دانشمندان و متفكران امروز جهان،حتی كسانی كه مسلمان نیستند،وقتی  از روی حقیقت طلبی این كتاب آسمانی را مطالعه می كنند، در برابر عظمت و بزرگی آن احساس خضوع می كنند و از این كتاب به بزرگی یاد می نمایند كه این نشانه حضور زنده و شاداب قرآن در دنیای امروز است. به نمونه ای از اظهار نظرهای دانشمندان معاصر دراین باره توجه كنید
1)آلبرت اینشتین(متفكر و فیزیكدان بزرگ)Albert Einstein              

قرآن، كتاب جبر یا هندسه یا حساب نیست بلكه مجموعه ای از قوانین است كه بشر را به راه راست،راهی كه بزرگ ترین فلاسفه از تعریف آن عاجزند، هدایت می كند.

2)دكتر گوستاولوبون(مورخ بزرگ فرانسوی) D.Goustawe Lebon     

 قرآن كه كتاب آسمانی مسلمین است،به تعالیم و دستورات مذهبی منحصر نمی شود بلكه مشتمل است بر دستورات سیاسی و اجتماعی ،خیرات،نیكی،مهمان نوازی،اعتدال در خواهش های نفسانی ، وفای به عهد،اكرام به والدین، كمك به بیوه و یتیم و سرپرستی آنها ، نیكی كردن در مقابل بدی كه در موارد متعددی بر آنت تاكید شده است، و در تمام این صفات و خصلت ها پسندیده تعلیم داده شده است. تعلیمات اخلاقی قرآن به مراتب بالاتر از تعلیمات انجیل است.

 

3)پرفسور هانری كربن(فیلسوف معاصر فرانسوی)H.Corbin          

 اگر اندیشه محمد(ص) خرافی بود و اگر وحی او وحی الهی نبود ، هرگز جرات نمیكرد بشر را به علم دعوت كند. هیچ یك از افراد بشر  و هیچ شیوه تفكری به اندازه محمد(ص)و قرآن ،انسان را به دانش دعوت نكرده است؛ تا آنجا كه در قرآن،950بار از علم ،فكر و عقل سخن به میان آمده است.

4)لئون تولستوی(فیلسوف و نویسنده شهیر روسی)Lion Tolstue  

هر كس بخواهد سادگی و بی پیرایه بودن اسلام را دریابد،بایدقرآن مجید را مطالعه كند؛در آنجا قوانین و تعلیماتی بر مبنای حقایق روشن و آشكار صادر و احكام آسان و ساده برای عموم بیان شده است.

5)پرفسور آرتور جی.آربری(خاور شناس انگلیسی)Artur Gan Arberi 

زمانی كه به پایان ترجمه قرآن نزدیك میشدم، موضوعی سخت مرا پریشان كرده بود.اما در طول ایام پریشانی،قرآن مرا چنان آرامش بخشید و چنان حفظ كرد كه برای همیشه رهین منتش گردیدم.

6)جی.ام.رود ویل(اسلام شناس انگلیسی)G.M.Rodwel     

 قرآن، مقام والایی دارد،زیرا نام خداوند و خالق جهان و ستایش او را در میان ملل بت پرست نشر داد و آن را به همه كس اعلام كرد.


اروپا نباید فراموش كند كه مدیون قرآن است.همان كتابی كه آفتاب علم را در میان تاریكی قرون وسطا در اروپا جلوه گر ساخت.
منبع:http://1quran.blogfa.com/post/147/قرآن-از-دیدگاه-دانشمندان-غیر-مسلمان