تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
باورهای غلط درباره روانشناسان ... زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:sanaz1368
آخرین ارسال:clinical psychologist
پاسخ ها 9

باورهای غلط درباره روانشناسان ...

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  sanaz1368 آواتار ها
  روانشناسان هم همچون دیگر مردم عصبانی می--شوند، اما از شیوه--های سالم برای ابراز آن بهره می--گیرند.
  در بین عامه مردم باورهای غلطی شكل گرفته كه تعدادی از این باورها ناشی از اعتقاد غلط گذشتگان و تعدادی از آنها ناشی از فقر دانش و میزان همنوایی بالا در میان مردم است كه البته این باورهای غلط در زمینه های گوناگون به چشم می خورد و زمینه ساز بسیاری از كج اندیشی ها و تصمیم های غلط در زندگی بسیاری از ماست.
  وقتی عامه مردم درباره همه چیز و خارج از حیطه تخصص خود حكم صادر كنند، بستر بی اعتمادی فراهم می شود.این مقاله درباره تعدادی ازاین باورهای غلط در ارتباط با روانشناسان توضیح می دهد.


  1. روانشناسان عصبانی نمی--شوند!
  در باور فوق، ما به كلمه هیچ وقت برمی--خوریم كه یك كلمه مطلق است و این خود اولین نكته منفی درباره این باور است. چون درباره خصایص روانی و هیجانی انسان--ها هیچ كلمه مطلقی نمی----توانیم استفاده كنیم، چون انسان موجودی بسیار پیچیده، متفكر و انتخاب--گراست. ضمن این كه عصبانیت جزو مكانیزم--های متعادل--ساز روان--آدمی است كه توسط خداوند در ذهن انسان--ها به ودیعه نهاده شده است ،چرا كه اگر همین عصبانیت وجود نداشت انسان به مثابه دیگ بخاری بودكه سوپاپ اطمینان نداشت و بنابراین پس از گذشت چندین ساعت از كار این دیگ بخار ،ما شاهد انفجار این دیگ می--بودیم.

  و مهم--تر از همه این كه اگر خشم و عصبانیت به هر دلیلی ابراز نشوند خود می--تواند زمینه--ساز كینه، نفرت، دشمنی و انواع و اقسام بیماری--های روانی و جسمانی در آینده شود كه به مراتب بدتر از ابراز خشم به--وجود آمده در آن موقعیت مشخص است. بنابراین چگونه می--توان انتظار داشت كه یك روانشناس كه خود به خوبی از عملكرد این فعالیت در ذهن و بدن خویش آگاه است خشم خود را فروخورد تا به او مهر تأیید روانشناس زبده را بزنند. در حالی كه او قادر است با مكانیزم--های دفاعی پخته و پیشرفته همچون شوخ--طبعی باور فوق را به این شكل اصلاح كند.

  روانشناسان هم همچون دیگر مردم عصبانی می--شوند، اما از شیوه--های سالم برای ابراز آن بهره می--گیرند.


  2 - خودشان دیوانه--اند!
  این هم یك باور غلط شایع در میان مردم است كه به هیچ عنوان علمی و منطقی نیست، چرا كه اگر ما بخواهیم یك حكم كلی در ارتباط با گروهی از مردم بدهیم نیازمند آنیم كه تحقیق علمی در سطحی وسیع انجام دهیم و با انجام روش--های آماری ادعای فوق را اثبات كنیم.


  همانطور كه یك مكانیك اتومبیل هنگامی كه خودرواش در معرض نقص فنی احتمالی قرار دارد زودتر از دیگر افراد مطلع می--شود این قاعده در ارتباط با روانشناسان نیز صادق است، چرا كه آنان به دلیل آگاهی از بیماری--های روانی بسیار زودتر مطلع شده و به دلیل اطلاع از مشكلات پیش آمده احتمالی بر اثر بیماری--های روانی خیلی زودتر به سمت و سوی درمان و حل مشكل خویش روان می--شوند.

  ما نمی--توانیم بگوییم چون روانشناسان با بیماران روانی بسیاری درگیرند خود نیز قطعاً-- از این بیماری--ها بی--بهره نخواهند ماند، به همان دلیل كه اشخاصی كه در بیمارستان--ها در بخش مراقبت از بیماران عفونی كار می--كنند اگر مراقب خودشان نباشند قطعاً-- به این بیماری--ها مبتلا خواهند شد. بنابراین باور فوق را به شكل زیر اصلاح می--كنیم.

  روانشناسان هم همچون دیگر مردمان اگر مراقب خود نباشند در معرض بیماری--های روانی قرار دارند.

  3 - ما خودمان روانشناسیم
  بله این جمله--ای است كه كارل راجرز، یكی از روانشناسان بزرگ و پایه--گذار روانشناسی انسانگرا بر آن معتقد بود. او اعتقاد داشت كه هر كس خودش بهترین درمانگر خویش است اما سئوالی كه پیش می--آید این است، پس چرا همه روزه تعداد كثیری از مردم به كمك و دخالت روانشناسان نیازمند هستند؟ جواب این است به همان دلیل كه همه ما بالقوه می--توانیم به قله دماوند صعود كنیم اما به شرطی كه شخصی نتواند راهنمایی ما را به عهده بگیرد. یعنی راه را به ما نشان دهد و تجهیزات لازم را به ما معرفی كند.

  برای حل مشكلات شخصی هم ما نیاز به كمك یك روانشناس زبده داریم كه نه برای ما بلكه با ما حركت كند تا به حل مشكلاتمان نائل شویم و از همه مهم--تر این كه ذهن انسان از3 بخش عمده هشیار، نیمه--هشیار و ناهشیار تشكیل یافته است كه اگر ما خیلی توانا باشیم حداكثر به نیمه هشیار ذهنمان دسترسی پیدا می----كنیم كه البته برای حل مشكلات كافی نیست.

  بنابر این نیازمند كمك كسی هستیم كه بتواند به ناهشیار ذهن ما وارد شده و از این انبار متروكه پرونده--های دردناك بایگانی شده گذشته را بیرون آورده و از نو رسیدگی كند.بنابراین باور فوق را به شكل زیر اصلاح می--كنیم.

  هیچ كس بیشتر از خود انسان به احوالات خودش آگاه نیست اما بدون كمك یك روانشناس هرگز بدان احوالات دسترسی نخواهد داشت. روانشناسان با یك نگاه می--توانند همه چیز را درباره ما بدانند
  پاسخ با نقل و قول

 2. ارسال:2#
  sanaz1368 آواتار ها
  4 - روانشناسان حلال مشكلاتند
  این باور، روانشناسان را به جادوگرانی مبدل می--سازد كه قادرند فكر ما را بخوانند شود، كه این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد، چرا كه برای شناختن افراد در روانشناسی روش--های گوناگونی همچون مشاهده تجربی یعنی در نظر داشتن رفتار افراد بدون آنكه خودشان متوجه باشند، مصاحبه با نزدیكان و خویشاوندان ،اجرای آزمون--های روانی همچون پرسشنامه، تست و آزمون--های فرافكنی و در نهایت مصاحبه با خود شخص كه از انواع مختلفی برخوردار است در نظر گرفته می شود.

  در نهایت می--توان گفت پس از انجام این آزمایش--ها و آزمون--ها شاید با احتیاط بتوان گفت از شخص مورد نظر نیمرخ روانی به--دست آورده--ایم. كه باز هم در پاره--ای از موارد بی نقص نخواهد بود. بنابراین باور فوق را به شكل زیر اصلاح می--كنیم.

  روانشناسان هرگز با یك نگاه نمی--توانند همه--چیز را درباره ما بدانند.

  5 - نیاز به مشورت ندارند
  این هم یك باور غلط دیگر است، چرا كه روانشناسان هم همچون آرایشگران قادر به اصلاح سر خویش نیستند، هرچند كه آرایشگر قابلی باشند. به این دلیل كه مشكلات روانی همیشه صرف نظر از داشتن لایه--های منطقی از لایه--ای هیجانی نیز برخوردارند، بنابراین با توجه به اصل نیروگذاری روانی (یعنی مقدار مشخصی انرژی روانی می--توان در ذهن به فعالیتی خاص صرف شود) وقتی بخشی از نیروهای ذهنی ما در هیجانات ما صرف شده است نمی--توانیم انتظار داشته باشیم كه با آگاهی و اشراف كامل دست به حل مسئله بزنیم، بنابراین، نیاز داریم از شخص دیگری كه البته رابطه خویشی و دوستی با ما ندارد كمك بگیریم تا او با صددرصد توان به كمك ما برای حل مسائل بیاید. البته این قاعده شامل حال تمام افراد می--شود؛ چه مشاوران و چه روانشناسان. پس باور فوق را به شكل زیر اصلاح می--كنیم. روانشناسان هم نیاز به مشورت دارند.

  6 - روانشناسان دانای كل هستند
  این باور غلط و غیرمنطقی در بین مردم شایع است. البته متأسفانه این به دلیل ضعف حرفه روانشناسی در ایران است كه اگر شما به اكثر روانشناسان شاغل در ایران مراجعه كنید قادرند از مشكل شب ادراری كودكتان تا لكنت زبان همسرتان، دعاوی خانوادگی، ترس و اضطراب و وسواس و... همگی آنها را درمان كنند.

  در صورتی كه در كشورهای پیشرفته شاید هر روانشناس حداكثر در 2-3 موضوع مرتبط تخصص دارد و داوطلبانه اعلام می--كند كه فقط قادر به حل مشكل ترس و اضطراب شماست، نه به عنوان مثال مشاوره شغلی و تحصیلی هم انجام دهد. ضمن اینكه در باور فوق زندگی كردن واژه--ای كلی و مصادیق آن وسیع است، بنابراین باور فوق به شكل زیر اصلاح می--شود.

  هر روانشناسی قادر به حل بعضی از مشكلات خاص و مشخص مراجعانش می--باشد.

  7 - سرنوشت را تغییر می دهند
  این هم یك باور عجیب دیگر كه اصلاً نمی--تواند درست باشد. بزرگی می--گفت: مراقب افكارت باش چون به حرفهایت بدل می----شود. مراقب حرفهایت باش چون به اعمالت تبدیل می----شود. مراقب اعمالت باش چون به عادت--هایت مبدل می--شود. مراقب عادت--هایت باش چون به شخصیت تو تبدیل می--شود. مراقب شخصیت خود باش چون به سرشت تو تبدیل می----شود و مراقب سرشت خویش باش چون به سرنوشت تو تبدیل می----شود.

  فكر می--كنم این بزرگ به--خوبی حق مطلب را ادا كرده، چرا كه تا انسان--ها خود نخواهند، به هیچ تغییر پایداری در زندگی--شان نخواهند رسید. مگر آنكه دست خویش را در دست راهنمایی دلسوز چون یك روانشناس زبده دهند تا او را از كوره راه--های زندگی به سرمنزل خوشبختی و سعادت رهنمون كند. روانشناسان قادر به پیشگویی و تغییر سرنوشت افراد نیستند مگر با همكاری و مساعدت خود آنها
  پاسخ با نقل و قول

 3. باورهای غلط درباره روانشناسان ...  سپاس شده توسط user98

 4. ارسال:3#
  sanaz1368 آواتار ها
  ماركوپلو كاملا درست فرموديد اتفاقا روانشناسا بيشتر از بقيه عصباني مي شوند فقط روش كنترل بر خشم رو بلدن و بعضي وقتها هم انفجاري عملي ميكنن ما تو دبيرستان يه معلم روانشناسي داشتيم يه بار اينقدر عصباني شد از اول شروع كرد همه ما رو زد جالبه خسته شد در وسط گفت اونايكه كتك خوردن برن بيرون بعد جلسه بعد اومد همه ما رو بوسيد يه قوطي بزرگ شيريني هم اورده بود با همه آشتي كرد و معذرت خواست گفتش كه با زنش دعوا كرده بود برام جالب بود كه مثلا مگه روانشناسا هم با زنشون دعوا ميكنن؟
  پاسخ با نقل و قول

 5. ارسال:4#
  نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz1368 نمایش پست ها
  ماركوپلو كاملا درست فرموديد اتفاقا روانشناسا بيشتر از بقيه عصباني مي شوند فقط روش كنترل بر خشم رو بلدن و بعضي وقتها هم انفجاري عملي ميكنن ما تو دبيرستان يه معلم روانشناسي داشتيم يه بار اينقدر عصباني شد از اول شروع كرد همه ما رو زد جالبه خسته شد در وسط گفت اونايكه كتك خوردن برن بيرون بعد جلسه بعد اومد همه ما رو بوسيد يه قوطي بزرگ شيريني هم اورده بود با همه آشتي كرد و معذرت خواست گفتش كه با زنش دعوا كرده بود برام جالب بود كه مثلا مگه روانشناسا هم با زنشون دعوا ميكنن؟
  سلام
  ممنون واقعا مطلب بسیار مفیدی بود مخصوصا مورد 6
  متاسفانه مردم انتظار دارند یک روان شناس متخصص در زمینه کودکان، نوجوانان، جوانان،کهنسالان، اختلالات و... باشه
  در صورتی که برای هر کدوم از اینها رشته خاصی وجود داره.
  در رابطه با عصبانیت هم مسلما یک روان شناس قبل از اینکه یک متخصص باشه یک انسانه
  البته رفتار معلم دوران دبیرستان شما اصلا قابل قبول نیست.
  ابراز پرخاشگری اون هم به صورت فیزیکی اصلا قابل قبول نیست و ایشون یجورایی از مکانیزم دفاعی جابجایی استفاده کردند که مکانیزم پخته ای نیست.
  حتی اگر تنبیه شماها به نیت یادگیری و اموزش هم بود باز هم قابل قبول نیست چراکه یافته ها سالهاست که نشون داده تنبیه بدنی موثر نیست و در واقع یجورایی بهانه ای برای خالی کردن خوده فرده
  فقط یه سوال برام پیش اومد:
  معلم شما مرد بودن؟
  گدای عشق نباشید

  بخشنده عشق باشید

  انسانهای زیبا همیشه خوب نیستند

  اما انسانهای خوب همیشه زیبایند
  پاسخ با نقل و قول

 6. ارسال:5#
  sanaz1368 آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط clinical psychologist نمایش پست ها
  سلام
  ممنون واقعا مطلب بسیار مفیدی بود مخصوصا مورد 6
  متاسفانه مردم انتظار دارند یک روان شناس متخصص در زمینه کودکان، نوجوانان، جوانان،کهنسالان، اختلالات و... باشه
  در صورتی که برای هر کدوم از اینها رشته خاصی وجود داره.
  در رابطه با عصبانیت هم مسلما یک روان شناس قبل از اینکه یک متخصص باشه یک انسانه
  البته رفتار معلم دوران دبیرستان شما اصلا قابل قبول نیست.
  ابراز پرخاشگری اون هم به صورت فیزیکی اصلا قابل قبول نیست و ایشون یجورایی از مکانیزم دفاعی جابجایی استفاده کردند که مکانیزم پخته ای نیست.
  حتی اگر تنبیه شماها به نیت یادگیری و اموزش هم بود باز هم قابل قبول نیست چراکه یافته ها سالهاست که نشون داده تنبیه بدنی موثر نیست و در واقع یجورایی بهانه ای برای خالی کردن خوده فرده
  فقط یه سوال برام پیش اومد:
  معلم شما مرد بودن؟
  سلام وای وای اصلا خودم این متنو نخوندم ازیجا کپی کردمش . نبابا من تجربی بودم تاحالا درس روان شناسیم نداشتیم همه معلمامونن خانم بودن
  معلمای خانم هم مارو بوس نکردن تاحالا چه برسه به اقا
  ویرایش توسط sanaz1368 : 2015_03_22 در ساعت 17:39
  پاسخ با نقل و قول

 7. ارسال:6#
  sanaz1368 آواتار ها
  چن دقس دارم همینجوری میخندم تاحالا انقدر نخندیده بودما
  پاسخ با نقل و قول

 8. ارسال:7#
  sanaz1368 آواتار ها
  چه روان شناسای بی ذوقی
  پاسخ با نقل و قول

 9. ارسال:8#
  پاسخ با نقل و قول

 10. ارسال:9#
  نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz1368 نمایش پست ها
  چه روان شناسای بی ذوقی
  گدای عشق نباشید

  بخشنده عشق باشید

  انسانهای زیبا همیشه خوب نیستند

  اما انسانهای خوب همیشه زیبایند
  پاسخ با نقل و قول

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •