تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
اختلال ملال پیش قاعدگی و سندرم پیش قاعدگی زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 1

اختلال ملال پیش قاعدگی و سندرم پیش قاعدگی

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  اختلال ملال پیش قاعدگیPMMD1 یک بیماری روانی تنی است که با تغییر سطوح استروئیدهای جنسی در چرخه قاعدگی تخمک گذاری آغاز میشود. این حالت حدود یک هفته پیش از شروع خونریزی قاعدگی بروز میکند و با تحریک پذیری ، بی ثباتی هیجانی ،سردرد،اضطراب و افسردگی همراه است. علایم جسمی عبارتند از افزایش وزن، درد پستان، سنکوپ و مورمور شدن. حدود 5 درصد از زنان دچار این اختلال می شوند. درمان علامتی است و عبارت است از تجویز مسکن برای درد و داروهای رخوت زا برای رفع اضطراب و بی خوابی . برخی بیماران به دوره های کوتاه مهارکننده باز جذب سروتونین SSRIs پاسخ میدهند. احتباس مایع با تجویز داروهای مدر تخفیف می یابد.
  در ضمیمه DSM 4 TR برای اختلال ملال پیش قاعدگی ملاک های تشخیصی پیشنهاد شده که به پژوهشگران و بالینگران کمک میکند تا بتوانند اعتبار این تشخیص را در بیماران خود ارزیابی کنند.

  با این همه این سندرم عموما با علایم خلقی (مانند بی ثباتی) ، علایم رفتاری (مانند تغییر الگوهای خوردن) و علایم جسمی (حساسیت پستان ها و سردرد) همراه است.این الگوی علایم خاصی از چرخه های قاعدگی بروز می کند و علایم طی دوره زمانی خاصی در فاصله چرخه های قاعدگی برطرف می شوند. تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی ایجاد می شوند،احتمالا در بروز علایم نقش دارند؛ هر چند علت دقیق این سندرم مشخص نیست.

  چون ملاک های تشخیصی مورد قبول همگان وجود ندارد، همه گیر شناسی اختلال ملال پیش قاعدگی با قطعیت مشخص نیست. حدود 80 درصد زنان طی دوره پیش قاعدگی درجاتی از تغییرات خلق وخواب و علایم جسمانی را تجربه می کنند و حدود 40 درصد این زنان دچار علایم پیش قاعدگی در حد خفیف تا متوسط هستند و این علایم آنها را وادار به مراجعه پزشکی میکند.
  حدود 3 تا 7 درصد زنان علایمشان در حدی است که واجد ملاک های تشخیصی کامل اختلال ملال پیش قاعدگی است.

  با توجه به اینکه اکثر زنانی که در طول دوره پیش قاعدگی تغییرات خلقی یا علایم جسمانی پیدا میکنند دچار تخریب عملکرد نمی شوند،تفکیک این افراد از افراد دارای تشخیص PMDD حایز اهمیت است. وجه افتراق سندرم پیش قاعدگی(PMS)2 و اختلال ملال پیش قاعدگی PMDD)) در شدت و تعداد علایم و نیز میزان تخریب عملکرد است. در PMS بیمار در خلال 5 روز قبل از شروع قاعدگی دچار دست کم یک علامت خلقی یا جسمانی می شود و این علایم در سه چرخه قاعدگی قبل وجود داشته است.
  درباره سیر و پیش آگهی اختلال ملال پیش قاعدگی PMDD آنقدر مطالعه نشده که نتیجه معقولی بدست دهد. گزارش های موردی حاکی از آن است که علایم این اختلال بیشتر اوقات مزمن است، مگر آنکه درمان موثری برایشان شروع شده باشد. درمان اختلال ملال پیش قاعدگی شامل حمایت بیمار در برابر بیماری و شناسایی علایم است. داروهای SSRI مانند فلوکستین و آلپرازولام (Xanax) ، همگی مفید گزارش شده اند. اما هیچ درمانی که در چندین مطالعه کاملا کنترل شده،موثر بودنش به طور قاطع نشان داده شده باشد پیدا نشده است. اگر علایم در تمام چرخه قاعدگی وجود داشته باشند و در فواصل بین چرخه های قاعدگی تخفیف نیابند،بالینگر باید یکی از اختلالات اضطرابی و خلقی غیر مرتبط با چرخه قاعدگی را مد نظر قرار دهد.در صورت وجود علایم شدید حتی اگر چرخه ای هم باشند ، باید سایر اختلالات خلقی و اضطرابی را در نظر گرفت. برای رد اختلالات طبی یا جراحی توجیه کننده علایم (مانند آندومتریوز) بررسی کامل طبی ضرورت دارد.
  ملاک های تشخیصی سندرم پیش قاعدگی

  علایم عاطفی علایم جسمانی
  افسردگی حساسیت پستان ها
  اضطراب نفخ غیر طبیعی
  سردرگمی سردرد
  کناره گیره اجتماعی تورم اندام ها
  تحریک پذیری


  معیارهای پژوهشی DSM 4 TR در مورد اختلال ملال پیش قاعدگی:  الف)در طول سال گذشته در اکثر دوره های قاعدگی حداقل پنج تا از علایم زیر در اکثر اوقات آخرین هفته مرحله زرده ای (لوتئال) وجود داشته باشد، در عرض چند روز پس از شروع مرحله فولیکولار تدریجا رو به فروکش گذارد،و در هفته اول پس از قاعدگی از بین برود؛ حداقل یکی از علایم ، باید 1 ، 2، 3 یا 4 باشند:
  1 – خلق افسرده ، احساس نومیدی یا افکار حاکی از ملال نفس ، به طور برجسته
  2 – اضطراب ، تنش، و احساس "دلواپس بودن" به طور برجسته.
  3 – تزلزل حالت عاطفی به طور برجسته (مثلا احساس ناگهانی اندوه یا گریه، یا پرحساسیتی به طرد)
  4 – خشم یا تحریک پذیری یا افزایش تعارض های بین فردی ،به طور مداوم یا برجسته
  5– کاهش علاقه به فعالیت های معمول (نظیر کار،تحصیل،دوستان،تفریح)
  6 – احساس ذهنی دشوار شدن تمرکز
  7 – بیحالی (لتارژی) ، زود خسته شدن، یا فقدان کارمایه به طور برجسته
  8 – تغییری برجسته در اشتها، پرخوری یا پیدایش ولع به غذاهای خاص
  9 – پرخوابی یا بی خوابی
  10 – احساس ذهنی از پا درآمدن یا مسلط نبودن بر خود
  11 – سایر علایم جسمی نظیر دردناکی یا تورم پستان ها ،سردرد ، درد مفاصل یا عضلات ، احساس "پف کردگی" ، افزایش وزن

  نکته: در زنانی که قاعده می شوند ، مرحله زرده ای مطابق با دوره بین تخمک گذاری و شروع قاعدگی ، و مرحله فولیکولار از قاعدگی شروع می شود. در زنانی که قاعده نمی شوند (مثلا زنانی که رحم برداری (هیسترکتومی) شده اند ، فهمیدن زمان مراحل زرده ای و فولیکولار مستلزم اندازه گیری هورمون های تولید مثلی در جریان خون است).

  ب ) علایم مذکور مخل کار یا تحصیل یا فعالیتهای اجتماعی معمول و رابطه با دیگران شده باشد (مثلا باعث اجتناب از فعالیت های اجتماعی یا کاهش بهره وری و کارایی شغل یا تحصیل شده باشد).
  پ ) علایم مذکور صرفا تشدید علایم اختلال دیگری نظیر افسردگی عمده، اختلال هول، اختلال دیس تایمی ، یا یکی از اختلالات شخصیت نباشد(گرچه این امکان وجود دارد که اختلال مزبور بر هر یک از این اختلالات سوار شود).
  ت ) معیارهای الف ، ب، پ باید با ارزیابی های آینده نگرانه هر روزه در لااقل دو دوره قاعدگی پیاپی دارای علایم مزبور تایید شود(تا قبل از این تایید ، میشود تشخیص مشروط مطرح کرد ).  منبع: خلاصه روان پزشکی کاپلان و سادوک ، جلد سوم. ترجمه فرزین رضاعی

  1-Premenstrual dysphoric disorder
  2-Premenstrual Syndrome
  ویرایش توسط niloofarabi : 2014_11_06 در ساعت 20:09
  پاسخ با نقل و قول

 2. اختلال ملال پیش قاعدگی و سندرم پیش قاعدگی  سپاس شده توسط alonegirl,elnaz.t,narges☺,محسن عزیزی,سلماء

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •