تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
ولادت یکی از پیروان واقعی پیامبر خوبی ها (حضرت شاه عبدالعظیم حسنی) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:ریحـانه
آخرین ارسال:ریحـانه
پاسخ ها 2

ولادت یکی از پیروان واقعی پیامبر خوبی ها (حضرت شاه عبدالعظیم حسنی)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  ریحـانه آواتار ها
  بسم الله الرحمن الرحیم


  سلام و تبریک و تهنیت روز ولادت حضرت شاه عبدالعظیم حسنی(ع)؛

  به همین مناسبت دوست داشتم برای اعضای خوب این تالار، شخصیت ارزشمند این بزرگوار به عنوان یکی از پیروان واقعی پیامبر خوبی ها حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلّم، بیشتر شناخته بشه.

  حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام، یکی از شخصیت های بزرگ علمی، عملی و جهادی است که تاکنون آن گونه که شایسته است، شناخته نشده است.

  نام او "عبدالعظیم"، کنیه او "ابوالقاسم" و از آنجا که نسل پاکش به جناب سبط اکبر و کریم اهل بیت، حضرت امام حسن مجتبی(ع) می رسد به "عبدالعظیم حسنی" معروف است و نسب او با چهار واسطه به آن امام والامقام منتهی می شود.

  اهتمام حضرت عبدالعظیم علیه السلام به اعتقاداتش

  از بررسی ها چنین معلوم می گردد که حضرت عبدالعظیم علیه السلام در طول زندگی خود به هیچ امری همانند سلامت عقاید و پیروی از اهل بیت علیه السلام اهتمام نداشتند به گونه ای که در زمان امام هادی علیه السلام می فرمودند: اطاعت از حضرت هادی علیه السلام واجب است و خود در عمل نیز اطاعت ولایت او را به جان و دل پذیرا بود. برای تحصیل اطمینان از سلامت عقایدش روزی به حضور امام هادی علیه السلام می رسد و عرض می کند: «ای پسر پیامبر، بسیار علاقمندم که عقاید دینی ام را خدمت شما بیان کنم تا چنانچه عقاید و افکارم مورد تأیید شماست بر آن استوار باشم وگرنه آن چنان که شایسته است آنها را اصلاح نمایم». آن گاه تک تک مسائل اعتقادی خود را در زمینه توحید، نبوّت، امامت، معاد و جز آن توضیح می دهد. وقتی سخنانش به پایان می رسد امام هادی علیه السلام می فرمایند: «ای ابوالقاسم، به خدا سوگند، اعتقاداتی که عرضه کردی مبانی واقعی دین الهی است. بر این اعتقادات ثابت قدم باش...».

  آثار علمی حضرت عبدالعظیم علیه السلام

  یکی از ابعاد مهمّ در شخصیّت حضرت عبدالعظیم علیه السلام مقام و منزلت علمی و دانش و خدمات علمی اوست. وی علاوه بر نقل احادیث از ائمه معاصر خویش کتاب هایی نیز تالیف نموده است که این دو اثر از آن جمله است:

  1- خطبه های امیرالمومنین علیه السلام : این اثر مشتمل بر چند خطبه مولای متقیان امیرالمومنان علی علیه السلام است.

  2- کتاب یوم و لیله: در این اثر درباره وظایف و اعمال مستحب و اخلاقی افراد در هر شبانه روز مطالبی عرضه شده است. با کمال تاسف اصل این اثر همانند بسیاری از آثار ارزشمند اسلامی در طول تاریخ از بین رفته است. در هر حال توضیحات علمای تاریخ و سیره به خوبی گویای این حقیقت است که حضرت عبدالعظیم علیه السلام علاوه بر تلاش برای آموزش عقاید سالم و مراقبت بر عبادات و اعمال فردی و دفاع از اهل بیت علیهم السلام ، به منظور ارشاد تعلیم و تربیت صحیح دینی مردم آثاری را تألیف کردند که هر یک در نوع خود بسیار مفید و موثر بوده اند.

  عظمت علمی

  برای اثبات عظمت علمی حضرت عبدالعظیم علیه السّلام کافی است که بدانیم امام معصوم، مردم را برای حلّ مشکلات دینی و یافتن پرسش های اعتقادی و عملی شان ، به ایشان ارجاع داده است.

  صاحب بن عَبّاد در رساله ای که در شرح حال حضرت عبدالعظیم علیه السّلام نوشته 1 ، در توصیف علمی ایشان آورده:

  ابو تراب رویانی، روایت کرد که شنیدم ابوحمّاد رازی می گفت: خدمت امام هادی علیه السّلام درسامرّا رسیدم و مسائلی از حلال و حرام از ایشان پرسیدم. امام به پرسش های من پاسخ داد و هنگامی که خواستم از ایشان خدا حافظی کنم به من فرمود:

  یا أبا حَمّاد! اَشکَلش عَلشیک شَی ءٌ مِن امرِ دینِک بنا حِیَتِک فَسَل عَنهُ عَبدَالعَظیمِ بنَ عَبدِاللهِ الحَسَنِیّ و اقرِئهُ مِنِّی السَّلامَ.

  ای ابو حماد! هنگامی که چیزی از امور دینی در منطقه ات برای تو مشکل شد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان.2
  این تعبیر، به روشنی نشان می دهد که حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در عصر خود، مجتهد توانمندی بوده که براساس اصول و قواعدی که از اهل بیت علیهم السّلام در اختیار داشته، می توانسته دیدگاه های اسلام ناب را در زمینه های مختلف اعتقادی و عملی، استخراج کند و به پرسش های مردم پاسخ گوید.

  بنابراین، ایشان تنها یک محدّث و راوی احادیث اهل بیت علیهم السّلام نبوده است؛ بلکه از علمای بزرگ خاندان رسالت بوده که پس از معصومان، توان پاسخگویی به مسائل علمی را داشته و توانمندی علمی اش مورد تأیید و تصدیق امام هادی علیه السّلام قرارگرفته است.

  عظمت مقام این امامزاده بزرگوار آنچنان والاست که زیارت مضجع نورانی او به مثابه زیارت حضرت سیدالشهداء اباعبدالله الحسین(ع)تلقی شده است. گذشته از سیره حضرت عبدالعظیم که در عدم سازش با ستمکاران، هجرت الی الله و مبارزه با عباسیان، از حضرت امام حسین(ع) تبعیت می کرد، وی در برابر عظمت و بزرگی اولی الامر و امامان عظیم الشأن بسیار متواضع و مطیع بود.

  پانویس:

  1. این رساله در سال 516 ق، به خط یکی از بنی بابویه نگارش یافته است (ر.ک. خاتمه مستدرک الوسائل: ج 4 ص404ش 173).
  2. شناخت نامه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام و سهرری / مجموعه رساله های خطّی و سنگی: ص 23 ( رساله "رساله فی فضل عبدالعظیم علیه السّلام" صاحب بن هباد).  برای اطلاعات بیشتر
  پاسخ با نقل و قول

 2. ولادت یکی از پیروان واقعی پیامبر خوبی ها (حضرت شاه عبدالعظیم حسنی)  سپاس شده توسط niloofarabi,مهدوی,محسن عزیزی,شروین

 3. ارسال:2#
  ریحـانه آواتار ها
  اَلسَّلامُ عَلیْكَ عَرَّفَ اللهُ بیْنَنا وَ بیْنَكُمْ فی الْجَنَّة وَ حَشَرَنا فی زُمْرَتِكُمْ وَ اَوْرَدَنا حَوْضَ نَبیِّكُمْ وَ سَقانا بِكَاْسِ جَدِّكُمْ

  مِنْ یَدِ عَلِیِّ بْنِ اَبیطالِبٍ صَلَوات اللهِ عَلیْكُمْ اَسْئَلُ اللهَ اَنْ یُرِیَنا فیكُمُ السُّرُورَ وَ الْفَرَجَ وَ اَنْ یَجْمَعَنا وَ ایّاكُمْ فی زُمْرَةِ

  جَدِّكُمْ مُحَمَّدٍ صَلی اللهُ عَلیْهِ وَ آلِهِ وَ اَنْ لایَسْلُبَنا مَعْرِفَتكُمْ اِنَّهُ وَلیٌّ قَدیرٌ اَتَقَرَّبُ اِلی الله بِحُبِّكُمْ وَ الْبَرائَةِ مِنْ اَعْدائِكُمْ

  وَ التَّسْلیمِ اِلی اللهِ راضیاً بِهِ غیْرَ مُنْكِرٍ وَ لامُسْتَكْبِرٍ وَ عَلی یَقینِ ما اَتی بِهِ مُحَمَّدٌ نَطْلُبُ بِذلِكَ وجهک یا سیِّدی ...

  قسمتی از زیارتنامه حضرت عبد العظیم الحسنی(ع)


  سلام بر شما ای بنده خوب خدا

  هرگاه دلم از همه دنیا می برد، به حرمت زیارت سید و سالار شهیدان برای زیارتتان لحظه شماری می کنم

  و آدینه ام را برای آمدن به محضرتان مزین می کنم.

  مدتیست مشغله های روزگار فرصت آمدن با بارگاهتان را از ما دریغ کرده ... به حرمت این روز زیبا که شما قدم به جهان خاکی گذاشتید به شما متوسل می شوم و می خواهم سفارشمان را به خدای مهربان بکنید.

  که براستی بهترین پناهگاه خدای قادر است.
  پاسخ با نقل و قول

 4. ولادت یکی از پیروان واقعی پیامبر خوبی ها (حضرت شاه عبدالعظیم حسنی)  سپاس شده توسط niloofarabi,مهدوی,محسن عزیزی,شروین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •