بازی جهت آموزش خودآگاهی و مدیریت افکار منفی به کودکان

پرونده من
نوع بازی: فردی، خانوادگی

اهداف:

• افزایش خودآگاهی
• تمرین توجه آگاهانه به خود
• تمرین صحبت مثبت با خود
• بهبود اعتمادبه‌نفس با تشخیص و بیان ویژگی‌های مثبت خود.

وسایل لازم:

• ماژیک
• وسایلی برای تزیین پرونده مثل: مجموعه عکس‌های بریده‌شده از کتاب و مجلات، چسب، برچسب (اختیاری)
• مداد یا خودکار

شرح:

به همراه کودک از فروشگاه لوازم‌التحریر پوشه‌ای به رنگ و شکلی که دوست دارد تهیه کنید.

در ابتدا با این بیان بازی را توضیح دهید: «این یک فعالیت ساده اما موثر برای مبارزه با تفکرات منفی و ایجاد یک مکان برای ذخیره کلمات مثبت و دوستانه است برای به چالش کشیدن افکار منفی که شما در مورد خودتان دارید».

از کودک بخواهید نام خود را با کلمه «احساس خوب» بر روی پوشه خود بنویسد. مثلاً: پوشه احساس خوب مریم. اگر کودک بخواهد می‌توانید پوشه را برای زیباتر و شادتر به نظر رسیدن، با چیزهایی که خودش درست می‌کند، تزیین کنید.

از کودک بخواهید ویژگی‌های مثبت خود را روی کاغذ بنویسد (یا او بگوید و شما بنویسید)، سپس آن را در پرونده‌اش بگذارید.

سپس 3 نفر از افرادی که به آن‌ها دسترسی دارند و می‌توانند به کودک کمک کنند را لیست کنید مثل خواهر و برادر، دوست، والدین، معلم و ...و از آن‌ها بخواهید 5 ویژگی مثبت کودک را بنویسند.
پس از اینکه این نامه‌های تأیید ویژگی‌های مثبت کودک جمع شد باید آن را در پوشه کودک قرار دهید. همچنین به طرق دیگر سعی کنید برای کودک تأییدیه بگیرید و آن را در پرونده بگذارید. مثلاً از طریق دوستانش در مدرسه، اقوامی که به خانه شما می‌آیند و ....

کودک نیز می‌تواند با بازگشت به گذشته، خاطرات زمانی که دیگران از او قدردانی کرده و با کلمات زیبا او را تأیید و تشویق نموده‌اند، را مرور کند و تجربه خود را بازگو و در پرونده یادداشت نماید.
در این لحظه معنی «در لحظه حال بودن» را برای کودک توضیح دهید تا افکاری که از اتفاقات قبلی او را آزرده کرده‌اند با چرخیدن در ذهنش او را آشفته نکنند.

تجربه «در حال بودن» آوردن آگاهی به لحظه حال با باز بودن ذهن نسبت به تجربه، کنجکاوی و انعطاف‌پذیری.

توجه آگاهانه به لحظه حال و توجه به یک راه و هدف خاص، بدون قضاوت کردن خوب و بد در مورد آن موضوع است.

این موضوع را عنوان کنید که هرکس که به افکار و احساسات منفی خودآگاه شود می‌تواند آن‌ها را کاهش دهد. می‌توان کودک را تشویق کرد که با تصویرسازی این کار را انجام دهد و افکار منفی را از خود دور کند.

به او بگویید هر زمان که احساس ناراحت‌کننده‌ای داشت حتماً افکار منفی در ذهنش وجود دارند. چشمانش را ببندد و فکر کند که ذهن او مثل آسمان آبی است اما افکار منفی مثل ابرهای سیاه هستند که جلو تابش خورشید شادی را گرفته‌اند. باهر نفس عمیقی که می‌کشد و بیرون می‌دهد این افکار در ذهنش به آرامی دور می‌شوند تا زمانی که آسمان ذهنش آبی آبی شود این کار را ادامه دهد.

علاوه بر این هفته‌ای یک‌بار پرونده کارهای خوب کودک را باهم مرور کنید و چیزهایی به آن اضافه کنید و تمرین دور شدن افکار منفی را هم انجام دهید.

بحث و گفتگو:

این فعالیت فرصتی برای تشخیص و تمرکز بر نقاط قوت برای کودک ایجاد می‌کند. شما برای تسهیل سازی این فعالیت می‌توانید از ابزار جانبی مثل کارت‌های تشویق هم استفاده کنید. این فن بسیار قدرتمند است زیرا شما به کودک آموزش می‌دهید که چگونه به افکار منفی خودآگاه شود و با آن‌ها مبارزه کند. شما کودک را تشویق می‌کنید که به یک مسیر خاص و روی هدف، در لحظه حاضر تمرکز کند و قضاوت کردن را کاهش دهد. همچنین شما می‌توانید فن توقف فکر را نیز به کودک آموزش دهید تا افکار منفی خود را دور نگه دارد.


منبع: بازی درمانی سارا جهانی

اختصاصی همیاری