طبق گفته متخصصان سلامت بدن، درست نظیر هر بخش از بدن انسان، سلول ها و فرآیند‎هایی که پشتیبان موهای قوی و پرطراوات هستند به یک رژیم غذایی متعادل و خوب وابستگی دارند.

برای مشاهده تغییرات (هم خوب و هم بد) در ساختار مو به نسبت پوست، شما مدت زمان بیشتری لازم دارید. به عنوان مثال یک هفته داشتن رژیم غذایی ضعیف می‎تواند باعث بی رنگ شدن پوست و یا خشک شدن آن شود، ولی در رابطه با مو، این روند یک چند ماهی طول می‎کشد.

رژیم غذایی شما به مستحکم کردن فولیکول‎های مو، از فولیکول‎های مو هر رشته مو بوجود می‎آید، و پوست سر که آن را در بر گرفته است، کمک می‎کند. فولیکول‎های سالمتر؟ موی سالمتر. پوست سر سالم تر؟ موی سالم تر!

البته جدا از چیز‎هایی که می‎خورید چیزهای دیگری هم در سلامت موی شما تاثیر دارند. استعمال دخانیات، عدم توازن هورمونی و عدم خواب کافی نیز عواملی هستند که می‎توانند ظاهر و حالت مو‎های شما راتحت تاثیر خود قرار دهند. هیچ رژیم غذایی جادویی نمی‎تواند جبران این موارد را بکند.

با اینحال، اگر رژیم غذایی شما غنی از پروتئین، متنوع و با تعادل همراه باشد شما به سلامت موی خود کمک شایانی می‎کنید.

در این مقاله نگاهی به 10 ماده غذایی می‎اندازیم که مصرف آن‎ها در سلامت مو موثر است.


1- قزل آلا

جدا از محتوای غنی پروتئینی و ویتامین D (که هردو در داشتن موهایی قوی عامل کلیدی به شمار می‎روند)، وجود اسید‎های چرب امگا 3 پیدا شده در این ماهی خوشمزه یک امتیاز برتر به شمار می‎رود. بدن شما قادر به تولید این اسید‎های چرب که برای رشد مو نیاز است، نمی‎باشد. حدود 3% محور مو از این اسید‎های چرب ساخته شده است. اسید‎های چرب امگا 3 همچنین در غشای سلولی پوست سر شما و روغن‎های طبیعی که باعث آبدار کردن مو و پوست مو می‎شوند، پیدا می‎شود.

اگر شما به ماهی قزل آلا علاقه ندارید، می‎توانید از ماهی‎هایی نظیر شاه ماهی، ساردین‎ها و یا مواد خوراکی دیگر از جمله آواکادو، دانه‎های کدو تنبل و گردو استفاده کنید.


2- گردو

گردو تنها نوع مغزجاتی به شمار می‎رود که دارای اسید‎های چرب امگا 3 است. گردو غنی از ویتامین E و بیوتین نیز است که به حفاظت سلول‎های شما از آسیب DNA کمک می‎کند. از آنجاییکه موی شما به ندرت از نور خورشید محافظت می‎شود، مصرف گردو بسیار کمک بخش است. وجود بیوتین بیش از حد کم می‎تواند باعث ریزش مو شود. گردو همچنین دارای مس، یک ماده معدنی است که باعث می‎شود رنگ موی شما طبیعی و درخشنده باشد.


3- صدف‎های خوراکی


صدف‎های خوراکی غنی از روی هستند که کمبود آن می‎تواند باعث ریزش مو (حتی در مژه‎های شما)، و همچنین پوست سری خشک و پوسته پوسته شود. شما از طریق مصرف غلات می‎‎توانید دریافت کنید ولی صدف‎های خوراکی مقدار زیادی پروتئین نیز دارند. طبق گفته پزشکان 97% مو را پروتئین تشکیل داده است. بدون وجود پروتئین کافی، بدن نمی‎تواند مو‎های جدید را جایگزین مو‎هایی که هرروز در بدن شما می‎ریزند کند و مویی که تولید می‎شود ضعیف، خشک و شکننده است.


دیگر گزینه‎ های خوراکی: شما می‎توانید با مصرف تخم مرغ، گوشت گاو و مغزجات نیز روی دریافت کنید.

4- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی‎های شیرین منبع عالی برای آنتی اکسیدان بتا کاروتن هستند که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می‎کند. طبق گفته متخصصان تمامی سلول‎های بدن شما بدون ویتامین A کافی نمی‎توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. این ویتامین کمک به حفاظت از و تولید روغن‎هایی می‎شود که محافظ پوست سر شما هستند و نبود ویتامین A به اندازه کافی حتی باعث ایجاد شوره سر و خارش سر می‎شود.

دیگر گزینه ‎های خوراکی: هویج، طالبی، انبه، کدو تنبل و زردآلو همگی دارای بتا کاروتن می‎باشند.

5- تخم مرغ

منبعی عالی برای پروتئین. تخم مرغ مملو از 4 ماده معدنی مهم است: روی، سلنیوم، گوگرد و آهن. آهن بویژه در این بین مهم است چون به سلول‎ها کمک می‎کند تا به فولیکول‎های مو اکسیژن رسانی کنند و عدم وجود آهن به اندازه کافی (کم خونی) یکی از دلایل مهم ریزش مو بویژه در زنان است.

دیگر گزینه‎ های خوراکی: شما همچنین می‎توانید با مصرف مرغ، ماهی و گوشت گاو میزان پروتئین بدن خود را بالا ببرید.

6- اسفناج

آهن، بتا کاروتن و ویتامین C موجود در اسفناج باعث سالم ماندن فولیکول‎های مو و گردش روغن‎های مختلف در پوست سر می‎شود.

دیگر گزینه‎ های خوراکی: از سبزیجات دارای برگ‎های تیره مشابه نظیر بروکلی، کلم پیچ می‎توانید استفاده کنید.

7- عدس

این دانه ‎های کوچک و قدرتمند سرشار از پروتئین، روی، آهن و بیوتین هستند و باعث می‎شود عدس گزینه‎ای مناسب برای هم گیاه‎خواران و هم گوشت‎خواران باشد.

دیگر گزینه ‎های خوراکی: می‎توانید در سوپ یا سالاد از سویا و لوبیا استفاده کنید.

8- ماست

ماست دارای چربی کم و مقدار مناسبی پروتئین، ویتامین B5 و ویتامین D است که تمامی آن‎ها برای سلامت فولیکول‎های مو لازم می‎باشند.

دیگر گزینه ‎های خوراکی: پنیر دارای چربی کم، شیرخامه

9- قره قاط (بلوبری)

این میوه ‎های جادویی سرشار از ویتامین C هستند که یک ماده غذایی فوق العاده مهم برای گردش روغن‎ها در پوست سر است و از رگ‎های خونی که فولیکول‎ها را احاطه می‎کنند، حمایت می‎کند. وجود ویتامین C کم در رژیم غذایی می‎تواند منجر به شکنندگی مو شود.

دیگر گزینه ‎های خوراکی: کیوی، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی و توت فرنگی

10- گوشت مرغ

زمانی که بحث پروتئین پیش می‎آید گوشت ماکیان نظیر مرغ عالی است و این نوع گوشت حاوی روی، آهن و همچنین ویتامین B است که باعث داشتن موهایی سالم، قوی می‎شود. چون مو تقریبا تمام پروتئینی است، غذا‎های غنی از پروتئین بهتر باعث ساخت مو‎هایی سالم می‎شوند.
این مقاله به صورت اختصاصی از سوی کلینیک کاشت موی آرمان برای وب‌سایت روزنه آنلاین تهیه شده است.