نمایش نتایج: از 1 تا 1 از 1

موضوع: روانشناسی تعطیلات عید نوروز

2423
 1. بالا | پست 1
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال همیاری
  تاریخ عضویت
  January_2014
  شماره عضویت
  9667
  نوشته ها
  266
  صلوات
  203
  دلنوشته
  7
  <3
  سپاس
  1,364
  795
  دریافت
  0
  آپلودها
  0

  روانشناسی تعطیلات عید نوروز

  تعطیلات نوروزی برای خیلی از افراد فرصتی است برای رفع خستگی ناشی از فعالیتهایی که در طول سال انجام داده اند .  جوان پرس: برنامه ریزی برای جبران کاستی ها و کمبود های سال گذشته و برنامه ریزی برای فعالیت های لذت بخش نظیر تدارک برای انجام دید و بازدید از اقوام و نزدیکان که در طول سال گذشته فرصتی برای این کار وجود نداشت و یا انجام مسافرت و غیره .

  ولی همیشه اینطوری نیست برعکس برای خیلی ازافراد ایام نوروز ایامی است کسل کننده ؛تکراری و بیهوده و به غیر از اتلاف وقت هیچ استفاده دیگری ندارد این طرز تلقی از ایام نوروز می تواند معلول عوامل زیر باشد :

  ۱- طرز تلقی و افکار افراد

  بعضی از افراد فکر می کنند برای لذت بردن از تعطیلات نوروز بطور کلی همه چیزشان باید کامل و بی نقص و اصطلاحا روبراه باشد؛به عبارت دیگر افرادی که دچار مشکلات خاص و کمبودهایی هستند نمی توانند تعطیلات مطلوبی را پشت سر بگذارند؛سوال اینجاست که آیا برای لذت بردن و داشتن تعطیلات مطلوب باید واجد همه امکانات بود ؟


  اگر به نکات بالا بطور دقیق بیندیشید در خواهید یافت که انتظار یک تعطیلات بی نقص و کامل یک تفکر غیر منطقی است که احساس شکست و در نهایت خستگی و ناامیدی به همراه دارد باید بپذیریم علی رغم وجود کمبودها می توان از زندگی لذت برد و حتی آنهائی که شما تصور می کنند در زندگی فاقد هر گونه مشکلاتی می باشند؛آنها نیز در زندگی دارای مشکلاتی هستند و علی رغم این مشکلات از زندگی لذت می برند .

  ۲- یکی از محدودیت های عید نوروز مسائل مالی و هزینه هابی مربوط به آن می باشد. و لذا برخورد واقع بینانه با مسائل مالی عید نوروز به مقدار زیادی باعث رفع یا کاهش تنش های حاصله خواهد شد

  پس:

  مراقب و متوجه محدودیت های مالی خود باشید .

  متوجه باشید که هرگز همه خواسته های شما یکباره برآورده نمی گردد پس اولویت هایتان را مشخص کنید .

  در خرید هدایا تعادل و تناسب را برقرارکنید .

  از سفرهای پر هزینه اجتناب کنید .

  ۳- تعطیلات نوروزی مستلزم تغییر در الگوی خواب دانشجویان و دانش آموزان می باشد ؛دانشجویان ویا دانش آموزان پیش از این مجبور بودند بر اساس ضرورت کاری؛صبح سر ساعت معینی از خواب بیدار شده و سر ساعت معینی بخوابند ولی تعطیلات طولانی باعث به هم خوردن این نظم شده که نتیجه آن خستگی؛بی خوابی و یا پرخوابی خواهد شد پس سعی کنید حتی الامکان تغییرات مربوط به برنامه خواب در طول تعطیلات نوروزی بیش از یکی دو ساعت نباشد . چند روز مانده به پایان تعطیلات سعی کنید الگوی خوابتان هماهنگ با الگوی قبل از تعطیلات باشد .


  ۴- تعطیلات نوروزی باعث از هم گسستن روابط اجتماعی قبلی،هرچند به صورت موقتی می شود و ممکن است فرد یا افرادی در خانواده هم وجود نداشته باشند تا جایگزین آنها شوند و بنابریان احساس تنهایی از عوارض این گسستگی خواهد بود برای رفع این مشکل می توانید فعالیتهایی را جایگزین قبلی بکنید و نمونه ای از فعالیتهای جایگزین عبارتند از :
  مطالعه مطالب مورد علاقه
  انجام فعالیتهای ورزشی
  انجام کاری مثبت برای افراد نیازمند
  انجام تماس با افرادی که مدت زیادی از آنها خبر نداریم
  تدوین یک مقاله
  استفاده از برنامه های تلویزیون

  ۵-حضور طولانی در کنار برخی افراد که به واسطه تعطیلات گرد هم جمع شده اند در برخی از موارد می تواند از دیگر عوامل استرس زا به شمار رود در این میان یکی از رایج ترین تعارضات،مواردی است که بین زوجین و یا والدین و فرزندان اتفاق می افتد .

  اگر شما به عنوان فرزند خانواده معمولا دچار چنین مشکلاتی با والدین خود هستید پیش از شروع تعطیلات فهرستی از تمام مشکلات احتمالی را تهیه کنید و آنچه را که تحت کنترل شما نیست مشخص نمائید؛به مثال زیر توجه کنید :
  شما برای رفتن به یک مهمانی خانوادگی آماده می شوید ،مادرتان از نوع لباس شما انتقاد می کند،انتقاد وی شما را آزار می دهد و موجب رنجشتان می شود واکنش شما در چنین شرایطی چیست ؟
  چنین موقعیت هایی را از قبل پیش بینی کنید،مسائل احتمالی را فهرست کنید .زمانی را به گفتگو در مورد مسئله مورد نظرتان اختصاص دهید .توجه داشته باشید زمان این گفتگو بطور مثال :زمان تحویل سال نو نباشد .
  سعی کنید در این گفتگو شیوه برنده برنده را در پیش بگیرید و توجه داشته باشید که قرار نیست در این مذاکره برنده و یا بازنده ای وجود داشته باشد ،بایستی هر دوی شما خوشحال باشید و به نتایج دلخواه برسید .

  برای رسیدن به چنین حالتی ،خواسته های خود و طرف مقابل را دقیقا مشخص سازید و به یک نقطه مشترک برسید .

  واکنش خود را نسبت به پیشنهادها و انتقادات والدین کنترل کنید،شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید ؛تنها شما می توانید واکنش های خود را تحت کنترل در بیاورید .مثلا در مواجهه با یک انتقاد می توانید بگوئید به نظر شما احترام می گذارم ،ولی ما هر دو می دانیم که در مورد این موضوع اتفاق نظر نداریم و در صورتیکه قادرید با ظرافت عمل کنید از پدر و مادرتان در مورد ویژگی های خاص که دارند تمجید کنید .مسائل کوچک را نادیده بگیرید با نادیده گرفتن و رد شدن از روی مسائل کم اهمیت وضعیت را تعادل بخشید . به خانواده خود احترام بگذارید و آنها را همان گونه که هستند دوست بدارید و بپذیرید.
  ۷- یکی از مهمترین عوامل تنش زا در طول عید نوروز رفتارهای حاکی از چشم و هم چشمی و تشریفات زائد می باشد .
  در این ارتباط :
  ضمن احترام به آداب و رسوم و سنن جامعه با توجه به موقعیت و امکانات خود ،برای خود زندگی کنید نه برای دیگران.
  ساده زیستی را پیشه کنید زیرا که زیبایی در سادگی است .

  ۸- برنامه ریزی زیربنای موفقیت در هر امری و لذت بردن از آن می باشد .لذا به منظور حداکثر بهره گیری از تعطیلات نوروزی با تنظیم یک برنامه دقیق و واقع بینانه که در آن همه علایق و نیازها، ضرورت ها و کمبودها مدنظر قرار بگیرند ،می توانید خاطرات خوشی را از این ایام به حافظه خود بسپارید . آرزو می کنیم که تعطیلات پربار و لذت بخشی را در پیش داشته باشید.

  -- ایوب سلیمانی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان (پردیس شهید رجائی ارومیه)

  منبع:
  روانشناسی تعطیلات عید نوروز
  امضای ایشان
  خدایا

  کودکان گل فروش را میبینی ؟

  مردان خانه به دوش

  دخترکان تن فروش

  واعظان دین فروش

  پسران کلیه فروش

  انسانهای آدم فروش

  همه را میبینی؟

  میخواهم یک تکه آسمان کلنگی بخرم ، دیگر زمینت بوی زندگی نمیدهد!!!

 2. 5 کاربر مقابل از Far Zane عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .


کاربران دعوت شده

© تمامی حقوق برای همیاری ایران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد