تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
این عشق نه حقیقت که مجازی است! زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 5

این عشق نه حقیقت که مجازی است!

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  چرا ازدواج اینترنتی آسیب زا است؟

  « در جامعه ای که دخترها در انتخاب همسر همیشه نقش دوم را بازی میکنند، چت و سایت های مختلف همسریابی می توانند مفید باشد چون در اینترنت دامنه انتخاب وسیع است.»
  « در اینترنت، چون شما ظاهر یک فرد را نمی بینید بیشتر به تفکرش اهمیت میدهید و اگر هم فاکتورهای ذهنی شما را نداشت خیلی راحت با فرد دیگری در زمینه ازدواج صحبت میکنید.»
  « در اینترنت به دلیل اینکه هیچ فردی طرف مقابلش را نمی شناسد، پاسخ های صریحتری را می شنود و لی در خواستگاری سنتی ، ریا و پنهان کاری خیلی زیاد است.»
  «هنگامی که در سایت های همسریابی جستجو می کنم با ده ها پیشنهاد آشنایی از طرف افرادی با تحصیلات بالا و شرایط عالی مواجه می شود چیزی که در عالم واقعیت به ندرت برایم اتفاق می افتد.»
  «در جامعه ما به دلیل اینکه به سن دختر خیلی اهمیت می دهند، شانس ازدواج برای افرادی که سن بالایی دارند بسیار کم است در حالی که می توانم این شانس را در محیط های مجازی و سایت های همسریابی به دست بیاروم.»
  « من خیلی خجالتی و کم رو هستم و در ارتباطات رو در رو همیشه دچار مشکل می شوم ولی در فضای مجازی خیلی راحت و بدون مشکل می توانم با دیگران ارتباط برقرار کنم.»  اینها نظرات برخی از دانشجویان دختر و پسر مقاطع تحصیلی مختلف (کارشناسی و کارشناسی ارشد) درباره ازدواج اینترنتی بود. البته برخی از دانشجویان هم اظهار کردند که آشنایی های اینترنتی مشکلاتی از جمله وسواس در انتخاب به دلیل تنوع فراوان در اینترنت، عدم شناخت کافی، اعتیاد با اینترنت ، ضعیف شدن روابط اجتماعی و ... را برایشان ایجاد کرده است.
  نظر شما چیست؟ آیا آشنایی های اینترنتی می تواند خوشبختی افراد را تضمین کند؟ مزایا و معایب آن چیست؟ اصلا چه کسانی بیشتر به سمت این قبیل آشنایی ها می روند؟ ! آیا این افراد ویژگی شخصیتی خاصی دارند؟! تا چه اندازه می توان به ازدواج های اینترنتی خوش بین بود؟
  اینها سوالاتی است که اگر بخواهیم به صورت کارشناسی ، دقیق وعلمی به بررسی آنها بپردازیم، نیازمند نظراتی فراتر و عمیق تر از تفکرات و تجربیات دانشجویان هستیم، بنابراین در ادامه این مطلب به تعریف تاریخچه ، ویژگی ها و انواع سایت های همسریابی ، علل گسترش و گرایش به آن و در نهایت آسیب های ازدواج اینترنتی با توجه به نظریات و تحقیقات علمی می پردازیم و به عبارت دیگر به این سوال مهم و فراگیر در ذهن بسیاری از جوانان پاسخ دهیم که بالاخره ازدواج اینترنتی قابل اعتماد و خوب است یا خیر؟  ادامه دارد ...

  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی ؛ دانشجوی دکترای مشاوره خانواده
  پاسخ با نقل و قول

 2. این عشق نه حقیقت که مجازی است!  سپاس شده توسط A@92,alonegirl,anahid,elnaz.t,Far Zane,m1392,narges☺,sokut,مهرسا62,ماهتاب,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,yas64,تیرا,تبسّم,ترنّم,حسینی,سلماء,سماء,شروین

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  تعریف ازدواج اینترنتی

  ازدواج اینترنتی مفهوم جدیدی است که از دهه 90 میلادی وارد ادبیات عام "آی-تی" شد و به ازدواجی اشاره می کند که طرفین با توجه به قابلیت های موجود در رسانه مجازی ، همدیگر را شناخته و پس از تبادل اطلاعات متنی ، صوتی و تصویری در اینترنت ، فضای غیر مجازی (محیط واقعی) با یکدیگر آشنا می شوند و نهایتا، در صورت رضایت داشتن ، با یکدیگر ازدواج میکنند.

  تاریخچه ازدواج اینترنتی

  ازدواج اینترنتی در سال 1995 و برای اولین بار در یکی از شهرهای فرانسه ، مطرح شد. این شهر سرآمد شهرهای فرانسه در زمینه اینترنت و تبادل اطلاعات می باشد به نحوی که حتی در مهد کودک هایشان هم امکان دستیابی و استفاده از اینترنت وجود دارد! اولین سیستم همسریابی بسیار ساده بود و افراد را براساس پروفایل های شخصیشان که در آن دوست داشتن ها و دوست نداشتن هایشان را مطرح می کردند ، به یکدیگر معرفی میکرد. اما امروزه این سایت ها ، توسعه و گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است به نحوی که اخیرا 12 میلیون عضو فعال از 240 کشور جهان دارد.

  انواع سایت های همسریابی:

  سایت های همسریابی در ایران را به چند دسته می توان تقسیم کرد:
  1 – سایت هایی که فقط برای همسریابی یا دوست یابی طراحی شدند و الگویی مشابه سایت های غربی دارند.
  2 – سایت هایی که علاوه بر دوست یابی و همسریابی خدمات دیگری را به کاربران خود ارائه می دهند، خدماتی مانند: ایجاد وبلاگ خصوصی، تالارهای گفتگو، ایجاد گروه ها و انجمن هایی برای اظهار نظر و غیره. عملکرد این سایت ها تا حدودی شبیه فیس بوک یا ارکات می باشد.
  3 – سایت هایی که دارای تشکیلات سازمادهی شده هستند و دارای موسسه ای در دنیای واقعی می باشند، این سایت ها معمولا مذهبی هستند و کار اصلی شان در دنیای واقعی و موسساتی که در جامعه وجود دارد دنبال می شود اما از اینترنت هم به عنوان وسیله ای برای گسترش کارشان استفاده میکنند.سایت موسسه فرهنگی خانواده امین و موسسه راهنمای ازدواج از جمله این سایت ها هستند.


  منبع: قبلی

  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 4. این عشق نه حقیقت که مجازی است!  سپاس شده توسط A@92,elnaz.t,Far Zane,M.J.Azizi,m1392,narges☺,sokut,مهرسا62,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,yas64,تیرا,تبسّم,ترنّم,سماء

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  علل گرایش:

  در بررسی علل گرایش افراد به سمت اینترنت می توان به ویژگی هایی از قبیل:

  عرضه فراوان اطلاعات و فرهنگ یا هزینه پایین ، تنوع و امکان انتخاب بیشتر، سپردن کنترل به دست دریافت کننده یا همان استفاده کننده، کنش متقابل (یعنی افراد می توانند انتخاب کنند، پاسخ بدهند، مکالمه کنند، ارتباط برقرار کنند و مستقیما به دریافت کننده دیگری وصل شوند) ، انعطاف پذیری شکل ، محتوا ، کاربرد و غیره اشاره کرد.بناربراین جوانانی که کار با اینترنت و رایانه یکی از فعالیت های روزانه آنهاست ، سرزدن به این سایت ها هم سرگرم کننده و فریبنده است زیرا از این طریق می توانند با افراد عضو این سایت ها، امکانات و راه های جدید دوست یابی آشنا می شوند.

  اما در بررسی خصوصیات افرادی که میخواهند از این طریق همسر مناسب خودشان را پیدا کنند می توان به ویژگی های زیر اشاره کرد:


  ---- افرادی که خواهان بهتر نشان دادن چهره واقعی خودشان هستند (به دلیل اینکه افراد در فضای مجازی به راحتی می توانند هویت جدیدی را برای خودشان خلق کنند و حتی جنسیت خودشان را تغییر دهند).

  ---- افرادی که بسیار ایده آل گرا هستند و در دنیای واقعی نتوانسته اند همسر مورد علاقه خودشان را پیدا کنند ، در نتیجه در فضای مجازی به دنبال واقعی کردن، ایده آل ها و رویاهای خودشان هستند.

  ---- افرادی که نمی توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند یا به عبارت دیگر از مهارت های اجتماعی کمی برخوردار هستند در این فضاها احساس راحتی و اعتماد به نفس می کنند.

  ---- افرادی که محدودیت دارند و دچار مشکلات فردی، خانوادگی و فرهنگی خاصی هستند.


  منبع: قبلی

  ادامه دارد ...
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_11_08 در ساعت 19:30
  پاسخ با نقل و قول

 6. این عشق نه حقیقت که مجازی است!  سپاس شده توسط A@92,m1392,narges☺,مهرسا62,ماهتاب,کوثر حبیبی,تیرا,ترنّم

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  آسیب های ازدواج اینترنتی:

  بر اساس گفته کارشناسان علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی حدود 85 درصد ازدواج های اینترنتی به طلاق می انجامد. در بررسی علت این مساله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ---- در فضای مجازی به دلیل اینکه رویارویی به صورت فیزیکی نمی باشد، افراد به راحتی هویت کاذب برای خودشان درست میکنند و به دیگران اطلاعات غیرواقعی می دهند. به نظر می رسد این امر زمانی خطرناک تر شود که دختر یا پسری بر اساس همین اطلاعات غلط شیفته و عاشق دیگری شود به طوری که حتی پس از فهمیدن اشتباه بودن اطلاعات و هویت فرد مقابلش باز هم بخواهد با او ازدواج کند.چرا که در شیفتگی و عاشقی، احساسات بر عقل غلبه می کند و به گفته امیرمومنان علی (ع) دوست داشتن چیزی فرد را کور و کر میکند.

  ----طبق اصل بالا ممکن است فرد بخواهد برای بدست آوردن معشوق پوشالی خودش، دست به کارهای خطرناکی از جمله فرار از منزل یا خودکشی و ... بزند.

  ---- در فضای مجازی ، بسیاری از مسائل مهم و تاثیر گذار در خوشبختی افراد نادیده گرفته میشود. برای مثال در این فضاها به اختلافات فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی فرد و مخصوصا خانواده ها اهمیتی داده نمی شود. در این فضاها آنچه بیشتر مورد توجه قرار میگرد، تفکرات و ایده های طرف مقابل است و اکتفا به همین مورد باعث می شود تا افراد به شناخت کافی و مناسبی از یکدیگر نرسند.

  ---- در این فضاها، امکان سوءبرداشت چند برابرمی شود،زیرا در فضای عادی ، نوع بیان و لحن بیان و حالت چهره در رساندن مفهوم و انتقال پیام بسیار موثر می باشد. ولی در فضاهایی که امکان شنیدن صدا یا دیدن چهره وجود ندارد، انتقال پیام به درستی صورت نمیگیرد و در نتیجه محیط مناسبی برای شناخت نمی باشد.

  ---- همانطور که در بالا اشاره شد افرادی که از طریق اینترنت به دنبال همسر ایده آل خودشان می گردند، دچار مشکلاتی از قبیل: ایده آل گرایی یا وسواس ، رویاپردازی ، احتمالا ظاهر نامناسب ، سن زیاد ، نداشتن مهارت های اجتماعی و ارتباطی ، داشتن مشکلات فردی، خانوادگی و فرهنگی و فرار از هویت واقعی خودشان می باشند.

  ---- اگر این اشنایی ها به ازدواج هم ختم شود، اعتماد و اطمینان دختر و پسر به یکدیگر که یکی از مهمترین پایه ها و ستون های یک ازدواج موفق است، زیاد نیست و کمرنگ می باشد زیرا ممکن است فرد را با این تفکر روبه رو کند که همسرم همانطور که به راحتی در فضای مجازی با من دوست شد، می تواند با دیگران هم دوست شود.

  ---- اکثر دخترانی که وارد این سایت ها می شوند قصد ازدواج دارند و به دنبال یک شریک دایمی برای زندگی شان هستند درحالی که اکثر پسرها فقط برای سرگرمی با دختری اشنا می شوند و طرح دوستی می ریزند، بنابراین اگر این دوستی ها به ازدواج ختم نشود، به روحیه دختران لطمه و صدمه وارد می کند و اگر هم به ازدواج ختم شود، با بی مسئولیتی پسران همراه خواهد بود.

  ادامه دارد...

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 8. این عشق نه حقیقت که مجازی است!  سپاس شده توسط m1392,narges☺,تیرا

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  دیگر آسیب های آشنایی های اینترنتی:

  ---- دوستی های اینترنتی می تواند برای دختران خطراتی مانند پخش عکس و فیلم هایشان را داشته باشد.

  ---- به دلیل مخالفت اکثر خانواده ها با این قبیل دوستی ها، استرس و اضطراب زیادی را برای جوانان و نوجوانان ایجاد میکند.

  ---- به دلیل غلیان احساسات و عواطف در افراد، باعث افت تحصیلی و درسی آنها می شود.

  ---- به دلیل افزایش حس تنوع طلبی از یک طرف و نبود عامل مزاحم و بازدارنده ای آمار ازدواج را پایین می آرود.  تمام


  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی ؛ دانشجوی دکترای مشاورهخانواده
  پاسخ با نقل و قول

 10. این عشق نه حقیقت که مجازی است!  سپاس شده توسط anahid,m1392,تیرا

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •