عوامل، علائم و درمان

آکوا فوبیا یا ترس از آب، تقریبا یک فوبیا خاص رایجی می باشد. آکوا فوبیا همانند سایر فوبیاها، از نظر شدت ما بین اشخاص مختلف متغیر می باشد.

برخی از افراد فقط از آب عمیق یا موج های قوی می ترسند، در حالی که برخی از افراد دیگر از استخرهای شنا و وان حمام هم ترس دارند.

برخی از افراد از وارد شدن به آب ترس دارند، در حالیکه سایر افراد حتی نمی توانند مقدار زیادی از آب را مشاهده کنند.

در برخی مواقع آکوا فوبیا حتی آنقدر تاثیرگذار می باشد که ریختن آب به روی آنها یا پاشیدن آب به روی آنها هم می تواند منجر به بروز واکنش تشویشی در این افراد شود.
عوامل ترس از آب

مهمترین علت آکوا فوبیا عبارت از تجربیات منفی گذشته می باشد. در صورتی که تجربه نزدیک غرق شدن، غرق شدن کشی یا سایر اتفاقات ترسناک را در آب داشته باشید، احتمال ایجاد فوبیای آب در شما زیاد می باشد.

شنا یک گزینه مناسبی برای اکثر نوجوانان می باشد و تجربیات ترسناک هم در بین این افراد رایج می باشد. روش های مربوط به مدیریت این موقعیت ها، نقش مهمی را در تعیین صورت گرفتن فوبیا دارد.

هیچ نیازی نیست که یک تجربه منفی، منحصرا برای شما اتفاق بیافتد. بعد از انتشار فیلم آرواره ها در سال ۱۹۷۵، گزارشات مربوط به ایجاد فوبیای آب و همچنین فوبیای کوسه ماهی به شدت افزایش یافت.

علاوه بر این، در صورتی که والدین شما از آب بترسند، احتمال وجود داشتن این ترسها در شما افزایش می یابد.
مرکز مشاوره مگاروان
علائم ترس از شنا کردن و آب

علائم آکوا فوبیا، همانند سایر فوبیاها، ما بین افراد مختلفی که به این فوبیا دچار شده اند، متغیر می باشد. در حالت کلی، هر چقدر فوبیا شدیدتر باشد، علائم آن هم شدیدتر خواهند بود.

ممکن است که شما دچار لرزش شوید، در یک مکان ثابت بمانید و یا فرار کنید. ممکن است در طول چند روز یا چند هفته قبل از مواجه شدن با آب، دچار یک اضطراب انتظاری شوید.

ممکن است که شما از وارد شدن به آب اجتناب کنید و یا به محض اینکه وارد آب شدید، دچار وحشت زدگی شوید.
عوارض ترس از آب

آب یک بخش فطری در زندگی انسان می باشد. شنا کردن یک فعالیت رایجی در کمپ ها و پاتوق های تابستانی، کشتی های گشت زنی و هتل های لاکچری می باشد. به طور کلی اجتناب از آب، سخت یا خجالت آور می باشد.

در صورتی که ترس شما آنقدر افزایش پیدا کند که ریختن آب بر روی شما یا پاشیدن آب بر روی شما هم منجر به ترسیدن شما شود، در این صورت وضعیت موجود می تواند زندگی شما را محدود کند.

فواره ها عبارت از دکورهای اصلی در پارک های سرگرمی، پاتوق ها و حتی فروشگاه های محلی هستند.

در برخی از این فواره ها، همراه با رقص آب، یک موسیقی مناسب و روشنایی زمان بندی شده هم وجود دارد که می تواند توجه تماشاگران را به خود جلب کند و در برخی مواقع بر روی آنها آب می پاشد.

همچنین ریختن آب به روی فرد، یک مورد رایجی در خانه های شبح زده و گردش های کارناوالی و بازی ها می باشد.

در برخی از موارد، آکوا فوبیا می تواند منجر به ایجاد ابلوتو فوبیا یا ترس از دوش گرفتن شود. این فوبیای نادر می تواند تاثیر مخربی بر روی عزت نفس فرد داشته باشد.

فرهنگ های رایج تاکید زیادی بر روی بهداشت و تمیزی دارند، و افرادی که هر روزه دوش نمی گیرند یا به حمام نمی روند، ممکن است که مورد تمسخر و اهانت واقع شوند.

همچنین یک ریسک قابل توجهی در رابطه با بروز بیماری های رایج و کمیابی وجود دارد که باعث می شوند کثیفی و باکتری ها بر روی پوست و موها وجود داشته باشند.
علائم حمله های وحشت زدگی و ترس
علائم حمله های وحشت زدگی و ترس
اختلال روانی
dsm چیست, ترس, فوبیا, وحشت زدگی
بدون دیدگاه
حمله وحشت زدگی عبارت از ترس شدید و ناگهانی از ترور شدن و ترس یا هراسی می باشد که بدون وجود داشتن خطر واقعی صورت می گیرد. علائم مربوط به…
بیش تر بخوانید
به چه نحوی باید از تجسم تان استفاده کنید تا بر ترس های خود غلبه کنید
به چه نحوی باید از تجسم تان استفاده کنید تا بر ترس های خود غلبه کنید
اختلال روانی
ترس, فوبیا, وحشت زدگی
بدون دیدگاه
بیشتر افراد دارای اختلال وحشت زدگی، از ترس های و فوبیاهای خاصی رنج می بردند که به نظر می رسد منجر به تحریک عصبانیت آنها شود. افرادی که دارای اختلال…
بیش تر بخوانید
درمان فوبیای آب

آکوا فوبیا همانند اکثر فوبیاهای خاص، در نتیجه استفاده از درمان بهبود پیدا می کند. درمان شناختی – رفتاری دارای محبوبیت خاصی می باشد. د

ر این روش درمان شما آموزش می بینید که پیام های مثبت تر را جایگزین خود گفتاری منفی کنید و برای مقابله با ترس تان، رفتارهای جدیدی را یاد بگیرید.

ممکن است که برای شما یک سری تکالیف خانگی تعریف شود، همانند پر کردن حمام با آب تا چند اینچ و قدم گذاشتن در آن، یا تماشای اقیانوس که در حین آن ایمنی کاملی در ساحل داشته باشید.

یک سری از موفقیت های کوچک در طول زمان، منجر به افزایش اعتماد به نفس شما خواهند شد و به شما اجازه خواهند داد تا بتدریج، یک سری فعالیت های جدید مربوط به آب را انجام بدهید.

در صورتی که فوبیای شما شدید باشد، تجویز دارویی، هیپنوتیزم درمانی و سایر روش های درمان می توانند برای کمک به شما به منظور کنترل کردن ترس تان، به کار گرفته شوند.

هدف از این کار راحت بودن شما در کنار آب می باشد، یک روش درمان خاصی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد و منجر به بهبود آنها شود.

با این وجود، آکوا فوبیا با کمک گرفتن از یک درمانگر متخصص می تواند به صورت موفقی مدیریت و درمان شود.

مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان
مشاوره طلاق رایگان
مشاور کودک خوب
مشاوره تلفنی فوری
مشکلات جنسی زناشویی
اختلال روانی شخصیت
اعتیاد مواد مخدر اینترنت
روانپزشک خوب

آیا فیلم آرواره ها منجر به ایجاد فوبیای کوسه ماهی شده بود؟

آرواره ها منجر به مصطلح شدن فوبیای کوسه ماهی شد و منجر به ایجاد اولین ترس های افراد در این مورد شد.

فوبیاهای حیوانات یکی از چهار گروه اصلی مربوط به فوبیاهای خاص موجود در dsm-iv (راهنمای تشخیصی و آماری، چهارمین ویرایش) می باشند و کوسه ماهی ها در بین ترسناک ترین حیوانات قرار دارند.

این فیلم از اکثر تکنیک های معلق استفاده کرد که برای اولین بار توسط آلفرد هیچکوک به منظور ایجاد یک تجربه شدید و تاثیرگذار استفاده شد .

رتبه اول را در لیست براوو از بین ۱۰۰ فیلم دارای ترسناک ترین لحظه ها در سال ۲۰۰۴ و رتبه ۲ را در بین فیلم های حاضر در جشنواره موسسه فیلم آمریکا، ۱۰۰ سال … ۱۰۰ هیجان، به دست آورد.
موفقیت فیلم آرواره ها

فیلم آرواره ها به موفقیت های قابل ملاحظه ای دست یافت، رکورد گیشه های بلیط فروشی را شکست و در زمان خودش به موفق ترین فیلم تبدیل شد.

موفقیت این فیلم بیشتر مدیون کارگردانی ماهرانه فیلم و قالب های اجرایی متناسب آن بود. با این وجود، بخشی از موفقیت این فیلم می توانست به دلیل اهمیت موضوع آن باشد.

در حال حاضر، عقیده افراد نسبت به کوسه ماهی ها به طور کلی شامل تفکر نادرست می باشد و آنها را به عنوان ماشین های کشتن در نظر می گیرند.

کوسه ماهی ها به عنوان غذای چرب و نرم، قدرتمند و به اندازه کافی بزرگ برای انسان در نظر گرفته می شوند، در حالیکه در طول تاریخ به عنوان حیوانات ترسناک در نظر گرفته شده اند.

در حالیکه امروزه تحقیقات پیشرفته منجر به رفع اکثر تفکرات نادرست در مورد کوسه ماهی ها شده است، ولی در دهه ۱۹۷۰، اکثر بینندگان فیلم ها دلیل کافی برای پذیرفتن این باور نداشتند که فیلم آرواره ها یک فیلم تجسمی می باشد.

با این وجود، اکثر بینندگان فیلم ها زمان زیادی را صرف تفکر در مورد حمله کوسه ماهی ها نمی کردند.
ساحل خاصیت درمانی دارد؟

ساحل یک مقصد تعطیلات محبوبی می باشد و با وجود اینکه در برخی مواقع حمله کوسه ماهی ها ثبت شده است ولی در موارد محدودی به ترس گسترده ای تبدیل می شود.

فیلم آرواره ها باعث شد که افراد احتمال حمله کوسه ماهی را به عنوان یک مورد ترسناک در نظر بگیرند و تاثیرات این فیلم قابل توجه بوده است.

همه سواحل مربوط به شهرهای ساحلی گزارش کردند که بعد از اکران فیلم آرواره ها، تعداد توریست های وارد شده به این مناطق کاهش یافت.

حتی امروزه هم تماشای این فیلم می تواند منجر به کاهش تعداد افراد مراجعه کننده به هر ساحلی شود.

احتمال اینکه تماشای فیلم آرواره ها در دنیای امروزی منجر به ایجاد فوبیای کوسه ماهی جدیدی شود، یک احتمال بسیار پایینی می باشد.

فیلم های دارای تخفیف ویژه در دهه ۱۹۸۰، منجر به از بین بردن حساسیت ما نسبت به صحنه های خشونت آمیز شد.

با این وجود، ترس از کوسه ماهی ها یک ترس عمیق و مهمی می باشد و این احتمال وجود دارد که فیلم آرواره ها در افراد حساس، منجر به وخیم تر شدن ترس آنها شود و به صورت بالقوه می تواند منجر به یک فوبیای کاملی شود.

در صورتی که نسبت به کوسه ماهی ها ترس داشته باشید، شاید قبل از دیدن فیلم آروره ها بخواهید که مجددا در مورد دیدن یا ندیدن این فیلم تصمیم گیری کنید.

منبع: لیزا فریچر – ویرایش شده توسط: استون گنز – گروه ترجمه مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاوران -آخرین به روز رسانی: ۰۸ اکتبر