دختر 3 ساله ‏ای دارم که وسایل همسالانش را می‏گیرد. با این مشکل چگونه برخورد کنم؟

این گونه رفتارها برای کودک 3 ساله طبیعی است و در کودکان زیر 4 سال فراوان دیده می‏ شود؛ البته درجه‏ی آن متفاوت است. کودکان، در این سنین گمان می‏ کنند مالک همه‏ ی اشیا هستند. نگران نباشید و بکوشید تنش ‏ها را کم کنید؛ زیرا طرف مقابل فرزند شما هم کودکی است که به طور طبیعی، رفتاری مشابه از خود نشان می‏ دهد. سعی کنید جلو نهادینه شدن این رفتار را بگیرید.

در تشدید این رفتار، عللی می‏تواند مؤثر باشد:

1. آموزش از بزرگ‏ترها و همسالان: گاهی بزرگسالان (والدین، خواهر و برادر) و همسالان بر سر اموال می‏ جنگند و این رفتار، به کودک منتقل می‏ شود. بکوشید محیط را اصلاح کنید.

2. آموزش عملی از دیگران: گاهی همسالان یا برادر و خواهر، اشیایی را به زور از او می‏ گیرند و به طور عملی، این رفتار را به کودک می‏ آموزند. جلو رفتار آن‏ها را بگیرید.

3. نیاز: برای فرزندتان لوازم و اسباب‏ بازی‏های مورد نیازش را در حد متعارف تهیه کنید.

چـنـد توصیـه

أ. پرهیز از زور: وقتی اسباب‏ بازی دیگران را می‏ گیرد: سعی نکنید به زور از او پس بگیرید؛ زیرا سبب قشقرق بیشتر کودک و آسیب احتمالی به شی‏ء می‏ شود.

ب. آموزش مالکیت: به کودک خود بیاموزید که مالک همه چیز نیست و هر اسباب‏ بازی یا وسیله‏ ای، از آن شخص خاصی است.

ج. استفاده از روش پرت کردن حواس: از این روش برای سنین زیر 2 سال و تا حدودی سن کودک شما می‏ توان استفاه کرد. سعی کنید به ویژه در مهمانی‏ ها، شی‏ء دلخواه او را همراه داشته باشید و هرگاه خواست اسباب‏ بازی‏های کودکان دیگر را بگیرد، اسباب‏ بازی دلخواهش را به او نشان دهید؛ به احتمال فراوان، حواسش پرت خواهد شد. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، اسباب‏ بازی دلخواهش را به همان کودکی که می ‏خواهد اسباب‏ بازی‏اش را بگیرد، ارائه کنید؛ به طور قطع به چنین معامله‏ ای راضی نخواهد شد و وسیله‏ ی کودک دیگر را رها خواهد کرد.

منبع: نسیم مهر، حسین دهنوی