تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
طبل های توخالی(تاملی درباره شخصیت نمایشی) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 2

طبل های توخالی(تاملی درباره شخصیت نمایشی)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها
  وقتی دانشگاه قبول شدم و برای اولین بار وارد کلاس شدم، از بین تمام دخترهای کلاس ، دختری که روی اولین صندلی نشسته بود، توجه ام را به خود جلب کرد، ناخودآگاه به طرفش رفتم و در همان ردیف روی یکی از صندلی های خالی نشستم، باید اعتراف کنم که با دیدن او نفس در سینه ام حبس شده بود و کاملا نجذوبش شده بودم ، چرا که به نظر من، او واقعا زیبا بود! روزهای اول از دور رفتار و حرکاتش را زیر نظر گرفتم، او برخلاف بسیاری از ئخترها، اصلا خجالتی نبود و اتفاقا خیلی بی پروا و رک حرف می زد، خیلی پر انرژی و پر شور بود و به نظر من یک دختر کاملا شاد و اجتماعی بود! بعد از یک ماه متوجه شدم که او هم به من توجه دارد و همین مسئله جرات مرا برای نزدیک شدن و برقراری ارتباط با او بیشتر کرد، تا اینکه یک روز شماره تلفنش را به من داد و به این ترتیب رابطه ما جدی تر از قبل شد! چند روز بعد با من تماس گرفت و از من خواست تا او را در کافی شاپ نزدیک دانشگاه ببینم، سر قرار حاضر شدم، مثل همیشه با همان چهره زیبا و جذاب، روی یکی از صندلی ها منتظر من نشسته بود، به طرفش رفتم و او خیلی زود با ویژگی های شخصیتی خاصی که داشت، تمام دستپاچگی ، خجالت و شرم مرا به صمیمت و راحتی تبدیل کرد، تا یک ماه اول قضیه را با خانواده ام در میان نگذاشتم زیرا خانواده من خانواده ای مذهبی بودند و اصلا با چنین ارتباط و ازدواج هایی موافقت نمی کردند. اما من با اینکه می دانستم سپیده مناسب من نیست ولی باز هم به رابطه او ادامه می دادم چرا که به نظرم سپیده دختری پر شور بود و از طرف دیگر احساس می کردم واقعا مرا دوست دارد و به تمام صحبت هایم علاقمند است. برخی از رفتارهایش مرا نگران می کرد برای مثال یک روز که با هم در اطراف دانشگاه قدم می زدیم، یکی از اساتید دانشگاه را دیدیم و رفتار سپیده در برخورد با استادمان، چنان زننده بود که هم من شرمنده شدم و هم استاد از خجالت سرخ شده بود! البته این عادت سپیده بود که آشنایی اش را با افراد مشهور و سرشناس ،بزرگ و غیر واقعی نشان می داد، گویی دوست داشت تظاهر کند که ارتباط یا افراد مشهور برایش یک امر عادی و پیش پا افتاده است! یکی دیگر از رفتارهای نگران کننده سپیده این بود که دوست داشت با زیبایی اش همه را مجذوب خودش کند و شاید یکی از دلایل آرایش های تند و لباس های تنگ و زننده اش همین بود. البته من دلم می خواست که او را از این کارمنع کنم اما فکر می کردم نباید ناراحتش کنم. در دانشگاه با جمعی از دختران و پسران دانشجو به بهانه ورزش و تفریح کردن، دربند و کوه و رستوران می رفت و من هم فکر می کردم که او عاشق تفریح و ورزش کردن است، اما وقتی بیشتر با او اشنا شدم فهمیدم که اصلا موضعات مهمی مانند ورزش کردن، سیاست، مذهب ، علم و ... برایش مهم نیست و دوست ندارد درباره آنها صحبت کند و اگر یک اظهار نظر در این باره داشته باشد قدرت دفاع از عقیده خود را ندارد، اما در عوض وقتی حرف از موضوعات بیهوده و ظاهری مانند مد و ارایش و مارک بود، مشتاق می شد و اطلاعات زیادی به من می داد و می توانست ساعت ها درباره آن حرف بزند! او عاشق لباس هایی با رنگ های جیغ و زننده بود و معمولا آرایشی تند و غیر معمول داشت، این رفتارهایش باعث شد که کم کم ارتباطم را با او قطع کنم و اکنون چند ماه است که دیگر با او رابطه ای ندارمو اصلا هیچ دختر زیبا فریبنده ای هم توجه ام را جلب نمی کند چرا که فکر می کنم افرادی مانند سپپیده هر چند که حقیقتا زیبا هستند اما پشت این ظاهر زیبا و فریبنده دنیایی کم عمق و پوچ دارد که نمی توان هیچ حسابی روی آن باز کرد.

  شخصیت نمایشی چیست؟

  آخرین مد روز

  توصیفی که در بالا آمده، ویژگی های شخصیت نمایشی یا شخصیت هیستریانیک می باشد، شیوه و منش این افراد الزما سر و صدای زیادی دارد اما در عوض فاقد محتوا و باطنی عمیق می باشد، آنها نهایت تلاش خود را می کنند تا مورد توجه دیگران واقع شوند و برای همین معمولا لبلس های جلف و تحریک کننده به تن می کنند و نسبت به ظاهر خود وسواس زیادی دارند و وقت زیادی را صرف خرید و اراستن خود می کنند تا مطابق با آخرین مد روز شوند.

  صمیمیت بیش از حد

  نکته دیگر این است که این افراد به سرعت از مرز یک آشنایی ساده فراتر می روند و مثلا از دکتر و پزشک خود می خواهند آنها را با نام کوچک صدا کنند. این افراد با همه رفتاری زننده دارند، عشوه گریهای آنها فقط مخصوص همسر نیست بلکه در هر جمع و با همه اشخاص این گونه رفتار می کنند. در واقع عشوه گری و صمیمیت بیش از حد با دیگران ، از نظر آنها روشی درست و مطمئن برای تایید و جلب توجه دیگران است حتی اگر تایید و جلب توجه برای مدت کوتاهی باشد.

  بازیگران هالیوودی

  افراد هیستریانیک بازیگران قابلی بوده و به راحتی قادرند هر نقشی که برایشان بهترین است را بازی کنند آنها به سادگی می توانند مطابق با شرایط رنگ عوض کنند و احساساتشان را با همان شرایط منطبق کنند و شاید به همین دلیل است که بسیاری از بازیگران هالیوودی (که معمولا دارای شخصیت نمایشی هستند)، روابط زناشویی پایداری ندارند چرا که آن طور که در ظاهر امر پیداست، روابط آنها با هر فیلم و هر بازی جدید تغییر می کند و از آن جایی که این افراد محتاج جلب توجه هستند با یک اشاره به سمت فرد دیگری کشیده می شوند و رابطه قبلی ، برایشان تکراری و خالی از هیجان می شود.

  افکار سطحی و کم عمق

  از طرف دیگر این افراد به ندرت دارای افکار و عقاید پر مغز و عمیق هستند می توان گفت که آنها در سرتاسر زندگی انقدر مشغول تحت تاثیر قرار دادن دیگران هستند که فرصتی برای توسعه افکار خود ندارند. افکار و عقاید این افراد ترکیبی از عقاید دیگران است و چون آنها را از دیگران وام گرفته اند، قدرت دفاع کردن از باورهایشان را ندارند و بنابراین اگر در بحث به چالش کشیده شود ممکن است به شاتباه خود اعتراف کرده و حرف طرف مقابل را بپذیرند!


  ادامه ...

  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی، دانشجوی دکترای مشاوره خانواده
  پاسخ با نقل و قول

 2. طبل های توخالی(تاملی درباره شخصیت نمایشی)  سپاس شده توسط mohamad422261,مهدوی,محسن عزیزی

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  علل شخصیت نمایشی

  در مورد علل گرایش برخی افراد به سمت این بیماری نظریه های مختلفی وجود دارد، تجربه بالینی با برخی افراد مبتلا به این بیماری نشان می دهد که این افراد در کودکی با شیوه فرزندپروری غلطی بزرگ شده اند و والدینشان توجه و محبت کافی به آنها نداشته امد و آنها هم به دلیل رنج از نبود محبت مادری ، مجبور شده اند که با انجام رفتارهای نمایشی توجه دیگران را به دست اورده و به این ترتیب یاد گرفته اند که در طول زندگی خود تا بزرگسالی با فریب دادن دیگران و رفتارهای اغراق آمیز محبت مورد نیاز خود را به دست اورند. تحقیقات دیگری هم نشان داده که این افراد در زمان کودکی یک الگو داشته اند برای مثال مادر یا پدری که همین اندازه بی ثبات و دمدمی بوده است.

  با یک شخصیت نمایشی چگونه رفتار کنیم؟

  حفظ حریم ها

  افراد نمایشی برای بدست اوردن نیاز خود حد و مرزها را زیر پا می گذارند و ممکن است خودشان از این موضوع خبر نداشته باشند، بنابراین شما باید مرز و حریم عاطفی و جسمانی خود را مشخص کنیدو به انها اجازه ندهید که این مرزها و حریم ها را بشکنند البته ممکن است آنها از این امر بسیار عصبانی ، پرخاشگر و حتی بی رحم شوند اما آنچه که مهم است ثبات و پایداری شما در این زمینه است.

  بازخورد سازنده

  افراد نمایشی نسبت به انتقاد دیگران بسیار حساس هستند و از طرف دیگر ممکن است آنها متوجه ازاری که به دیگران می رسانند نباشند، بنابراین لازم است تا او را از تاثیری که رفتارهایشان بر شما می گذارد آگاه کنید و البته به آن قسمت از ویژگی های رفتاری اش که بر شما تاثیر مثبت می گذارد هم اشاره کرده و او را در این زمینه تحسین و تشویق کنید و با این کار امکان انجام رفتارهای ازاردهنده را در او کمتر و انجام رفتارهای مثبت را بیشتر کنید.

  همدلی

  شخصیت های نمایشی آنقدر درگیر دریافت محبت از جانب دیگران هستند که نمی توانند نیازهای دیگران را درک کنند و قدرت همدلی کردن با دیگران را ندارند اما برای اینکه به نحوی حس همدردی و لزوم داشتن رابطه گرم و عمیق را در آنها تشویق کنید می توانید خودتان الگویی از یک انسان همدل باشید و با گوش سپردن به حرف هایش و دقت در رفتارها و احساساتش هم خواسته حقیقی او را که همان درک شدن و کنارش بودن است را برآورده کنید و هم باعث شوید تا از شما به عنوان الگویی از یک شخص همدل بهره بیشتری ببرد. از طرف دیگر سعس کنسد تا هرگونه ابراز همدلی و احساسات واقعی که در او مشاهده می کنید را تشویق و ستایش کنید و احساسی که از این نوع رفتار در شما بوجود می اید را به وضوح و روشنی بیان کنید تا با این کار او را از یک رابطه سطحی و پرسرو صدا به یک دوستی صمیمیتی گرم، عمیق و با احساسات واقی هدایت کنید.
  پاسخ با نقل و قول

 4. طبل های توخالی(تاملی درباره شخصیت نمایشی)  سپاس شده توسط mohamad422261,مهدوی

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •