تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
می خواهم بهترین باشم :19: زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 10

می خواهم بهترین باشم :19:

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  کمال گرایی مثبت و منفی چیست؟  کمال گرایی واژه ای است که همه ما آن را شنیده ایم و شاید خیلی از ما گمان میکنیم که این مسئله ویژگی خوبی است که باعث موفقیت می شود، اما واقعیت این است که کمال گرایی در برخی موارد باعث موفقیت و پیشرفت می شود و در برخی موارد دیگر باعث پسرفت و حتی احساس شکست در ما می شود. به عبارت دیگر کمال گرایی دارای دو جنبه مثبت یا سالم و سازنده و منفی یا ناسلم و مخرب است. اما اینکه کدام جنبه از کمال گرایی باعث پیشرفت ما می شود و کدام جنبه باعث پسرفت ما می شود، موضوعی است که در این قسمت به آن می پردازیم و نکاتی در مورد چگونگی مبارزه با جنبه های منفی آن را می گوییم. اما قبل از ورود به مطلع اصلی بحث ، پرسشنامه معتبری که در این زمینه وجود دارد را در این جلسه مطرح می کنیم، چرا که گاهی اوقات علت و ریشه بسیاری از مشکلات ، تعلل ها و احساس خود کم بینی ها در کمال گرایی ناسالم قرار دارد که در صورت شناسایی دقیق می توان با آن مبارزه کرد و به احساس مثبت دست پیدا کرد.


  پ.ن : پرسشنامه درپیوست

  ادامه دارد ...


  منبع: هفته نامه زن روز ، سمیرا میرزایی، دانشجوی دکترای مشاوره خانواده
  فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
  پاسخ با نقل و قول

 2. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط elnaz.t,sanaz1368,مهدوی,محسن عزیزی,روشن,ساجده,شروین

 3. ارسال:2#
  sanaz1368 آواتار ها
  سلام من انجام دادمش نمره مثبتم 76شد نمره منفیم 129
  پاسخ با نقل و قول

 4. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz1368 نمایش پست ها
  سلام من انجام دادمش نمره مثبتم 76شد نمره منفیم 129
  سلام

  انشالله در ادامه مطالبی رو در مورد ابعاد مثبت و منفی کمال گرایی و مبارزه با اون در این بخش قرار می دهیم.
  پاسخ با نقل و قول

 6. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط elnaz.t

 7. ارسال:4#
  طاهره خشکله آواتار ها
  سلام و درود بر شما

  تعجب کردم !!!!
  مثبت کمال گرا 65
  منفی کمالگرا 119
  خدایا...
  اگر...........
  در مقابل مشكلات زندگیم فقط سكوت میكنم و درخواستی ازت ندارم فقط به خاطر اینه كه :
  نمیدونم چی به صلاحم هست و چی به صلاحم نیست...

  اما چیزی كه میدونم اینه كه یقین دارم تو بهتر از من به احوال دلم آگاهی...

  پس لب به شكوه چرا بازكنم...
  پاسخ با نقل و قول

 8. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط elnaz.t,niloofarabi

 9. ارسال:5#
  elnaz.t آواتار ها
  سلام نیلو
  واسه من
  مثبت87 بود
  منفی147
  مرسی بابت پرسشنامه
  دلیل تنهاییم راتازه فهمیدم!
  وقتی محبت کردم وتنهاشدم
  وقتی دوست داشتم وتنهاماندم
  دانستم بایدتنهاشدوتنهاماندتا\"خدا\"رافهمید...

  پاسخ با نقل و قول

 10. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط niloofarabi

 11. ارسال:6#
  niloofarabi آواتار ها
  کمال گرایی همیشه مثبت و باعث پیشرفت نیست بلکه گاهی هم مخرب و هم منفی است و بر این اساس کمال گرایی یه دو نوع تقسیم می شود، کمال گرایی مثبت و گمال گرایی منفی . که در ادامه به ویژگی های هر کدام از آن ها و علل و نکاتی برلی درمان آن ها اشاره می شود.

  کمال گرای مثبت کیست؟

  افرادی که دارای سبک کمال گرایی مثبت هستند، انتظارات بالایی برای خود در نظر میگیرند ، انتظارات و اهدافی که منطبق بر استعدادها و ویژگی های بالقوه خودشان است. این افراد هنگامی که به اهداف مورد نظرشان می رسند، احساس موفقیت و پیروزی دارند و در یک تقسیم بندی کمال گرایی مثبت به ابعاد زیر تقسیم میشود:

  نظم و سازماندهی

  این افراد کسانی هستند که همیشه مرتب و منظم هستند مثلا بعد از استفاده از وسیله ای آن را سرجای خودش قرار می دهند،.یکی دیگر از ویژگی های این افراد این است که از قبل برای هر کاری برنامه ریزی دارند و به ندرت کاری را بدون برنامه انجام می دهند.

  هدفمندی

  این ویژگی به معنای داشتن برنامه ریزی برای انجام هر کاری، بررسی همه راه حل ها قبل از تصمیم گیری نهایی و به طور کلی فکر کردن قبل از عمل است.

  تلاش برای عالی بودن

  این خصوصیت به معنای، انجام تکالیف به صورت کامل و بی نقص، رها نکردن یک تکلیف یا عملی به صورت ناقص، داشتن احساس رضایت، تنها بعد از انجام کامل تکالیف ، تلاش برای انجام هر کاری به بهترین نحو و بهترین بودن در هر کاری است.  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 12. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط elnaz.t,محسن عزیزی,روشن

 13. ارسال:7#
  niloofarabi آواتار ها
  کمال گرای منفی کیست؟

  افراد کمال گرای منفی کسانی هستند که انتظارات زیادی از خودشان دارند، شاید به نوعی این افراد بالاتر از توانایی ها از خودشان انتظار دارند و برای همین هیچوقت به احساس رضایت درونی نمی رسند و معمولا با احساس هایی مانند : شک و گناه و خود انتقادگری شدید درگیر هستند.تمام زندگی آن ها وقف کار و تولید است و تفریح در زندگی شان جایی ندارد.

  این افراد در به تعویق انداختن تصمیمات کاری شان استادند،
  زیرا می خواهند آن ها را به بهترین نحو انجام دهند و همین مسئله هم عاملی می شود برای امروز و فردا کردن. همچنین در روابط بین فردی شان هم دچار مشکل هستند که احتمالا علت آن انتظارات بالا و زیادی است که از اطرافیانشان دارند.افراد کمال گرای منفی ممکن است با برخی از اختلالات و ویژگی های بیمارگونه شخصیتی ارتباط تنگاتنگ داشته باشد ویژگی هایی چون : وسواس داشتن، اعتیاد به الکل و مواد مخدر- مثلا برخی از این افراد برای اینکه بتوانند نمرات خوبی در امتحان کسب کنند شب امتحان موادمخدر مصرف می کنند تا تمام شب بیدار بماند و انرژی زیادی داشته باشد- داشتن باورهای غیر منطقی مانند تفکرات همه یا هیچ – مثلا یا باید در فلان دانشگاه قبول شوم یا اینکه اصلا قید دانشگاه رفتن را می زنم – در یک تقسیم بندی کمال گرای منفی دارای ابعاد زیر است:

  تمرکز بر اشتباهات

  این افراد احساس می کنند اگر در انجام کاری شکست بخورند، در نظر دیگران کوچک و حقیر می شوند و برای همین هم با هر شکست شدیدا احساس شرمندگی، بدردنخور بودن و احساس حماقت می کنند، ناراحت می شوند و به عبارت دیگران اشتباه در نظر این افراد یعنی شکست خوردن و اگر کسی هم به آنها بگوید کارشان اشتباه است احساس بی ارزشی می کنند و عزت نفسشان پایین می اید.

  معیارهای بالا برای دیگران

  اگر دیگران تکالیفشان را برطبق معیارها و با کیفیتی که افراد کمال گرا در نظر دارند ، انجام ندهند، ناراحت می شوند و به ان ها گوشزد می کنند، حتی اگر دیگران به صورت ناخواسته و در اثر بی دقتی دچار اشتباه شوند، ناراحت می شوند و حتی ممکن است احساس ناکامی بکنند. این افراد اغلب انتقادگر هستند و با بهانه تراشی و شلختگی و بی نظمی دیگران هم کنار نمی ایند.

  نیاز به تایید

  به توصیه ها و عکس العمل دیگران نسبت به خودشان خیلی حساس هستند ، آن ها دوست دارند دیگران کارشان را مورد تایید قرار دهند و از ایشان تعریف کنند ولی وقتی کار خودشان را بادیگران مقایسه می کنند احساس بی لیاقتی می کنند . حتی ممکن است به دلیل ترس از اشتباه کم حرف باشند و زیاد صحبت نکنند و مدام نگران و دلواپس این مسئله باشند که دیگران در مورد آن ها چگونه فکر میکنند، مثلا دیگران این مسئله هستند که دیگران صحبت و حرف آن ها را خوب نفهمند و دچار سوء تفاهم شوند.

  ادراک فشار از سوی والدین

  این افراد احساس میکنند که از سوی والدینشان تحت فشار هستند و احساس می کنند که والدین از آن ها انتظارات بسیار بالایی دارند و انتظار دارند که در همه زمینه ها موفق باشند . مثلا ممکن است والدین از آن ها انتظار داشته باشند که فرزنداشان به هر قیمتی که شده بهترین نمره را بگیرند.

  نشخوار فکری

  افراد کمال گرا وقتی کاری را درست انجام نمی دهند تا مدت ها فکر و ذهنشان درگیر می شود و مدام به اشتباهاتشان فکر میکنند یا وقتی دچار یک اشتباه می شوند تمام فکر و ذهنشان خراب می شود و به طور کلی آن روز را با احساس شکست و ناکامی به اتمام می رسانند. حتی هنگامی که یک کاری را تازه شروع کرده اند ذهنشان به این سمت است که چگونه این کار را به بهترین وجه و صورت به اتمام برسانند.  ادامه دارد...
  ویرایش توسط niloofarabi : 2015_03_10 در ساعت 20:02
  پاسخ با نقل و قول

 14. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط sanaz1368,محسن عزیزی,روشن

 15. ارسال:8#
  sanaz1368 آواتار ها
  من اون پرسشنامه ای که اقای عزیزی گذاشتن برای اعتماد بنفس انجام دادم نمرم 40 شد.فکر نمیکنم ادم کمال گرایی باشم.بنظرم اعتماد بنفسمم شاید بالا باشه.چون همیشه فکر میکنم به کسایی که از خودم بالاترن و تلاشمو میکنم بهشون برسم .نمیدونم شایدم کمال گرا یاشم.اصلا کمال گرایی یا اعتماد بنفس بالا چه فرقی داره؟

  اون پرسشنامه به من فکر نمیکنم ارتباط داشته باشه درسته انجامش دادم اما سوالاش درمورد کاربود . من تو کلیه انجام کارها تنبلم شلخته هم کارهای دیگران برام مهم نیستن .فقط تو تحصیل کارامو با دقت انجام میدم.منظورش از کار چیه؟
  ویرایش توسط elnaz.t : 2015_03_13 در ساعت 14:24 دلیل: ترکیب دو پست متوالی
  پاسخ با نقل و قول

 16. ارسال:9#
  niloofarabi آواتار ها
  علل کمال گرایی منفی:

  دوران کودکی

  یکی از علل کمال گرایی منفی احتمالا به دوران کودکی برمی گردد زمانی که فرزندان تنها بعد از انجام کاری خوب و درست، مورد محبت و تشویق والدین یا دیگران قرار می گرفته اند که در واقع همین مسئله موجب شکل گیری این باور در فرد شده است که من تنها وقتی مورد تایید هستم که بهترین باشم و همین باور تا بزرگسالی منجر به انجام رفتارهای کمال گرایانه برای کسب تایید و تشویق دیگران شده است و همین باور علت احساس کم ارزشی و ترس و نگرانی این افراد از شکست می باشد.

  افکار مخرب و باورهای غیرمنطقی

  باورها و افکار اساس اعمال و احساسات ما هستند که اگر این افکار منفی ،مخرب و غیر منطقی باشد باعث رفتارها و احساسات غیرمنطقی و نادرست می شود، رفتارهای نادرستی،مانند کمال گرایی منفی و احساسات نادرستی مانند احساس شکست، گناه ، کم ارزشی و غیره. برخی از باورهای غیر منطقی به شرح زیر است:

  1 – ترس از بازنده بودن: که در این صورت فرد از باخت و شکست می ترسد زیرا احساس ارزش و بهایی که به خودش می دهد با باخت یا پیروزی گره خورده است.

  2 – ترس از نارضایتی: این افراد شدیدا نگران قضاوت دیگران از خودشان هستند زیرا قضاوت دیگران همان منبعی است که آن ها را مورد نوازش قرار می دهد که اگر نباشد احساس عدم تایید و دوست داشتنی نبودن می کنند.

  3- تفکر همه و هیچ : انجام کامل کارها تنها چیزی است که افراد کمال گرا می خواهند و اگر کارشان را به صورت متوسط انجام دهند احساس شکست می کنند، آن ها تنها در صورت کامل بودن از خودشان راضی هستند.

  4- تاکید بر باورها: بایدها و قوانین خشک چیزی است که در تمام زندگی افراد کمال گرا جریان دارد. باورهایی مانند: " باید نمره 20 بگیرم"، "باید رتبه اول باشم"، "باید تا امشب این صد صفحه را بخوانم" و ... و همین بایدها اگر به شکست بیانجامد آن ها را به قهقرای ناامیدی و افسردگی می کشاند.

  5- دور معیوب : افراد کمال گرا در یک دور و سیکل معیوب گرفتار هستند به این صورت که ابتدا آنها برای خودشان یکسری هدف های بالا و خارج توانایی هایشان لیست می کنند و در مرحله بعدی که نمی توانند به این اهداف برسند، به دلیل اینکه رسیدن به آن ها ناممکن و غیر قابل دسترس است، احساس شکست و ناکامی می کنند و همین احساس شکست ، احساس کارآمدی و خلاقیت شان را کاهش می دهد که در نهایت منجر به انتقاد از خود و کاهش عزت نفس شان می شود.


  ادامه دارد ...
  پاسخ با نقل و قول

 17. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط محسن عزیزی,روشن

 18. ارسال:10#
  niloofarabi آواتار ها
  مبارزه با کمال گرایی

  برای مبارزه با کمال گرایی نکاتی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  1 – مبارزه با افکار خودتخریب :

  اولین قدم برای مبارزه با کمال گرایی مبارزه با افکار خود تخریب و باورهای غیرمنطقی می باشد. برای مثال می توان "بایدهایی" که منجر به قوانی خشک می شود را حذف کرد و به جای آن "بهتراست" گذاشته شود. مثلا به جای فکر" باید نمره 20 بگیرم"، فکر "بهتر است نمره 20 بگیرم"جایگزین شود.

  2 – انتخاب اهدافی مناسب :

  دومین قدم آن است که اهدافی متناسب با توانایی ها، استعدادها و امکانات فرد در نظر گرفته شود نه اهدافی که بالاتر از توانایی ها و امکانات فرد است.

  3 – لذت از فرایند کار:

  بسیاری از افراد تنها زمانی احساس خوب و مثبتی دارند که کاری را به پایان برده باشند و بنابراین تنها روی پایان کار تمرکز می کنند و اصلا نمی توانند از خود فعالیت و فرآیند کار لذت ببرند. اما یکی از کارهایی که می تواند در کاهش کمال گرایی منفی کمک کننده باشد لذت بردن از خود فرایند و فعالیت است. این لذت بردن می تواند بخشی از پاداشی باشد که فرد کمال گرا در پایان کار انتظار رسیدن به آن را دارد که همین مسئله رسیدن به پیروزی صد در صد را برای فرد کمرنگ می کند.

  4 – سوال از خود:

  یکی دیگر از راه های مبارزه با کمال گرایی سوال از خود است. مثلا فرد کمال گرا می تواند با پرسیدن این سوال از خودش که "اگر با انتقاد دیگران روبرو شوم، چه اتفاقی می افتد؟" یا اینکه " چرا من از انتقاد دیگران می ترسم؟" به لایه های درونی افکار و احساس خودش پی ببرد که همین روشن شدن مسئله، باعث کمرنگ شدن مشکلات و ترس ها می شوئ.

  5 – عبرت گرفتن از اشتباه:

  تغییر دادن تعبیر و تفسیر اشتباه هم می تواند موثر باشد، به عبارت دیگر اگر معنای اشتباه کردن در ذهن فرد کمال گرا به جای شکست خوردن به فرصتی برای یادگیری بیشتر تغییر کند، احتمالا از میزان بسیاری از ناامیدی ها و ناراحتی های بعد از شکست به شدت کم خواهد شد.

  6 – تلاش بر اساس اهمیت کارها:

  در نظر گرفتن اهمیت کارها و در نتیجه اولویت بندی کردن کارها بر اساس اهم و مهم می تواند باعث شود تا فرد به هر کاری بر اساس میزان اهمیت ومهم بودنش ارزش بگذارد و برای کارهایی که ارزش زیادی ندارند یا تاثیر زیادی در زندگی شخصیتشان ندارد،تمام توجه ، تلاش و انرژی خود را صرف نکند.

  پایان
  پاسخ با نقل و قول

 19. می خواهم بهترین باشم :19:  سپاس شده توسط محسن عزیزی,روشن

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •