نمایش نتایج: از 1 تا 4 از 4

موضوع: درس سوم spss : نحوه تعریف متغیرها و ورود داده ها

34224
 1. بالا | پست 1
  مدیر کل همیاری

  عنوان کاربر
  مدیر کل همیاری
  تاریخ عضویت
  October_2010
  شماره عضویت
  5
  نوشته ها
  3,367
  صلوات
  192
  دلنوشته
  6
  اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد
  سپاس
  2,633
  8,730
  نوشته های وبلاگ
  38
  دریافت
  146
  آپلودها
  5

  درس سوم spss : نحوه تعریف متغیرها و ورود داده ها

  درس سوم : نحوه تعریف متغیرها و ورود داده ها

  الف: پیش از کار با Spss و وارد کردن داده ها ابتدا باید بدانیم چه نوع پژوهشی می خواهیم انجام دهیم به عبارتی دیگر باید بدانیم قصد انجام چه نوع آزمون و عملیاتی را داریم، چون روش وارد کردن داده ها، بسته به نوع آزمون متفاوت خواهد بود، که به تدریج و در بخش های بعدی به این روش ها اشاره خواهد شد، پس تا زمانی که نمی دانیم چه آزمونی باید انتخاب کنیم داده ای وارد نمی شود.ب: پس از آن متغیرهای خود را تعریف می کنیم. یعنی برای نرم افزار Spss مشخص کنیم که چند سوال داریم، چه متغیرهایی مورد نظر است، و چه نوع داده هایی را می خواهیم وارد کنیم. منظور از متغیر چیست؟ از نظر آماری متغیر چیزی است که تغییر کند و ثابت نباشد. اما در نرم افزار spss کافی است بدانیم،" سن، جنس، مقطع تحصیلی، وضعیت تاهل، رشته تحصیلی و سایر مواردی که در آزمون و پرسشنامه از مخاطب سوال می شود" متغیر هستند. همچنین تک تک سوالات پرسشنامه، در Spss متغیر محسوب می شوند.

  نحوه تعریف متغیرها:

  برای معرفی متغیرها روی زبانه Variable Viewدر پایین صفحه کلیک کنید تا صفحه مربوط به ورود متغیرها ظاهر شود. در تعریف متغیرها باید به 3 مورد کاربردی توجه کرد.


  Name یا نام متغیر :
  مثلا جنسیت Sex ، سن age و ... و یا سوالات- برای نام گذاری متغیر خود باید توجه کنید که طول نام حداکثر 8 کاراکتر باشد. نام ها تکراری نباشند، کاراکتر اول هر نام باید از حروف الفبا باشند از اعداد شروع نشوند کاراکترهای دوم به بعد می تواند عدد باشد. حرف آخر نمی­تواند نقطه باشد. اسامی فاصله و کاما نمی گیرد. در برخی از ویرایش های نرم افزار می توان از حروف فارسی هم استفاده کرد ولی بهتر است این کار را نکنید چون برخی از پنجره ها با حروف فارسی سازگاری ندارند، پیشنهاد می شود کلیه اسامی لاتین و یا مخفف لاتین باشد.

  Valus یا کدگذاری متغیرها:
  یکی از مراحل مهم در نام گذاری متغیرها، کدگذاری آنها و همچنین انتخاب نوع مقیاس است – البته متغیرهای فاصله ای و نسبی نیاز به کدگذاری ندارند. از طریق زبانه Valusمی­توانید بر اساس نوع مقیاس خود ارزش های هر طبقه را برای متغیر تعریف کنید. متغیرهای اسمی و متغیرهای ترتیبی نیاز به کدگذاری دارند زیرا که Spssاعداد را می خواند و نه اسم ها را. مثال: فرض کنید متغیر جنسیت را برای آزمودنی در نظر گرفته اید قصد دارید کد 1 را برای زن ها و کد 2 را برای مردها مشخص کنید. برای اینکار باید از این گزینه استفاده کرد.بطور مثال برای کدگذاری جنسیت زن، ابتدا عدد (1) را در کادر Valusوارد کنید و در کادر Lableبه فارسی یا انگلیسی عنوان زن را تایپ کنید سپس روی دکمه Addکلیک کنید و بعد از آن برای مردها عدد (2) را به همین ترتیب وارد کرده و در پایان Okنمایید. از این پس عدد (1) در ستون متغیر (جنسیت) نمایانگر جنسیت زن و عدد (2) نمایانگر جنسیت مرد خواهد بود. برای داده های ترتیبی هم می توان به این شکل عمل نمود مثلا در انتخاب دوره های تحقیقی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به ترتیب عدد (1) و (2) و (3) را مشخص کرد. توضیحات کامل در فایل تصویری آورده شده است.

  Mesuareیا انتخاب نوع مقیاس متغیر ((اسمی (naminal)- ترتیبی (Ordinal)- فاصله ای و نسبی (Scale) ))


  انتخاب مقیاس:داده های فاصله ای نسبی نیاز به کدگذاری ندارند زیرا ارزش عددی آن ها مشخص است و به صورت داده هایی کمی می باشند، متغیرهای اسمی که متغیرهایی کیفی هستند نیاز به کدگذاری دارند تا به صورت کمیت هایی قابل شناسایی برای نرم افزار Spssتبدیل شوند.که در بالا توضیح داده شد.

  داده های فاصله ای و یا نسبی مانند سن افراد، وزن افراد همگی جز مقیاس Scale هستند.
  متغیرهایی مانند جنسیت، وضعیت تاهل، رشته ی تحصیلی، نوع علاقه مندی و متغیرهایی این چنین همگی اسمی هستند و نیاز به کدگذاری دارند. (Naminal)
  سوالات یک پرسشنامه متغیرهایی هستند که آن ها ordinal می خوانیم. اگر مقیاس هایی با ارزش های مختلف باشند مانند مقیاس لیکرت، ترتیبی هستند، به طور مثال برای مقیاس لیکرت 1- کاملا موافق 2- موافق و ... .
  ورود داده ها: Data View برای ورود داده ها، بر روی زبانه Data View در گوشه سمت راست کلیک می کنیم.همانطور که در شکل می بینید، جدولی نمایان می شود که ستون آن متغیرها را نشان می دهند و ردیف ها شماره پرسشنامه یا شماره افراد را نشان می دهد. توجه کنید که اگر، قبل از نام گذاری متغیرها شروع به ورود داده ها کنید به محض اینکه اولین عدد را در یک ستون وارد کردید، Spssنامی پیش فرض به شکل VAR00001، VAR00002و ... را در بالای آن ستون می نویسد که در واقع نام آن متغیر است، که خود Spssنام گذاری کرده است. بنابراین برای نام گذاری آن متغیر به زبانه Variable Viewبازگردید و متغیر خود را نام گذاری و تعریف کنید و پس از آن شروع به ورود داده ها براساس اطلاعات پرسشنامه های خود به دست آورید کنید.

  نحوه ورود داده ها خانه به خانه:

  برای ورود داده ها پس از تعریف متغیرها با استفاده از کلیدهای جهت دار صفحه کیبورد می توانید داده هارو یکی یکی وارد کنید.

  پاک کردن یه ستون یا ردیف:

  برای حذف و پاک کردن یک ستون یا یه ردیف از کلید Delete در صفحه کیبورد خود استفاده کنید. بدین شکل که بر بالای ستون و بر روی نام متغیر و یا شماره آزمودنی در هر ردیف که تمایل دارید که آنرا حذف نمایید، کلیک کنید و سپس Delete نمایید. برای پاک کردن هر خانه به طور مجزا نیز بر روی خانه مورد نظر رفته و از این دکمه استفاده کنید.

  دانلود فایل تصویری: توضیحات بیشتر همراه با تصویر در فایل پیوست می باشد
  ویرایش توسط admin : 2014_05_23 در ساعت 22:41

 2. 2 کاربر مقابل از admin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .


 3. بالا | پست 2
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  June_2016
  شماره عضویت
  15028
  نوشته ها
  2
  سپاس
  0
  0
  دریافت
  0
  آپلودها
  0
  خب همه ی این چیزایی که نوشتین مربوط به یک پرسشنامه میشه. یعنی من از یک پرسشنامه مثلا 100 تا پخش کردم و الان اطلاعات اون رو وارد میکنم ولی وقتی که دو نوع پرسشنامه با جامعه اماری متفاوت داریم چطوری باید وارد کنیم و اونا رو روی هم بسنجیم؟

 4. بالا | پست 3
  مدیر کل همیاری

  عنوان کاربر
  مدیر کل همیاری
  تاریخ عضویت
  October_2010
  شماره عضویت
  5
  نوشته ها
  3,367
  صلوات
  192
  دلنوشته
  6
  اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد
  سپاس
  2,633
  8,730
  نوشته های وبلاگ
  38
  دریافت
  146
  آپلودها
  5
  نقل قول نوشته اصلی توسط ahoora91 نمایش پست ها
  خب همه ی این چیزایی که نوشتین مربوط به یک پرسشنامه میشه. یعنی من از یک پرسشنامه مثلا 100 تا پخش کردم و الان اطلاعات اون رو وارد میکنم ولی وقتی که دو نوع پرسشنامه با جامعه اماری متفاوت داریم چطوری باید وارد کنیم و اونا رو روی هم بسنجیم؟
  در تاپیکی که ایجاد کرده اید، پیگیری نمایید:

  http://hamyaryiran.ir/thread10255.html#post63651
  امضای ایشان
  از امام علی علیه السّلام پرسيدند «خير» چيست؟ فرمود:

  خوبى آن نيست كه مال و فرزندت بسيار شود، بلكه خير آن است كه دانش تو فراوان و بردبارى تو بزرگ و گران مقدار باشد و در پرستش پروردگار در ميان مردم سرفراز باشى، پس اگر كار نيكى انجام دهى شكر خدا به جاى آورى، و اگر بد كردى از خدا آمرزش خواهى. در دنيا جز براى دو كس خير نيست: يكى گناهكارى كه با توبه جبران كند، و ديگر نيكوكارى كه در كارهاى نيكو شتاب ورزد.


  نهج البلاغه، حکمت 94

 5. بالا | پست 4
  کاربر همیاری

  عنوان کاربر
  کاربر همیاری
  تاریخ عضویت
  July_2020
  شماره عضویت
  21143
  نوشته ها
  2
  سپاس
  0
  0
  دریافت
  0
  آپلودها
  0
  با سلام و خسته نباشید.من تو پایان نامم از پرسشنامه فعالیت بدنی بک استفاده کرده ام حالا در قسمت سوال ۹ که در ارتباط با فعالیت ورزشی به مشکل خورده ام چون اول بار میپرسه ایا ورزش میکنید یا خیر اگر جواب خیر باشد به بقیه پرسش ها نباید پاسخ داد در این صورت در اس پی اس خالی میونه این مشکل رو چگونه باید رفع کرد ممنون میشم پاسخ بدهید

موضوعات مشابه

 1. درس سیزدهم spss: تحلیل واریانس یک راهه
  توسط admin در انجمن کارگاه آموزشی spss
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2015_12_17, 21:31
 2. نحوه نمره گذاری در spss
  توسط ایزدی در انجمن سوالات شما در رابطه با spss
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2014_05_02, 18:58
 3. گارگاه آزمون های آماری پیشرفته به همراه آموزش spss
  توسط niloofarabi در انجمن کارگاه های آموزشی تالار همیاری
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2013_11_10, 15:54
 4. درس چهاردهم spss: تحلیل واریانس دوراهه
  توسط admin در انجمن کارگاه آموزشی spss
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2013_08_29, 16:16
 5. درس دوازدهم spss: آزمون های تی (مقایسه گروه ها)
  توسط admin در انجمن کارگاه آموزشی spss
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2013_06_28, 14:47

کاربران دعوت شده

© تمامی حقوق برای همیاری ایران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد