تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
آموزش رفتارهای خوب اساسی به کودکان زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:joncofy
پاسخ ها 4

آموزش رفتارهای خوب اساسی به کودکان

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  رفتار های کودک: 99 نکته مفید برای زمانی که دیگر هیچ فکری به ذهنتان نمی رسد

  مقدمه

  رفتار، کلمه واقعاً کوچکی است که می تواند واکنش های بسیار متفاوتی را شامل شود. اغلب کودکان استعداد زیادی در یافتن راه های نادرست برای نجات خودشان دارند و گاهی متوقف کردن آنها غیرممکن به نظر می رسد، چه این رفتار نادرست برداشتن دزدکی غذا از سر میز،گفتن ناسزایی با صدای بلند در زمانی کاملاً نامناسب باشد (البته هیچ زمان مناسبی برای این کار وجود ندارد)، یا کتک زدن، گاز گرفتن یا اذیت کردن خواهر و برادر یا هم بازی اش؛ خلاصه تعداد این قبیل فعالیت ها و رفتارها که شما باید به آنها نه بگویید کم نیست، اما شنیدن کلمه نه که هر چند وقت یک بار از دهان شما خارج می شود، می تواند خسته کننده و تکراری باشد. یافتن راه های دیگری برای مقابله با رفتارهای بد کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین فهمیدن این که کدام رفتارها بد و کدام کنجکاوانه و کدام ناشی از فشار یا حسادت هستند، نیز مهم است. احساسات متفاوتی هستند که می توانند به عنوان رفتارهای بد در کودکانمان بروز کنند، اما بیایید با آنها مقابله کنیم. گاهی اوقات کودکان بدرفتار می کنند، تنها چون این کارها به نظرشان خوب و جالب می رسد،یا چون قصد دارند ما را وادار به واکنشی خاص بکنند. پیشگیری نیز کلید رسیدن به رفتارهای خوب در بسیاری از موارد است و 99 نکته ای که در این کتاب به آنها پرداخته شده باید به شما در متوقف کردن رفتارهای بد، پیش از آغاز آنها کمک کنند یا آن رفتارها را وقتی که نمی توانید مانع بروزشان شوید کندترکنند.

  فصل اول) رفتارهای خوب اساسی

  گاهی اوقات با مشاهده ی رفتارهای کودکان سر میز غذا، به ویژه در حضور دیگران دچار شوک می شوید. کودکان غذاها را از دست هم می قاپند، بر سر هم فریاد می زنند، به جای گفتن «لطفاً آن را به من بده» تنها می گویند «آن را بده به من.»
  چه زمانی آنها این چنین سرکش و بی ادب شده اند؟
  اما آموختن رفتارهای صحیح به کودکان، آن قدر هم که به نظر می رسد، سخت نیست. اغلب کودکان تا زمانی که به آنها احترام گذاشته شود،درفراگیری رفتارهای صحیح پذیرا هستند و هرگز برای آموزش این رفتارها به کودکان دیر نیست. تعریفات ساده این کتاب،به شما و کودکانتان کمک می کند تا برای تبدیل شدن به خانواده ای باادب تر با هم به توافق برسید.

  آشناسازی

  به کودک خود بیاموزید که چگونه باید مردم را به هم معرفی کند (معرفی افراد به یکدیگر را به کودکتان بیاموزید). با او در خانواده تمرین کنید، بعد وقتی دوستش را به خانه می آورد یا شما به مدرسه اش می روید،به او بفهمانید که توقع دارید شما را به دوستش یا معلمش معرفی کند. این گامی کوچک به سوی رفتارهای خوب است،که عادت های کودک را شکل می دهد و بعد از مدتی کوتاه،برای کودکتان به صورت ملکه درمی آید.

  کلمات جادویی

  «لطفاً»،«متشکرم» و «معذرت می خواهم» را بیشتر به کار ببرید!خیلی اوقات (بارها) وقتی کودکانم از من چیزی می خواستند- بدون گفتن کلمه «لطفاً»- من تنها می ایستادم و منتظر می شدم. گاهی اوقات آنها با تعجب به من خیره می شدند و فکر می کردند نکند اتفاق بدی برایم افتاده، اما اکثر اوقات ناگهان متوجه می شدند و می گفتند: «اوه... لطفاً.» هر چه بیشتر از این کلمات استفاده کنید و از کودکان بخواهید آنها را به کار ببرند،آنها بیشتر متوجه اهمیت بر زبان آوردنشان می شوند. همچنین ،بدون گفتن لطفاً و متشکرم چیزی به کودک خود ندهید. این گام کوچکی است، اما از اهمیت زیادی برخوردار است.

  یادداشت تشکر آمیز

  حتی کودکان کم سن و سال که قادر به نوشتن نیستند، هم می توانند برای هر کس که هدیه ای به آنها می دهد، یادداشت تشکرآمیز بفرستند. البته واضح است که شما هم باید به همان اندازه وقت صرف کنید. کودک را عادت بدهید که بعد از مهمانی تولد یا مهمانی دیگر، زمانی را به نوشتن یادداشت تشکر برای تمام کسانی که به او هدیه داده اند اختصاص دهد. این کار نه تنها رفتار خوبی محسوب می شود، بلکه تمرین خوبی برای نوشتن و به کار بردن خلاقیت کودک نیز است. اگر کودک شما هنوز قادر به نوشتن نیست، یا می تواند بنویسد ولی نقاشی کردن را دوست دارد، بگذارید به جای یادداشت تشکر برای هر مهمان،یک نقاشی بکشد (شاید با الهام گرفتن از هدیه ای که گرفته است).

  کمی به طور عملی تمرین کنید

  آیا تا به حال کودکان خود را به تئاتر برده اید؟ یا به مجالس دیگر؟
  پیشاپیس یک بار همه چیز را با کودک در خانه انجام دهید؛ شاید حتی بتوانید لباس هایی را که قرار است بپوشید، امتحان کنید. مرور کردن کارها و در نظر گرفتن احتمالات از قبل، می تواند از بروز خیلی از مشکلات پیش از وقوع جلوگیری کند. به کودک خود بیاموزید که چگونه به طور صحیح بنشیند (بله ویژه برای دختران) و چگونه در بخش سکوت دستانش را روی پاهایش بگذارد و ساکت بنشیند. همراه خودتان وسایل بازی بی سروصدایی برای کودک ببرید تا دراین بخش های سکوت، خودش را با آنها سرگرم کند. اگر از قبل بداند شما چه توقعاتی از او دارید، می تواند خودش را آماده کند. به او بفهمانید که چقدر او را به خاطر تلاش هایش تحسین می کنید(و متوجه باشید که چقدر این کار برای او می تواند مشکل باشد). همه این موارد نیز خیلی مهم هستند.

  صحبت کردن با تلفن

  یک تمرین خوب دیگر،جواب دادن تلفن و صحبت کردن با آن است. حتی کودکان کوچک تر نیز می توانند نحوه ی صحیح جواب دادن به تلفن،معرفی کردن خودشان،سلام و احوال پرسی کردن و درخواست مؤدبانه برای صحبت کردن با دوستانشان را بیاموزند.کودکان هر چقدر بزرگ تر می شوند،می توانند پیغام گذاشتن یا درخواست برای تماس مجدد (اگر شما در حمام هستید) را بیاموزند. تعیین زمانی که آنها می توانند به تماس تلفنی کودکان دیگر پاسخ دهند و خودشان تلفن بزنند، اهمیت دارد. بعضی از دوستان شیطان کودک پنج ساله من، ساعت ده شب به خانه ما زنگ می زنند،در حالی که او خیلی وقت است خوابش برده.

  در خانه ی دیگران

  من هرگز روزی را که پسرم چند تا از دوستانش را به خانه دعوت کرده بود،فراموش نخواهم کرد. یک دوجین پسربچه فوراً به آشپزخانه هجوم بردند (بدون پسر من) و شروع به بیرون آوردن خوراکی ها از داخل یخچال کردند! از آن روز به بعد، من به کودکانم اجازه می دهم وقتی که مهمان دارند، هر چه دوست دارند بخورند؛ اما فکر می کنم چنین رفتاری واقعاً بی ادبانه است! بنابراین از پسرم پرس و جو کردم تا مطمئن شوم که او در خانه دوستانش به همین شکل رفتار نکرده باشد. در مورد این قوانین با کودکان خود صحبت کنید. به آنها بفهمانید که آن چیزی را که به آنها می دهند، بخورند و در مورد آن شکایت نکنند؛یا به طور مؤدبانه پاسخ بدهند: «نه، متشکرم.» همچنین باید به جای درخواست غذا یا نوشیدنی، صبر کنند تا به آنها تعارف کنند. اگر حقیقتاً تشنه اند و چیزی به آنها داده نشده، می توانند یک لیوان آب بخواهند، نه آب میوه یا هر نوشیدنی دیگر.کودکانی که در خانه دوستانشان مؤدب هستند، مهمانان خوبی خواهند بود؛ هم برای دوستانشان و هم برای والدین دوستانشان.

  هدیه دادن

  به کودک خود بیاموزید وقتی به خانه فرد دیگری دعوت می شود، هدیه ای به رسم یادگاری همراه خودش ببرد. یک دسته گل کوچک یا چند تا بیسکویت برای نشان دادن قدردانی کافی است. او این درس را سرتاسر زندگی اش به خاطر خواهد داشت و می توان امیدوار بود که در آینده ای دور، وقتی او به خانه خانواده همسرش می رود، به یاد بیاورد که یک بطری نوشابه، یا یک دسته گل زیبا برای مادر همسرش ببرد.

  با هم غذا خوردن

  از بهترین راه های آموزش رفتارهای صحیح، سر میز نشستن، غذاخوردن با هم، حداقل روزی یک بار است. مطمئن شوید که هیچ کس غذایش را قبل از آمدن همه اعضای خانواده بر سر میز شروع نمی کند و این که هیچ کس قبل از تمام شدن غذای تمام اعضای خانواده از سر میز غذا بلند نخواهد شد. مهم نیست که کدام وعده غذایی را با هم می خورید (صبحانه، ناهار یا شام) بلکه جمع شدن اعضای خانواده دور هم، برای خوردن غذا، بیشتر روزها به کودک شما (حتی نوجوان شما) انگیزه ای برای تلاش کردن و تجربه یک فعالیت گروهی را می دهد. اگر کودک همیشه به تنهایی روی میز و صندلی خودش یا جلوی تلویزیون غذایش را بخورد،چگونه یاد خواهد گرفت که در یک رستوران یا در یک مهمانی خانوادگی بزرگ، چطور باید رفتار کند به یاد داشته باشید که اگر قوانین مربوط به غذاخوردن در داخل و خارج از خانه یکسان باشند، احتمال رعایت آنها توسط کودک بیشتر خواهد شد.

  جشن تولد

  جنیفر هارتمن، نویسنده کتاب های کودکان، می گوید: «در یک جشن تولد،کودکی که تولدش است، باید به دوستانش و مهمانان در مقابل در خانه خوشامد بگوید،هدایای آنها را بگیرد و مؤدبانه، راه را به آنها نشان دهد (آنها را راهنمایی کند).اگر امکان این کار وجود ندارد، کودک مورد نظر باید حداقل به هر مهمان، در داخل خانه خوشامد بگوید و هدایا را بر روی میز هدایا بگذارد.این کار نه تنها به عنوان درسی اخلاقی، بلکه به عنوان درس دوستی اهمیت زیادی دارد. با وجود آن که کودک شما در آن روز فرد خاصی است، باید بداند که رفتن به یک مهمانی، تجربه مهمی برای تعداد زیادی از کودکان است و مهم است که طوری رفتار شود که هر کودک احساس کند آدم خاصی است. دعوت هر کودک به بازی و بعد هدایت آنها به سمت در و گفتن «متشکرم»، راه خوبی برای نشان دادن توجه کودک میزبان به تک تک مهمانانش است.»

  و خداحافظی

  مشابه به چیزی که در مورد خوشامدگویی گفته شد، کودکی که جشن تولدش است،باید از هر یک از مهمانانش به طور جداگانه خداحافظی و تشکر کند. اختصاص زمانی به بقیه، حتی در روزهای خاص به کودکانتان می آموزد که حتی در جشن تولدشان، بقیه افراد نیاز دارند که مورد قدردانی قرار بگیرند (گاهی اوقات همه ما نیازمند آن هستیم). یک خداحافظی شخصی باعث می شود که مهمان احساس فرد خاصی است و کودک شما را هم به فکر کردن درباره دوستانش و تشکر از آنها به خاطر هدیه شان تشویق می کند.

  کلمات گم شده را پیدا کنید

  لیوناسابایر و کارن مالت که کلاس هایی را در زمینه آموزش رفتارهای صحیح به کودکان (و بزرگ تر ها) برگزار می کنند، می گویند والدین و کودکان می توانند به وسیله جلسات نیمه تمامی مثل «اگر پسر جدیدی به مدرسه ما بیاید و هیچ کس را نشناسد، من می توانم احترام خودم را به او از طریق... نشان دهم» یا «اگر من یک جعبه پر از بیسکویت های شکلاتی داشته باشم و دوستم نداشته باشد، من می توانم از طریق... احترام خود به او نشان دهم» با هم تمرین و بحث کند. حرف زدن در مورد موقعیت های ساده ای مثل دعوت کردن یک کودک ساکت یا خجالتی برای بازی، به او تقویت احساس احترام و محبت در کودک شما کمک زیادی خواهد کرد.

  منبع: رفتار های کودک:99 نکته مفید برای زمانی که دیگر هیچ فکری به ذهنتان نمی رسد
  نویسنده : ميشل کندي
  مترجم : حسنا شم بياتي
  ناشر : موسسه نشر پنجره

  سایت راسخون سابق-با اندکی تغییر
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_05 در ساعت 22:27
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. آموزش رفتارهای خوب اساسی به کودکان  سپاس شده توسط joncofy,m1392,niloofarabi,مهرسا62,کوثر حبیبی,سلماء

 3. ارسال:2#
  سلام
  ممنون دکتر برای مطلب جالبی که گذاشتید
  اما چرا بچه ها اکثرا برای انجام این کارها مقاومت نشون میدن و حاضر نیستن این کارا رو انجام بدن؟
  پسر من با وجودیکه همیشه من و همسرم از کارایی که برامون انجام داده تشکر میکنیم و کلمه لطفا رو زیاد به کار میبریم اما تو بیشتر مواردی که گفتید مقاومت میکنه و این موضوع خیلی ناراحتم میکنه.
  چیکار کنم همیشه این موارد رو رعایت کنه؟

  مگه میشه تو نباشی
  تو مثل نفس میمونی
  دستای گرمتو کاشکی تو بدستم برسونی
  بی تو قلبم بی پناهه
  میمیرم وقتی که نیستی
  مگه میشه باورم شه
  که تو پیشم دیگه نیستی
  پاسخ با نقل و قول

 4. آموزش رفتارهای خوب اساسی به کودکان  سپاس شده توسط niloofarabi,سلماء

 5. ارسال:3#
  محسن عزیزی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط مهرسا62 نمایش پست ها
  سلام
  ممنون دکتر برای مطلب جالبی که گذاشتید
  اما چرا بچه ها اکثرا برای انجام این کارها مقاومت نشون میدن و حاضر نیستن این کارا رو انجام بدن؟
  پسر من با وجودیکه همیشه من و همسرم از کارایی که برامون انجام داده تشکر میکنیم و کلمه لطفا رو زیاد به کار میبریم اما تو بیشتر مواردی که گفتید مقاومت میکنه و این موضوع خیلی ناراحتم میکنه.
  چیکار کنم همیشه این موارد رو رعایت کنه؟
  سلام مهرسا خانم

  اینجا بخش مقالاته ها!

  برای موضوع تاپیک بزنین لطفا
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 6. آموزش رفتارهای خوب اساسی به کودکان  سپاس شده توسط m1392,niloofarabi,مهرسا62,سلماء

 7. ارسال:4#
  تشکر بابت مقاله خوب
  شرمنده که فقط برای سپاس قناعت نکردم و برخلاف قانون کامنت دادم
  پ ن
  بانو مهرسا در صورت زدن تاپیک به من اطلاع دهید تا یک راه تشویق بچه ها برای تشکر و استفاده از کلمات جادویی را بازگو کنم
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •