همه ما روزانه بارها و بارها شاهد گفت و گوهایی هستیم كه در ذهن‌مان صورت می‌گیرد و مخاطب آن خودمان هستیم. آیا تا به حال به این مكالمات درونی توجه كرده‌اید؟ می‌دانید چرا این گفت و گوهای ذهنی وجود دارد؟ آیا این گفت و گوها، بر زندگی‌مان تأثیر گذار است؟ برای پاسخ به این سؤالات جالب و اطلاعات بیشتر در مورد گفت و گوهای ذهنی، می‌توانید این نوشتار را مطالعه كنید......
گفت و گوی ذهنی می‌تواند مكالمه‌ای درونی باشد كه هر روز صبح كه از خواب بلند می‌شویم در ذهنمان تكرار می‌شود. این گفت و گوی ذهنی صدایی است كه تشویق یا تنبیه‌مان می‌كند و برگرفته از اطلاعاتی است كه در ضمیر نا خودآگاه و نیمه خود‌آگاه ما وجود دارد. به زبانی دیگر، گفت و گوی ذهنی، صحبت‌هایی است كه شما در طول روز با خودتان دارید. این مكالمه‌های درونی می‌تواند حالتی مثبت یا منفی داشته باشد. مثلاً شما با خود می‌گویید: "من می‌توانم یا نمی‌توانم فلان كار را انجام دهم".
به عنوان یك قانون كلی، هر نوع مكالمه درونی كه رفتار شما را محدود كرده و منزلت شما را پایین آورد، گفت و گوی ذهنی منفی به حساب می‌آید، در حالی كه مكالمه درونی مثبت باعث می‌شود احساس خوبی داشته و سرشار از انگیزه شوید. خیلی اوقات افراد از مثبت یا منفی بودن محتوای آنها اطلاع ندارند و تنها احساس ناشی از ان را به همراه دارند.
مكالمه درونی معمولاً از عبارات و صحبت‌هایی كه طی دوران كودكی از زبان كسانی كه از دیدگاه كودكانه، افرادی مقتدر به شمار می‌آیند، به طور مثال از پدر و مادرتان شنیده‌اید، نشأت گیرد.
"من آدم احمقی هستم"، این جمله یا جمله‌ای مشابه با همین تأثیر، یكی از معمول‌ترین عباراتی است كه در گفت و گوی ذهنی به كار می‌رود.
قدرت گفت و گوی ذهنی
با این كه بسیاری از افراد (به دلیل ناآگاهی از چگونگی تأثیر‌گذاری مكالمه درونی بر امور شخصی و حرفه‌ای‌شان) نمی‌توانند قدرت گفت و گوی ذهنی را برآورد كنند، اما اگر شخصی بتواند از نوع مكالمه‌های ذهنی خود آگاهی یابد و بفهمد بر چه اساسی شكل گرفته است، و چه احساسی را به دنبال دارد اقدام بسیار مهمی انجام داده است و می‌تواند بسیاری از حالات منفی خود را درمان کرده و از بین ببرد.
وی از این طریق می‌تواند رفتارهای خود را تحلیل كرده و اگر گفت و گوی ذهنی‌اش منفی و مانعی برای موفقیتش است، آن را با مكالمه درونی مثبت جایگزین كند.
به طور متوسط افراد در هر روز ٦٠ هزار تا ٨٠ هزار فكر از ذهن‌شان می‌گذرد. شمار بسیاری از این افكار می‌تواند منفی باشد چرا كه خیلی از افراد از تأثیر مكالمه درونی مثبت در دستیابی به اهداف شخصی و حرفه‌ای نا آگاهند.
اگر هر فرد به پس زمینه اصلی مكالمات ذهنی خود كه به طور پیوسته در ذهنش تكرار می‌شود توجه كند، به تأثیر مسلم و آنی این مكالمات نه تنها بر افكار بلكه بر عملكرد و رفتار خود نیز پی‌خواهد برد.
گفتگوی درونی
ضمیر نا خودآگاه‌تان با شما سخن می‌گوید. اگر تشخیص دهید كه بیشتر از مكالمه درونی مثبت استفاده می‌كنید یا منفی، به نشانه‌ای خوب جهت پی بردن به نوع رویكردی كه در كودكی شاهد آن بوده‌اید، دست یافته‌اید. شما با این اطلاعات، می‌توانید اعتقادات محدود كننده‌ای را كه زائیده ضمیر نا خودآگاه شماست و به صورت مكالمه درونی نمود می‌یابد، شناسایی كنید.
گفت و گوی ذهنی مثبت بی‌نهایت سودمند است و بر روش‌های برنامه‌ریزی در آینده فرد مؤثر خواهد بود. مكالمه درونی مثبت همچنین می‌تواند شما را به سوی رویكرد "هر كاری و هر چیزی امكان‌پذیر است" سوق دهد.
تكنیك‌های گفت و گوی ذهنی مثبت
برای دستیابی به اهداف بزرگ و نتایج مثبت باید ذهن مثبتی داشته باشید و از قدرت جادویی كلمات برای كسب انرژی در جهت انجام كارها استفاده كنید. سعی كنید از تكنیك‌های زیر برای افزایش گفت و گوهای ذهنی مثبت درون خود استفاده كنید.
ـ دائما افكار و اعمال خود را بازبینی كرده و بهبود ببخشید.
ـ سعی كنید اعتماد به نفس، عزت نفس و انگیزه را درون خود تقویت كرده و افزایش دهید.
ـ به رویكردهای مثبت روی ‌آورید.
ـ افكار مثبت، امیدواری و مثبت‌گرایی خود را افزایش دهید.
ـ به سوی كسب صلاحیت‌های فردی و حرفه‌ای بیشتر و قابل تأمل‌تر گام بردارید.
ـ بر عقاید محدود كننده، موانع و چالش‌های شخصی و حرفه‌ای غلبه كنید.
ـ استرس و فشار عصبی خود را تسكین دهید.
اگر چه این اقدام در آغاز نیاز به تلاش آگاهانه دارد اما با تمرین، به صورت خودكار برایتان عادت می‌شود و این بدین معناست كه در این مرحله شما توانسته‌اید با موفقیت به اصلاح ضمیر نیمه خود‌آگاه خود بپردازید.
اصلاح گفت و گوی ذهنی نامناسب
این اقدام اصلا پیچیده نیست. بزرگ‌ترین گام در این زمینه درك اهمیت روشی است كه با خود سخن می‌گویید. با خواندن این مقاله شما تاحدی به این دریافت رسیده‌اید.
گام بعدی شناسایی واژه‌ها یا عباراتی منفی است كه دائماً آنها را در مكالمه با خود تكرار می‌كنید. این كار ممكن است یك هفته یا مدت زمان بیشتری طول بكشد. شما باید اجازه دهید این واژه‌ها و عبارات به صورتی طبیعی آشكار شوند زیرا مستقیماً از ضمیر نا خودآگاه‌تان ناشی می‌شوند.
هنگامی كه این واژه‌ها و عبارات منفی را شناسایی كردید باید تلاش كنید به شكلی آگاهانه، واژه‌ها و عبارات مثبت را جایگزین آنها كنید.
گفت و گو با ضمیر نیمه خود‌آگاه
این مرحله به شما امكان ارزیابی ضمیر نیمه خودآگاه‌تان را داده و اجازه می‌دهد عقاید محدود كننده‌تان را شناسایی كنید.
با آگاهی از این عقاید شما می‌توانید از طریق جایگزینی اطلاعات جدید مثبت با اطلاعات قدیمی ذخیره شده مستقیماً به اصلاح ضمیر نا خودآگاه‌تان بپردازید.
اگر چه این اقدام در آغاز نیاز به تلاش آگاهانه دارد اما با تمرین، به صورت خودكار برایتان عادت می‌شود و این بدین معناست كه در این مرحله شما توانسته‌اید با موفقیت به اصلاح ضمیر نیمه خود‌آگاه خود بپردازید.
 


منبع:دبستان آنلاین