تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
لطفا کلاهت را درست قاضی کن. زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 5

لطفا کلاهت را درست قاضی کن.

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  چه عواملی بر چگونگی برداشت ها از دیگران موثر است؟

  تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که چه عاملی باعث می شود که مثلا شما به همسایه دیوار به دیوار تان بگویید: بی ملاحظه! یا به همسرتان صفت بی خیال را نسبت بدهید یا دوستتان را مهربان خطاب کنید و به همکارتان بگویید گستاخ؟ شاید شما بگویید: این بستگی به رفتار آنها دارد که چگونه با ما رفتار کنند، مهربان باشد یا نامهربان، مودب باشند یا بی ادب و گستاخ؟! اما من (نویسنده) میگویم قضیه پیچیده تر از آن است که ما فکرش را میکنیم. چرا گاهی اوقات دو نفر از یک رفتار دو برداشت متفاوت میکنند و مثلا در حالی که یک نفر، سوغاتی آوردن همکارتان را برای مدیر سخاوتمندانه می داند، یک نفر دیگر همان رفتار را خودشیرینی و چاپلوسی معنا میکند! اشتباه نکنید، منظور من از آوردن این مثال این نیست که احتمالا نفر آول خوش بین و نفر دوم بدبین است. هر چند که این احتمال وجود دارد. منظور من این است که عوامل متفاوتی بر قضاوت و برداشت ما از رفتار دیگران تاثیر دارد. عواملی که تا حدودی از آنها خبر نداریم و تحت همان عوامل یک نفر را متهم و نفر بعد را مجازات می کنیم. به یک نفر می گوییم بی ادب و گستاخ و فرد دیگری را منعطف می نامیم! بنابراین من فکر میکنم اگر ما از این عوامل با خبر باشیم ، به راحتی و با وجدان آسوده درباره دیگران برداشت بد یا حتی برداشت خوب نمیکنیم و بر همان اساس با آنها رفتار بد یا رفتار خوب نخواهیم داشت. نکاتی که در ادامه می آید از همین عوامل است.


  ادامه دارد...  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی ، دانشجوی دکترای مشاورخانواده
  پاسخ با نقل و قول

 2. لطفا کلاهت را درست قاضی کن.  سپاس شده توسط narges☺,مهدوی,مهرسا62,محسن عزیزی,سلماء,سماء,ساجده

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  ویژگی ظاهری:

  آزمایش های مختلف نشان داد که چهره افراد بر میزان قضاوت مردم بسیار موثر است. برای مثال در آزمایشی ، تصاویر زن و مردی که اثر زخم بر صورت آن هویدا بود را به آزمودنی ها نشان دادند از آنها خواستند تا در مورد ویژگی های شخصیتی آن ها نظر بدهند. نتیجه بدست آمده نشان داد که داوطلبان، مرد مورد نظر را به صورت فردی بی تفاوت، منزوی، فاقد جذابیت، صداقت و صمیمیت قلمداد کردند و زن را هم به همین صورت ارزیابی کردند. این تحقیق و تحقیقات مشابه نشان می دهد که ظاهر ما در قضاوت دیگران بسیار موثر است و حتی ویژگی های نامطلوب هم باعث می شود که دیگران ، چهره ما را براساس همان خصوصیات بسازند. در وافع ویژگی هایی که پیش بینی کننده قضاوت دیگران نسبت به ما می باشد شامل موارد زیر است:

  صدا : طی دهه 1930 و 1940 آزمایش های روانشناسی بسیاری در زمینه صدا و شخصیت انجام شد که نتایج آنها نشان می دهد، هر چند چنین ارتباطی فاقد اعتبار علمی کافی است اما متاسفانه اغلب مردم باور دارند. به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم ظاهرا مردم با توجه به نوع صدا در مورد شخصیت ما قضاوت می کنند.برای مثال:
  مردانی که صدای رسا دارند احتمالا از نگاه دیگران سالم ، فعال، هنرمند، مغرور، پر شوروطراوت،دوست داشتنی و با فرهنگ به نظر می ایند و زنانی که چنین صدایی دارند احتمالا سرزنده ، اجتماعی ، حساس و مغرور هستند.
  مردانی که صدای عصبی و هیجان زده دارند به نظر من بدخلق و زنانی که چنین هستند احساساتی ، دارای خصوصیات زنانه و کم هوش هستند.

  لباس: لباس هم می تواند نشانگر شخصیت افراد باشد و اگر لباسی که فرد پوشیده مطابق انتظار مردم باشد، قابل پذیرش است اما اگر بر خلاف انتظار مردم باشد، دو سوال دز ذهن آنها ایجاد میکند: اول آنکه آیا این فرد براساس شخصیتش چنین لباسی پوشیده؟(برای مثال آیا او فردی بی بند و بار است؟ یا مشکل شخصیتی دارد؟)یا اینکه بنا به دلایل دیگری چنین لباسی را پوشیده است؟(برای مثال آیا از مکان خاصی می آید یا می خواهد جای خاصی برود که چنین لباسی پوشیده است؟) به هر حال چه خوشمان بیاید و چه بدمان بیاید بیشتر افراد جامعه بر اساس نوع لباس ، در مورد شخصیت و حتی نوع برخوردی که می توانند با ما داشته باشند،تصمیم می گیرند.

  عوامل غیر کلامی: اگر ما بر عوامل غیرکلامی رفتارهایمان (حرکات،نوع نگاه، حالات چهره و ...) تسلط داشته باشیم می توانیم شخصیتی جذاب و دوست داشتنی از خودمان ارائه بدهیم. برای مثال اگر ما هنگام سلام و احوال پرسی لبخند بزنیم، یا موقع دیدن دوستان مان با آنها دست بدهیم، می توانیم تصویری جذاب و دوست داشتنی از خودمان ارائه دهیم.
  البته برخی از افراد هستند که به راحتی می توانند خودشان را با محیط تطبیق بدهند و به سادگی سازگار می شوند، برای مثال احتمالا این افراد برخلاف حرف مدیر یا همسرشان حرفی نمی زنند، اما برخی از افراد هستند که فاقد چنین خصوصیتی هستند و بیشتر تمایل دارند بدون توجه به محیط و اطراف، خودشان باشند و نقشی را بازی نکنند.


  ادامه دارد...

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 4. لطفا کلاهت را درست قاضی کن.  سپاس شده توسط مهرسا62,محسن عزیزی,سلماء,سماء,ساجده

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  تحقیقات سولومون اش :Ash

  یکی از محققین به نام اش ، تحقیق جالبی انجام داد او در این تحقیق،آزمودنی ها را به دو دسته تقسیم کرد و فهرستی از برخی خصوصیات یک نفر را با اندکی تغییر به دو گروه داد و از داوطلبان خواست که باقی خصوصیات آن شخص را توصیف کنند که فهرست ارائه شده به گروه اول به این صورت بود:
  باهوش،ماهر، جدی ، صمیمی،فعال و محتاط و لیست ارائه شده به گروه دوم هم، مطابق همین لیست بود با این تفاوت که صمیمی به بی تفاوت تغییر یافت. نتایج نشان داد که همین تغییر جزیی تاثیر بسیار زیادی بر نوع نظر و برداشت داوطلبان داشته به صورتی که افراد گروه اول، آن فرد را سخاوتمند، بشاش، اجتماعی و خوش اخلاق معرفی کردند و افراد گروه دوم او را خسیس، اخمو ، بداخلاق و منزوی توصیف کردند. بر اساس این تحقیق اش نتیجه گرفت که صمیمت عاملی فعال و مرکزی در برداشت های افراد از شخصیت دیگران است. بنابراین اگر می خواهید که دیگران در مورد شما، قضاوت خوبی داشته باشند، سعی کنید که با آنها صمیمی باشید که اگر غیر این باشید ممکن است ، اوضاع به ضرر شما تمام شود.
  نکه مهم دیگری که در این تحقیقات ، کشف شد؛ ترتیب ارائه خصوصیات افراد بود،برای مثال به این لیست توجه کنید:
  باهوش،فعال، خرده گیر، عبوس و حسود که بر اساس آن ، تصویر ذهنی داوطلبان به این صورت بود: شخصی لایق است با برخی عیوب اخلاقی. این تصویر ذهنی با تصویر ذهنی افرادی که لیست به صورت معکوس یعنی: حسود، عبوس،خرده گیر،فعال و باهوش دریافت کرده بودند،کاملا متفاوت بود چرا که به نظر گروه دوم این شخص ، فردی است که عیوب منفی بسیارش بر توانایی های فردی وی تاثیر نامطلوب گذاشته است!
  اش این پدیده را "پدیده اولویت" نامید. بنابراین به یاد داشته باشید که همیشه در معرفی خودتان ، اول خصوصیات مثبت را ذکر کنید و بعد خصوصیات منفی را بیان کنید و اگر کسی هم اول خصوصیات منفی دیگری را ذکر کرد و بعد خصوصیات مثبت او را بیان کرد،زیاد به برداشت و تصور ذهنی خودتان اعتماد نکنید!

  ادامه دارد....

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 6. لطفا کلاهت را درست قاضی کن.  سپاس شده توسط محسن عزیزی,سلماء

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  اثر هاله ای :

  یکی از خطاهایی که هنگام قضاوت کردن در مورد دیگران ممکن است اتفاق بیافتد،اثر هاله ای نام دارد که بر اساس آن شخص قضاوت کننده یک تصور کلی مثبت از فرد دارد و همین عامل باعث می شود تا صفات مثبت دیگری را هم به فرد نسبت بدهد. البته اثر هاله ای به صورت عکس هم عمل میکند یعنی اگر شما از شخصی تصور منفی داشته باشید صفات منفی دیگری را هم برای او در نظر می گیرید.

  خطای منطقی:

  بر اساس این خطا شما تمایل دارید که برخی از صفات را با یکدیگر مرتبط بدانید. برای مثال شما شاید گمان کنید که اگر شخصی بی ادب است دروغگو هم می باشد.

  خطای آسان گیری:

  برخی از افراد تمایل دارند که نسبت به همه نگرش مثبت داشته باشند. البته این به معنای داشتن دید و نگاه مثبت نیست بلکه به معنای نداشتن دقت در ارزیابی است که در برخی از موارد ممکن است باعث بی عدالتی شود. برای مثال چنین شخصی اگر به عنوان مصاحبه گر در نظر گرفته شود نمی تواند بین فردی که واقعا لایق است با فردی که در سطح پایین تری قرار دارد، تفاوتی قائل شود و شایسته تر را استخدام کند.


  ادامه دارد...

  منبع :قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 8. لطفا کلاهت را درست قاضی کن.  سپاس شده توسط محسن عزیزی

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  نکات دیگر:

  برخی از نکات دیگری که در قضاوت ما موثر است به قرار زیر است:

  ---- شباهت قضاوت کننده و قضاوت شونده می تواند دقت قضاوت کننده را افزایش دهد به این دلیل که فرد می تواند خودش را به جای شخص بگذارد. این شباهت شامل سن،جنس، ارتباط فکری ، شغل و غیره می باشد. برای مثال اگر شما دانشجو باشید بهتر از دیگران می توانید دانشجویان را درک کنید یا بفهمید در برخی موارد آنها چه عکس العملی نشان دهند.


  ---- قضاوت کردن در مورد برخی ویژگی ها راحت تر از ویژگی های دیگر است.برای مثال قضاوت در مورد گستاخ بودن و شجاع بودن تا حدودی مشکل است چرا که فردی ممکن است کسی که با مدیرش بحث می کند را گستاخ و بی ادب بداند درحالی که شخص دیگر او را شجاع در نظر بگیرد.


  ---- افرادی که هنگام قضاوت احساسات خود را کنترل می کنند، دقیق تر از دیگرانی که تحت تاثیر احساسات شخصی خودشان قرار می گیرند قضاوت می کنند.


  ---- معمولا ما تمایل داریم وقتی که رفتاری را انجام میدهیم آن را به عوامل بیرونی نسبت بدهیم تا آن را ناشی از شخصیت خودمان بدانیم اما در مورد دیگران به صورت برعکس عمل میکنیم یعنی تمایل داریم علت رفتار آنها را به عوامل درونی و شخصیتی نسبت بدهیم تا عوامل بیرونی. برای مثال اگر خود ما زود عصبانی شویم علت آن را به سر و صدای زیاد کودک مان ، بیماری همسرمان یا عوامل دیگری نسبت می دهیم ولی اگر همین رفتار از همکار ما سر بزند آن را دلیلی بر شخصیت بی ادب او تلقی می کنیم و اصلا به شرایطی که آن فرد در آن قرار گرفته توجهی نمی کنیم.


  ---- تفاوت های فرهنگی هم عامل دیگری برای قضاوت اشتباه است. برای مثال اگر در یک شرکت رسم بر این باشد که تمام کارمندان بر خلاف حرف مدیر حرفی نزنند و تمام دستورات او را بدون کوچکترین اعتراضی انجام بدهند، کارمندی که برخلاف حرف مدیر حرفی بزند احتمالا گستاخ در نظر گرفته می شود و پایش را از گلیم خودش داراز تر کرده است.


  تمام


  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی ، دانشجوی دکترای مشاورخانواده
  پاسخ با نقل و قول

 10. لطفا کلاهت را درست قاضی کن.  سپاس شده توسط محسن عزیزی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •