تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
تنبل برو به سایه !!! زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 6

تنبل برو به سایه !!!

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  چند پیشنهاد برای "نه" گفتن به تنبلی

  وقتی حال و روز جوان های امروزی را نگاه می کنیم، یا آنها در حال نگاه کردن فوتبال هستند یا اینکه بیکارند و منتظر یک شغل مناسب یا پشت کنکوری هستند و مشغول درس خواندن یا دانشجو هستند و بی هدف در حال ادامه تحصیل یا اینکه مشغول یک کار موقت هستند تا کار مناسبی پیدا کنند و در این میان، تعداد جوان هایی که هدف زندگی را پیدا کرده اند و در مسیر هدفشان در حال حرکت و پیشروی هستند بسیار کم بلکه نادر است. شاید برخی بگویند که مشکل این جوانها، نوبذدن امکانات و مشاغل مناسب است. اما به نظر من (نویسنده) یکی از دلایلی که جوانان ما نمی توانند به خواسته های خود برسند یک کلمه بیشتر نیست و آن هم تنبلی! بله تنبلی است که باعث می شود به هر کاری تن ندهیم تنبلی است که باعث می شود به آرزوهای ذهنی خودمان پشت پا بزنیم و تنبلی است که باعث میشود ملول و خسته شویم. با این حال و با وجود تمام این نکته های نه چندان تازه و جدید ، خیلی وقت ها فرار کردن از دست تنبلی سخت و ناممکن است اما شاید بتوان با در نظر گرفتن چند نکته و یاد گرفتن و یادآوری چند مهارت، بر تنبلی و عواقب ناشی از آن غلبه کرد.


  نکاتی که در ادامه بیان خواهد شد، در همین راستا است .

  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی؛ دانشجوی دکترای مشاوره خانواده
  پاسخ با نقل و قول

 2. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط alonegirl,fateme7393,m1392,مهدوی,مهرسا62,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,تیرا,سلماء,سماء,ساجده

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  انتخاب هدف:

  اولین مرحله برای موفقیت و رسیدن به بالاترین کارایی فردی این است که شما مشخص کنید دقیقا به دنبال چه چیزی هستید؟ برای مثال بعضی از افراد فقط می خواهند پولدار شوند، برخی دیگر دوست دارند نویسنده شوند، برخی دوست دارند مادر خوبی شوند، برخی دوست دارند معلم و استاد شوند و غیره. شما چطور؟ در زندگی به دنبال چه چیزی هستید؟ اگر شما پاسخ این سوال را میدانید، پس آن را روی یک کاغذ یادداشت کنید، نگذارید که هدفتان تنها در ذهنتان بماند، زیرا در این صورت در حد یک آرزو و خیال پردازی باقی می ماند که هیچ انرژی و برنامه ای پشت آن قرار ندارد ولی وقتی هدفتان را یادداشت می کنید، آن را تبدیل به چیزی می کنید که قابل لمس و قابل مشاهده است که میتوان برای آن برنامه ریزی در نظر گرفت.


  ادامه دارد ....
  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 4. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط alonegirl,fateme7393,m1392,مهدوی,مهرسا62,محسن عزیزی,کوثر حبیبی,تیرا,سلماء,سماء,ساجده

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  استعداد خاص:

  شاید هر کدام از ما بتوانیم نویسنده یا مدیر خوبی باشیم ولی واقعیت این است که استعداد و توانایی ما در یک زمینه خاص بیشتر از سایر زمینه ها است. بنابراین یکی از چیزهاییی که می تواند در پیدا کردن هدف های زندگی به ما کمک کند این است که استعداد خاص خودمان را شناسایی کنیم و در همان راستا برای زندگی برنامه ریزی کنیم. برای شناسایی استعدادهایتان می توانید از رای و نظر دیگرانی که شما را می شناسند و چند صباحی را با شما زندگی کرده اند استفاده کنید.

  برنامه ریزی:

  سخن مشهوری است که می گوید: کار بی برنامه دلیل هر شکستی است. بنابراین یکی از اساسی ترین اهداف شما برای رسیدن به هر آنچه که از زندگی می خواهید باید این باشد که از تمام قوا ، نیروها و انرژی خودتان بیشترین و بهترین استفاده را داشته باشید که چنین چیزی هم میسر نخواهد شد مگر با برنامه ریزی. به عبارت دیگر هر یک دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید، معادل چندین دقیقه ای است که می توانید از زمان بهره ببرید، چرا که برنامه ریزی نیروهای ذهنی و خلاقیت شما را فعال کرده و انرژی جسمی و ذهنیتان را افزایش می دهد.

  ادامه دارد...
  منبع: قبلی.
  پاسخ با نقل و قول

 6. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط alonegirl,m1392,narges☺,مهدوی,کوثر حبیبی,تیرا,سلماء,ساجده

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  هر روز ، برنامه ای مجزا

  سعی کنید با توجه به هدفتان ، هر شب برای روز بعد، برنامه ای بنویسید. وقتی لیست کارهای خود را از شب قبل آماده می کنید، در طول شب که شما خواب هستید ذهنتان به صورت ناخودآگاه بر روی این لیست کار میکند و اغلب مواقع هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، ایده های جدیدی را در ذهن خود خواهید داشت. علاوه بر این با برنامه ریزی ، شروع و ادامه کارها راحت تر و آسان تر می شود و شما هم احساس قدرت و ارامش بیشتری خواهید داشت.

  چطور برنامه ریزی کنیم؟

  اولین نکته ای که لازم است در هر برنامه ریزی مد نظر قرار دهیم، تبعیت از قانون 20/80 است. قانون 20/80 به این معناست که ما معمولا 20 درصد از کارهای مهم و ارزشمندی که باید انجام دهیم، تنبلی می کنیم و در عوض تمام وقت خود را صرف 80 درصد کارهایی می کنیم که از نظر اهمیت در حداقل زندگی و اهداف ما قرار دارند. شاید یکی از دلایلی که ما 20 درصد کارهای مهم تنبلی می کنیم سختی و دشواری آنها باشد. برای مثال خود من (نویسنده) وقتی قرار است مهمان داشته باشم، اول از همه سراغ درست کردن دسر که راحت و بی دردسر است می روم، در حالی که اولین کار و شاید مهمترین و سخت ترین کار تمیز کردن خانه است که من معمولا آن را آخر از همه انجام می دهم! بنابراین اولین پرسش مهم در برنامه ریزی برای روز بعد این است که :
  کدام کار جز 20 درصد مهم و کدام کار جز 80 درصد کم اهمیت می باشد؟
  و بعد از یافتن پاسخ این سوال، سعی کنید که درمقابل این وسوسه که اول کارهای کوچک را انجام دهید مقاومت کنید.


  ادامه دارد...

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 8. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط m1392,مهدوی,مهرسا62,تیرا,سلماء,ساجده

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  اولویت بندی

  وقتی کارهای ارزشمند و مهم هر روزتان که همان 20 درصد اقلیت می باشد مشخص شد لازم است مه از بین همین 20 درصد هم کارهای ضروری تر و مهم تر را اول انجام دهید که پیشنهاد می شود برای این اولویت بندی از روش الف – ب – پ – ت استفاده کنید. در این روش الف، مهمترین کاری است که باید انجام دهید. ب ، کاری است که باید انجام شود اما اگر هم انجام نشود عواقب آن زیاد نیست ولی ممکن است مشکل یا ناراحتی برای شما درست بکند. پ ، کاری است که انجام دادن آن خوب است اما اگر هم انجامش ندهید عواقب یا ناراحتی و مشکلی ایجاد نمی کند. ت ، کاری است که می توانید آن را به شخص دیگری محول نمایید تا برایتان انجام دهد.ث ، هم کاری است که میتوانید آن را به طور کلی حذف نمایید بدون اینکه واقعا تغییری در زندگی بوجود بیاید که معمولا شامل کارهایی است که ما از روی عادت یا برای سرگرمی و لذت انجام می دهیم. البته گفتن این مطلب به این معنا نیست که شما هرگز به استراحت و تفریح نیاز ندارید چرا که انجام تفریح کافی و لذت بردت از زندگی ، نیرویی را به شما می دهد که برای انجام کارهای مهم به آن احتیاج دارید.


  چند لقمه کوچک :


  رسیدن به یک هدف بزرگ، ممکن نمی شود مگر اینکه آن را به اهداف کوچکتری تقسیم کنیم و شاید یک مثال جالب و در عین حال طنز در این مورد این باشد که برای خوردن یک فیل بزرگ تنها راه چاره این است که آن را لقمه لقمه کنیم! بنابراین برای رسیدن به هدف بزرگ هم تنها راه چاره این است که آن را به اهداف کوچک تر تقسیم کنیم، برای مثال فکر کردن به مطالعه یک کتاب چند صفحه ای ، وحشتناک است و شاید آنقدر وحشتناک باشد که شما فورا آن را از ذهن خود پاک کنید اما اگر این کتاب چند صفحه ای را به ده یا بیست قسمت تقسیم کنید، آنگاه احتمال خواندن آن بیشتر می شود و البته نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که معمولا و بلکه همیشه این شروع و آغاز کار است که مشکل است و همیشه تنبلی ها مربوط به شروع کارها می شود، ولی خوشبختانه ذهن ما جوری تنظیم شده است که وقتی کاری را شروع می کنیم به طور ناخودآگاه برای ادامه دادن آن انگیزه پیدا میکنیم. بنابراین وقتی که شما یک هدف بزرگ را به قسمت های کوچک تر تقسیم می کنید، شروع و ادامه دادنش برایتان راحت و آسان می شود.


  منبع: قبلی
  ادامه دارد...
  پاسخ با نقل و قول

 10. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط تیرا,سلماء

 11. ارسال:6#
  niloofarabi آواتار ها
  تعیین وقت

  اما هنگامی که برنامه خود را تهیه کردید باید برای آن وقت و زمان مشخصی را نظر بگیرید چرا که، اگر کاری فاقد زمان و مهلت باشد، مسئولتی هم در قبال آن وجود نخواهد داشت و ممکن است از امروز به فرداهای نا معلوم موکول شود.

  به روز باشید

  یکی از دلایل تنبلی در انجام دادن کاری، احساس عدم صلاحیت، عدم اعتماد به نفس و عدم توانایی در آن کار است ولی هر چقدر در مورد هدفی که می خواهید به آن برسد بیشتر بدانید، انگیزه و شور و اشتیاق بیشتری برای شروع کردن آن خواهید داشت. به عبارت دیگر هنگامی که می دانید توان انجام کاری را خواهد داشت، غلبه بر تنبلی و انجام بهتر و سریع تر آن برایتان اسات خواهد شد. بنابراین سعی کنید در زمینه اهدافتان ، هر چقدر می توانید بیشتر و بیشتر یاد بگیرد.

  بهترین ساعت

  برخی افراد نسبت به میزان کار و فعالیتشان از خواب کافی برخوردار نیستند و همین عامل یکی از دلایل آشفتگی ذهنی آنهاست و شاید یکی از دلایل تنبلی هم، شروع کاری در هنگام خستگی است چرا که در این حالت شما هیچ انرژی و نیرویی ندارید. بنابراین بهتر است زمانی را برای شروع انتخاب کنید که سرحال و پرانرژی هستید. اما لزوما این زمان، صبح های زود بعد از نماز صبح نیست بلکه هر فردی در یک زمان مشخصی بیشترین کارایی و توانایی را برای انجام کارهایش دارد. سعی کنید آن زمان را پیدا کنید و از آن بیشترین بهره و استفاده را ببرید.

  تغذیه ، استراحت و ورزش

  زود خوابیدن آغاز کردن روز با یک صبحانه کامل و البته کم چرب، ورزش منظم و استراحت کافی، مواردی است که شما را قادر می سازد تا بر تنبلی خود غلبه کنید و بتوانید کارهای خود را بهتر و سریعتر انجام دهید.

  خوشبین باشید

  تحقیقات بسیاری به این نتیجه رسیده اند که خوشبینی می تواند تضمین کننده موفقیت و احساس خوشبختی باشد. در واقع افراد خوشبین سه ویژگی خاص دارند که هر کدام از ما هم می توانیم آن را درون خودمان تفویت کنیم:

  ----افراد خوشبین تحت هر شرایطی به دنبال پیدا کردن نکات مثبت هستند و جالب اینجاست که ظاهرا همیشه هم آن را پیدا می کنند.
  ---- افراد خوشبین در هر شکستی به جای ناامیدی به دنبال درسی تازه هستند.
  ---- افراد خوش بین در هر مشکلی به جای غصه خوردن به دنبال راه حل هستند.

  قدرت نه گفتن

  و آخرین نکته آنکه هیچ گونه وقت اضافی بنابراین به هر کار و هر کسی که فکر می کنید برای زندگی شما سازنده نیستند "نه" بگویید.
  تمام
  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی، دانشجوی دکتری مشاوره خانواده
  پاسخ با نقل و قول

 12. تنبل برو به سایه !!!  سپاس شده توسط m1392,محسن عزیزی,سلماء

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •