سلام

ناراحت کننده هست وقتی همسر چنین حرفی رو به زبون میاره و مطمئنا احساسات بدی رو در اون موقع تجربه کرده اید.

آنچه لازمه به اون توجه بشه، در شرایط فعلی، اینه که آگاه باشید همسرتون در حال حاضر شرایط طبیعی و نرمال گذشته رو ندارند و این رفتارها و صحبت هاشون رو ملاک قرار ندهید. زمانی که فرد افسرده هست، انجام کوچکترین کارها، بسیار طاقت فرسا به نظر میرسه؛ آستانه تحمل پایین میاد؛ کمترین محرکی میتونه منجر به دلخوری بشه؛ توقعات و انتظارات دستخوش تغییر میشن؛ حتی حافظه تحریف میشه و خاطرات منفی برجسته میشن؛ منفی های زندگی بر مثبت ها غلبه پیدا می کنند و در مجموع، اوضاع در ذهن فرد سخت و طاقت فرسا هست. در یک چنین شرایطی، اگر فرد با این فشار، حرفی رو بزنه، نباید به حالت عادی مقایسه اش کرد.

اینکه شما احترام پدر و مادر خود رو حفظ کرده اید، و هم اکنون هم این احترام رو نگه می دارید، بسیار درست و پسندیده هست. همسرتون تحت فشار چنین صحبت هایی رو بیان می کنند.

دوران بارداری خانم ها و فرزنددار شدن، دورانی هست که نیاز به یک سری مراقبت های ویژه داره. چون در این دوران روابطه جنسی هم بین زن و شوهر دستخوش تغییراتی میشه، و همچنین خانواده تعریف جدیدی پیدا می کنه و نقش های اعضا دستخوش تغییراتی میشه، در صورت عدم آمادگی کافی زوجین، ممکنه موقتا مسائلی پیش بیاد. خود تغییر در رابطه جنسی و کم و کیف آن، اثرگذار هست. همچنین توجه داشته باشید که محبتی که از جانب شما قبلا در خانواده نثار همسرتون می شده، اکنون بین ایشان و فرزند دلبندتان تقسیم می شود. اینها نکاتی هستند که توجه به آنها کمک کننده است.

سعی کنید در رابطه جنسی تون تنوع ایجاد کنید. گاهی شما آغازگر باشید، طردکننده نباشید، غیرقابل پیش بینی بشید، روشهای جدید رو امتحان کنید و ... .

به این توجه کنید که آیا همسرتون احساس میکنه با ورود فرزند، دید شما نسبت به او عوض شده؟ آیا محبت شما رو کمتر دریافت میکنه؟ آیا کیفیت محبت شما نسبت به او تفاوتی کرده؟ آیا توانسته اید تعادل مناسبی بین رابطه خود با همسر و رابطه خود با فرزند ایجاد کنید؟ و مواردی از این دست...

درباره موضوعات گذشته، گرچه من متوجه هستم که برای شما آزاردهنده هست، اما سعی کنید بحث و جدل نکنید. بگذارید وقتی شرایط همسرتون عادی شد، در موردشون صحبت کنید و به شیوه منطقی حل و فصلش کنید، نه اینکه رهاش کنید.

اما خود شما، به این امر توجه ویژه نشون بدید: موارد بیان شده در ارسال قبل رو اجرایی کنید و به خصوص برای خودتون زمان هایی رو برای فعالیت های جذاب و دوست داشتنی و فعالانه در نظر بگیرید. همسرتون نیازمند دریافت مشاوره هستند، و در کنارش و به وقتش مشاوره زوجی هم میتونه به شما و همسرتون کمک کنه برای برون رفت از وضعیت فعلی.