تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
آیا مردان ذاتا تنوع طلب و خیانت کار هستند؟ زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 1

آیا مردان ذاتا تنوع طلب و خیانت کار هستند؟

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  آیا مردان ذاتا تنوع طلب و خیانت کار هستند؟

  آیا طبیعت مسئول خیانت مردان است؟

  در فصل هشتم از کتاب روانشناسی اجتماعی الیوت ارونسون(ترجمه دکتر حسین شکرکن) چنین آمده:

  پژوهشی در امریکا در رابطه با تفاوت های جنسیتی در رفتار جنسی

  «باس و همکارانش دریافتند که مردان جوان معاصر، خیلی بیش از زنان جوان معاصر، به داشتن یاران متعدد علاقه مندند. مثلا، در یک مطالعه، هنگامی که سوال شد ظرف دوسال آینده می خواهید چند یار داشته باشید، پاسخ متوسط مردان جوان «هشت» بود، درحالیکه، پاسخ زنان جوان«یک» بود. همچنین آنان دریافتند که در روابط کوتاه مدت، مردان زنانی را ترجیح می دهند که علائمی از تجربه جنسی و در دسترس بودن را نشان دهند و مایلند از زنانی که ممکن است آنان را در وابستگی های پیچیده درگیر سازند، پرهیز کنند.

  در صحبت از روابط کوتاه مدت، ممکن است سوال شود که از لحاظ روابط جنسی اتفاقی، چه تفاوتی میان زنان و مردان وجود دارد. در یک مطالعه نمونه، راسل کلارک و الین هتفیلد دستیاران پژوهشی مذکر و مونثی(با جذابیت متوسط) استخدام کردند. آنان به 96 دانشجوی جنس مخالف مراجعه می کنند و ابراز می دارند که آنها را جذاب یافته اند، و از آنها می پرسند که آیا مایلند باهم رابطه داشته باشند؟بسیار خوب، لحظه ای فکر کنید: پاسخ شما به چنین پرسش جسورانه ای چه می تواند باشد؟بر اساس استدلال روانشناسان اجتماعی تکاملی، اگر شما زن باشید، حدس من این است که آن پیشنهاد را یک شوخی یا یک اهانت تلقی می کنید، اما، به هر صورت، احتمال نمی رود که با آن، موافقت به عمل آورید. از سوی دیگر، اگر مرد باشید، حدس من این است که بیشتر احتمال می رود که این پیشنهاد را دلفریب بیابید و ممکن است مایل باشید که از این فرصت استفاده کنید. نتایج از این قرارند: حتی یک زن هم پاسخ مثبت نداد. از مردان، 75 درصد با برقراری رابطه موافقت کردند. افزون بر آن، از 25 درصد باقی مانده نیز، تعدادی درخواست کردند که این کار با تاخیر صورت بگیرد! البته همه روانشناسان اجتماعی با تفسیرهای روانشناسان اجتماعی تکاملی موافق نیستند. اگر دوست دارید مناظره جالب توجهی را در این موضوع بخوانید، به شماره ویژه مجله تحقیقات روانشناختی (Psychological Inquiry) مراجعه کنید(ص 418).»

  البته بنده تبیین تکاملی رو نمی پذیرم. این تبیین آشکارا تنوع طلبی مردان را ذاتی می انگارد. اما واقعیت چیست؟

  در این پژوهش نشون داده شده که دختران در یک دوره دوساله فقط میخوان با یک شریک رابطه برقرا کنند. توجه شما رو به سخن متفکرانه استاد شهید مرتضی مطهری(ره) جلب میکنم:

  «زن‏ طبعا تك شوهر است. چند شوهری بر ضد روحيه اوست. نوع تمنيات زن از شوهر با چند شوهری سازگار نيست.»

  و اما در مورد مردان تعدا هشت نفر ذکر شده در این پژوهش. توجه شود که بحث رابطه صرف هست و نه ازدواج و تعهدات و پیامدهای متعاقب آن. به نظرمن اگر این آقایون وقت میکردن(باتوجه به اعتقادی که پایبندی در اون مطرح نیست)، از هشت خیلی بیشتر هم ممکن بود بگن!

  به نظر من صحبت های حکیمانه استاد شهید مطهری(ره) به زیبایی می تواند نتایج این پژوهش را تبیین کند:

  «اما مرد طبعا تك همسر نيست. به اين‏ معنی كه چند زنی بر ضد روحيه او نيست. چند زنی با نوع تمنياتی كه مرد از وجود زن دارد ناسازگار نيست. اما ما با آن عقيده كه روحيه مرد با تك همسری ناسازگار است مخالفيم. ما منكر اين نظر هستيم كه ميگويد: علاقه مرد به تنوع " اصلاح ناپذير " است. ما با اين عقيده مخالفيم كه وفاداری برای مرد غير ممكن است و يك‏ زن برای يك مرد آفريده شده و يك مرد برای همه زنها. به عقيده ما عوامل خيانت را محيط های اجتماعی در مرد بوجود می‏ آورد نه‏ خلقت و طبيعت. مسئول خيانت مرد خلقت نيست، محيط اجتماعی است.»

  «مرد امروز از تعدد زوجات رو گردان است. چرا ؟ آيا به خاطر اينكه‏ می‏خواهد به همسر خود وفادار باشد و به يك زن قناعت كند يا بخاطر اينكه‏ می‏خواهد حس تنوع طلبی خود را از طريق گناه كه به حدّ اشباع وسيله برايش‏ فراهم است ارضاء نمايد؟ امروز گناه جای تعدد زوجات را گرفته است نه‏ وفا. و به همين دليل مرد امروز سخت از تعدد زوجات كه برای او تعهد و تكليف ايجاد مي كند متنفر است. مرد ديروز اگر می‏خواست هوسرانی كند راه‏ گناه چندان برای او باز نبود، ناچار بود تعدد زوجات را بهانه قرار داده‏ هوسرانی كند. در عين اينكه شانه از زير بار بسياری از وظائف خالی ميكرد از انجام بعضی تعهدات مالی و انسانی درباره زنان و فرزندان چاره‏ ای‏ نداشت. اما مرد امروز هيچ الزام و اجباری نمی‏ بيند كه كوچكترين تعهدی در زمينه هوسرانيهای بی پايان خود بپذيرد...»

  اختصاصی همیاری
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_11_26 در ساعت 17:44
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94

 2. آیا مردان ذاتا تنوع طلب و خیانت کار هستند؟  سپاس شده توسط niloofarabi,مهرسا62,سلماء

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •