تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 1

روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  روش رفتارى مقابله با استرس در قرآن: صبر و نماز

  سوره بقره

  آیه 153  (یا أیها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاة ان الله مع الصابرین)

  آیات مرتبط: 177، 45 بقره - 200، 186 آل عمران - 31 محمد - 155 تا 157 بقره - 12 تا 18 بلد - 1 تا 3 عصر

  موضوعات: آرامش و تنش - روش رفتارى مقابله با تنیدگى - صبر

  منبع: قرآن و روانشناسى - صفحه 401 تا 405

  صبر

  قرآن مؤمنان را به صبر دعوت مى‏ كند، زیرا در صبر فوایدى براى تربیت نفس و تقویت شخصیت و افزایش توانایى انسان در برابر سختیها و بارهاى سنگین زندگى و حوادث و مصائب روزگار و نیز بسیج نیرو براى ادامه‏ ى جهاد در راه اعتلاى دین خدا، نهفته است.

  (و استعینوا بالصبر و الصلاة و انها لكبیرة الا على الخاشعین)

  «از صبر و نماز یارى جویید (و با استقامت و كنترل هوسهاى درونى و توجه به پروردگار نیرو بگیرید) و این كار جز براى خاشعان گران است.» " بقره / 45 ".

  (یا أیها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاة ان الله مع الصابرین)

  «اى افراد با ایمان از صبر (و استقامت) و نماز (در برابر حوادث سخت زندگى كمك بگیرید (زیرا) خداوند با صابران است.» " بقره / 153 ".

  (یا أیها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلكم تفلحون)

  «اى كسانى كه ایمان آورده‏ اید (در برابر مشكلات و هوس ها) استقامت كنید و در برابر دشمنان (نیز) استقامت به خرج دهید و از مرزهاى خود مراقبت به عمل آورید و از خدا بپرهیزید شاید رستگار شوید.» " آل عمران / 200 ".

  اصولا مؤمن صابر، از مشكلات و آزارى كه متوجه او مى‏ شود، یا مصائب و حوادث ناگوار روزگار كه بر او وارد مى‏ آید، اظهار شكوه و ناتوانى نمى‏ كند، زیرا خداوند او را به صبر سفارش فرموده است و مصائب دنیا، آزمایش الهى براى شناخت مؤمنان صابر است.

  (و لنبلونكم حتى نعلم المجاهدین منكم والصابرین و نبلو أخباركم)

  «ما همه‏ ى شما را قطعا آزمایش مى‏ كنیم تا معلوم شود مجاهدان واقعى و صابران از میان شما كیانند؟ و اخبار شما را بیازماییم.» " محمد / 31 ".

  (و لنبلونكم بشى‏ء من الخوف و الجوع و نقص من الأموال و الأنفس و الثمرات و بشر الصابرین - الذین اذا أصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون - أولئك علیهم صلوات من ربهم و رحمة و أولئك هم المهتدون)

  «قطعا همه ‏ى شما را با چیزى از ترس، گرسنگى، زیان مالى و جانى و كمبود میوه‏ ها آزمایش مى‏كنیم و بشارت ده به استقامت كنندگان. آنها كه هر گاه مصیبتى به آنها مى‏ رسد مى‏ گویند: ما از آن خدا هستیم و به سوى او باز مى‏ گردیم. اینها همانها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هستند هدایت یافتگان.» " بقره / 157 - 155 ".

  (لتبلون فى أموالكم و أنفسكم و لتسمعن من الذین أوتوا الكتاب من قبلكم و من الذین أشركوا أذى كثیرا و ان تصبروا و تتقوا فان ذلك من عزم الأمور)

  «به طور مسلم در اموال و نفوس خود آزمایش مى‏ شوید و از آنها كه پیش از شما كتاب (آسمانى) داده شدند (یعنى یهود) و همچنین از آنها كه راه شرك پیش گرفتند سخنان آزار دهنده‏ ى فراوان خواهید شنید و اگر استقامت كنید و تقوا پیشه سازید (شایسته‏ تر است) زیرا اینها از كارهاى محكم و قابل اطمینان است.» " آل عمران / 186 ".

  به طور كلى صبر یكى از خصایص پسندیده‏ ى مؤمنان است كه خداوند در موارد مختلفى در قرآن، از آن تمجید كرده است.

  (و ما أدراك ما العقبة - فك رقبة - أو اطعام فى یوم ذى مسغبة - یتیما ذا مقربة - أو مسكینا ذا متربة - ثم كان من الذین آمنوا و تواصوا بالصبر و تواصوا بالمرحمة - أولئك أصحاب المیمنة)

  «... و چگونه توانى دانست كه آن عقبه چیست؟ آن بنده (در راه خدا) آزاد كردن است. و طعام دادن در روز قحطى و گرسنگى است. یا به یتیم خویشاوند خود (احسان كردن). یا به فقیر و مضطر و خاك‏نشین (دستگیرى كردن). و آنگاه هم از آنان باشد كه به خدا ایمان آورده و یكدیگر را به اهمیت صبر و مهربانى با خلق سفارش مى‏ كنند. كه آنها اهل یمن و سعادتند (و نامه‏ ى عمل به دست راست گیرند).» " بلد / 18 - 12 ".

  (و العصر - ان الانسان لفى خسر - الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر)

  «قسم به عصر. كه انسان همه در خسارت است. مگر آنان كه به خدا ایمان آورده و نیكوكار شدند و به درستى و راستى پایدارى در دین یكدیگر را سفارش كردند.» " سوره ‏ى عصر ".

  (لیس البر أن تولوا وجوهكم قبل المشرق و المغرب ولكن البر من آمن بالله و الیوم الآخر و الملائكة و الكتاب و النبیین و آتى المال على حبه ذوى القربى و الیتامى و المساكین و ابن السبیل و السائلین و فى الرقاب و أقام الصلاة و آتى الزكاة و الموفون بعهدهم اذا عاهدوا و الصابرین فى البأساء و الضراء و حین البأس أولئك الذین صدقوا و أولئك هم المتقون)

  «نیكى (تنها) این نیست (كه به هنگام نماز) صورت خود را به سوى مشرق و مغرب كنید (و تمام گفتگوى شما از مأله‏ ى قبله و تغییر قبله باشد و همه‏ ى وقت خود را مصروف آن سازید) بلكه نیكى (و نیكوكار) كسانى هستند كه به خدا و روز رستاخیز و فرشتگان و كتاب آسمانى و پیامبران ایمان آورده‏ اند، و مال (خود) را با علاقه‏ اى كه به آن دارند به خویشاوندان و یتیمان و مسكینان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان انفاق مى‏ كنند، نماز را برپا مى‏ دارند و زكات را مى‏ پردازند و به عهد خود - به هنگامى كه عهد بستند - وفا مى‏ كنند و در برابر محرومیتها و بیماریها و در میدان جنگ استقامت به خرج مى‏ دهند، اینها كسانى هستند كه راست مى‏ گویند (و گفتار و رفتار و اعتقادشان هماهنگ است) و اینها هستند پرهیزكاران.» " بقره / 177 ".

  قرآن، روانشناسی و علوم تربیتی-محسن عباس نژاد

  سایت راسخون سابق
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_23 در ساعت 16:01
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز  سپاس شده توسط anahid,narges☺,niloofarabi,ایزدی,سلماء,ساجده

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •