تئوری شخصیت تیپ A و Bتئوری شخصیت تیپ A و B به انگلیسی (Type A and Type B personality theory) تئوری تیپ های شخصیت در اصل در دهه ۱۹۵۰ مطرح شده است، انگاره یا تئوری تیپ های شخصیتی ( هم چنین به عنوان تئوری جاکوب گلداسمیت شناخته می شود) یک تئوری است که دو گونه عمومی گونه های شخصیت – شخصیت پر انرژی گونه A و شخصیت ساده گیر شخصیت B - را دسته بندی می کند.

انسان ها ازنگر ویژگی های شخیصتی وابسته به دوتیپ مختلف هستند .شخصیت تیپ A و شخصیت تیپ B

شخصیت تیپ A پرانرژی، پرخاشگری، تهاجم، جاه طلبی، سخت کوشی، فعالیت زیاد، کم حوصلگی، تمایل به شرکت در فعالیت های رقابـت آمیـز، عهده دار بـودن مشاغلی که فشـار زیـاد بـه آنان می آورد تـا بیـشتـر تـولیـد کننـد و مسئولیت های فراوانتری را متحمل شوند، سخن های پرجوش و پرحرارت، بی قراری، حرکات ناگهانی دست با مشت های گره شده، حرکات صورت با پوست کشیده .

شخصیت تیپ B آرام، صبـور، ملایـم، با اخلاق متعادل، همـه وقـت خـود را صرف کسب موفـقیـت های حرفـه ای یا رقابـت های اجتماعی نمی کنـنـد، کار یکنواخت و پایـدار دارند، دچار کمبـود وقـت و فرصت نیستند، وقت مناسبی را هم برای فعالیت های مورد علاقه خویش در بیرون از محیط کار اختصاص می دهند، آرام و شمرده صحبت می کنند .

بـرخی از عوامل رفتـار (A) ممکن است در ابتلا به بیماریهای شریان اکلیلی (کرونر) قلب اهمیت بیشتـری داشته باشند . بـرای نمونـه خشم و رنجش ابـراز نشده، از متغیـرهای عمده در ترکیـب عواملی هستنـد که استعداد بیماری شریان اکلیلی را ایجاد می کند . در مورد کارمندان دفتری، نداشتن فعالیت جسمی و نپرداختن به ورزش، بیش از فشار کاری در ابتلای آنان به بیماری شریانی قلبی اهمیت دارد .منبع : ویکی پدیا