تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
همسران بی وفا (خیانت) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 6

همسران بی وفا (خیانت)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  خیانت واژه ای است که وقتی به آن فکر میکنیم تمام وجودمان می لرزد، واژه ای که با احساس ترس، خشم و عصبانیت، نفرت ،بی وفایی، بی تعهدی و هوس ران بودن و کلی احساس ها و واژه های غمگین و تاریک دیگر همراه است. خلاصه این که خیانت در تمام فرهنگ های لغت دنیا ، واژه خوبی نیست و یکی از سیاه ترین واژه ها ست که ای کاش نبود! ای کاش هیچ وقت اتفاق نمی افتاد، ای کاش باعث زخمی شدن هیچ پیوند مقدسی نمی شد! ولی چه می توان کرد که خیانت در تمام صفحات تاریخ وجود داشته ، دارد و خواهد داشت! این حرف ها ، سیاه نمایی از زندگی مشترک نیست بلکه حقیقتی است که باید برای آن فکری کرد، قبل از آنکه پیوندهای مشترکی را زخمی کند، قبل از آن که فرزندانی را بی پدر یا مادر کند، قبل از آنکه اعتماد را از بین ببرد و قبل از آن که تمام تلاش ها برای زیباتر شدن زندگی بی فایده است. به عبارت دیگر باید دست به کار شیم و با کناز گذاشتن تمام خوش خیالی هایی که به ما می گوید: "نه! و هرگز چنین نمی کند" و دور ریختن تمام بدبینی هایی که به ما می گوید: " زیاد به او مجبت نکن تا شلوارش دوتا نشود"، "مهریه ات را سنگین کن تا مرتکب خطا نشود" ، به سراغ اصل ماجرا و راه های پیشگیری از این قصه شوم برویم و به جستجوی پاسخ این سوال بپردازیم که آیا می توان از خیانت پیشگیری کرد؟ و آیا می توان پیوندهای زخم خورده را ترمیم کرد؟ و با یافتن پاسخ آن چراغی را روشن کنیم که هم سایه بدبینی ها را از بین برد و هم شمع نیم سوخته خوش بینی های بی اساس را از بین ببرد و هم فضای آگاهی و مسئولیت ها را روشن کند. بنابراین در این قسمت درباره علل خیانت که خود افزایش دهنده اطلاعات و روشن کننده راه های پیشگیری و افزایش دهنده مسئولیت هاست می پردازیم.


  ادامه دارد...

  سمیرا میرزایی، دانشجوی دکتری مشاوره خانواده
  منبع: هفته نامه زن روز
  ویرایش توسط niloofarabi : 2015_01_02 در ساعت 12:20
  پاسخ با نقل و قول

 2. همسران بی وفا (خیانت)  سپاس شده توسط مهدوی,محسن عزیزی,ساجده

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  تعریف خیانت

  در تعریف خیانت آمده است:
  کلیه رفتارها و عملکرد یک فرد متاهل، که خارج از چارچوب خانواده و به صورت نامشروع ، منجر به ارتباطی دوستانه،صمیمانه، عاطفی و عاشقانه شود به طوری که این ارتباط هیجان های خاصی را برای همسر به همراه داشته باشد. بنابراین طبق این تعریف ،خیانت نه تنها به رابطه نامشروع یک فرد متاهل گفته می شود بلکه هر نوع ارتباط عاطفی مخفیانه و دور از چشم همسر که تهدیدی برای زندگی زناشویی باشد، خیانت محسوب می شود.

  انواع خیانت:

  خیانت عشقی:

  خیانت عشقی یک رابطه پنهانی است که درآن یک پیوند احساسی و غیر مشروع صمیمانه میان یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نیست برقرار می گردد. این نوع رابطه در ابتدا از یک صحبت کوتاه آغاز شده و به تدریج به یک رابطه عمیق و شدید تبدیل میشود.

  خیانت جنسی:

  یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد رابطه برقرار می کند بدون هیچ علاقه،عاطفه یا وابستگی احساسی.

  خیانت اینترنتی:

  شامل گفتگو ، تبادل تصاویر و مشخصات یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد از طریق اینترنت و چت.

  خیانت عاطفی:

  به صورت درد دل کردن با یک فرد غریبه غیرهمجنس (نامحرم) ، در میان گذاشتن اسرار، بگو بخند، عشق ورزیدن و مواردی دیگر که پنهان از چشم همسر باشد.

  ادامه دارد .....

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 4. همسران بی وفا (خیانت)  سپاس شده توسط مهدوی,محسن عزیزی,ساجده

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  علل خیانت چیست؟

  دیدگاه های مختلف نظری ، علل متفاوتی را برای خیانت بیان کرده اند که من به اختصار به بخشی از آن اشاره خواهیم کرد:

  مدیریت اضطراب:

  از دید برخی از متخصصان افرادی که به خوبی نمی توانند اضطراب و افسردگی خودشان را مدیریت کنند، به شدت به دیگران وابسته می شوند و تلاش می کنند از طریق برقراری رابطه نامشروع ، آرامش گم شده خود را بیابند. در واقع از نگاه آن ها دیگران اشیایی موقتی هستند برای تنظیم نیازهای عاطفی درونی و رسیدن به آرامش.

  روابط اتفاقی:

  این نوع روابط، رابطه یک شبه هم نامیده می شود و هنگامی رخ میدهد که برخی فاکتورها مانند، دور بودن از همسر به مدت طولانی، سفرهای طولانی داشتن و غیره مهیا باشد. گفته می شود این روابط به قصد تجربه جدید، تنوع طلبی و فرار از تنهایی رخ میدهد.

  زن دوست بودن:

  برخی افراد ناایمن هم (نوعی سبک دلبستگی که در دوران کودکی شکل میگیرد) برای اثبات خودشان، نیازمند پاداش از جانب دیگران می باشند و چه پاداشی برای این گروه خاص بالاتر از احساس قدرت یا احساس جذاب بودن در یک رابطه زناشویی؟!

  نارضایتی از ازدواج:

  این نوع روابط هنگامی به وجود می آید که فرد در ززندگی زناشویی احساس نارضایتی می کند، در واقع هنگامی که مشکلاتی مانند: نداشتن صمیمیت،نداشتن حمایت، سرد بودن همسر و غیره وجود داشته باشد فرد با قصد قبلی و برای برآورده کردن نیازهای خود به سمت روابط فرازناشویی می رود. ما نباید این نوع روابط را با تنوع طلبی جنسی، تجربه شرکای جدید و تازه که ناشی از مشکلات روانشناختی و ویژگی های شخصیتی خاص می باشد اشتباه بگیریم. بلکه مسدله اصلی در چنین روابطی این است که فرد احساس می کند رابطه زناشویی اش به ندرت لذت بخش و خشنود کننده است و نتیجه وجود یک رابطه فرازناشویی کوتاه مدت یا مجموعه ای از روابط فرازناشویی کوتاه مدت ، تمام مسائل ناخوشایند ازدواج رابرایش قابل تحمل می کند.

  روابط زناشویی خروجی:

  در این رابطه به قصد پایان دادن به زندگی مشترک دست به خیانت و بی وفایی می زنند.

  روابط آنلاین:

  تعدادی از افراد هم با برقراری روابط احساسی و استفاده از تصاویر محرک در اینترنت به جستجوی معشوق یا خیال پردازی های عمیق می پردازند. تعدادی از پژوهش ها نشان می دهد که شخصیت چنین افرادی با اضطراب اجتماعی ، وسواس، بی ثباتی، افسردگی ، ملال و خستگی ، گرده خورده است. همچنین طبق پژوهش ها، این افراد سطح بالایی از دلبستگی ناایمن را نشان می دهند.

  منبع: قبلی

  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 6. همسران بی وفا (خیانت)  سپاس شده توسط مهدوی,محسن عزیزی

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  نیازهایی که از طریق خیانت ارضاء می شود

  اما تحقیقات نشان میدهد کسانی که مرتکب خیانت می شوند، به جز داشتن مشکلات روانشناختی و شخصیتی و موارد بالا (ارسال قبلی) ، قصد دارند به تامین نیازهای زیر بپردازند:

  رفاقت

  درک شدن

  از سوی فردی دوست داشته شدن

  احساس آزادی و استقلال

  سرگرمی

  برآورده کردن نیاز جنسی

  تقویت اعتماد به نفس

  سلطه جویی

  تجربه تازه

  احساس امنیت

  مورد پذیرش واقع شدن

  هیجان و لذت

  تنوع طلبی

  خودشناسی

  برتری طلبی

  انتقام جویی  ادامه دارد...

  منبع: قبلی
  پاسخ با نقل و قول

 8. همسران بی وفا (خیانت)  سپاس شده توسط مهدوی

 9. ارسال:5#
  niloofarabi آواتار ها
  نیازهایی که ارضایی نمی شوند!

  همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، برای از افراد، چه زن و چه مرد زمانی به سمت خیانت کشیده می شوند که برخی از نیازهایشان بی پاسخ مانده است. طبق یکی از نظریات، نیازهایی که عدم ارضای آن باعث شکل گیری با ایجاد زمینه خیانت و بی وفایی می شود به این شرح است:

  صمیمیت :

  نیاز به صمیمیت به این معنا است که زن و مرد، از عواطف، احساسات و رازهای درونی یکدیگر مطلع باشند و آن ها را با یکدیگر در میان بگذارند. چیزی که بسیاری از افراد آن را زشت می دانند و بسیاری از افراد هم با نداشتن مهارت های ارتباطی، آن را به شکلی نامطلوب و نادرست انجام می دهند. برای مثال برخی فکر می کنند گفتن احساسات به همسر نشانی از ضعف است و برخی هم فکر میکنند همسر خودش باید باخبر باشد و برخی هم در میان گذاشتن احساسات را با قهر ، سکوت بی جا، پرخاشگری و فریاد کشیدن اشتباه می گیرند.

  نیاز رفاقت و دوستی:

  این نیاز با انجام فعالیت های مشترک، همراهی در تفریحات، گذراندن اوقات فراغت، در کنار یکدیگر بودن و کارهایی از این قبیل مشخص می شود که باعث ایجاد حس صمیمیت و نزدیکی در طرفین می شود.

  نیاز به امنیت:

  داشتن رابطه ای که بتوان روی آن حساب کرد و وجود رفتارهای قابل پیش بینی، پشتیبان و حامی یکدیگر بودن، از جمله رفتارهایی است که می تواند تامین کننده نیاز به امنیت باشد.

  نیاز به داشتن روابط عاطفی :

  در ازدواج یکی از مهمترین مسائل توجه داشتن و حساس بودن به نیازهای همسر است که متاسفانه از جانب برخی از زنان به عنوان همسر و مردان به عنوان شوهر، به کلی نادیده گرفته می شود. بخشی از خرده نیازهایی که تامین کننده و تعریف کننده، نیاز بزرگ تر یعنی داشتن روابط عاطفی است، موارد زیر می باشد:

  نیاز تحسین

  نیاز محبت

  نیاز گفتگو

  نیاز حامی داشتن

  نیاز تعهد خانوادگی داشتن

  نیاز حمایت

  نیاز صداقت

  نیاز جذابیت جسمانی

  نیاز ارضای جنسی

  نیاز بازسازی روابط

  از بین نیازهای بالا چهار نیاز اول بیشتر مخصوص زن ها و پنج نیاز آخر بیشتر مختص مردان می باشد.


  منبع: قبلی

  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:6#
  niloofarabi آواتار ها
  نتیجه گیری:

  و به عنوان کلام اخر همیشه به یاد داشته باشیم که اکثر زوجین زندگی مشترک خود را با عشق شروع میکنند و حتی یک درصد هم به فکر خیانت کردن و بی وفایی نیستند، اما تجربه نشان داده که با گذشت زمان زندگی برخی از افراد به جدایی کشیده می شوند و بسیار دیگر هم به زندگی در کنار هم ادامه می دهند اما با آهنگی یکنواخت و ملال آور! و برای تحمل این شرایط به راه های گوناگون از جمله کار زیاد، پرخوری، روی آوردن به مواد مخدریا ارتباطات نامشروع روی می اورند و روابط نامشروع برایشان جذاب می شود زیرا دیگر خبری از عیب جویی ها، سرزنش ها، شکوه ها و تهدیدها وجود ندارد بنابراین اگر ما هم تلاش کنیم تا در روابطمان با همسر اندکی از سرزنش ها و گلایه ها کم کنیم و بر مبلغ عشق و دوست داشته شدن و قدردانی ها بیفزاییم و احتمالا نتایج بهتری خواهیم گرفت.


  منبع: قبلی

  تمام
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •