تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
تفاوت سعادت و آرزو؛ هر چه ما دوست داریم، لزوما خوب نیست زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:محسن عزیزی
آخرین ارسال:Ali1364
پاسخ ها 2

تفاوت سعادت و آرزو؛ هر چه ما دوست داریم، لزوما خوب نیست

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  محسن عزیزی آواتار ها
  تفاوت سعادت و آرزو؛ هر چه ما دوست داریم، لزوما خوب نیست

  سوره بقره


  آیه 216


  (كتب علیكم القتال و هو كره لكم و عسى أن تكرهوا شیئا و هو خیر لكم و عسى أن تحبوا شیئا و هو شر لكم و الله یعلم و أنتم لا تعلمون)

  موضوعات: مبانى بهداشت روانى - تفاوت سعادت و آرزو

  منبع: بهداشت روان در اسلام - صفحه 55 تا 56

  تفاوت سعادت و آرزو

  بدون شك هر كسى آرزوهایى دارد و بسیار مشتاق است كه به آن آرزوها برسد. اگر به او بگویند كه سعادت تو در چیست؟ مى‏گوید: سعادتم در این است كه آرزوهایم برآورده شود.

  نظر بعضى این است كه سعادت یعنى رسیدن به آرزوها و نیل به خواسته ‏ها و مطلوب ‏ها. واضح است كه بین سعادت و آرزو، ارتباط وجود دارد. آرزو قوّه محركه انسان به حساب مى ‏آید كه او را به تلاش وادار مى‏ كند تا به خواسته و غایت زندگى خویش، كه سعادتمند شدن است، نایل گردد؛ اما رسیدن به آرزوها با سعادتمند شدن مترادف نیست؛ زیرا اوّلا بشر آرزوهاى فراوانى دارد كه براى آنها كوشش بسیارى مى ‏كند. پس از آن كه آن آرزوها برآورده مى ‏شود، در مى‏ یابد كه در اشتباه بوده است؛ هم‏چنین برخى از امور و آرزوها را بد مى ‏داند و از آنها منزجر است و بعد مى‏ فهمد كه صلاح و خیر او در همان امور بوده است.

  خداوند فرموده است:

  (و عسى أن تكرهوا شیئا و هو خیر لكم و عسى أن تحبوا شیئا و هو شر لكم) " «و شاید چیزى ناخوشایند شما باشد در حالى كه (واقعا) براى شما خوب است. و شاید چیزى را دوست بدارید و حال آن كه براى شما بد است.» (بقره / 216) ".

  رسیدن به آرزو ممكن است پشیمانى در پى داشته باشد؛ اما سعادت هیچ‏گاه موجب پشیمانى نیست.

  ثانیا آرزو و اشتیاق به امرى، تابع میزان فهم و دانش افراد از آن امر است. برخى افراد، بسیارى از چیزها را آرزو نمى‏ كنند؛ چون از فواید و مزایاى آنها بى ‏خبرند؛ مثلا طفل یا یك انسان وحشى، آرزوى فراگرفتن دانش را ندارد. در این صورت آیا مى ‏توان گفت: چون سعادت، نیل به آرزوها است و چون فراگیرى علم، آرزوى آن دو نبوده، پس دانش براى آنان سعادت ‏آور نیست؟ بنابراین، براى رسیدن به سعادت، از یك سو باید آرزو را بررسى كرد و براى آن حد و ضابطه ‏اى تعیین كرد، و از سوى دیگر، لازم است كیفیت آن لحاظ شود. به بیان دیگر، آرزوها را باید نظم داد به طورى كه با سعادت منطبق گردند. چنان كه گفتیم، آرزو وسیله تحرك آدمى است كه باید براى پیشرفت و تكامل، از آن استفاده كرد. در عین حال، لازم است آن را به سوى هدف معینى كه وصول به سعادت است، رهبرى كرد.

  از آن چه تاكنون بیان كردیم، واضح مى ‏شود كه سعادت، به تحرك، سیر تكاملى و رسیدن به كمالات بالقوه انسان، بستگى كامل دارد. پس سعادت به كمال مرتبط است؛ بلكه باید بگوییم: سیر و حركت از آن رو كه سیر و حركت است، كمال محسوب نمى‏ شود، بلكه آن سیر و تحركى كمال است كه ما را به سعادت برساند. توضیح آنكه سعادت و كمال، قرین و لازم و ملزوم یكدیگرند؛ بدین معنا كه هر موجودى به تناسب ظرفیت و سعه وجودى خود، از سعادت بهره ‏مند مى ‏شود. قابلیت و استعداد هر موجود، با قرب و نزدیكى ‏اش در قوس نزولى یا صعودى، به حقیقت و هستى مطلق مرتبط است، و موجودات به نسبتى كه به حقیقت و هستى مطلق، قرب و نزدیكى دارند، از سعادت برخوردارند و به نسبتى كه از آن دورند، گرفتار شقاوتند. استعداد انسان براى نیل به سعادت واقعى، با همه ابعاد و مظاهر مختلفى كه دارد، عبارت است از استعداد رسیدن به قرب الهى.

  قرآن، روانشناسی و علوم تربیتی-محسن عباس نژاد

  سایت راسخون سابق
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94
  پاسخ با نقل و قول

 2. تفاوت سعادت و آرزو؛ هر چه ما دوست داریم، لزوما خوب نیست  سپاس شده توسط Ali1364,anahid

 3. ارسال:2#
  Ali1364 آواتار ها
  ممنون جناب عزيزى, ىعنى هرچه بيشتر پى به وجود خدا ميبريم تلاشهاى ما سوق پىدا مىکنه به سمت سعادت و خوشبختى ؟
  وقتی از اینکه آنچه را می خواستی بدست نیاوردی افسرده ای
  فقط محکم بنشین و شاد باش
  خداوند در فکر دادن چیزبهتری به تو می باشد . . .
  پاسخ با نقل و قول

 4. تفاوت سعادت و آرزو؛ هر چه ما دوست داریم، لزوما خوب نیست  سپاس شده توسط anahid

کاربران دعوت شده

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •