تا ديروز صحبت از بي‌پولي و اعتياد بود، اما حالا صحبت از فساد اخلاقي است. تا ديروز به زبان آوردن واژه فساد قبح داشت، اما حالا رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان كه حرفش حكم سند دارد و بايد دست به عصا اظهارنظر كند، ملاحظات را كنار مي‌گذارد و از فساد اخلاقي و رواج آن بين زوج‌هاي جوان حرف مي‌زند.
محمدتقي حسن‌زاده از پژوهشي مي‌گويد كه حقايق پنهان را آشكار كرده، زواياي پنهان طلاق‌ها را بيرون كشيده و نشان داده كه برخلاف تصور مرسوم، فقط بي‌پولي، موادمخدر، دخالت بيجاي خانواده‌ها يا خامي زوج‌ها نيست كه پرونده‌اي جديد براي طلاق باز مي‌كند؛ بلكه تمايل جوان‌ها به داشتن روابط بيرون از چارچوب خانواده كه او نامش را فساد اخلاقي مي‌گذارد، علت اصلي وقوع بيشتر طلاق‌هاست.
گفت‌وگوي حسن‌زاده جند نكته كليدي ديگر هم دارد. اول آنجا كه مي‌گويد طلاق‌هاي عاطفي بين زوج‌هاي ايراني روندي صعودي را آغاز كرده، دوم آن‌كه تاكيد مي‌كند بيشترين درخواست‌هاي طلاق از سوي زنان است و سوم اين‌كه استان‌هاي تهران، خراسان رضوي و فارس در صدر جدول طلاق قرار دارد.
وقوع طلاق‌هاي عاطفي بين زوج‌هاي ايراني؛ چه آنها كه جوانند و اول راه و چه بين آنها كه سابقه ازدواجشان به چند دهه مي‌رسد، موضوعي رايج و ملموس است. اين‌كه زنان نيز بيشترين درخواست‌هاي طلاق را دارند هم موضوعي تازه نيست، اما اين‌كه او نام سه استان صدر جدول طلاق را اعلام مي‌كند و همزمان از رواج طلاق به خاطر برقراري روابط موازي با زندگي زناشويي حرف مي‌زند، اين گمان را تقويت مي‌كند كه بيشترين روابط غيراخلاقي در سه استان نام برده شده، برقرار است.
البته اين موضوع جاي بحث و بررسي جامعه‌شناسانه دارد و شايد بتوان اين‌گونه تحليل كرد كه مردم بومي استان لزوما به اين سمت نمي‌روند، اما چون اين استان‌ها وسيع و مهاجرپذيرند، به اين علت بيشتر درگير پديده طلاق و بروز ناهنجاري‌هاي اخلاقي هستند.
مردان تحصيلكرده شهري در صدر

قرار نيست واژه‌هاي اين نوشتار، گروه وسيعي از مردم را به جبهه‌گيري وادارد، چون قرار نيست در اين مقوله، تر و خشك باهم سوزانده شود، اما تا آنجا كه به فردي همچون دكتر سيدمحمدصادق مهدوي، جامعه‌شناس خانواده كه نتايج پژوهش وزارت ورزش و جوانان را تا حد زيادي منطبق بر واقعيت مي‌داند مربوط است، احتمال درگير شدن مردان در روابط خارج از چارچوب خانواده بيشتر از زنان است.او گفت حرفش اين است كه نمي‌توان همه افراد جامعه را با يك چوب زد، اما جامعه‌شناسان خانواده كه زندگي‌هاي زناشويي در ايران را رصد مي‌كنند، به اين نتيجه رسيده‌اند كه مردان بيشتر از زنان، شهري‌ها بيشتر از روستايي‌ها و تحصيلكرده‌ها بيشتر از كم‌سوادها گرفتار انحرافات اخلاقي مي‌شوند.
او البته اين اظهارات را با كمي احتياط بر زبان مي‌آورد، چون معتقد است اين موضوع بين گروه‌هاي سني مختلف، در مناطق جغرافيايي گوناگون و در طبقات اجتماعي و اقتصادي مختلف متفاوت است، اما با اين حال اين جامعه‌شناس معتقد است چون گرايش‌هاي ديني و مذهبي در برخي افراد تحصيلكرده ضعيف‌تر از ساير مردم است و كنترل‌هاي دروني در آنها كمتر به‌چشم مي‌خورد، در حالي كه امكاناتشان بيشتر و دسترسي‌هايشان وسيع‌تر است، امكان انحرافات اخلاقي‌شان هم بيشتر است.مهدوي، بين زنان و مردان نيز تفاوت قائل مي‌شود و توضيح مي‌دهد كه اگرچه در گذشته فساد بين مردان بسيار بيشتر از زنان بود، اما حالا زنان نيز درگير اين موضوع شده‌اند؛ هرچند كه هنوز فراگيري فساد بين زنان به پاي مردان نمي‌رسد.ماديات ديگر حرف اول را نمي‌زند
تا چند ماه پيش اخباري منتشر مي‌شد كه نشان مي‌داد بيش از نيمي از طلاق‌ها به خاطر ارضا نشدن نيازهاي جنسي زوج‌ها اتفاق مي‌افتد، اما حالا پژوهش وزارت ورزش و جوانان كه انحرافات اخلاقي را در صدر عوامل نشانده، نشان مي‌دهد رواج فساد اخلاقي در بين زوج‌ها هم مي‌تواند از ارضا نشدن نياز جنسي تاثير بپذيرد و هم خود عاملي براي سردي روابط جنسي باشد.
نكته قابل تامل در اين ميان اين است كه با اين‌كه هنوز هم ماديات نقش انكارناپذيري در زندگي دارد، اما جامعه به سمتي در حركت است كه عواملي ديگر، ماديات را پشت سر مي‌گذارند تا آنجا كه بعيد نيست روزي برسد نپرداختن نفقه، مهريه، بيكاري مرد و مناسب نبودن شغل او در مقايسه با ساير عوامل تهديدكننده زندگي مشترك، بي‌اهميت جلوه كند.به همين علت است كه جامعه‌شناسان و برنامه‌ريزان حتي روان‌شناسان و رفتارشناسان بايد دست به كار شوند تا دريابند تغيير ذائقه زوج‌ها بويژه جوان‌ها در زندگي زناشويي و گرايش آنها به افرادي غير از همسرشان ريشه در چه عواملي دارد.

ماهواره و سريال‌هاي مثلث عشقي
آمارهاي رسمي و غيررسمي نشان مي‌دهد دست‌كم نيمي از مردم به شبكه‌هاي ماهواره‌اي دسترسي دارند، در حالي كه اغلب شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان به پخش سريال‌ها و برنامه‌هايي مشغول هستند كه در اين برنامه‌ها، خيانت، مثلث‌هاي عشقي و روابط خارج از چارچوب خانواده موضوع اصلي است.
كارشناسان مسائل خانواده بارها در اين باره كه مضامين اين سريال‌ها مي‌تواند تابوي روابط نامشروع و پنهان در خانواده‌ها را بشكند، هشدار داده‌اند.علاوه بر شبكه‌هاي ماهواره‌اي، دسترسي به انواع لوازم ارتباطي نظير تلفن همراه و استفاده از اينترنت و دسترسي به شبكه‌هاي اجتماعي نظير فيس‌بوك سبب شده روابط افراد گسترده و پيچيده‌تر از قبل شود. استفاده نادرست از اين فضاها در قالب پيامك، گفت‌وگو در اينترنت و موارد مشابه راه‌هاي ارتباطي و گفت‌وگوهاي غيراخلاقي را تا جايي گسترده كه كنترل‌ آنها از دست افراد خارج شده است.
با اين تفاسير، مي‌توان به اهميت هشدار كارشناسان نسبت به استفاده نابجا از اين وسايل ارتباطي پي برد و شايد بتوان دلیل اين‌كه فساد اخلاقي مقام نخست اختلافات خانوادگي را دارد، خوب فهمید.

شما چه فکر می‌کنید؟
براساس اعلام مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان، فساد اخلاقی از مهم‌ترین دلایل طلاق زوج‌های ایرانی محسوب می‌شود. شما چه فکر می‌کنید؟ در منطقه یا شهر محل سکونت شما هم این مساله صادق است؟

به نظر شما چه عواملی باعث این مشکل در خانواده‌ها شده است؟

منبع: تيبان
مريم خباز