تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
ظاهر زشت خواستگار زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:rahaa
آخرین ارسال:rahaa
پاسخ ها 11

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

ظاهر زشت خواستگار

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  rahaa آواتار ها
  دختری 30 ساله ام با مدرک کارشناسی ارشد از بهترین دانشگاه و حق التدریس در دانشگاه کار میکنم و قصد خواندن دکتری دارم...پسری خواستگارم است که خانواده به خصوص به خاطر بالا رفتن سن اصرار شدید به ازدواج با ایشان دارند...پسر 31 ساله و کارشناس است که در کارخانه ای با در آمد یک میلیون تومان کار میکنند و قرار است در طبقه دیگر منزل پدریشان زندگی کنند...بسیار خجالتی بوده و ظاهری که اصلا دلخواه و مورد پسندم نیست...خانواده بسیار به من فشار آورده اند حتی مادرم 3 روز است به من نگاه هم نمیکند...به هر زبونی باهاشون حرف زدم میگن ظاهر همه چی نیست...جالب اینه در جلسه خواستگاری من فقط سوال پرسیدم و ایشون هیچ سوالی جز مساله حجاب از من نپرسیدن...من چیکار کنم؟؟خیلی خسته و ناامیدم
  پاسخ با نقل و قول

 2. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط anahid,Far Zane

 3. ارسال:2#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  به همیاری خوش آمدید

  حتی اگر خانواده شرایط شما را درک نکردند، شما سعی کنید شرایط آنها را درک کنید. خانواده به دلیل نگرانی که به خاطر خود شما دارند، برخوردشان اینچنین است، و بنابراین آن را سعی کنید به دل نگیرید و ناشی از نگرانی طبیعی شان درباره دخترشان بدانید.

  و اما در رابطه با مساله ای که عنوان کردید، یعنی مشکل با ظاهر خواستگارتان

  زیبایی ظاهری امری نسبی است، و ممکن است فردی در نظر شما زیبا باشد، اما در دید دیگری اینطور نباشد؛ و درست برعکس آن هم ممکن است. همچنین ممکن است فردی از منظر دو یا چند نفر زیبا به نظر برسد یا نه...

  در ازدواج، باید به این دو مساله مهم توجه داشت که:

  1. زیبایی فرد فقط زیبایی ظاهری اش نیست.

  2. بیش از زیبایی، جذب شدن به سمت فرد(اصطلاحا به دل نشستن) مهم تر است.

  توضیح اینکه اگر فردی به خواستگاری شما بیاید و از همان ابتدا نسبت به او نه تنها هیچ کششی حس نکنید، که حتی شما را پس بزند(بخواهید از وی فرار کنید!)، معمولا فرایند شناخت اصلا آغاز نمی شود.

  اما اگر خنثی باشد، یا نسبتا مطلوب باشد، و یا اینکه موج منفی ندهد و به گونه ای باشد که شما به خود بقبولانید که با وی وارد فرآیند شناخت بشوید، قضیه متفاوت می شود.

  در این حالات، ممکن است با شناخت بیشتر فرد، متوجه مواردی در او بشوید که بتوانند زیبایی ظاهری اش را پوشش دهند و مجموعا فرد به دل شما بنشیند(یعنی مجموع شخصیتش، نوع رفتارش، نحوه بیانش، شیوه ارتباطش، اطلاعات و دانشش، سنگینی و نجابتش، ویژگی های شخصیتی برجسته اش، مدیریت اش، میزان توافق اش با شما، تناسب های اصلی اش، متانتش، آرامشش، اخلاق خوشش، احترام گذاشتنش، تیپ و نحوه لباس پوشیدنش، هیجاناتش، و ...).

  بدین منظور مهم است که روند شناخت به شکل اصولی طی شود و بررسی کنید و ببینید که آیا فرد مورد نظر می تواند تغییری در حس شما نسبت به خودش به وجود بیاورد یا خیر. حرکات، حرف ها، منش، نوع برخورد، و ... همگی در این امر دخیل هستند.

  شخصیت خود شما هم در این موضوع بسیار موثر است. یعنی آیا فردی هستید که به طور کلی در زندگی به ظواهر اهمیت زیادی می دهید یا خیر؟

  اهمیت ظاهر در ازدواج حدش در این است که بتواند کششی اولیه در شما برای کسب شناخت ایجاد کند. به طور مثال، تصور کنید که اگر جلسه اول صحبت هایتان را انجام نداده بودید، باز هم همین حس را داشتید، یا اینکه نه از همان ابتدا حستان همینگونه بود و هیچ تغییری نکرد.

  اگر ویژگی های فرد به گونه ای باشد که بتواند ظاهرش را پوشش دهد، امکان تغییر نظر شما هم وجود دارد، اما تا زمانی که تغییر نظر نداده اید، به امید اینکه بعدا این تغییر نظر ایجاد شود نباید وارد زندگی مشترک شد.

  اگر به شما بگوییم بهترین دوستان خود را که در کنارشان احساس آرامش می کنید نام ببرید، ممکن است کسانی باشند که به لحاظ ظاهری چندان ظاهر زیبایی هم ندارند، اما دوستشان دارید؛ منتها باید توجه کنید که در امر ازدواج، مثل دوستی نمی توان ظاهر را نظاره کرد، چرا که کشش اولیه ای که بتوانید نسبت به خواستگار میل داشته باشید، به نظر لازم است(دست کم حس اولیه این نباشد که نسبت به او دافعه داشته باشید؛ اگر حس اولیه به گونه ای باشد که شما را قانع کند برای شناخت زمان صرف کنید، ممکن است به مرور زمان و با شناخت ویژگی های مثبت در او و مشاهده تناسب های لازم برای ازدواج، دیدتان تغییر پیدا کند، و البته این تغییر دید را پیش از ازدواج باید ببینید نه اینکه بگذارید پس از ازدواج تغییر به وجود آید).

  پس، بنگرید و بررسی کنید که آیا نسبت به ایشان دافعه دارید، و اصطلاحا از ظاهرشان فراری هستید، یا اینکه نه تصور می کنید می توانید بیشتر بررسی شان کنید تا تغییراتی احتمالی را در حس خود نسبت به ایشان مورد بررسی قرار دهید.
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 4. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط **شادی**,Far Zane,niloofarabi,rahaa,sadaf21,ساجده

 5. ارسال:3#
  rahaa آواتار ها
  سلام خیلی ممنونم از پاسخ خوبتون

  امروز صبح برای کاری بیرون رفتم وقتی اومدم دیدم خانواده من...اون خواستگار رو به دختر داییم معرفی کردن...از اینکه دست از سر من برداشتن خوشحالم...اما احساس میکنم اینکار رو کردن تا برام آینه شب و روزش کنن و مدام اون رو به رخم بکشن...واقعا درکشون نمیکنم...گاهی حس میکنم خیلی اضافی هستم تو خونه و فقط میخوان راحت شن...خواهرم دیروز بهم میگفت دیگه برای همیشه قید ازدواج و بچه دارشدن رو بزن برو روانشپزشک تا قرص ارام بخش بده برای این سالها اخلاقت اروم باشه چون قراره گوشه این اتاق بمونی...فقط دوستدارم شرایطم عوض شه یا دکتری قبول شم یه جای دور که راحت بشم...یا ازدواج دلخواهم پیش بیاد و برم یه جای دور...یا بمیرم
  پاسخ با نقل و قول

 6. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط Far Zane

 7. ارسال:4#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  از قرار معلوم، به خاطر این مساله، رابطه تون با اعضای خانواده دستخوش تغییراتی شده. قبلا هم شیوه تعامل خانواده با شما همینگونه بوده یا اینکه سر این موضوع اینطور هست؟

  به نظر میرسه از دست خانواده ناراحت و شاید خشمگین هم باشید.

  مایلید در این باره بیشتر صحبت کنیم؟
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 8. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط anahid,Far Zane,niloofarabi,ساجده

 9. ارسال:5#
  rahaa آواتار ها
  سلاممم ممنون از پاسخ شما

  تابستون هم موضوع مشابهی پیش اومد...خانواده خوبی بودن خواستگارم...خانواده به شدت اصرار داشتن قبول کنم ...در اول ظاهر خوستگار برام غیر قابل تحمل بود چون قدشون فقط 163 بود...به اضرار خانواده با صحبت هایی که داشتم دیدم ااز لحاظ فکری هم مناسب نیستن...با اینکه ظاهرشون رو دوست نداشتم بخاطر خانواده با ناراحتی 5 جلسه حضوری باهاشون حرف زدم...اصرار بی حد و غیر قابل توصیفی داشتن...براتون بگم که من فرزند اخرم...چون سنم نزدیک خواهر برادرم نبود از بچگی تنها بودم...کم حرفم...سرم به کار خودم و در موضوغات خواهر و برادرم هرگز دخالت نکردم...من وقتی پارسال از تهران اومدم و ارشدم تموم شد رفتار خانواده خیلی عوض شد ...
  پاسخ با نقل و قول

 10. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط Far Zane

 11. ارسال:6#
  rahaa آواتار ها
  من کلا هر مساله ناخوشایندی که تو زندگی برام بوجود میاد خیلی زود از ذهنم رد میدم چون میدونم اینطوری به ارامش میرسم...الان با وجود تمام رفتار خانواده فقط سکوت کردم...فقط حس میکنم جای من اینجا نیست باید برم به هر شیوه...اما راضی نیستم با یک ازدواج ناموفق برم...چون سرخوردگیش برام یک عمره
  پاسخ با نقل و قول

 12. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط Far Zane

 13. ارسال:7#
  rahaa آواتار ها
  تابستون قصد داشستم برا دکتری بخونم...دکتری وزارت بهداشت مدام خواهرم میگفت بنداز کنار کتابو باید ازدواج کنی مادرم بشدت تحت تاثیر خواهرمه...دوماه تمام کارم گریه بود در مدت اشنایی با اون اقا و فقط دو هفته فرصت شد بخونم و دانشگاه ایران مصاحبه دعوت شدم اما برای کسی اهمیتی نداشت فقط مشغله شون ازدواج بود...اونم فقط ازدواج کنم...براشون اهمیت نداره من خوشم بیاد یا نه...چون دغدغه شون اینه سنم رفته بالا و شوهر نیست...حالا تمام اعضای خانواده تحصیلات بالا دارن و من باورم نمیشد اینطوری رفتار کنن که فقط ارزوم رفتن باشه...البته قبل ارشدم اصرار به ازدواج داشتن و فقط دو سالی که برا ارشد رفتم راحت بودم اما به این شدت نبود
  پاسخ با نقل و قول

 14. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط Far Zane

 15. ارسال:8#
  محسن عزیزی آواتار ها
  سلام

  چند مساله هست که به نظر میرسه به هم گره خورده

  اول اینکه خانواده های ما، با بالا رفتن سن دخترها، بعضا استرس و فشار زیادی رو متحمل می شوند. شاید بخشی از این استرس ناخودآگاه هم باشه. به دلیل ترس از کم شدن خواستگارها، حرف مردم و امثال این موارد

  دوم اینکه زمانی که سن دخترها بالا میره، بعضا دیده میشه که سختگیرتر از قبل هم می شوند. نه اینکه در مورد همه صدق بکنه، بلکه بنا به دلایلی توی انتخاب وسواس بیشتری نشون میدن. به همین دلیل اگر خواستگاری برای دختر پیدا بشه که شرایط نسبی مناسبی داشته باشه، خانواده ممکنه دلیل جواب رد دختر رو سختگیری های زیاد او تصور کنند(گرچه ممکنه واقعا اینطور نباشه)

  موارد دیگری هم مطرح هست. مثلا زمانی که دختر تو دانشگاه هست، شاید خانواده ذهنشون کمتر درگیر ازدواجش باشه

  ترکیب این مسائل، میتونه فشارزا باشه و آستانه تحمل خانواده رو پایین بیاره و در شیوه برخوردهاشون اثرگذار باشه

  ما چون به خانواده دسترسی نداریم نمی توانیم بهشون پیشنهاد بدیم؛ اما چون به شما دسترسی داریم، پیشنهاداتمون معطوف به سمت شماست. یک مقدار واقع بینی بیشتر، در کنار سعه صدر بیشتر، و همراهی با احساسات خانواده و درک آنها، به اونها فرصت بهتری برای درک متقابل احساسات شما میده

  ناراحتی فعلی تون رو سعی میکنم درک کنم. خیلی از احساسات میان و میرن، درست مثل ابرها
  ویرایش توسط محسن عزیزی : 2015_03_02 در ساعت 23:39
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 16. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط anahid,Far Zane

 17. ارسال:9#
  rahaa آواتار ها
  من معتقد به اینم وقتی طرفم رو دوست نداشته باشم و از ته دل انتخابش نکرده باشم و فقط بخاطر اینکه ازدواج کرده باشم در حق خودم و هم اون ظلم کردم...ببخشید که اینو میگم اما وقتی خواستگار روبه روم بود گفتم یعنی من میتونم با این فرد روابط ساده عاشقانه داشته باشم؟؟جوابم منفی بود و ما میدونیم زندگی مشترک از این فراتره...جذابیت ظاهری اولین خضوضیته که هر فردی میبینه...منظورم زیبایی نیست...فقط جذابیت....اون اقا این حس رو به من القا نکرد از طرفی سوالاتی که ازشون پرسیدم و جوابهایی که گرفتم برام دلنشین نبود...قرار بود با خانواده زندگی کنند ازشون پرسیدم استطاغت مالی پیدا کنید در فکر خونه مستقل هستید گفتند چون تعهد و مسئولیت در قبال خانواده دارم نه...پدر و مادرشون در قید حیات هستن....از طرفی پرسیدم بزرگترین ارزوی شخصیتون چیه گفتن رسیدن به خدا...این عالیه اما پرسیدم هیچ خواسته زمینی مثل پیشرفت کاری علمی مد نظرتون نیست گفتن نه...هدفشون از ازدواج هم کامل کردن دینشون بود...این سوالات رو من پرسیدم و ایشون هیچ سوال نپرسید چون مادرشون من رو تایید کرده بودن به اصرار من فقط در مورد حجابم سوال کرد...همین...
  پاسخ با نقل و قول

 18. ارسال:10#
  محسن عزیزی آواتار ها
  طبیعتا دوست داشتن پیش شرط یک ازدواج موفق هست. شرطی که لازمه، اما کافی نیست.

  به همین منظور هم در ارسال نخست بیان کردیم که مجموع شخصیت خواستگار رو بررسی کنید و ببینید آیا به دلتون مینشینه به عنوان شریک یک عمر زندگی یا نه؟

  در عین حال باید زمان داد و بررسی کرد. گاهی با شناخت بیشتر، دیدگاه تغییر پیدا می کنه و جنبه هایی از زیبایی فرد آشکار می شوند که در نگاه اول دیده نمی شد(در مرود فردی که به طور مثال ظاهری معمولی دارد و دید شما به او خنثی است). با این حال، زمانی که ظاهر فرد نتونه هیچگونه کششی رو در شما ایجاد کنه، و حتی شما رو پس بزنه، طبیعی است که روند شناخت هم ادامه دار نمیشه.
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 19. ظاهر زشت خواستگار  سپاس شده توسط Far Zane

صفحه‌ها (2): صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •