چرا بيدار شدن از خواب سخت ترين کار جهان است؟
حدود 62 درصد از مردم بين 15 دقيقه تا يک ساعت زمان احتياج دارند تا به طور کامل هوشياري خود را به دست بياورند و آماده انجام کارهاي روزانه خود شوند.
حدود 62 درصد از مردم بين 15 دقيقه تا يک ساعت زمان احتياج دارند تا به طور کامل هوشياري خود را به دست بياورند و آماده انجام کارهاي روزانه خود شوند.

بدن انسان به شدت به يکنواختي و برنامه‌ريزي علاقه دارد. علت بسياري از خستگي‌ها در هنگام صبح اين است که ما براي خواب خود برنامه مشخصي نداريم. يعني در ساعت مشخصي به رختخواب نمي‌رويم و در زمان مشخصي هم از خواب بيدار نمي‌شويم. اين در حالي است که بدن داراي يک ساعت طبيعي بسيار دقيق است که از چند ساعت قبل از بيدار شدن به تدريج بدن را براي اين کار آماده مي‌کند.

دوباره نخوابيد:
اکثريت آدم‌ها بعد از شنيدن صداي زنگ ساعت دکمه روي آن را فشار مي‌دهند تا بين 10 تا 20 دقيقه ديگر بخوابند اما به اعتقاد کارشناسان اين بدترين کاري است که يک نفر ممکن است در هنگام صبح انجام دهد. علت اين موضوع را بايد در نياز بدن به ساعات قبل از بيداري جست‌وجو کرد که در آن ما براي بيدار شدن از خواب آماده مي‌شويم. در حين ساعات آماده‌سازي خواب انسان سبک‌تر مي‌شود تا بتواند راحت‌تر از خواب بلند شود.
اما اگر شما بعد از بيدار شدن، باز هم بعد از شنيدن صداي زنگ ساعت، آن را خاموش کرده و بخوابيد، ممکن است خواب شما عميق شده و باز هم به مراحل قبل از آماده‌سازي بازگرديد. شما قرار نيست در حين خواب عميق از خواب بيدار شويد، بلکه خواب شما بايد به تدريج سبک شده و سپس در مرحله آخر آماده‌سازي چشمان خود را باز کنيد.

نور را به خانه دعوت کنيد:
بيدار شدن و خوابيدن‌هاي مکرر در هنگام صبح تنظيم بدن را به هم مي‌ريزد و حتي ممکن است باعث شود شما در کل روز احساس کسلي، سرگيجه، ناهوشياري و خواب‌آلودگي داشته باشيد. به همين دليل کارشناسان معتقدند، بهتر است ساعت خود را درست در زماني تنظيم کنيد که تصميم داريد از خواب بلند شويد و به اين ترتيب ديگر نتوانيد به خودتان وقت اضافه براي خوابيدن بدهيد.همچنين بهتر است به محض بيدار شدن از خواب، پرده‌هاي خانه را کنار بزنيد تا نور آفتاب به داخل اتاق‌تان وارد شود. نور آفتاب به طور طبيعي ساعت داخلي را به کار مي‌اندازد و به بدن اعلام مي‌کند که هنگام صبح فرا رسيده است.
منبع : باشگاه خبرنگاران  گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی