ترتیب و شیوه تحلیل داده های پایان نامه یا مقاله با نرم افزار اس پی اس اس(spss)

برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران این سوال پیش می آید که جهت تحلیل داده های پایان نامه یا مقاله خود، به چه شکلی عمل نمایند. در تالار همیاری، به صورت ویدئویی، آموزش کار با نرم افزار spss را قرار داده ایم.

سوال برخی محقّقین یا دانشجویان این است که به چه ترتیبی مراحل و روند تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده های پایان نامه یا مقاله را به انجام برسانند. در این مطلب، سعی می کنم به شکل مختصر این روند را توضیح بدهم.

پس از نصب نرم افزار اس پی اس اس، و جمع آوری داده ها، لازم است اطلاعات را وارد نرم افزار کنید. بدین منظور باید متغیرها را تعریف کرده و داده ها را وارد نرم افزار نمایید. برای کسب آگاهی از چگونگی وارد کردن داده ها و تعریف متغیرها در spss فایل تصویری(ویدیوئی) زیر را مشاهده کنید:

درس سوم spss : نحوه تعریف متغیرها و ورود داده ها

پس از وارد کردن داده ها، دومین اقدام مشخص کردن تکلیف داده های از دست رفته(میسینگ ها) است. برای آگاهی از چگونگی انجام این کار، فایل ویدئویی موجود در لینک زیر را ببینید:

درس هشتم spss: نحوه محاسبه داده های از دست رفته

پس از روشن شدن تکلیف داده های از دست رفته، نوبت به نمره گذاری سوالات معکوس می شود. بدین منظور فایل زیر را مشاهده کنید:

درس نهم spss: با سوالاتی که نمره گذاری معکوس دارند چکار کنیم؟

اگر به درستی این بخش را متوجه نشدید، می توانید از دیگران کمک بگیرید. بهتر است recode into different variables را انتخاب کنید و البته روندش را فرا بگیرید.

حال، نوبت به محاسبه متغیرها در نرم افزار می باشد. برای این منظور فایل زیر را مشاهده کنید:

درس ششم: دستورهای کاربردی کار با داده ها (فرمان های کاربردی)

دستور compute را به خوبی فرا بگیرید.

حالا داده ها آماده تحلیل هستند. بسته به نوع کارتان، مثلا محاسبه همبستگی بین متغیرها، می توانید با به کارگیری آموزش های کارگاه آموزشی spss همیاری، تحلیل داده های خود را انجام دهید.

اختصاصی تالار همیاری