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94

 2. آموزش خودنظم دهی به کمک برنامه تغییر شناختی-رفتاری  سپاس شده توسط alonegirl,elnaz.t,m1392,mordab,niloofarabi,saadat-1379,samin66

موضوعات مشابه

 1. لطفا دعا بفرمایید
  توسط piroo در انجمن ویژه اعضای همیاری
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 2014_03_06, 11:27
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_02_23, 22:13
 3. حال و هوای شما روی زیباییتان تاثیر میگذارد
  توسط anahid در انجمن فهرست گروه های تالار همیاری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_01_24, 17:52
 4. مردی که با اختراعش زندگی ما انسان ها را مانند ادیسون تغییر داد.
  توسط alonegirl در انجمن فهرست گروه های تالار همیاری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014_01_22, 10:58
 5. دهه شصتی ها بفرمایید تو...
  توسط sahar2013 در انجمن سرگرمی و تفریحی
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 2013_12_18, 16:59

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •