تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه! زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:محسن عزیزی
پاسخ ها 22

صفحه‌ها (3): صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  حجاب مهم نیست! مهم اینه دلت پاک باشه !


  حجاب مهم نیست! مهم اینه دلت پاک باشه !  تمام افعال ارادى انسان، تابع حسن و قبحى است که تشخیص مى‏ دهد. «حجاب و بی‏ حجابى» نیز از این چارچوب برون نیست. عده‏ اى حجاب را نیک مى‏ دانند و بدان پایبندند و در مقابل، بى‏ حجابى را زشت مى‏ شمارند و از آن بیزارى مى‏ جویند؛ چنان که گروهى بى‏ حجابى را پسندیده، به آن اهتمام مى‏ ورزند و حجاب را عملى مرتجعانه و زشت دانسته و به آن علاقمند نیستند. بر این اساس اکنون که مقوله ی سبک زندگی در کشور بحث روز حوزه اجتماعی است پرداختن به موضوع هایی که نشان دهنده ی سبک زندگی و باورهای مردم است می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. از این رو در این مجال گزیده ای از “تیپولوژی حجاب” که بخشی از رفتار و باور مردم در عرصه ی اجتماعی است به صورت مختصر ارائه می گردد.


  تیپ اول:


  بی حجابی که بی دینی نیست. دلت پاک باشد: دختر جوان که حسابی به مد روز راه می رود و به تعبیر امروزی ها شیک پوش و آرایش کرده در خیابان ها قدم می گذارد در طول مسیر که می آید بارها و بارها با افراد مختلفی مواجه می شود که برای او مزاحمت ایجاد می کنند:

  هرچند بیچــاره اصـلاً اهل این حرفها نبود و این اتفاق به شدت آزارش می داد ولی حاضر به تغییر در ظاهر خود نیست. چون به شدت دوست دارد در جامعه آزادانه لباس بپوشد و حجاب داشته باشد و به این امر اعتقاد فراوانی دارد.
  حال وقتی از این دخترجوان می پرسند چرا موهایت بیرون است؟ جواب می دهد به خودم مربوط است تو چه کار داری؟

  برایش توضیح بیشتری که می دهند می گوید: حجاب که مهم نیست. خدا کند آدم دلش پاک باشد!
  عده ای با بیان این جمله، بی حجابی را در جامعه توجیه می کنند. حال اگر به فرض، قبول کردیم بی حجابی بی دینی نیست، اما این تناقض چگونه حل می شود؛ حجاب طبق آیات و روایات صریح از ضرورت های بارز دین است. پس چگونه می شود که قلب پاک از اجرای حکم قطعی دین سرپیچی نماید؟ این قلب از چه چیز پاک است؟ از گناه یا از اطاعت؟! «نُۆْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْض‏» تعبیر این گونه رفتارهاست.

  حال سوال اینجاست؛ یعنی امکان ندارد دل و ظاهر با هم پاک باشند؟ امام علی(ع) فرمودند: ایمان به قلب و زبان و عمل است.

  برای ترویج حجاب باید الگوهای سبک زندگی اصلاح و حساسیت ها افزایش یابد. بعضی وقت ها به چیزی اعتقاد فکری داریم اما تبدیل به باور قلبی نشده است. باید نسبت به حجاب اقنای ذهنی و فکری صورت پذیرد، یعنی حساسیت‌ها به سمت حجاب بیشتر شود و مردم نسبت به آن التزام عملی پیدا کنند.

  تیپ دوم:  حجاب سازمانی: دختر محجبه به کلاس زبان می رود. در جای خود که می نشیند همکلاسی اش که آن چنان حجاب مناسبی هم ندارد از او می پرسد:
  چرا چادر سر می کنی؟ چرا اینقدر محجبه ای؟ در سازمان خاصی کار می کنی؟
  پاسخ می دهد: نه مگر فقط کارمندان دولتی محجبه اند؟
  گفت: آخر آنهایی که با جاهای خاص در ارتباطند این جوری حجاب کامل دارند. انگار هنوز قانع نشده بود پرسید: شهرستانی هستی؟ دختر چادری جواب داد نه. حتماً درنظرش دهاتی ها و شهرستانی ها باحجابند!!
  بازهم دست بردار نبود. پرسید دانشجو هستی؟ پاسخ داد بله. پایان نامه دکتری می نویسم. گفت چه رشته ای؟ جواب داد: علوم قرآنی.
  انگار رمز جدول را پیداکرده باشد گفت: آهااان!! دختر محجبه که انگار قبلاً تجربه چنین برخوردی را داشته است بلافاصله و با اعتماد به نفس فراوان جواب داد:
  نمی‌دانی چه لذتی دارد وقتی سیاهی چادرم، دل مردهایی که چشمشان به دنبال خوش‌رنگ‌ترین زن‌هاست می‌زند.
  از منظر اسلام حجاب بانوان، دارای ابعاد سلبی و ایجابی است. بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی تحقق یابد؛ اگر یکی باشد و دیگری نباشد در این حالت حجاب اسلامی محقق نشده است
  نمی‌دانی چقدر احساس امنیت می کنم وقتی در خیابان و دانشگاه و… راه می‌روم و صد قافله دل، همراه من نیست.
  نمی‌دانی چقدر لذت‌بخش است وقتی وارد مغازه‌ای می‌شوم و می‌پرسم: آقا! این‌ها قیمتش چند است؟ فروشنده جوابم را نمی‌دهد؛ دوباره می‌پرسم: آقا! این‌ها چند است؟ فروشنده که محو صورت بزک کرده و رنگ موهای زن دیگری است، من را اصلاً نمی‌بیند. و باز هم سوالم بی‌جواب می‌ماند و من، خوشحال، از مغازه بیرون می‌آیم.
  و دختر جوان محجبه همین طور ادامه می دهد…


  تیپ سوم:


  اسلام، حجاب و نگاهی پیشرفته: حجاب یکی از احکام وجوبی اسلام است که بر اساس آن زن باید، هنگام معاشرت با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه‎گری و خودنمایی نپردازد. از منظر اسلام حجاب بانوان، دارای ابعاد سلبی و ایجابی است. بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی تحقق یابد؛ اگر یکی باشد و دیگری نباشد در این حالت حجاب اسلامی محقق نشده است.
  هرچند ماهواره، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی در عصر فناوری تلاش می کنند سبک زندگی و نوع پوشش و رفتار مردم در دهکده ی جهانی را تا حد زیادی مشابه هم سازند، اما هیچ کس بدون پذیرفتن هویت واقعی خود که تحت تأثیر دین و رسوم کشورش می باشد، نمی تواند به سبک صحیحی از زندگی دست یابد. بانوی ایرانی مسلمان هم برای نوع پوشش خود نمی تواند الگوی زنی را داشته باشد که هم دین، هم وطن و هم مسلک او نیست.
  لذا برای ترویج حجاب باید الگوهای سبک زندگی اصلاح و حساسیت ها افزایش یابد. بعضی وقت ها به چیزی اعتقاد فکری داریم اما تبدیل به باور قلبی نشده است. باید نسبت به حجاب اقنای ذهنی و فکری صورت پذیرد، یعنی حساسیت‌ها به سمت حجاب بیشتر شود و مردم نسبت به آن التزام عملی پیدا کنند. مردم نسبت به مسأله حجاب و اقامه آن حساس شوند، چراکه برخی افراد به حجاب اعتقاد دارند، علاقه‌مند هم هستند و التزام عملی هم دارند، اما نسبت به گسترش آن در جامعه حساس نیستند.
  احکام‌ اسلام‌ بر اساس‌ جلب‌ مصالح‌ و دفع‌مفاسد مبتنی‌ بر فطرت‌ پاک‌ انسان‌ و عدم‌ ضرر است‌. خالق‌ انسان‌ بهتر از هر نهاد یا منبعی‌ می‌داند که‌ نیاز فطری‌ انسان‌ چیست‌. خداوند پارساترین‌ افراد را باکرامت‌ترین‌ می‌داند و حجاب‌ در تعریف‌ خالق ‌انسان‌ یکی‌ از نمادهای‌ پارسایی‌ است‌. زن‌ مسلمان‌واقعی‌، پارسا و با کرامت‌ است‌ وخداوند راضی‌نیست‌ زیبایی‌ و محاسن‌ چنین‌ زنی‌ در منظر و دید افراد فاسد قرار گیرد تا در بعضی‌ موارد مورد استمتاع‌ و شهوترانی‌ آنان‌ واقع‌ شود. حرمت‌ زن‌مسلمان‌ به‌ اعتبار اسلام‌ و پارسایی‌ اقتضا دارد که برخلاف‌ زن‌ کافر، محاسن‌ و زیبایی های‌خود را از نامحرمان‌ بپوشاند و مجاز باشد تنها برای‌ محارم‌ تا حدودی‌ و برای‌ شوهرش‌ هیچ‌ گونه ‌حجابی‌ نداشته‌ باشد.


  منبع : الف – بروزترینها

  حجاب مهم نیست! مهم اینه دلت پاک باشه !


  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط alonegirl,anahid,elnaz.t,Far Zane,M.J.Azizi,m1392,Maryam313,niloofarabi,sokut,مهدوی,مهرسا62,تیرا,تبسّم,ریحـانه,سلماء,ساجده,شروین

 3. ارسال:2#
  همه اینها درست.ولی کو گوش شنوا؟


  چقد بگیم من اگه چادر سر میکنم به خاطر برادر جوونته ! بخاطر همسرته اصلن بخاطر خودته.
  وقتی من پوششم رو رعایت میکنم شوهر تو درامانه و وقتی اون درامان باشه تورو ملکه زیبایی میبینه نه خانومای دیگه رو!!!

  ولی بازم میگن نه مردا مواظب خودشون باشن...مردا سرشونو بندازن پایین و هزار بهانه تراشی دیگه...

  من کم آوردم.همیشه دوست داشتم جواب نرم و محکمی بدم ک طرف بیشتر بره سمت حجاب!

  متاسفانه اطلاعاتم کمه و نمیتونم طرفمو قانع کنم.
  نیاز ب کتاب دارم ولی نمیدونم چ کتابی!حجاب دکتر مطهری خوبه یا اون خیلی فلسفی گفته؟
  خداوندگارم....
  به دل نگیر اگر گاهی
  زبانم از شکرت باز می ایستد !!...
  تقصیری ندارد...
  قاصر است
  کم می آورد در برابر بزرگی ات...
  لکنت می گیرند واژه هایم در برابرت
  در دلم اما همیشه
  ذکر خیرت جاریست !!....
   
  پاسخ با نقل و قول

 4. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط alonegirl,anahid,elnaz.t,Far Zane,M.J.Azizi,m1392,niloofarabi,sokut,مهدوی,مهرسا62,ماهتاب,محسن عزیزی,ریحـانه,سلماء,ساجده,شروین

 5. ارسال:3#
  سلام
  این یه نظر شخصیه اصلا هم به نظرای دیگه بی احترامی نمیکنم
  به نظرم حجاب در صورتی میتونه دلخواه من باشه که نه از اجبار بلکه از روی عشق خودم باشه
  به نظرم اگه حجاب از روی اجبار نبود خیلیها نسبت بهش حس بهتری داشتن مثلا کشور ترکیه با وجودیکه یه کشور آزاده اما مردمی که حجاب دارن حجابشون کامله نه مثل ایرانیها کژدار و مریض
  همیشه زور و اجبار نتیجه عکس داشته
  خیلی از همین بیحجابایی که ازشون میگیم رو دیدم شاید دلی دارن اندازه دریاو چون بیحجابن هیچ وقت به خودم اجازه ندادم راجع بشون قضاوت کنم ملاک انسانیت نباید فقط حجاب باشه دیدم کسایی رو که از همون چهار پنج سالگی با زور حجاب داشتن الانم برای منافعشون حجاب میذارن اما چه فضاحتایی که نداشتن همیشه همه چیز رو نمیشه با حجاب صرف پاک کرد.
  خود من یکی از دلایلی که کار رو رها کردم همین حجاب اجباری بود دیدم نمیتونم با اجبار تظاهر به کارایی داشته باشم که نبودم و نیستم.
  ترجیح میدم خودم باشم و هیچ وقت از روی ظاهر کسی قضاوت نکنم درسته حجاب تو کشوراسلامی خوبه و هممون باید به یه سری هنجارتو جامعه پای بند باشم اما خود ما اگه تو یه کشور دیگه بزرگ میشدیم شاید نظرمون چیز دیگه ای بود.
  من با وجودیکه خیلی ادم محجبه ای نیستم اما سعیم همیشه این بوده به هنجارهای کشوری که توش دارم زندگی میکنم احترام بذارم.
  خیلی دیدم ادمایی که حجابشون اونی نبوده که شما میگید اما انسانیتشون بینهایت بوده و هست.
  ویرایش توسط مهرسا62 : 2014_12_06 در ساعت 02:26

  مگه میشه تو نباشی
  تو مثل نفس میمونی
  دستای گرمتو کاشکی تو بدستم برسونی
  بی تو قلبم بی پناهه
  میمیرم وقتی که نیستی
  مگه میشه باورم شه
  که تو پیشم دیگه نیستی
  پاسخ با نقل و قول

 6. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط alonegirl,elnaz.t,joncofy,m1392,ماهتاب,محسن عزیزی,ریحـانه,راهله,شروین

 7. ارسال:4#
  محسن عزیزی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط تبسّم نمایش پست ها
  همه اینها درست.ولی کو گوش شنوا؟


  چقد بگیم من اگه چادر سر میکنم به خاطر برادر جوونته ! بخاطر همسرته اصلن بخاطر خودته.
  وقتی من پوششم رو رعایت میکنم شوهر تو درامانه و وقتی اون درامان باشه تورو ملکه زیبایی میبینه نه خانومای دیگه رو!!!

  ولی بازم میگن نه مردا مواظب خودشون باشن...مردا سرشونو بندازن پایین و هزار بهانه تراشی دیگه...

  من کم آوردم.همیشه دوست داشتم جواب نرم و محکمی بدم ک طرف بیشتر بره سمت حجاب!

  متاسفانه اطلاعاتم کمه و نمیتونم طرفمو قانع کنم.
  نیاز ب کتاب دارم ولی نمیدونم چ کتابی!حجاب دکتر مطهری خوبه یا اون خیلی فلسفی گفته؟
  شیوه بیان، منطق محکم، و استدلال قوی، به همراه اطلاعات کافی و قلب سالم و مهربان، و بیان حقایق از سر وظیفه و مهر، شرایطی هست که لازمه شما داشته باشید.

  اما انتظار نمیره حرف حق در گوش هر کسی بره و تاثیر کلام حق، بر همه افراد یکسان باشه

  ما در قرآن می خوانیم:

  وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا

  و با اين قرآن چيزی را که برای مؤمنان شفا و رحمت است، نازل می کنيم، ولی کافران را جز زيان نيفزايد.

  کسانی که با عمل خودشون راه شنیدن سخن حق رو مسدود کرده اند، و هوس را امیر عقل کرده اند، صم بکم عمی شده اند.

  یک بحث مفصّل در همین تالار درباره حجاب و چادر داشتیم که دعوت می کنم دوستان مطالعه کنند. نتیجه گیری با خودتون:

  نظرتون در مورد چادر چیه؟

  در خصوص کتاب حجاب شهید مطهری(ره) باید بگم که فوق العاده هست، درست مثل سایر آثار استاد

  رعایت حجاب هم علل زیادی داره که یکی اش رو شما بهش اشاره کردید و اون جلوگیری از انحراف در جامعه است. این درسته که مردان وظیفه دارند نگاهشون رو نگه دارند و این حکم صریح قرآن برای مردان و زنان مومن هست، اما ارتباطی به تکلیف زنان و مردان در حفظ حجاب و عفاف نداره. اینها هر دو وظیفه هستند. مثل این میمونه که فردی بیاد وسط خیابون چاهی بکنه و اگر کسی توی چاه افتاد بگه تقصیر من نیست، چشمشونو باز کنن. وسط خیابون جای چاه کندن نیست، همانگونه که مکان جلوه گری نیست. هر کدامشون جای خود رو در دارند. مقاله زیر که پاسخ باربارا دی آنجلیس به سوالی درباره چشم چرانی همسر هست، میتونه نشان بده که واقعیت چیه:

  اعترافی تلخ از باربارا دی آنجلیس: جامعه عامل هیزی و چشم چرانی مردان!

  سلام
  این یه نظر شخصیه اصلا هم به نظرای دیگه بی احترامی نمیکنم
  به نظرم حجاب در صورتی میتونه دلخواه من باشه که نه از اجبار بلکه از روی عشق خودم باشه
  به نظرم اگه حجاب از روی اجبار نبود خیلیها نسبت بهش حس بهتری داشتن مثلا کشور ترکیه با وجودیکه یه کشور آزاده اما مردمی که حجاب دارن حجابشون کامله نه مثل ایرانیها کژدار و مریض
  همیشه زور و اجبار نتیجه عکس داشته
  خیلی از همین بیحجابایی که ازشون میگیم رو دیدم شاید دلی دارن اندازه دریاو چون بیحجابن هیچ وقت به خودم اجازه ندادم راجع بشون قضاوت کنم ملاک انسانیت نباید فقط حجاب باشه دیدم کسایی رو که از همون چهار پنج سالگی با زور حجاب داشتن الانم برای منافعشون حجاب میذارن اما چه فضاحتایی که نداشتن همیشه همه چیز رو نمیشه با حجاب صرف پاک کرد.
  خود من یکی از دلایلی که کار رو رها کردم همین حجاب اجباری بود دیدم نمیتونم با اجبار تظاهر به کارایی داشته باشم که نبودم و نیستم.
  ترجیح میدم خودم باشم و هیچ وقت از روی ظاهر کسی قضاوت نکنم درسته حجاب تو کشوراسلامی خوبه و هممون باید به یه سری هنجارتو جامعه پای بند باشم اما خود ما اگه تو یه کشور دیگه بزرگ میشدیم شاید نظرمون چیز دیگه ای بود.
  من با وجودیکه خیلی ادم محجبه ای نیستم اما سعیم همیشه این بوده به هنجارهای کشوری که توش دارم زندگی میکنم احترام بذارم.
  خیلی دیدم ادمایی که حجابشون اونی نبوده که شما میگید اما انسانیتشون بینهایت بوده و هست.
  سلام

  ما هم با شما درباره حجاب از روی اجبار مخالفیم. متاسفانه برخی شیوه برخورد درست رو اصلا نمی دانند و اوضاع رو بدتر می کنند. نظر رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه هم بسیار راهگشاست:
  درباره ادامه صحبتهاتون باید بگم که ما چند دسته از افراد رو داریم:

  1. فردی که ظواهر دین رو نداره، باطنش رو هم نداره.

  2. فردی که ظاهر دینی نداره، اما باطنا معتقد هست.

  3. فردی که ظاهر دینی داره، اما از باطنش بویی نبرده

  4. فردی که هم ظاهر دینی داره، و هم باطنش رو رعایت می کنه

  در واقع، دین مجموعه ای است از اعتقادات، اخلاق، و احکام عملی

  کسی که در دسته چهارم قرار می گیره، هم اصول دین رو عقلا و تحقیقا پذیرفته، هم اخلاق نیک و انسانیت رو که جزئی از دین هست در خود پرورش داده، و هم احکام دینی رو اجرا می کنه

  من فکر می کنم که در بین این چهار دسته، فردی که هم ظاهر و هم باطن دین رو عملی می کنه، ارجحیت داره

  تبلیغات عده ای که دین به دنیا فروخته اند، نباید باعث شود که به بهانه های واهی کسی دست از تکالیف خود بردارد.

  بحث این نیست که هر کس حجاب دارد خوب است، یا هر کس حجاب ندارد بد است. ابدا اینطور نیست. به دسته های دو و سه توجه کنید. بلکه صحبت بر سر این است که چرا هر دو را نداشته باشیم؟

  جان کلام اینه که باید سعی کنیم ظاهر و باطن دین را در خود یک جا داشته باشیم و پرورش دهیم.
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_12_06 در ساعت 12:35
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 8. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط elnaz.t,M.J.Azizi,m1392,niloofarabi,sokut,مهرسا62,ماهتاب,تیرا,تبسّم,ریحـانه,سلماء,ساجده,شروین

 9. ارسال:5#
  بنظر من حجاب یکم حکم پیچیده ای هست نسبت به مثلا دروغ یا خیانت یا...

  بحث درون دینی اش که کاملا واضحه . ولی چون بحث تاریخی که مربوط به زورگویی مردان بوده در کنارش میاد وهمچنین رفتار تحقیرآمیز امروز مردان در کشورهای بظاهر اسلامی ...یکم پیچیده میشه تفکیکش! آیا کسی تجربه با حجاب کردن یک خانم یا دختر بی حجاب (اسلامی) رو داشته؟

  واقعا تجربه جالبیه . این بحثها رو همه شنیدند ولی کی تا حالا تونسته درعمل کسی رو با عقاید و هنجارهای خودش و حتی خانواده و اطرافیانش و ... دربندازه و قلبا و عمیقا حجاب رو در زندگی یک نفر وارد کنه؟
  پاسخ با نقل و قول

 10. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط m1392,مهرسا62,محسن عزیزی,ریحـانه,سلماء

 11. ارسال:6#
  elnaz.t آواتار ها
  سلام
  من تاحالا حجاب رو وارد زندگی کسی نکردم اما یکی حجابو وارد زندگیم کرده
  خب به نظرمن نحوه بیان برای اینکه یکی روبخوای باحجاب کنی خیلی مهمه
  مثل دلیلایی که برای من آورده شدخب بالطبع روی من تاثیرفوق العاده ای داشت
  اولاش واقعابرام سخت بودخیلی سخت بودچون من جلویه سری روسری نمیپوشیدمقرارشدجلواینابپوشم یعنی ازتیکه هاوحرفامیترسیدم
  حجابم توی خیابونم بدنبودجوری نمیرفتم که جلب توجه کنم اماخب اون حجاب مطلوب نبودهمیشه دلم میخواست باحجاب باشم ولی مقطعی بودچون هیچوقت کسی برام دلیل درست حسابی نمیاورد یبارحجابی میرفتم یبارحالابه اون صورتی که همیشه بودم
  خلاصه این شدکه من طی16روزکم کم روسری پوشیدمودیگه کلاباحجاب شدم ازاین وضعیتم راضیم بااینکه خیلی تیکه میشنوم خیلیامیگن لازم نکرده بخاطراون اینجوری کنی امامن دیگه برام یه باورقلبی شده خب گاهی خسته میشم اماترجیح میدم درجانزنم
  حس میکنم نگاهاکمترشده اماخب پسرای بی ادبم زیادن دیگه الکی تیکه بندازن
  امادرکل بامهرساجونم موافقم هیچوقت آدماروازروظاهرشون قضاوت نمیکنم وهمینجورباحرف شماآقای دکترکه حجاب اجباری خوب نیست


  پ.ن:همین الان خبررسیدکه یکی ازدوستانم گفتن منم شبیه توشدم النازخیلی خوشحال شدم گفت خیلی سخته ولی میخواداینجوری باشه دیگه شماهم دعاش کنید
  دلیل تنهاییم راتازه فهمیدم!
  وقتی محبت کردم وتنهاشدم
  وقتی دوست داشتم وتنهاماندم
  دانستم بایدتنهاشدوتنهاماندتا\"خدا\"رافهمید...

  پاسخ با نقل و قول

 12. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط M.J.Azizi,m1392,sokut,مهرسا62,محسن عزیزی,ریحـانه,سلماء,ساجده,شروین

 13. ارسال:7#
  سلام به دوستان عزیز به نظر بنده هم حجاب از روی اجبا کارساز نیست در هیچ برهه ای از زمان کاریکه از روی اجبار باشد نتیجه نداده است همانطور که رضا شاه نتوانست به زور چادر از سر زنان بردارد پس به زور هم نمیشود چادر سر زنان گذاشت
  پاسخ با نقل و قول

 14. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط elnaz.t,M.J.Azizi,m1392,niloofarabi,مهرسا62,محسن عزیزی,ریحـانه,راهله,سلماء,شروین

 15. ارسال:8#
  سلام
  حرفهای شما دکتر عزیز متینه اما من وقتی به عنوان یه خانوم تو این جامعه ملاک عزت و انسانیتم همون چادر و ظواهر صرفه ناخداگاه زده میشم.
  خیلی از اطرافیانم رو میبینم وقتی بعد از تلاش زیاد به جایی نمیرسن دست به دامن حجاب و تظاهر میشن و در عرض مدت کوتاهی بعد از مختصر (پاچه خواری) البته پوزش میخوام به جایی میرسن و تشکیلاتی به هم میزنن که من جوون این مملکت دلسرد میشم همین دختر دایی خودم زن و شوهر آه نداشتن با ناله سودا کنن الان خانوم حوضه میرن فقط چشاشون دیده میشه عروسی نمیان تا گناه نکنن خانم جلسه شدن و در عرض چند سال بروبیایی راه انداختن که نگو ماشین مدل بالا کلی عزت و احترام.ایشون جزو کسایی بودن که همیشه دنبال مد وآریشهای غلیظ و چیزایی بودن که چند سال پیش از نظر بزرگای خانواده خیلی نا متعارف بود و کسی این کاراشون رو تایید نمیکرد.
  این یه نمونه خیلی کوچیکش بود خودم شخصا حاضر نیستم برای منافعم این کارا رو کنم تو کشور ما خیلیا برای منافعشون حاضرن این کارا رو کنن و چواب هم میگیرن مثلا بازیگری که تا دیروز مجری برنامه های ماهواره ای بوده و با غلیظترین ارایشها برنامه اجرا میکرد امروز شده حزب اللهی .
  هضم این چیزا برام سخته اینهمه چرخشو تناقض برام قابل درک نیست یه عمر عشقو کیفش رو اونور اب داشته الان...
  ترجیح میدم خودم باشم حتی اگه نتونم مثل اونا ماشین اخرین سیستم سوار شم و لعنت مردم رو پشت سرم داشته باشم.
  خیلی خوبه هردوی چیزایی که گفتین رو با هم داشته باشیم اما متاسفانه واقعیت امروز ما دقیقا عکس چیزایی هست که میگین.
  ما داریم تو این شهر با تمام این واقعیتها زندگی میکنیم و نمیتونیم انکارش کنیم.
  چشم یه عده از جوونای ما سیری ناپذیر حتی به پاکی یه دختر چادری و باعفت هم رحم نمیکنن و مطمئنم اگه فرصتی داشته باشن از هیچ کار حیوانی دریغ نمیکنن.
  خانومی هم که تو مغازه توجه مغازه دار رو به خودش جلب میکنه خودش میخواد اینطور باشه دیدم خانومایی که با چادر همین کارو کردن پس مهم برخورد وباطن طرفه که چی از یه رابطه بخواد نمیشه این موضوع رو تعمیم به همه داد.
  ببخشید طولانی شد ممنون از اینکه توجه کردید.

  مگه میشه تو نباشی
  تو مثل نفس میمونی
  دستای گرمتو کاشکی تو بدستم برسونی
  بی تو قلبم بی پناهه
  میمیرم وقتی که نیستی
  مگه میشه باورم شه
  که تو پیشم دیگه نیستی
  پاسخ با نقل و قول

 16. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,niloofarabi,محسن عزیزی,ریحـانه,سلماء,شروین

 17. ارسال:9#
  محسن عزیزی آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط ماهتاب نمایش پست ها
  بنظر من حجاب یکم حکم پیچیده ای هست نسبت به مثلا دروغ یا خیانت یا...

  بحث درون دینی اش که کاملا واضحه . ولی چون بحث تاریخی که مربوط به زورگویی مردان بوده در کنارش میاد وهمچنین رفتار تحقیرآمیز امروز مردان در کشورهای بظاهر اسلامی ...یکم پیچیده میشه تفکیکش! آیا کسی تجربه با حجاب کردن یک خانم یا دختر بی حجاب (اسلامی) رو داشته؟

  واقعا تجربه جالبیه . این بحثها رو همه شنیدند ولی کی تا حالا تونسته درعمل کسی رو با عقاید و هنجارهای خودش و حتی خانواده و اطرافیانش و ... دربندازه و قلبا و عمیقا حجاب رو در زندگی یک نفر وارد کنه؟
  با مقداری تامّل بیشتر، میشه درباره حجاب هم دیدگاه درستی پیدا کرد. همانگونه که نوشتید، مسائل دیگری هم هستند که به بحث علل و فلسفه حجاب در هم آمیخته اند. حجاب خیلی قبل از اسلام مطرح بوده. اندک نگاهی به کتب تاریخی و آثار به جای مانده از گذشته، این امر رو نشان می دهند. منتها بحث ما بر سر فلسفه و دیدگاهی هست که اسلام برای حجاب مطرح کرده. شهید مطهری(ره) به زیبایی درباره علل پیدایش حجاب در دوران قبل از اسلام و نظر اسلام درباره این علل بحث می کنند. ریاضت و رهبانیت، عدم امنیت، استثمار زن، حسادت مرد، عادت زنانگی و بالا بردن ارزش از جمله مواردی هستند که شهید بزرگوار درباره آنها بحث می کنند. در بخش بعدی کتاب، فلسفه پوشش در اسلام رو مورد بررسی قرار می دهند. پاسخ ابهامات تاریخی که هست، به زیبایی توسط شهید مطهری(ره) مورد بررسی قرار گرفته اند.

  درباره سوالتون مبنی بر اینکه آیا کسی تجربه باحجاب کردن کسی رو داره یا نه، باید بگم که بله و نمونه هاش کم هم نیست. فقط در دوره کارشناسی در دانشگاه و در کلاس خودمون، سه تا از دخترها نه تنها محجبه که چادری شدند. البته دو تن از چادری ها هم مانتویی شدند! برای هر دو نوع تغییر هم دلایلی وجود داره که قابل بحث هست.

  نقل قول نوشته اصلی توسط elnaz.t نمایش پست ها
  سلام
  من تاحالا حجاب رو وارد زندگی کسی نکردم اما یکی حجابو وارد زندگیم کرده
  خب به نظرمن نحوه بیان برای اینکه یکی روبخوای باحجاب کنی خیلی مهمه
  مثل دلیلایی که برای من آورده شدخب بالطبع روی من تاثیرفوق العاده ای داشت
  اولاش واقعابرام سخت بودخیلی سخت بودچون من جلویه سری روسری نمیپوشیدمقرارشدجلواینابپوشم یعنی ازتیکه هاوحرفامیترسیدم
  حجابم توی خیابونم بدنبودجوری نمیرفتم که جلب توجه کنم اماخب اون حجاب مطلوب نبودهمیشه دلم میخواست باحجاب باشم ولی مقطعی بودچون هیچوقت کسی برام دلیل درست حسابی نمیاورد یبارحجابی میرفتم یبارحالابه اون صورتی که همیشه بودم
  خلاصه این شدکه من طی16روزکم کم روسری پوشیدمودیگه کلاباحجاب شدم ازاین وضعیتم راضیم بااینکه خیلی تیکه میشنوم خیلیامیگن لازم نکرده بخاطراون اینجوری کنی امامن دیگه برام یه باورقلبی شده خب گاهی خسته میشم اماترجیح میدم درجانزنم
  حس میکنم نگاهاکمترشده اماخب پسرای بی ادبم زیادن دیگه الکی تیکه بندازن
  امادرکل بامهرساجونم موافقم هیچوقت آدماروازروظاهرشون قضاوت نمیکنم وهمینجورباحرف شماآقای دکترکه حجاب اجباری خوب نیست


  پ.ن:همین الان خبررسیدکه یکی ازدوستانم گفتن منم شبیه توشدم النازخیلی خوشحال شدم گفت خیلی سخته ولی میخواداینجوری باشه دیگه شماهم دعاش کنید
  سلام

  بله همانور که بیان کردید میشه کاملا درباره حجاب به شکل منطقی بحث و صحبت کرد و ما این کار رو در تاپیک بحث حجاب در همینجا هم داشتیم.

  یک بار در دفتر تحکیم وحدت، دبیر دفتر که دوست خودم بود، کرسی آزاداندیشی و بحث درباره حجاب برگزار کرد. بسیار بحث پویایی بود و خیلی ها همانجا با فهمیدن حقایق مربوط به فلسفه زیبای حجاب، نگرششون تغییر کرد. در تاپیک سایت خودمون و بحث چادر، عده ای رو داشتیم که پس از بحث، چادر رو انتخاب کردند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط نستوله نمایش پست ها
  سلام به دوستان عزیز به نظر بنده هم حجاب از روی اجبا کارساز نیست در هیچ برهه ای از زمان کاریکه از روی اجبار باشد نتیجه نداده است همانطور که رضا شاه نتوانست به زور چادر از سر زنان بردارد پس به زور هم نمیشود چادر سر زنان گذاشت
  سلام

  گسترش حجاب نیاز به فرهنگ سازی اصولی داره و پاسخ به شبهات

  نقل قول نوشته اصلی توسط مهرسا62 نمایش پست ها
  سلام
  حرفهای شما دکتر عزیز متینه اما من وقتی به عنوان یه خانوم تو این جامعه ملاک عزت و انسانیتم همون چادر و ظواهر صرفه ناخداگاه زده میشم.
  خیلی از اطرافیانم رو میبینم وقتی بعد از تلاش زیاد به جایی نمیرسن دست به دامن حجاب و تظاهر میشن و در عرض مدت کوتاهی بعد از مختصر (پاچه خواری) البته پوزش میخوام به جایی میرسن و تشکیلاتی به هم میزنن که من جوون این مملکت دلسرد میشم همین دختر دایی خودم زن و شوهر آه نداشتن با ناله سودا کنن الان خانوم حوضه میرن فقط چشاشون دیده میشه عروسی نمیان تا گناه نکنن خانم جلسه شدن و در عرض چند سال بروبیایی راه انداختن که نگو ماشین مدل بالا کلی عزت و احترام.ایشون جزو کسایی بودن که همیشه دنبال مد وآریشهای غلیظ و چیزایی بودن که چند سال پیش از نظر بزرگای خانواده خیلی نا متعارف بود و کسی این کاراشون رو تایید نمیکرد.
  این یه نمونه خیلی کوچیکش بود خودم شخصا حاضر نیستم برای منافعم این کارا رو کنم تو کشور ما خیلیا برای منافعشون حاضرن این کارا رو کنن و چواب هم میگیرن مثلا بازیگری که تا دیروز مجری برنامه های ماهواره ای بوده و با غلیظترین ارایشها برنامه اجرا میکرد امروز شده حزب اللهی .
  هضم این چیزا برام سخته اینهمه چرخشو تناقض برام قابل درک نیست یه عمر عشقو کیفش رو اونور اب داشته الان...
  ترجیح میدم خودم باشم حتی اگه نتونم مثل اونا ماشین اخرین سیستم سوار شم و لعنت مردم رو پشت سرم داشته باشم.
  خیلی خوبه هردوی چیزایی که گفتین رو با هم داشته باشیم اما متاسفانه واقعیت امروز ما دقیقا عکس چیزایی هست که میگین.
  ما داریم تو این شهر با تمام این واقعیتها زندگی میکنیم و نمیتونیم انکارش کنیم.
  چشم یه عده از جوونای ما سیری ناپذیر حتی به پاکی یه دختر چادری و باعفت هم رحم نمیکنن و مطمئنم اگه فرصتی داشته باشن از هیچ کار حیوانی دریغ نمیکنن.
  خانومی هم که تو مغازه توجه مغازه دار رو به خودش جلب میکنه خودش میخواد اینطور باشه دیدم خانومایی که با چادر همین کارو کردن پس مهم برخورد وباطن طرفه که چی از یه رابطه بخواد نمیشه این موضوع رو تعمیم به همه داد.
  ببخشید طولانی شد ممنون از اینکه توجه کردید.
  سلام

  باید گفت بخشی از صحبتهاتون حق و درسته و البته بخشی اش رو از نظر من میشه به نحو دیگری نظاره کرد.

  اون بخشی اش که درسته اینه که مکانیزم های مناسبی در ادارات و سازمانها، برای تعیین صلاحیت های واقعی نداریم. به طور مثال کسی که میخواد وارد سازمان دولتی بشه، ازش آزمون عقیدتی هم گرفته میشه و این آزمون بیش از آنکه بتونه واقعا عقاید یک فرد رو بسنجه، حفظیاتش رو می سنجه!

  من خودم میتونم مثال های بسیاری بزنم از کسانی که با تظاهر به دینداری، خود رو جا زده اند. اینها ضعف هست و باید برای برطرف کردنشون راه هایی درخور پیدا کرد. نباید اوضاع به گونه ای پیش بره که مثلا فردی بتونه با یک ریش گذاشتن، ریشه اش رو مخفی کنه و راه براش باز بشه. متاسفانه در برخی مسئولین رده بالا هم این مشکلات رو داریم. خب، این یک ضعف هست و باید برطرف شه و با شما در این خصوص موافق هستم.

  اما این مربوط به الان نیست و مخصوص ایران هم نیست. در صدر اسلام هم انسانهای منافق و دورو کم نبودند و در آیات متعددی از قرآن کریم، خدا از نیات این گروه پرده می دارد.

  در تفسیر تسنیم می خوانیم: «منافقان كه در باطن كافرند، ولى كفر درونى خود را كتمان مى كنند، گرچه در برخى احكام با كافران و مشركان شريكند، ليكن از كافران تبهكار و زيانبارترند و از اين رو قرآن كريم آنان را بدتر از كافران مى داند. خداى سبحان در آيات متعدد به افشاى منافقان پرداخته از كفر آنان نسبت به مبدا، رسالت و معاد و از رياى آنان در نماز و انفاق پرده برمى دارد. هدف منافقان از اظهار ايمان، جاسوسى براى كافران يا بهره مندى از مزاياى اجتماعى بيشترى بود.»

  پس، اصل اینکه در جامعه نفاق هست و قبلا بوده بر همگان روشن هست و باید تدابیر لازم برای آن اندیشیده شود.

  اما نظر من درباره وظایف ما در این خصوص، متفاوت هست.

  اینکه من نوعی خودم باشم، یا تظاهر به چیزی نکنم که نیستم یک بحث است. اما سوال اینجاست که خود من چگونه هستم و چگونه می توانم بهتر باشم؟

  می دانیم که خیلی ها با تظاهر به نماز خواندن و روزه گرفتن و انجام اعمال عبادی، به دنبال مزایای اجتماعی هستند. آیا این توجیه قابل قبول است که چون عده ای با تظاهر به نماز خواندن و روزه گرفتن، در حالی که عمیقا به آن اعتقادی نداشته اند(نفاق)، به نان و نوایی رسیده اند، پس من نمازم را کنار بگذارم یا روزه نگیرم؟

  اینکه ما از این وضعیت متاثر می شویم، خیلی خوب است و نشان از این دارد که ما از نفاق در درونمان بدمان می آید. از کسانی که تظاهر به چیزی می کنند و «چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند» نفرت داریم. خب این خوبه. اما باید آگاه باشیم که این احساس بد رو کجا خرج کنیم. من وقتی آگاهم از اینکه فلان فرد با تظاهر به دینداری به جایی رسیده، و می دانم که این نفاقش مورد نفرت من است، باید بتوانم احساس بد خود را نسبت به نفاق و دورویی او روا بدارم و نه نسبت به عملی که خوب است، اما این فرد از آن استفاده بد کرده

  اینکه انسان ترجیح بده خودش باشه، و تظاهر نکنه، مقایسه موارد شماره دو و سه هست که قبلا بیان کردم:

  2. فردی که ظاهر دینی نداره، اما باطنا معتقد هست.

  3. فردی که ظاهر دینی داره، اما از باطنش بویی نبرده

  اما آیا انتخاب بهتری در پیش روی ما نیست؟

  اگر کسی مجبور به انتخاب بین اون دو گزینه بود، خب بحث دیگری بود. اما انسان مختار هست. البته مختار هستیم هر یک از چهار گزینه را انتخاب کنیم، منتها با پذیرفتن عواقب انتخاب هایمان

  شاید من نوعی درباره حجاب متقاعد نشده باشم و بنابراین ترجیح بدهم به قول شما خودم باشم و تظاهر نکنم تا به نوایی برسم. خب این یک بحث است.

  اما اینکه متقاعد شده باشم، ولی به خاطر سوء استفاده برخی از آن، به جای آنکه نسبت به عمل آن افراد(تظاهر و نفاق) نفرت پیدا کنم، این نفرت را به عمل خوب شان که از آن استفاده بد شده(مثل حجاب یا نماز) روا بدارم، از نظر من نمی تواند منطقی باشد.

  البته انسان نباید هیچگاه مبنای قضاوت رو ظواهر قرار بده. ممکنه برخی مثلا درباره فروغ فرخزاد دیدگاه های خاصی داشته باشند، اما نظر جالب رهبر انقلاب میتونه خیلی درس آموز باشه. چون متاسفانه برخی از ما به خودمون اجازه می دهیم هر قضاوت نابجایی درباره افراد داشته باشیم:  درباره برخی جوانهای سیری ناپذیر هم باید بگویم که خب بله عده ای اینگونه هستند و البته باید بررسی کرد چه عواملی باعث شده اینگونه بشوند. اما همه اینگونه نیستند و عفاف و حجاب قطعا مانعی بزرگ بر سر راه فساد اخلاقی در جامعه است. نکته ای که بسیار روشن هست، و در مقاله ای که قرار داده بودم، دیدیم که خانم باربارا دی آنجلیس هم جامعه فاسد را عاملی مهم برای چشم چرانی مردان شناخته بود(چیزی که اظهر من الشمس است).

  تازه این بحث ها مربوط به واضحات دین هست. در آخر الزمان اوضاع به گونه ای می شود که قرآن را با رای خود تاویل و تفسیر می کنند(که البته نشانه هایی از آن را هم اکنون می بینیم) و آنجاست امیرالمومنین(ع) ظهور امام زمان(عج) را اینگونه بیان می کند:

  «یعطف الهوی علی الهدی اذاعطفوا الهدی علی الهوی و یعطف الرای علی القرآن اذا عطفوا القرآن علی الرای » (نهج البلاغه: خطبه 138)»

  یعنی در فضایی که دیگران هنگام رجوع به محضر قرآن، آراء و افکار خویش را بر آن تحمیل و برابر میل خود آیات الهی را توجیه و تفسیر می کنند تا خواسته خویش را از آن استنباط و قرآن را با رای خود تفسیر و همراه کنند، خصیصه علمی ولی عصر(عج) این است که نه تنها رایش را بر قرآن تحمیل نمی کند، بلکه آن را بر قرآن عرضه می دارد و قبول یا رد آن را دائر مدار پذیرش یا رد قرآن می داند. و هنگامی که بعضی هوای نفس، علاقه ها، امیال، غرایز و اغراض خویش را بر قرآن تحمیل می کنند، و قرآن را تابع امیال و افعال خویش قرار می دهند، وجود مبارک ولی عصر(عج) چون ظهور کند هدایت را رهبر هوا قرار می دهند و هوا را تابع هدایت(برگرفته از کتاب امام مهدی موجود موعود، آیت الله جوادی)

  ان شاء الله که اگر در آن زمان بودیم، خدا ما را خود هدایت کند.

  به نظرم کلیپ های زیر هم بد نیستند:

  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2014_12_06 در ساعت 23:16
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 18. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط elnaz.t,M.J.Azizi,m1392,niloofarabi,sokut,مهرسا62,ریحـانه,سلماء,ساجده,شروین

 19. ارسال:10#
  دوباره سلام
  نمیخوام زیاد طولانی بشه چون این بحث یه بحث طولانی و مفصله.
  فقط یه چیز برام خیلی مهمه و تقریبا شده آرزو کاش روزی بیاد که ملاک انسانیت ادما شرف و انسانیتشون باشه نه ظاهر و دینی که دارن .
  کاش روزی بیاد شایسته سالاری حاکم باشه نه چیزایی که من و شما میدونیم متاسفانه هست و نمیشه منکرش شد.
  اگه به بیحجابیه رواج فساد پس خیلی از کشورای دنیا باید تا الان دیگه از فساد نابود میشدن پس کشور ما که اسلامیه چرا آمار فساد هر روز داره سر به فلک میکشه.
  اول شرافت و انسانیت مهمه بعد مسائل دیگه .
  کسی که اینا رو داره خودش میدونه حد و حدود یه رابطه رو چجوری رعایت کنه و خط قرمزش کجاست.
  این نظر شخصیه منه و به همه نظزات دوستان احترام میذارم.
  بازم ممنون از اینکه توجه کردید.
  ویرایش توسط مهرسا62 : 2014_12_08 در ساعت 00:22 دلیل: اشتباه تایپی

  مگه میشه تو نباشی
  تو مثل نفس میمونی
  دستای گرمتو کاشکی تو بدستم برسونی
  بی تو قلبم بی پناهه
  میمیرم وقتی که نیستی
  مگه میشه باورم شه
  که تو پیشم دیگه نیستی
  پاسخ با نقل و قول

 20. حجاب مهم نیست! دلت پاک باشه!  سپاس شده توسط elnaz.t,m1392,ریحـانه

صفحه‌ها (3): صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •