نمایش نتایج: از 1 تا 2 از 2

موضوع: پيامدهاي آزار جنسي کودکان

1372
 1. بالا | پست 1
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  December_2011
  شماره عضویت
  1308
  نوشته ها
  347
  صلوات
  3
  دلنوشته
  1
  برای شادی اقا امام زمان
  سپاس
  6
  16
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  پيامدهاي آزار جنسي کودکان

  • پيامدهاي کوتاه مدت آزار جنسي در کودک
  • پيامدهاي درازمدت آزار جنسي در کودک

  پژوهشگران بين تأثيرات اوليه و تأثيرات درازمدت آزار جنسي تفاوت قائل شده اند . تأثيرات اوليه يا کوتاه مدت ، عوارضي است که در دو سال اول آزار جنسي کودک آشکار مي شود . گاهي تأثيرات درازمدت بدون آنکه در ابتدا عوارض کوتاه مدت آشکار شده باشد ، ظاهر مي گردد .
   
  پيامدهاي کوتاه مدت آزار جنسي در کودک 
  1. آسيب کلي رواني
  2.  ترس 
  3. افسردگي ، گوشه گيري و خودکشي
  4.  تخاصم و پرخاشگري 
  5. ۵ - کاهش عزت نفس ، احساس گناه و شرم 
  6.  عوارض جسمي 
  7.  فرار از خانه و ديگر رفتارهاي « بيرون ريزي » 
  8. ناتواني شناختي ، تأخير رشدي و کاهش کارکرد آموزشي 
  9.  رفتارهاي نامناسب جنسي
   
  ۱ - آسيب کلي رواني
  در کل آسيب شناسي رواني شديد در کودکاني که مورد آزار جنسي قرار گرفته اند . بالاتر از کودکان عادي هم سن آنان است . کودکان ۷ تا ۱۳ ساله عموماً آسيب پذيرتر از کودکان آزارديده پيش از مدرسه يا نوجوانان آزار ديده بالاتر از ۱۳ سال هستند . درجه تفاوت تا ۴۰ درصد هم مي رسد . 
  ۲ - ترس 
  شايعترين عارضه اوليه پس از آزار جنسي کودک عبارتست از ترس که اين وضعيت از ۴۵ تا ۸۳ درصد  موارد در شش ماه ابتداي آزار ملاحظه مي شود . 
  ۳ - افسردگي ، گوشه گيري و خودکشي
  در نزديک به نيمي از دختربچه هايي که مورد آزار جنسي قرار گرفته اند گستره اي از هيجانات دروني شده ، از جمله افسردگي ، در عرض دو سال پس از آزار ملاحظه مي گردد . در يک بررسي ديده شده يک سوم از کودکان مورد آزار جنسي در عرض نه ماه دچار افسردگي و اضطراب شدند و اين ميزان در عرض دو سال تقريباً ثابت ماند . در گروه ديگري از نوجوانان که مورد آزار جنسي بستگان قرار گرفته بودند ، يک سوم اقدام به خودکشي کردند . 
  ۴- تخاصم و پرخاشگري 
  برخي از قربانيان کودک آزاري جنسي به وسيله معطوف کردن خشم و پرخاشگري خود به بيرون واکنش نشان مي دهند . اين واکنش در نوجوانان آزار ديده شايع تر است . از آنجا که بسياري از اين کودکان و نوجوانان علاوه بر آزار جنسي مورد آزار جسمي يا تهديد به آن هم قرار گرفته بودند . اين احتمال وجود دارد که که پرخاشگري ناشي از آزار جسمي هم باشند . 
  ۵ - کاهش عزت نفس ، احساس گناه و شرم 
  نزديک به ۶۰٪ آزار ديدگان جنسي دچار احساس حقارت ميشوند ، هر چه سن آزار ديدگان کمتر باشد اين احساس هم کمتر است ، اما در حيني که کودک آزار ديده بزرگتر مي شود و به دوره نوجواني مي رسد اين احساس افزايش مي يابد .
  ۶ - عوارض جسمي 
  رابطه ي بين آزار جنسي با اختلال در خواب و اشتها ، متعاقب آن وجود دارد . طبق يک بررسي ، يک سوم از قربانيان در عرض نه ماه دچار مشکلات خواب و در حدود يک پنجم آنان دچار بي اختياري ادرار و مدفوع شده بودند . 
  ۷ - فرار از خانه و ديگر رفتارهاي « بيرون ريزي » 
  بر حسب برخي پژوهش ها ، فرار از خانه با آزار جنسي در نوجوانان ارتباط دارد . در يک بررسي ۹۶٪ زنان خياباني ، کساني بودند که به دنبال آزار جنسي از خانه فرار کرده بودند . ديگر رفتارهاي برون ريزي مرتبط با آزار جنسي عبارتست از : فرار از مدرسه ، سوء مصرف و اعتياد به مواد مخدر و الکل و روابط نامشروع جنسي . 
  ۸ - ناتواني شناختي ، تأخير رشدي و کاهش کارکرد آموزشي 
  پژوهش ها حاکي از ميزانهاي بالاي ناتواني شناختي و تأخير رشدي در کودکاني است که در سنين پيش از مدرسه مورد آزار جنسي قرار گرفته اند . البته ممکن است اين وضعيت ها پيش از آزار جنسي هم در کودک موجود بوده و در آسيب پذيري کودک به آزار جنسي مشارکت داشته باشد . يک سوم کودکان نه ماه پس از اولين بررسي دچار مشکلاتي در مدرسه بودند و يک چهارم آنان هم در ارتباط با همسالان خود مسأله داشتند . 
  ۹ - رفتارهاي نامناسب جنسي 
  رفتارهاي زودرس و بيش از حد جنسي در کودکان مورد آزار جنسي گزارش مي شود که هر چه سن کودک بالاتر باشد ميزان آن هم افزوده مي شود . ارتباط اين موضوع با آزار جنسي ، از هر يک از عواملي که تاکنون ذکر شد قويتر است . 

 2. بالا | پست 2
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  December_2011
  شماره عضویت
  1308
  نوشته ها
  347
  صلوات
  3
  دلنوشته
  1
  برای شادی اقا امام زمان
  سپاس
  6
  16
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  RE: پيامدهاي آزار جنسي کودکان

  پيامدهاي درازمدت آزار جنسي در کودک
  1. ترس و اضطراب
  2. افسردگي و خودکشي
  3. عزت نفس پايين
  4. افزايش احتمال آزار ديدگي مجدد جنسي
  5. اختلال جنسي
  6. مشکلات روانپزشکي
  7. ديگر عوارض دراز مدت آزار جنسي
  بسياري از مسائل رفتاري و هيجاني که در ارتباط با تأثيرات اوليه و کوتاه مدت آزار جنسي بحث شد در بررسي عوارض دراز مدت اين امر هم ملاحظه مي شود . در عين حال به علت گذشت زمان ، اثبات رابطه بين آزار جنسي و رفتار ملاحظه شده ( فرضاً دوره بزرگسالي ) مشکل تر است .
  ۱ - ترس و اضطراب
  طبق يک بررسي ، زناني که در کودکي مورد آزار جنسي قرار گرفته بودند دو برابر بيش از ساير زنان دچار ترس ، اضطراب و کابوس هاي شبانه و سه برابر بيش از آنان دچار مشکلات خواب بودند . در عين حال نزديک به نيمي از اين زنان علاوه بر آزار جنسي ، متحمل خشونت جمسي هم در کودکي شده بودند . بنابراين ، ضمن آنکه به نظر مي رسد نشانه هاي اضطراب در زنان بزرگسال مي تواند مرتبط با آزار جنسي در کودکي باشد اما معلوم نيست اين تأثير مستقل از زور يا تهديد به زور براي انجام آزار جنسي باشد .
  ۲ - افسردگي و خودکشي
  در بيشتر موارد ، رابطه اي بين آزار جنسي در کودکي با افسردگي و خودکشي در بزرگسالي گزارش شده است . افکار خودکشي و اقدام به آن به ويژه در زناني شايع است که علاوه بر آزار جنسي در کودکي متحمل خشونت جسمي هم شده اند .
  ۳- عزت نفس پايين
  گرچه ممکن است خود - پنداره منفي به عنوان يک عارضه اوليه اثبات نشود اما شواهد به نفع آن به عنوان يک عارضه درازمدت خيلي قوي است . خود - پنداره منفي در زناني که در کودکي مورد آزار جنسي قرار گرفته اند ۴ تا ۶ برابر بيش از زنان ديگر است .
  ۴ - افزايش احتمال آزار ديدگي مجدد جنسي
  دو سوم زناني که در کودکي مورد آزار جنسي قرار گرفته اند احتمال دارد قرباني تجاوز جنسي در بزرگسالي شوند . اين زنان در صورت ازدواج هم دو تا سه برابر بيش از زنان ديگر احتمال دارد مورد خشونت جسمي شوهرانشان قرار گيرند . دلايل متعددي براي تبيين رابطه بين آزار جنسي در کودکي با آزارهاي بعدي ذکر شده است . از جمله اينکه دختراني که مورد آزار قرار مي گيرند احتمال بيشتري دارد که از خانه بگريزند و در نتيجه آسيب پذيري آنان بيشتر مي شود . يا اينکه اين افراد نياز روانشناختي پيدا مي کنند که با قراردادن خويش در معرض آزار ، بر احساس بي ارزشي خود تأکيد کنند.
  ۵ - اختلال جنسي
  پژوهش ها حاکي از وجود رابطه اي بين آزار جنسي در کودکي با اختلال در رفتار جنسي بزرگسالي است . از جمله رابطه اي بين فحشا و آزار جنسي در کودکي گزارش شده است . پسراني که مورد آزار جنسي قرار گرفته اند احتمال زيادي دارد در بزرگسالي ، پسران خردسال را مورد آزار جنسي قرار دهند.
  ۶ - مشکلات روانپزشکي
  در تاريخچه زندگي بيماراني که مشکلات روانپزشکي دارند احتمال يافت شدن آزار جنسي تا سه برابر کل جمعيت است .
  ۷ - ديگر عوارض دراز مدت آزار جنسي
  اختلال در رفتارهاي تغذيه اي ، سوء مصرف مواد مخدر و الکل و اعتياد به آنها به عنوان عوارض آزار جنسي در کودکي گزارش شده است . نبايد فراموش کرد که احتمال سرايت بيماريهاي آميزشي به قربانيان وجود دارد .
  دکترفربد فدائي - روانپزشک
  به نقل از روزنامه ايران

کاربران دعوت شده

© تمامی حقوق برای همیاری ایران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد