تالار روانشناسی و مشاوره آنلاین ازدواج، خانواده، تحصیلی همیاری
زمان کنونی:  مهمان عزیز خوش‌آمدید. (ورودعضــویت)

تالار همیاری نسبت به محتویات تبلیغات مسئولیتی ندارد.

تبلیغات ads مشاوره قبل از ازداج مشاوره تلفنی شبانه روزی
چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد) زمان کنونی: 
کاربران در حال بازدید این موضوع: برای دسترسی به این بخش باید ورود کنید
نویسنده:niloofarabi
آخرین ارسال:niloofarabi
پاسخ ها 4

چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد)

حالت موضوعی | حالت خطی
 1. ارسال:1#
  niloofarabi آواتار ها


  وحید و سحر یک ماهی می شد که نامزد کرده بودند. وحید عاشق سحر بود، آنقدر عاشق بود که تمام زمان هایی که سحر کنارش نبود به او فکر می کرد و گر یک هفته از سحر دور می شد دچار کم اشتهایی می شد و اصلا انگیزه و انرژی اش را برای زندگی از دست می داد. اما از طرف دیگر سحر اصلا از ازدواج با وحید هیجان زده نبود و اگر از وحید دور می شد نه دچار ماتم می شد و نه دچار کم اشتهایی. به عبارت دیگر اگز وحید را نمی دید با مشکل خاصی روبرو نمی شد و می توانست به زندگی اش با خیالی اسوده ادامه دهد...

  دو سه ماهی می شد که خانواده کامران به خواستگاری مرجان آمده بودند و در این مدت کامران موافق صددرصد ازدواج با مرجان بود و مرجان هم ظاهرا موافق بود و مشکلی نداشت. البته فقط ظاهرا مشکلی نداشت چرا که هر بار که کامران را می دید یا با او صحبت می کرد از درون احساس می کرد هیچ احساسی نسبت به او ندارد اما همیشه به خودش می گفت: من کامران را دوست دارم و اصلا طبیعت رابطه زن و شوهر همین است که مرد بیشتر زن را دوست داشته باشد. اما حقیقت این بود که خود مرجان هم می دانست با این حرف ها فقط دارد خودش را گول می زند و این بی احساسی طبیعی نیست...

  ندا و مانی همکلاسی بودند و بعد از چند وقت به این تیجه رسیده بودند که می توانند زوج مناسبی برای یکدیگر باشند. البته ندا مدام به مانی می گفت اگر قرار است با هم ازدواج کنند مانی باید یک آدم دیگری شود، مثلا سیگار نکشد، بهتر درس بخواند، دنبال کار برود و ... در واقع ندا عاشق مانی بود اما نه آن پسری که اکنون همکلاسی اش بود بلکه آن پسری که قرار بود تغییر کند و یک آدم دیگر شودو همین ارزو، ندا را در این رابطه نگه داشته بود و باعث شده بود که ندا شب و روز روی تغییر کردن مانی کار کند و امیدوار باشد.

  چشمان آبی سام و صدای گیتارش ، نیلوفر را عاشق کرده بود. نیلوفر در یک موسسه موسیقی با سام آشنا شده بود و در واقع همین چشمان آبی و هنر فوق العاده ای که در گیتار زدن سام وجود داشت، او را مجذوب و فریفته سام کرده بود. آنقدر مجذوب که زندگی کردن با سام برایش رویایی زیبا و بکر بود و هر طور که شده بود می خواست خانواده اش را راضی کند تا با این پیوند رویایی موافقت کنند...


  نمونه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد فقط بخشی از روابطی بود که معمولا به ازدواج موفق ختم نمی شود. اینکه ویژگی های دقیق این نوع روابط چسیت و چرا این ازدواج ها خوشبختی به دنبال ندارند موضوعی است که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم.


  ادامه ...

  منبع: هفته نامه زن روز، سمیرا میرزایی ، دانشجو دکترای مشاوره خانواده
  ویرایش توسط niloofarabi : 2015_07_15 در ساعت 13:50
  پاسخ با نقل و قول

 2. چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد)  سپاس شده توسط محسن عزیزی,تیرا

 3. ارسال:2#
  niloofarabi آواتار ها
  روابطی که خوشبختی نمی آورد:

  1 - رابطه ای که شما بیشتر عاشق هستید:

  همانطور که در مثال وحید و سحر آمده است، برخی از روابط یک طرفه است به این معنا که شما بیشتر عاشق هستید و این شما هستید که مدام دنبال معشوق هستید، ولی طرف مقابل شما آنقدرها هم از این ارتباط هیجان زده و خوشحال نیست و به نظر می رسد که بدون شما مشکلی ندارد یا اینکه ممکن است شما بدانید که طرف مقبالتان آنقدرها هم عاشق شما نیست اما باز هم به این رابطه ادامه می دهید! که علت های مختلفی برای این مسئله وجود دارد مانند اینکه شما فکر می کنید همیشه باید برای دوست داشته شدن تلاش کنید، فکر می کنید لایق عشق ورزیدن نیستید، والدین شما هم همینطور بوده اند و مثلا مادر همیشه به پدر عشق می ورزیده در حالی که پدر محبتی نشان نمی داده و ... این قبیل رابطه ها چون از حالت تعادل خارج هستند و سلامت ندارند، نمی توانند باعث خوشبختی شوند.

  2 - رابطه ای که شما کمتر عشق می ورزید:

  این روابط معمولا زمانی بوجود می اید که :
  شما می خواهید از خودتان محافظت کنید چرا که قبلا از روابط محبت آمیز صدمه و آسیب دیده اید و برای همین دیگر نمی خواهید خودتان را درگیر رابطه عاشقانه دیگری کنید که مبادا دوباره دچار شکست شوید.

  -- - این روابط برگرفته از روابط والدین شماست و شما فکر می کنید این نوع روابطه که کمتر کسی را دوست داشته باشید طبیعی است چرا که والدینتان این گونه بوده اند.

  -- - می خواهید همسر آینده تان را کنترل کنید و چون در این رابطه طرف مقابل بیشتر عاشق است این مسئله را فرصتی در نظر می گیرید تا بتوانید با کسی ازدواج کنید که روی او کنترل صد در صد داشته باشید.

  در این نوع روابط با اینکه شما می دانید هیچ احساسی عشق و محبتی نسبت به طرف مقابلتان ندارید اما بر خلاف واقعیت تلاش می کنید تا خودتان را متقاعد کنید که او را دوست دارید. این گونه ازدواج ها هم از حالت تعادل خارج است و موفقیت آمیز نخواهد بود.


  ادامه ...
  پاسخ با نقل و قول

 4. چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد)  سپاس شده توسط محسن عزیزی,تیرا

 5. ارسال:3#
  niloofarabi آواتار ها
  3 – رابطه ای که می خواهید طرف مقابل تان را تغییر دهید:

  در این روابط عشق معطوف به طرف مقابل نیست بلکه عشق به فردی است که امیدوار هستید طرف مقابل تان به آن تبدیل شود. این نوع روابط اعتیاد آور است چرا که شما دقیقا نمی توانید بگویید آن تغییرات چه زمانی اتفاق می افتندو بنابراین همیشه در یک امید واهی و پوچ گرفتار هستید. علت اینکه برخی از افراد دچار این نوع از عشق می شوند متعدد است برای مثال :

  --- افکاری مانند : او به زمان اندکی برای تغییر احتیاج دارد، تا به حال تغییر نکرده است چرا که کسی پیدا نشده که مانند من او را دوست داشته باشد، اگر او را ترک کنم احساس کم ارزشی می کند و دیگر نمی تواند تغییر کند، هیچ کس به جز من نمی تواند ارزش واقعی او را درک کند، یا اینکه عشق کافی از او دریافت نمی کنم اما می دانم او دارد نهایت تلاشش را می کند و ....
  --- علت دیگری که ممکن است این نوع روابط را توصیح دهد به خود فرد بر می گردد برای مثال افرادی که برای فرار از مشکلات زندگی خود یا فراموش کردن آنها خودشان را سرگرم اصلاح دیگران و باید و نبایدهای رفتاری شان می کنند، امکان دارد درگیر این قبیل روابط شوند.
  به هر حال آنچه مهم است این است که این نوع از ازدواج ها هم به خوشبختی نمی رسد چرا که یک رابطه وقتی سالم است که شما طرف مقابل تان را همانطور که هست بپذیرید و دوست داشته باشید.

  4 – رابطه ای با ویژگی های خاص :

  برخی افراد عاشق کسانی می شوند که ویژگی های خاصی داشته باشند برای مثال فردی با چشمان آبی یا موهای بلوند و ... به جز ویژگی های ظاهری ویژگی های دیگری مثل گیتارزدن، مدیر بودن، دانشمند بودن و ... هم خاص هستند و ممکن است تنها دلیل ازدواج باشند اما نکته مهم این است که یک ازدواج موفق به جز چشمان آبی به ویژگی های دیگری هم احتیاج دارد که باید وجود داشته باشد. در این قبیل موارد لازم است تز خودمان سوال بپرسیم که اگر این ویژگی خاص وجود نداشت ایا ما باز هم عاشق او می شدیم؟ آیا ویژگی دیگری به جز همین خصوصیت وجود دارد که باعث شود ما مجذوب طرف مقابل بشویم و بخواهیم با او ازدواج کنیم؟

  5 – رابطه به دلیل یک کار مشترک:

  برخی از افراد ممکن است عاشق کسی شوند که مثلا در تیم کوهنوردیشان است یا عاشق کسی شوند که با او در یک پروژه مهم کار می کنند. البته این مسئله همیشه نمی تواند مشکل ساز شود به طوری که هر کسی که به این طریق ازدواج کند سیله بخت شود. بلکه زمانی این ازدواج به شکست می انجامد که دو طرف به آن زمینه مشترک و به آن علاقمدی مشترک بیشتر از سایر زمینه ها اهمیت دهند، به طوری که هر گاه یکدیگر را می بینند و یا هر چقدر بیشتر با هم اشنا می شوند بیشتر به اختلاف ها و عدم تفاهماتشان پی ببرند. با توجه به توضیحاتی که داده شد این قبیل ازدواج ها هم به دلیل اصرار و تاکید بیشا زحد بر یک علاقمندی و اهمیت کم به سایر ملاک های لازم برای ازدواج به موفقیت و خوشبختی ختم نخواهد شد.

  ادامه ...
  پاسخ با نقل و قول

 6. چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد)  سپاس شده توسط تیرا

 7. ارسال:4#
  niloofarabi آواتار ها
  6 – رابطه با کسی که در تضاد با همسر قبلی باشد:

  گاهی اوقات هم پیش می اید که فردی در ازدواج قبلی اش دچار شکست شده است و به همین دلیل در رابطه بعدی و در ازدواج بعدی اش به دنبال کسی می کردد که در تضاد کامل با همسر سابقش باشد. برای مثال همسر سابقش پولدار، بی بند و بار ، با تحصیلات متوسط بوده است و اکنون او دنبال کسی می گردد که بسیار مذهبی باشد با شغلی متوسط و ترجیحا تحصیلاتی بالا. البته اینکه ما به دنبال کسی باشیم که از نظر مذهبی بالا باشد، معیار خوبی است اما به شرط اینکه ما هم به اندازه او مذهبی باشیم و برای خود مذهب ارزش قائل باشیم نه اینکه چون نفر قبلی بی بند و بار بوده اکنون دنبال شخصی باشیم که در تضاد کامل با او باشد چنانچه اگر همسر قبلی ما مذهبی بوده اکنون به دنبال فردی بی بند و بار باشیم. مطلب دوم اینکه طبیعی است که ما به دنبال مواردی باشیم که در همسر قبلی خود ندیده ایم یا به دلیل نبودنش احساس نارضایتی کرده ایم، اما مشکل زمانی بوجود می آید که ما سایر ویژگی هایی که برای یک ازدواج لازم است را نادیده بگیریم و فقط به دنبال آن ویژگی هایی باشیم که همسر قبلی مان نداشته یا داشته و مورد پسند ما نبوده است.

  7 – رابطه ای که به دلیل لجاجت با خانواده ایجاد می شود:

  گاهی اوقات هم برخی از ملاک ها به دلیل مخالفت با خانواده و تخلیه خشمی که نسبت به خانواده وجود دارد ایجاد می شود. برای مثال خانواده تاکید دارد باید با فردی ازدواج کنید که تحصیلات بالایی دارد یا اینکه باید با فردی ازدواج کنید که فاصله سنی زیادی با شما ندارد و شما به دلیل خشمی که از والدین دارید، دقیقا دنبال فردی باشید که این ویژگی ها را نداشته باشد و مثلا عاشق یک فرد بازاری با تحصیلات متوسطه می شود و یا عاشق فردی که ده سال از شما بزرگ تر است. یا حتی فردی که شلخته است و بدقول است و اصلا قابل پیش بینی نیست. این نوع انتخاب ها ممکن است به دلایلی مانند اینکه فرد، والدینی کنترل گر داشته که همیشه بایدها و نبایدهای زیادی برایش لیست کرده اند و اکنون می خواهد با این اتخاب های متضاد از آنها انتقام بگیرد، بوجود آید.در حالی که باید بدانیم این انتخاب ها هم راهی ناصواب برای تخلیه خشم ما هستند و هم اینکه منجر به شکست در یک ازدواج موفق می شود.

  8 - ازدواج با کسی که در ارتباط با فرد دیگری است:

  خیلی از افراد قبول می کنند که با افرادی به صورت پینهانی ازدواج کنند به این امید یا با این وعده که قرار است به زودی از همسر سابقش جدا شود و به صورت رسمی با این فرد ازدواج کند. این قبیل ازدواج ها معمولا با این جملات و وعده ها همراه است: "همسرم را دوست ندارم و فقط به خاطر بچه ها با او زندگی می کنم ، قول می دهم به زودی از همسرم جدا شوم، متارکه کرده ام ولی هنوز طلاق نگرفته ام و ..." این قبیل ازدواج ها ممکن است به دلایلی مانند اینکه فرد اعتماد به نفس پایینی دارد و گمان می کند که لایق یک ارتباط ایده آل نیست و ... بوجود بیاید. و به احتمال زیاد این قبیل ازدواج ها هم با خوشبخیت همراه نوخاهد بود چرا که بعد از مدت کوتاهی دروغ بودن وعده های طرف مقابل اشکار می شود و یا به دلیل کامل نبودن ازدواج به فرد آسیب و صدمه روحی وارد کند.

  پاسخ با نقل و قول

 8. چشمان آبی سام (بررسی روابطی که خوشبختی نمی آورد)  سپاس شده توسط تیرا

کاربران دعوت شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •