باید بدانید که یک فرد نیازمند کمک، انتظار كسی را دارد كه با علاقه به دل مشغولی های وی گوش كرده و كمك می‌كند تا درك بهتری از آنها داشته باشد و  بتواند بهتر با مشكلاتش مواجه شود. [hr]یکی از مظاهر همدلی که از مهارت های ضروری برای زندگی است ، کمک به دوستان است وقتی به ما نیاز دارند.
دلایل مختلفی وجود دارد كه ممكن است یك دوست محتاج كمك ما باشد. اگر میخواهید كمك كنید ولی نمیدانید كه از كجا باید شروع كنید، باید بدانید که یک فرد نیازمند کمک، انتظار كسی را دارد كه با علاقه به دل مشغولی های وی گوش كرده و كمك می‌كند تا درك بهتری از آنها داشته باشد و بنابراین بتواند با راحتی و كارآمدی بیشتری با مشكلاتش مواجه شود.یک دوست و شنونده خوب، باید این شرایط را مهیا کند که دوستش با آزادی و بطور صریح مسائل مورد علاقه خود را مطرح سازد. شما به عنوان یک شنونده و همدل باید بدانید که ضرورتی ندارد که شما مهارت یا دانش "جادویی" داشته باشید فقط سعی کنید در رابطه با مسائل بیان شده از جانب دوست تان به شدت راز دار بوده و حتما در این رابطه به وی اطمینان دهید.

در ذیل یكسری ایده ارائه می شود كه بهتر است به ذهن بسپارید:

---- پیگیری خود را ابراز كنید. اگر دوست تان فكر می كند كه محتاج كمك نیست، بگذارید متوجه شود كه شما پیگیری و رسیدگی می كنید و از او حمایت می نمائید.

---- به او بگویید كه میخواهید كمكش كنید. برخی از افراد درخواست كمك كردن برایشان سخت و دشوار است زیرا نمی خواهند باعث زحمت و آزار كسی شوند. بگذارید متوجه شود كه میخواهید كمكش كنید زیرا مراقب و نگران او هستید.

---- به دقت گوش دهید. اگر دوست تان به دلیل نیازی كه به شما دارد به طرف تان آمد به دقت به حرف هایش گوش دهید تا بتوانید پی به ریشه اصلی مشكل او ببرید.

---- بگذارید دوست تان خودش را خالی كند. پرسیدن سوالات مستقیم و كلی مانند "چی شده؟" به او این فرصت را می دهد كه دروغ بگوید و یا چیزی نگوید. در عوض گفتن چیزی شبیه "می دانم یك مشكلی هست اگر میخواهی درباره اش حرف بزنی من اینجا هستم" بهتر است.

----رازدار باشید. اگر دوست تان مشكلش را برای شما بازگو كرد و گفت كه مشكل چیست، با گفتن آن نزد دیگران و یا شایعه پراكنی آن را در همه جا پخش نكنید.

به آنچه دوست تان می گوید، به دقت گوش دهید. برای آنکه بتوانید اطمینان طرف مقابل را به خود جلب کنید، هیچ روشی بهتر از این نیست که با علاقه و محبت به حرفهایش گوش دهید و سوالهایی در آن باره از ایشان بپرسید.

---- محدودیت های خود را بشناسید. اگر دوست تان سوء مصرف مواد مخدر دارد، گرفتار یك ارتباط نادرست شده است، اختلال تغذیه ای دارد، خودكشی میخواهد بكند و یا به طریقی سلامتی یا زندگی اش در خطر است؛ وقت را از دست ندهید و دنبال كمك گرفتن از افراد آگاه‌تر و متخصص و یا مراكز تخصصی باشید.

---- از نقض و انکار گفته های طرف مقابل تان اجتناب کنید. مثلا مجاز است به وی بگویید : «من با شما هم عقیده نیستم .اما از آن ضد و نقیض گویی ها و معارضه های صریح و قاطع که به هرگونه رابطه ای پایان می دهد پرهیز کنید . سعی داشته باشید با طرف خود نقطه های  مشترکی پیدا کنید . به این ترتیب موضوع در نتیجه مشارکت و سهمی که هرکس در صحبت به عهده می گیرد ؛غنای بیشتری پیدا می کند و به اصطلاح پرمایه تر می شود.

---- به آنچه دوست تان می گوید، به دقت گوش دهید. برای آنکه بتوانید اطمینان طرف مقابل را به خود جلب کنید، هیچ روشی بهتر از این نیست که با علاقه و محبت به حرفهایش گوش دهید و سوالهایی در آن باره از ایشان بپرسید.

---- هرگز نظر خودتان را تحمیل نکنید. واقعیت همیشه واقعیت است اما نتیجه هایی که شما از این واقعیت می گیرید به جای آنکه جنبه تاکید داشته باشد باید چیزی مثل پیشنهاد و اظهار نظر باشد و این استنتاجها همیشه باید با احتیاط صورت گیرد . مثلا بهتر است جمله هایی چون «به نظر من » یا «مگر ممکن نیست که ...» را به کار ببرید.

---- از صحبتهایی که باعث تضعیف روحیه می شود دوری کنید. همه ما گاهی در مورد هم نوع خود بیهوده اظهار نظرهای عجولانه می کنیم. طبعا نمی توان اعمال زشت را تایید کرد اما باید سعی داشته باشیم که از انتقادهای زیاد اجتناب کنیم . وقتی دوستی برای شما دردل کرده و شما را محرم می داند یعنی گوشی شنوا می خواهد نه فردی در مقام قضاوت که کارهایش را از لحاظ اخلاقی و قانونی حلاجی کند. از اینها گذشته؛ نباید به مرحله ای برسیم که جز جنبه های زشت و ناگوار زندگی چیزی را نبینیم. پس سعی کنید صرفا شنونده صحبتهای دوست تان بوده و هیچ قضاوت و یا شماتتی نکنید و هر جا لازم بود با وی همدردی کنید و هر جا ملاحظه کردید که امکان بروز اشتباه وجود دارد بدون سوگیری و طعنه وی را راهنمایی کرده و حتی به دوست تان کمک کنید تا از کمکهای تخصصی تر بهره گیرد.
 منبع:تبیان