آموزش الفبا دو شیوه کلی داره : یکی اش شیوه ای هست که ابتدا کل حروف الفبا آموزش داده میشه یعنی اول واج ها ، هجاها و بعد لغات و جمله و ... . شیوه دوم واژه و کلمه رو یاد میدن بعد به سیلاب ها و ... می رسن. روش جزیی و روش کلی.

لینک سه تا تصویر گذاشتم.حروفی رو که می خواین آموزش بدین رو با این سایز درست کنید. باید مثلا حرف آ رو وقتی صداش رو می کشه با دستش هم حرف رو لمس کنه. حروف بزرگ استفاده شده در کلمات طول تقریبی 10 سانتی متر و عرض یک سانتی متر و ضخامت یک سانتی متر .
حروف کوچک دارای طول تقریبی سه سانتی متر و عرض و ضخامتی برابر با حروف بزرگ. این کلمه ها روی صفحاتی به شکل مربع به ابعاد 20 در 25 سانتی متر به گونه ای که بشه به راحتی آنها را داخل و خارج کرد، درست میشه.

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%281%29.JPG

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%282%29.JPG

http://ice-cream.persiangig.com/picc1%20%283%29.JPG

بلندی "د " ، "و" ، "ر" و مانند این ها چهار سانتی متر و حروفی مثل "ن" و "چ " و مانند آن اگر به صورت بزرگ بیایند 5 سانتی متر.
این اندازه ها تقریبی هست. (برای ساختن با ایتفاده از موکت و مقوای ضخیم و مانند این توصیه شده) . وسایل کمک آموزشی مشابه هم اگه سراغ دارید می تونید استفاده کنید.


1 - از ساده ترین و مفهوم ترین کلمه مثلا "آب " خواندن را شروع کنید.(اگه مفهوم آب رو نمیدونه اول معنی و مفهوم آنرا با استفاده از اب به شکل های مختلف مثل اب اشامدینی و ... بشناسد و بعد خواندن رو شروع کنه) .
(انتخاب اولین برای خواندن کلمه بستگی داره به اینکه چه چیزهایی هایی رو بلد هست. میشه از کلمه هایی که براش مشکل هست شروع کرد)

2 – کلمه آب رو نشان دهید و براش بخونید و اجازه بدین شکل کامل کلمه رو ببینه و وقتی شنید آن رو تکرار و بخش کند. (مثلا آب یک بخش داره)

3 – ازش بخواید که حرف "آ " و "ب" را به ترتیب از جای خودش بیرون بیاره و درحالی که صدای هر حرف رو می کشید (صدا کشی رو باید بلد باشید از مهارت های روش تدریس ابتدایی باید آگاهی داشته باشید) ، اجازه بدین که اون حروف را با دست و انگشتان لمس کند و پس از شنیدن صدای هر حرف آن را تکرار کند.

4 – ارش بخواهید انگشت اشاره خودش را در جای خالی هر حرف در جهتی که نوشته می شه، بکشد و همزمان با شما صدای حرف را تکرار کند.

5 – باید حروف را به ترتیب سرجاش قرار بده در حالی که همزمان با شما صدای هر حرف را می کشد و در خاتمه کلمه را بخش کند.

6 – به این تریب کلمه را هر چند بار که لازم هست تکرار کنید تا کاملا مفهوم آنچه انجام میدین و نیز کل کلمه ، بخش کردن و کشیدن صدای حروف آن را به درستی یاد بگیره.

7 – در این مرحله باید بتونه کلمه "آب " را بخواند و بدون نگاه کردن به آن با انگشتش کلمه را رسم کند.
یک هفته همینا رو انجام بده. (البته مدت بر متناسب با توان ذهنی و جسمی و نیز علاقه تعیین میشه ؛ برای کلمه ساده ای مثل آب یک هفته یا شاید کمتر مناسب باشه)

در مورد بعضی از کیس ها؛ لازم هست بعضی از این تمرین ها با چسم بسته نیز انجام بشه تا از این طریق بینایی حذف بشه و بیشتر ادراک ناشی از حرکت دست به یادگیری کمک کنه.

8 - "آب" و "بابا" و "داد" به ترتیبی که گفته شد یاد بدین. وقتی یاد گرفت جمله سازی رو شروع میکنیم. یعنی کلمات را به ترتیب "بابا اب داد" در کنار هم قرار بده و اولین جمله رو بسازه. باید با حروفی که یادگرفته کلمه های جدید مثل: باد، آباد، با، آداب را بسازد.

9 – پس از اشنایی با کلمات با معنی ازش بخواهید که از ترکیب حرف "آ" با حروف دیگه که یادگرفته بخش های با معنی یا بی معنی مثل : دا، با و نا و ... را بسازد.

10 – وقتی که تعداد قابل ملاحظه ای کلمه یاد گرفت ، تند خوانی را شروع کنید و ازش بخواهید هر چه سریعتر کلمه را بخواند.

11 – در این مرحله از عنوان های درشت روزنامه ها و یا کتاب های داستان کودکان با حروف چاپی بزرگ می توانید کمک بگیرید، اینجوری که ازش بخواهید دور هر حرف یا کلمه که می شناسه با مداد خط بکشه و یا با قیچی آن را ببرد.

12 – باید بتونه از ترکیب هر حرف جدیدی که یاد می گیره با تمامی حروفی که تا این لحظه یاد گرفته، تمام کلمات ساده و مفهوم را بسازد. (خزانه لغتش را افزایش بده و در تجزیه و ترکیب کلمات کسب مهارت بکنه).

برای نوشتن :

1 - کلمه "آب" را بزرگ و دوخطی در ورق سفید ترسیم کنید و ازش بخواهید "آ" و "ب" را به ترتیب رنگ کند. دقت کنید که اولا همزمان با رنگ کردن هر حرف صدای آن را بکشه و کلمه را بخش کند. تانیا جهت رنگ کردن حروف مطابق با جهت نوشتن آنها باشد.

2 – روی یک پارچه سفید کلمه را درشت بنویسد و از او بخواهید با سوزن و نخ آن را بدوزد و در ضمن دوختن صدای هر حرف را بکشد و کلمه را بخش کند. (این فعالیت برای مشخص کردن مکان حروف و نیز تعداد آنها مفید هست)

3 – از او بخواهید کلمه "آب " را با انگشت اشاره اش در فضا رسم کند در حالی که صدای هر حرف را می کشد و کلمه را بخش میکند.

4- به او اجازه دهید که انگشت اشاره خودش را در رنگ فرو ببره و بر کاغذ بزرگ و سفید کلمه "اب" را بدون نگاه کردن به آن ترسیم کند.

5 – اگه فعالیت چهار را موفق بود، از او بخواهید با مداد شمعی یا ماژیک یا گچ اولین کلمه را بنویسد.

6 – بعد از اینکه نوشتن "آب" را با مداد شمعی یاد گرفت ازش بخواهید اولین کارت کلمه را با خط خودش درست کند و آن را بایگانی کنید.

7- فعالیت ها ی بالا را به ترتیبی که گفته شد تکرار کنید.

8- پس از یادگیری چندین کلمه به شیوه یاد شده، کارت های کلمات را مقابلش قرار بدین و از او بخواهید کلمه ای که شما تلفظ میکنید مشخص کند.

نکات :

در طول تمرین های مختلف سعی کنید توجه اش را به صدای حرفی که در ابتدای هر کلمه و سپس به صدای حرفی که در آخر کلمه می اید جلب کنید.
مثال : هنگام آموزش کلمه "آب" از او بخواهید کلمات دیگری که با "آ" شروع میشود را بیان کند.

در تمام تمرین هایی که انجام میده همواره مشوق او باشید. در ابتدای آموزش هر حرکت مثبت و پیشرفت اندک اش را تشویق کنید، به تدریج در مقابل انجام کارهای مشکل تر او را تشویق کنید.

در هر لحظه مراقب میزان یادگیری و چگونگی روند یادگیری اش باشید و سعی کنید مشکلات یادگیری را بشناسید و مرتفع سازید.

مراقب باشید قبل از خسته شدن او، فعالیت آموزشی را خاتمه بدین زیرا در تمام مراحل باید با علاقه و اشتیاق فعالیت آموزشی را انجام بده.

فعالیت ها و آموزش ها مطابق با استعداد و توان یادگیری او تنظیم شود.

نکته : اگر در نوشتن مشکل اساسی دارد ، ابتدا صرفا خواندن و هجی کردن را به او یاد بدین و بعد از رشد کافی در این موارد آموزش نوشتن را یاد بدهید.( در غیر این صورت همزمان خواندن و نوشتن و هجی کردن)