تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
مشکلات زیاد، اختلافات شخصیتی و رفتاری با همسر زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:الیام
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 2

مشکلات زیاد، اختلافات شخصیتی و رفتاری با همسر

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  سلام من بیست و پنج سالمه و هفت ساله که با شخصی دوست بودم و الان نزدیک هفت ماه از ازدواج ما گذشته ولی از دوسال پیش اختلافاتمون شروع شد و سر مسایل مختلف با هم مشاجره و دعوا داشتیم ولی با گفتگو سریع حلش می کردیم
  خیلی به هم علاقه داشتیم و به همین خاطر هر لحظه تا مرز جدایی میرفتیم و فرداش یادمون میرفت تا این که تصمیم گرفتیم ازدواج کنیم و اینکارو انجام دادیم ولی الان دوباره اون مشکلات ایجاد شده جر و بحث های طولانی که دیگه حل نمیشه یعنی مشاجره هامون به دادو بیداد میکشه و بعد بیست دقیقه با قهر تموم میشه من واقعا از این قضیه ناراحتم و همش فکر میکنم اشتباه بوده انتخابم الان خیلی چیز ها اذیتم می کنه طرز رفتارش تو جمع نوع غذا خوردنش نوع انتخاب لباسش من آدمیم که به پوشش ظاهری اهمیت میدم ولی ایشون نه یعنی بدون استثنا صبح ها سر اینکه همسرم لباس چروک می خواد بپوشه و من نمیزارم بحثمون میشه یا موقع شام اینکه زیاد غذا می خوره و روز به روز داره چاق تر میشه یا اینکه خیلی تند تند و با حرص و ولع غذا میخوره و این باعث خجالت من توی جمع میشه یا مثلا تمایل زیادی داره که تایم زیادی رو با هم با دوستاش سپری کنیم و اینم در صورتی امکان پذیره که من میزبان دوستاش باشم بریزن و بپاشن و من پذیرایی کنم و بدترین قسمتش هم اینه که موقع حضور دوستاش رفتارش عوض میشه طوری که انگار میخواد کم نیاره همجوابی می کنه و اصلا حرف شنوی نداره یا مورد بعدی اینکه خیلی ولخرجه یا اصلا حواسش به دخل و خرجش نیست در واقع آدم خونسرد و بی خیالیه در واقع من باید به عنوان مدیر برنامه هاش عمل کنم آقا این کارو کن اون کار و کن نمونه مشاجره : میشه آشغال ها رو ببری پایین ، همسرم : پنج دقیقه دیگه میبرم من نیم ساعت بعد : آقا میشه آشغالا رو ببری همسرم : ده دقیقه صبر کن می برم و ..... این قضیه واسه همه چی تکرار میشه تا دعوا شه و اون کار مورد نظر انجام شه نمونه دیگش اینه که همسرم روز نامزدی دو ساعت دیرتر از تایمی که قرار بود بیاد دنبالم تو آرایشگاه اومد دنبالم فرض کنین روز نامزدی من دو ساعت تو آرایشگاه الاف شدم و...
  حالا بزارین از خصوصیت های بد خودمم بگم من آدمیم که خیلی زود عصبانی می شم و زود از کوره در میرم خیلی حرص می خورم و جدیدا ها کلی مشکلات معده و تیر کشیدن دست و گردن هم برام به وجود اومده که دکترا گفتن همش عصبیه ، خصوصیت دیگه ام اینه که دوست دارم همه چی ایده ال باشه و همه چی زود انجام شه و این با خونسرد بودن همسرم کاملا منافات داره البته یه سری ها می گن خوبه که منه عصبانی و زود جوش یه شوهر خونسر گیرم اومده ولی خودمو اذیت می کنه چون من از یه ور بوم افتادم و همسرم از طرف دیگه
  و مساله ای که جدیدا احساس می کنم اینه که شوهرم کم کم بهم دروغ میگه مثلا میگه نهار نخوردم تا موقع غذا بهش گیر ندم میگه فلان خرج و نکردم و...
  می خواستم ببینم راه حلی وجود داره برای حل این مشکلاتم یا راهش جدایی؟
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_26 در ساعت 07:22 دلیل: عنوان
  پاسخ با نقل و قول

 2. مشکلات زیاد، اختلافات شخصیتی و رفتاری با همسر  سپاس شده توسط anahid

 3. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  به همیاری خوش آمدید

  سه مورد عمده هستند که می توانند به شما کمک کنند.

  1. پذیرش شخصیت منحصر به فرد همسرتان: یکی از روانشناسان میگه که «در عجبم از انسانها که کار ساده را انجام نمی دهند، و در عوض می خواهند کار دشوار را انجام دهند. کار دشوار تغییر دیگران است، و کار ساده تر تغییر خود!». همسرتان شخصیتی منحصر به فرد دارد و آسان تر این است که شما او را بپذیرید و در صدد تغییر او نباشید. لازم نیست شما هم مثل همسرتان شوید، اما با پذیرفتن شخصیت او، کمتر اذیت می شوید و به خودتان هم فشار کمتری وارد می شود.

  2. کار کردن روی خود و فراگیری مهارت های کنترل خشم: برای صحبت کردن و حل مشکلات، لازم هست مهارت مقابله با خشم را فرابگیرید. کارگاه آموزشی زیر در این باره به شما کمک می کند. با دقت آن را دنبال کنید:

  مقابله با خشم

  3. شناخت سیستم زناشویی تان با همسر، و ایجاد تغییراتی در آن: سیستم های ارتباطی مختلفی بین زوجین می تواند وجود داشته باشد. یکی از این سیستم ها، سیستم پرکار_کم کار است که خود به چند دسته تقسیم می شود. دسته ای که به نظر میرسد شبیه سیستم زناشویی شماست، سیستم والد_کودک است. در این سیستم، یک طرف فردی نسبتا باثبات و مسئولیت پذیر است، و طرف دیگر بی مسئولیت و نافرمان. طرفی که مسئولیت پذیر است، ممکن است با طرف مقابل مانند کودک رفتار کند، و بی مسئولیتی او را تقویت کند. به طور مثال با ارائه الگویی از رفتار مسئولانه، از طریق توجه کردن به هر چیز، موجب تداوم بی مسئولیتی او شود. برای مداخله مطلوب در این سیستم، از شما می خوام تا به شیوه زیر، نمونه ای از تعاملات خود و همسرتان را بنویسید.

  شما

  رفتار:
  احساسات:

  همسرتان

  رفتار:
  احساسات:

  مثال میزنم.

  رفتار شما: لطفا آشغالها رو بیرون بگذار.
  احساسات شما: انتظار و امید برای پاسخ مثبت همسر، اندکی نگرانی از نپذیرفتن درخواست

  رفتار همسرتان: باشه ده دقیقه دیگه
  احساسات: ناراحتی از تحت کنترل بودن، خرسندی از اینکه میشه اینکار رو بعدا هم انجام داد.

  خب، این چرخه رو شما به همین شکل(یعنی بیان یک در میان رفتار و احساسات خود و همسرتان) ادامه بدید تا جایی که آشغالها توسط همسرتون بیرون گذاشته میشن تا بررسی اش کنیم.

  حالا تعدادی از نقش ها رو براتون تعریف می کنم. بررسی کنید که شما و همسرتون کدامیک از این نقش ها رو دارید ایفا می کنید.

  دنباله رو: کسی که بیشتر خواستار صمیمیت و نزدیکی است.
  کناره گیر:کسی که بیشتر مایل به دوری گزینی است.
  سرزنش گر: کسی که مدام سرزنش و انتقاد و عیب جویی می کند.
  آشتی جو: کسی که مسئولیت پذیر و طالب آرامش است.
  مسئولیت پذیر افراطی: کسی که در قبالرابطه زناشویی و همه وظایف آن، بیش از حد احساس مسئولیت می کند.(والد: بیش از حد مسئولیت پذیر، والدگونه؛ کودک: بی مسئولیت، بی خیال)
  بی مسئولیت: کسی که مسئولیت کمتری احساس می کند.

  بررسی کنید و ببینید که می توانید نقش های خود و همسرتون رو در این موارد پیدا کنید؟
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 4. مشکلات زیاد، اختلافات شخصیتی و رفتاری با همسر  سپاس شده توسط niloofarabi,مهرسا62

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •