دختر 5 ساله‏ام نام خودش (اعظم) را دوست ندارد و دوست دارد، او را با اسم‏های دیگری چون «سپیده» صدا بزنیم. با این مشکل چگونه برخورد کنم؟

به خانواده ‏های عزیز توصیه می‏کنم در نامگذاری کودک خود دقت کنید. یکی از حقوق فرزند بر والدین، انتخاب نام زیبا و دارای مفهوم خوب است.
رسول خدا 6 فرمود: حق الولد علی والده ان یحسن اسمه. [1] حق فرزند بر پدرش این است که بر او نام نیک نهد.
نام‏های نامأنوس و بدگویش خودی و نام‏های غربی و ناسازگار با فرهنگ خودی، آثار روانی منفی دارد و کودک را در آینده دچار مشکلاتی خواهد کرد.
در انتخاب نام برای فرزند خود، از اسم‏های زیبا و ارزشی استفاده کنید. نام زیبا و خوب، حس ارزشمندی و شخصیت را در کودک بارور می‏ سازد؛ بدین سبب، رسول خدا 6نام‏های زشت کودکان را تغییر می‏داد.
درباره ‏ی فرزند شما (اعظم) با توجه به زیبایی و ارزشمندی مفهوم آن (به معنای بزرگ و از صفات الاهی)، باید در پی ریشه‏ یابی این بی ‏علاقگی باشید.
ممکن است نام‏ هایی چون سپیده را از تلویزیون آموخته، می‏خواهد همانند سازی کند یا از هم اسم خود، خاطره‏ ی بد و ناخوشایندی دارد و یا تمسخر برخی از همسالان سبب این بی‏ علاقگی شده است.
این مسأله در این سن، مشکل چندانی نیست؛ اما اگر ادامه یابد، ناشی از ضعف اعتماد به نفس و عدم حس ارزشمندی است که باید اعتماد به نفس او را تقویت کنید (ر.ک: پرسش 51)
در حال حاضر، درباره ‏ی مفهوم نام او و این که از صفات الاهی است، توضیح دهید.
او را با شخصیت‏ های هم نامش در عرصه‏ ی علم، صنعت، هنر و ورزش آشنا کنید.
صدا زدن او با پسوند جان (اعظم جان) یا خانم (اعظم خانم)، به ویژه در حضور دیگران می‏ تواند در علاقه‏ مندی وی به نامش مؤثر باشد.[1] ـ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 21، ص 389.نسیم مهر؛ حسین دهنوی