محبت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله

پس از عشق به خداى متعال از نظر والايى و پاكيزگى و معنويت، محبت پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله قرار دارد كه خدا او را به عنوان رحمتى براى جهانيان مبعوث كرد تا آنها را هدايت و تزكيه كند و كتاب و حكمت، تعليمشان دهد، همان پيامبرى كه خدايش برگزيد تا خاتم پيامبران و فرستادۀ او به سوى همۀ مردم باشد و قرآن كريم اين كتاب ابدى را كه

توسط كتابهاى آسمانى پيشين تصديق شده، و از همۀ آنها بالاتر است، بر او نازل فرمود.


پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله از نظر اخلاق و رفتار و داشتن صفات و خصلتهاى پسنديده، نمونه‌اى از يك انسان كامل بود. در اين خصوص چه دليلى بالاتر از خود قرآن كه او را به داشتن اخلاقى عظيم توصيف كرده است.


وَ إِنَّكَ لَعَلىٰ خُلُقٍ عَظِيمٍ «و در حقيقت تو بر نيكوخلقى عظيم (و آيين و شرعى بزرگ) آراسته‌اى.» ١و فرد مؤمنى كه براستى به خدا ايمان دارد، به پيامبر صلّى اللّه عليه و آله كه سختيهاى دعوت اسلامى را متحمل شد و قهرمانانه براى گسترش اسلام در چهار گوشۀ جهان، جهاد كرد و بشريت را از تاريكى گمراهى به نور هدايت راهنمايى نمود، نيز شديدا عشق مى‌ورزد.


قرآن ما را به دوست داشتن پيامبر صلّى اللّه عليه و آله، سفارش مى‌كند. در آيۀ بيست و چهارم از سورۀ توبه كه ما قبلا آن را در جريان بحث از «حبّ اللّه» ذكر كرديم، محبت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله را همراه محبت خدا آورده است.


مؤمن واقعى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله را نمونۀ عالى عمل قرار مى‌دهد و در اخلاق و رفتار از او پيروى مى‌كند و پا جاى پاى او مى‌گذارد و در زندگى خود از سيره و روش پاك و مطهر او هدايت مى‌جويد.


لَقَدْ كٰانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اَللّٰهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كٰانَ يَرْجُوا اَللّٰهَ وَ اَلْيَوْمَ اَلْآخِرَ وَ ذَكَرَ اَللّٰهَ كَثِيراً «البته شما را در اقتداى به رسول خدا چه در صبر و مقاومت با دشمن و چه ديگر اوصاف و افعال نيكو، خير و سعادت بسيار است براى آن‌كس كه به ثواب خدا و


١) -قلم:۴.

روز قيامت اميدوار باشد و ياد خدا بسيار كند.» ١

١) -احزاب:٢١.منبع: قرآن و روانشناسی
نویسنده: نجاتی، محمد عثمان؛ ترجمه عباس عرب
ناشر: بنياد پژوهشهای اسلامى آستان قدس رضوی
محل و سال نشر: مشهد مقدس ؛ ۱۳۸۱
منبع اینترنتی: کتابخانه دیجیتال نور: صفحه اصلی