نمایش نتایج: از 1 تا 5 از 5

موضوع: خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

3862
 1. بالا | پست 1

  عنوان کاربر
  Member
  تاریخ عضویت
  April_2011
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  30
  سپاس
  0
  1
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

  خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت (روابط خارج از زناشویی در دنیای امروزی)

  یکی از مسائل فراگیر در دنیای امروز، خیانت زناشویی است؛ خیانت، در واقع داشتن هرگونه رابطه عاطفی، روانی، جسمی و جنسی با فردی به غیر از همسر خود است! در این تعریف باید بسیار دقت کرد زیرا خیانت تنها بعد جنسی ندارد بلکه، خیانت می تواند بعد روانی و یا ... داشته باشد. اهمیت این مسئله، متأسفانه به علت فراگیرشدن آن است، که باید به آن توجه داشت، این مسئله با گسترش دسترسی به اینترنت و افزایش ارتباطات و گونه‌گونی رسانه‌ها و وسایل ارتباطی در حال شکل گیری است؛ این نوع خیانت در قالب: چت، شبکه های اجتماعی، تلفن، موبایل، ارسال پیامک، و مانند آن پدید آمده است که به اندازه خیانت حضوری می‌تواند ویرانگر باشد.

  گسترش دسترسی به اینترنت، امکانی را فراهم نموده تا میلیونها نفر بتوانند روابط صمیمانه ای با سایر افراد در فضای ظاهراً خصوصی و امن مجازی از طریق کامپیوترها و لب تاپ های خود ایجاد کنند. گرچه چنین موقعیتی عموماً از فواید تکنولوژی و زندگی بهتر محسوب می شود ولی به سهم خود مشکلاتی دارد. این چنین موقعیت­هایی، امکانی را فراهم می کنند تا افراد بتوانند روابط صمیمانه و حتی مخفیانه ای که خارج از ازدواج و شرع با دیگران داشته باشند.
  حتی برخی از افراد متأهل، در این فضا به دنبال برانگیختگی عاطفی، روانی و حتی جنسی هستند، که این کار از طریق تبادلات کلامی و غیرکلامی انجام می شود. در این فضا افراد به خیالات خود رو می آورند و از آن کمک می گیرند تا کمبودهای خود را در زندگی از این طریق جبران کنند که این به هم آمیختگی تخیلات با آنچه که واقعاً دریافت می کنند باعث افزایش رضایت مندی آنها می شود و این چیزی است که در فضای واقعی انجام نمی شود؛ این افراد ممکن است تا زمانیکه ملاقات حضوری با طرف مقابل نداشته باشند، به تعهدات ازدواج خود پایبند باشند! اما با گسترش این روابط، ممکن است در آینده ای نه چندان دور ملاقاتها به صورت حضوری انجام شود و ...! این روابط حتی اگر به صورت حضوری هم انجام نشود آسیب های خود را به کانون خانواده خواهد زد که برخی از آنها عبارتند از: سردی فرد نسبت به همسر؛ کاهش میزان اوقات با هم؛ افزایش انتظارات غیر واقعی از طرف مقابل؛ کاهش رضایت زناشویی و ...

  در این میان، افرادی مجردی هم هستند که از این طریق با برقراری ارتباط با افراد جنس مکمل(مخالف) به ارضای نیازهای عاطفی و روانی خود می پردازند، این روابط باعث فعال تر شدن تخیلات افراد می شود و چون با واقعیت مطابقت ندارد ممکن است هر انتظاری را برای فرد ایجاد کند که فرد در مواجه واقعی با این انتظارات و عدم برآورده شدن آنها، احساس ناکامی کرده و محیط مجازی را بهترین محیط برای برآورده شدن نیازهای خود تلقی خواهد کرد! که این نوع ارتباطات برای زندگی زناشویی آینده آنها نیز آسیب زا خواهد بود! زیرا که ممکن است این افراد داشتن روابطی از این نوع   را به برقراری روابط حضوری با همسر ترجیح دهند، و یا  بودن با همسر این این عواطف و احساسات آنها را برآورده نسازد.

  بنابراین این روابط چه برای افراد مجرد و چه برای افراد متأهل باید مدیریت شود! حال به نظر شما چگونه  می توان حضور در این فضا را مدیریت کرد؟

 2. بالا | پست 2
  مدیر کل همیاری

  عنوان کاربر
  مدیر کل همیاری
  تاریخ عضویت
  October_2010
  شماره عضویت
  5
  نوشته ها
  3,373
  صلوات
  192
  دلنوشته
  6
  اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد
  سپاس
  2,638
  8,734
  نوشته های وبلاگ
  38
  دریافت
  146
  آپلودها
  5

  RE: خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

  سلام

  با سپاس از دکتر کریمی وکیل برای مطرح کردن این بحث مهم

  به نظر من باید ابتدا خیانت در حوزه مجازی رو مشخصا تعریف کرد. اینکه چه اقدامات یا روابطی خیانت محسوب می شوند؟

  به طور مثال، آیا سرزدن هر یک از زوجین به سایتهای مستهجن خیانت تلقی می شود؟

  یا اینکه چت کردن و گذران زیاد اوقات با افرادی از جنس مکمل(مخالف) خیانت است؟

  خیانت در منطقه مجازی، چه تفاوتهایی با خیانت در واقعیت دارد؟ آیا این نوع خیانت، غیرواقعی است یا واقعی؟

  آیا دلایلی وجود دارد که افراد بیشتر به دنبال خیانت مجازی باشند تا واقعی؟


 3. بالا | پست 3

  عنوان کاربر
  Member
  تاریخ عضویت
  April_2011
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  30
  سپاس
  0
  1
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

  سلام و درود بر دوست عزیز دکتر عزیزی و همه خوانندگان محترم!

  من برای پاسخ به سئوالات شما از همان متن اولی کم می گیرم تا پاسخ ها را براتون بنویسم!

  1. به نظر من باید ابتدا خیانت در حوزه مجازی رو مشخصا تعریف کرد. اینکه چه اقدامات یا روابطی خیانت محسوب می شوند؟
  ج:خیانت، در واقع داشتن هرگونه رابطه عاطفی، روانی، جسمی و جنسی با فردی به غیر از همسر خود است!
  به طور مثال، آیا سرزدن هر یک از زوجین به سایتهای مستهجن خیانت تلقی می شود؟ج: با توجه به تعریف بالا حتماً! تخیل و بردن لذت و ... تماماً بخشی از روابط روانی و عاطفی هستند!
  یا اینکه چت کردن و گذران زیاد اوقات با افرادی از جنس مکمل(مخالف) خیانت است؟ج: حتماً! برای پاسخ کامل تر باید فکر کرد که در چت ما در قبال وقت تمان چه چیزی بدست می آوریم!
  خیانت در منطقه مجازی، چه تفاوتهایی با خیانت در واقعیت دارد؟ آیا این نوع خیانت، غیرواقعی است یا واقعی؟ج: ما خیانت واقعی یا غیر واقعی نداریم بلکه خیانت گاهی در عرصه تفکر و خیال است و گاهی در عرصه عمل! و خیانت از هر نوعی که باشه، نادرست است و به خانواده آسیب می زند!

  آیا دلایلی وجود دارد که افراد بیشتر به دنبال خیانت مجازی باشند تا واقعی؟
  ج: احساس امنیت و حفظ حریم خصوصی و پی نبردن دیگران،  راحتی و در دسترس تر بودن افراد...و ... از دلایل این کار است!
   

 4. بالا | پست 4
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  June_2013
  شماره عضویت
  5761
  نوشته ها
  25
  سپاس
  0
  0
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

  سلام. چطوری میشه مدیریت کرد؟ یا جلوگیری کرد از این خیانت؟

 5. بالا | پست 5

  عنوان کاربر
  Member
  تاریخ عضویت
  April_2011
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  30
  سپاس
  0
  1
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: خیانت زناشویی در فضای مجازی و اینترنت

  سلام!
  برای اینکه خیانت در فضای مجازی را مدیریت کرد، ابتدا باید نوع خیانت را بررسی کرد و دید که که فردی که در حال خیانت هست به چه نوعی خیانت دست زده و با چه کسی در ارتباط هست و ویژگیهای اون فرد یا افراد چی هست و یا اینکه اگر به سایت های خاصی سر می زنه و در اون سایت ها چه چیزهایی وجود داره و نقش اونها در زندگی اون فرد چی هست؟ یعنی ابتدا باید اون فرد را مورد مشاهده و مطالعه قرار داد و بعد از شناخت اون و نوع خیانت، نسخۀ مرتبطی برایش پیچید!
  نباید غافل شد که در برخی از موارد ممکن است فرد خیانت کننده نیازهایی داشته باشد که در خانواده برآورده نمی شود و این فرد به این سمت کشیده شده است که برای آن هم ابتدا باید نوع نیاز را تشخیص داد تا برای تأمین آن برنامه ریزی کرد!

کاربران دعوت شده

© تمامی حقوق برای همیاری ایران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد