تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
سبب شناسی اختلال وحشت زدگی (پانیک) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 1

سبب شناسی اختلال وحشت زدگی (پانیک)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  علل ایجاد کننده اختلال وحشت زدگی بسیار پیچیده است. نظریه های مختلفی در این باره مطرح شده اند. با ترکیب نظریه های شناختی و رفتاری میتوان تا حدودی علل ایجاد این اختلال را توضیح داد. طبق این نظریه ها عوامل زیست شناختی ،شناختی و رفتاری ، با یگدیگر در تعامل هستند.

  افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی یا مستعد ابتلا به این اختلال نوعی ویژگی زیست شناختی به نام "حساسیت به اضطراب "را از والیدن به ارث می برند. این ویژگی ارثی باعث می شود که فرد نشانه های اضطراب را بسیار ناراحت کننده، آزاردهنده و منفی تلقی کند. مثلا اکثر افراد ، پیش از شرکت در امتحان مهم به طور نسبی اضطراب پیدا میکنند. این اضطراب متوسط یا نسبی ، کاملا به هنجار است وپیش از امتحان ، بر اکثر افراد وارد میشود. در این شرایط، افرادی که نسبت به اضطراب و نشانه های آن حساسیت زیادی ندارند، قبول میکنند که پیش از امتحان اضطراب دارند اما آن را عادی می دانند و سعی میکنند با برخی از راهبردها (مثل نفس عمیق کشیدن بر نشانه های اضطراب غلبه کنند. اما در مقابل افرادی که "حساسیت به اضطراب" را از والدین به ارث می برند و به عبارت دیگر ، در مقابل اضطراب و نشانه های اضطرابی ،حساسیت زیاد نشان می دهند ، اضطراب پیش از ازمون را بسیار آزاردهنده و در عین حال غیرعادی و نابهنجار میدانند و به همین دلیل به شدت می ترسند. در واقع این افراد از "اضطراب" می ترسند و نسبت به نشانه های فیزیولوژیک آن مثل (لرزش ، افزایش ضربان قلب، سرگیجه) حساسیت غیرعادی و افراطی نشان میدهند. حساسیت غیرعادی این افراد به نشانه های فیزیولوژیک اضطراب ، به وحشت زدگی منجر میشود.

  طبق نظریه "انتظار وحشت زدگی" افرادی که "حساسیت به اضطراب " را از والدین به ارث می برند، نسبت به نشانه های فیزیولوژیک اضطراب و برانگیختگی ناشی از اضطراب،حساسیت غیرعادی نشان میدهند. برای مثال ، این افراد به افزایش ضربان قلب و سریع شدن تنفس شان که از نشانه های اولیه اضطراب است، بیش از اندازه توجه میکنند. در حالی که افراد دیگر هنگام اضطراب شاید اصلا متوجه ضربان قلب خود نشوند. همچنین این افراد نگرش و طرز فکر منحصر به فردی دارند که اضطراب آنها را تشدید می کند.

  اولا: این افراد اغلب ، رویدادها و وقایع منفی راشخصی سازی میکنند، و خود را مقصر نتایج منفی میدانند. مثلا فردی که به اضطراب حساسیت زیاد نشان میدهد، وقتی پیش از امتحان ، اضطراب پیدا میکند، خودش را مقصر می داند و با خود می گوید:"تقصیر خودم است،چون اگر خوب مطالعه میکردم،اضطراب پیدا نمیکردم." فرآیند "شخصی سازی " ، اضطراب فرد را تشدید میکند و باعث می شود که نتواند از راهبردهای مناسب ، برای غلبه بر اضطراب ، استفاده کند.

  ثانیا: افرادی که به اضطراب زیاد حساسیت نشان میدهند ، اغلب ، نگرش یا طرز فکر فاجعه نگر دارند. یعنی همیشه فکر میکنند که فاجعه یا حادثه ناگواری در شرف اتفاق است و اغلب پیش بینی میکنند که بدترین نتایج ممکن حاصل خواهد شد. برای مثال ، فردی که به اضطراب حساسیت زیادی نشان میدهد ، وقتی پیش از امتحان، اضطراب متوسط یا خفیف پیدا میکند، حدس میزند که اضطرابش افزایش خواهد یافت و غیر قابل کنترل خواهد شد. در این شرایط ، با خود می گوید : "دوباره به حملات وحشت زدگی دچار خواهم شد و تمامی مطالبی را که خوانده ام ، یک دفعه فراموش خواهم کرد."

  تفکر فاجعه نگر،اغلب "معطوف به پیش بینی" است . یعنی ،فرد هر چیزی را که پیش بینی کند، اتفاق خواهد افتاد. وقتی پیش بینی میکند که اضطرابش افزایش خواهد یافت،واقعا افرایش می یابد.

  حساسیت به اضطراب،شخصی سازی رویدادهای منفی و نگرش فاجعه نگر، از جمله عواملی هستند که ایجاد حملات وحشت زدگی را موجب می شوند. متاسفانه ، وقتی فرد، یک بار حملات وحشت زدگی را تجربه میکند، نسبت به نشانه های اولیه آن، به شدت حساس میشود و حتی به کمترین یا خفیف ترین نشانه های اضطراب و برانگیختگی ناشی از آن نیز به شدت واکنش نشان میدهد و فکر میکند که حمله وحشتزدگی دیگری در شرف اتفاق است. خفیف ترین نشانه های اضطراب ، به نگرانی و ترس نوجوان منجر میشود و او با خود می گوید: " خدای من،نه! مثل اینکه قرار است دوباره به حملات وحشت زدگی دچار شوم."


  منبع: روانشناسی مرضی کودک و نوجوان ، روبرت ویس
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_11_05 در ساعت 20:49
  پاسخ با نقل و قول

 2. سبب شناسی اختلال وحشت زدگی (پانیک)  سپاس شده توسط narges☺,مهدوی,محسن عزیزی,سلماء,ساجده

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •