تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

کانال رسمی همیاری در تلگرام ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره قبل از ازدواج
روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 1

روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  روش رفتارى مقابله با استرس در قرآن: صبر و نماز

  سوره بقره

  آیه 153  (یا أیها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاة ان الله مع الصابرین)

  آیات مرتبط: 177، 45 بقره - 200، 186 آل عمران - 31 محمد - 155 تا 157 بقره - 12 تا 18 بلد - 1 تا 3 عصر

  موضوعات: آرامش و تنش - روش رفتارى مقابله با تنیدگى - صبر

  منبع: قرآن و روانشناسى - صفحه 401 تا 405

  صبر

  قرآن مؤمنان را به صبر دعوت مى‏ كند، زیرا در صبر فوایدى براى تربیت نفس و تقویت شخصیت و افزایش توانایى انسان در برابر سختیها و بارهاى سنگین زندگى و حوادث و مصائب روزگار و نیز بسیج نیرو براى ادامه‏ ى جهاد در راه اعتلاى دین خدا، نهفته است.

  (و استعینوا بالصبر و الصلاة و انها لكبیرة الا على الخاشعین)

  «از صبر و نماز یارى جویید (و با استقامت و كنترل هوسهاى درونى و توجه به پروردگار نیرو بگیرید) و این كار جز براى خاشعان گران است.» " بقره / 45 ".

  (یا أیها الذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاة ان الله مع الصابرین)

  «اى افراد با ایمان از صبر (و استقامت) و نماز (در برابر حوادث سخت زندگى كمك بگیرید (زیرا) خداوند با صابران است.» " بقره / 153 ".

  (یا أیها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلكم تفلحون)

  «اى كسانى كه ایمان آورده‏ اید (در برابر مشكلات و هوس ها) استقامت كنید و در برابر دشمنان (نیز) استقامت به خرج دهید و از مرزهاى خود مراقبت به عمل آورید و از خدا بپرهیزید شاید رستگار شوید.» " آل عمران / 200 ".

  اصولا مؤمن صابر، از مشكلات و آزارى كه متوجه او مى‏ شود، یا مصائب و حوادث ناگوار روزگار كه بر او وارد مى‏ آید، اظهار شكوه و ناتوانى نمى‏ كند، زیرا خداوند او را به صبر سفارش فرموده است و مصائب دنیا، آزمایش الهى براى شناخت مؤمنان صابر است.

  (و لنبلونكم حتى نعلم المجاهدین منكم والصابرین و نبلو أخباركم)

  «ما همه‏ ى شما را قطعا آزمایش مى‏ كنیم تا معلوم شود مجاهدان واقعى و صابران از میان شما كیانند؟ و اخبار شما را بیازماییم.» " محمد / 31 ".

  (و لنبلونكم بشى‏ء من الخوف و الجوع و نقص من الأموال و الأنفس و الثمرات و بشر الصابرین - الذین اذا أصابتهم مصیبة قالوا انا لله و انا الیه راجعون - أولئك علیهم صلوات من ربهم و رحمة و أولئك هم المهتدون)

  «قطعا همه ‏ى شما را با چیزى از ترس، گرسنگى، زیان مالى و جانى و كمبود میوه‏ ها آزمایش مى‏كنیم و بشارت ده به استقامت كنندگان. آنها كه هر گاه مصیبتى به آنها مى‏ رسد مى‏ گویند: ما از آن خدا هستیم و به سوى او باز مى‏ گردیم. اینها همانها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هستند هدایت یافتگان.» " بقره / 157 - 155 ".

  (لتبلون فى أموالكم و أنفسكم و لتسمعن من الذین أوتوا الكتاب من قبلكم و من الذین أشركوا أذى كثیرا و ان تصبروا و تتقوا فان ذلك من عزم الأمور)

  «به طور مسلم در اموال و نفوس خود آزمایش مى‏ شوید و از آنها كه پیش از شما كتاب (آسمانى) داده شدند (یعنى یهود) و همچنین از آنها كه راه شرك پیش گرفتند سخنان آزار دهنده‏ ى فراوان خواهید شنید و اگر استقامت كنید و تقوا پیشه سازید (شایسته‏ تر است) زیرا اینها از كارهاى محكم و قابل اطمینان است.» " آل عمران / 186 ".

  به طور كلى صبر یكى از خصایص پسندیده‏ ى مؤمنان است كه خداوند در موارد مختلفى در قرآن، از آن تمجید كرده است.

  (و ما أدراك ما العقبة - فك رقبة - أو اطعام فى یوم ذى مسغبة - یتیما ذا مقربة - أو مسكینا ذا متربة - ثم كان من الذین آمنوا و تواصوا بالصبر و تواصوا بالمرحمة - أولئك أصحاب المیمنة)

  «... و چگونه توانى دانست كه آن عقبه چیست؟ آن بنده (در راه خدا) آزاد كردن است. و طعام دادن در روز قحطى و گرسنگى است. یا به یتیم خویشاوند خود (احسان كردن). یا به فقیر و مضطر و خاك‏نشین (دستگیرى كردن). و آنگاه هم از آنان باشد كه به خدا ایمان آورده و یكدیگر را به اهمیت صبر و مهربانى با خلق سفارش مى‏ كنند. كه آنها اهل یمن و سعادتند (و نامه‏ ى عمل به دست راست گیرند).» " بلد / 18 - 12 ".

  (و العصر - ان الانسان لفى خسر - الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر)

  «قسم به عصر. كه انسان همه در خسارت است. مگر آنان كه به خدا ایمان آورده و نیكوكار شدند و به درستى و راستى پایدارى در دین یكدیگر را سفارش كردند.» " سوره ‏ى عصر ".

  (لیس البر أن تولوا وجوهكم قبل المشرق و المغرب ولكن البر من آمن بالله و الیوم الآخر و الملائكة و الكتاب و النبیین و آتى المال على حبه ذوى القربى و الیتامى و المساكین و ابن السبیل و السائلین و فى الرقاب و أقام الصلاة و آتى الزكاة و الموفون بعهدهم اذا عاهدوا و الصابرین فى البأساء و الضراء و حین البأس أولئك الذین صدقوا و أولئك هم المتقون)

  «نیكى (تنها) این نیست (كه به هنگام نماز) صورت خود را به سوى مشرق و مغرب كنید (و تمام گفتگوى شما از مأله‏ ى قبله و تغییر قبله باشد و همه‏ ى وقت خود را مصروف آن سازید) بلكه نیكى (و نیكوكار) كسانى هستند كه به خدا و روز رستاخیز و فرشتگان و كتاب آسمانى و پیامبران ایمان آورده‏ اند، و مال (خود) را با علاقه‏ اى كه به آن دارند به خویشاوندان و یتیمان و مسكینان و واماندگان در راه و سائلان و بردگان انفاق مى‏ كنند، نماز را برپا مى‏ دارند و زكات را مى‏ پردازند و به عهد خود - به هنگامى كه عهد بستند - وفا مى‏ كنند و در برابر محرومیتها و بیماریها و در میدان جنگ استقامت به خرج مى‏ دهند، اینها كسانى هستند كه راست مى‏ گویند (و گفتار و رفتار و اعتقادشان هماهنگ است) و اینها هستند پرهیزكاران.» " بقره / 177 ".

  قرآن، روانشناسی و علوم تربیتی-محسن عباس نژاد

  سایت راسخون سابق
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_23 در ساعت 17:01
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. روش رفتارى مقابله با تنیدگى در قرآن: صبر و نماز  سپاس شده توسط anahid,narges☺,niloofarabi,ایزدی,سلماء,ساجده

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •