آموزش فین کردن به کودکان

1
2
3
4
5تعداد امتیازها: 175
0 نفر
شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که کودکم کی قادر به فین کردن خواهد بود و چگونه می‌توانم این کار را به او بیاموزم؟
پاسخ پزشک اطفال: دن لوی (Dan Levy)
اکثر کودکان به لحاظ رشدی تا سن ۲ سالگی قادر هستند که نحوه فین کردن را بیاموزند. البته، به این معنی نیست که همه‌شان علاقمند یا موافق با انجام این کار باشند –بسیاری از کودکان حتی وقتی به مدرسه می‌روند، هنوز این مهارت را کسب نکرده‌اند. خوب است این مهارت را به کودکتان آموزش دهید. تمیز بودن مجرای تنفسی منجر به احساس راحتی در غذا خوردن و خواب وی شده، علاوه بر این به زیبایی ظاهر وی نیز کمک می نماید.
علاقه کودکان به تقلید از رفتار شماکلید اموزش است. نکته جالب توجه این است کودک در ابتدا فقط با تقلیدکردن از شماقادر به یادگیری سریع می باشد –بنابراین کلی دستمال کاغذی تهیه کنید.

در غیر اینصورت، به راهنمایی‌های زیر توجه کنید: احتمالاً کودکتان تا کنون باید در دمیدن با دهانش مهارت یافته باشد (می‌تواند شمع‌های تولدش را خاموش یاحباب درست کند). همچنین به احتمال زیاد در بوییدن هم مهارت خوبی دارد، بنابراین برایش توضیح دهید که این هم شبیه‌‌ همان است. در واقع بسیاری از والدین به این نتیجه رسیده‌اند که اگر به او بگویید که این کار برعکس بوییدن است، موثر خواهد بود.
 بسته نگه داشتن یکی از سوراخ‌های بینی به کودکتان کمک می‌کند که بفهمد چه کار دارد می‌کند. می‌توانید از کمک‌های تصویری -مانند گرفتن یک تکه دستمال کاغذی یا آینه زیر بینی‌اش- استفاده کنید تا ببیند که هوا را از بینی‌اش بیرون می‌دهد یا نه.
 به یاد داشته باشید که قرار است به کودکتان بیاموزید به آرامی فین کند. فین کردن شدید ممکن است باعث شود که مخاط بینی‌ به گوشِ میانی یا سینوس‌های وی راه ‍‍پیدا کرده  و احتمال عفونت را افزایش دهد.
با تهیه کردن یک پاکت کوچک دستمال کاغذی (با طرح‌های رنگی یا حتی عکس ابر قهرمان‌ها)، می‌توانید او را تشویق به انجام این کار کنید. همچنین حتماً به او یاد دهید  دستمال‌کاغذی‌های استفاده شده‌اش رادر سطل آشغال دور انداخته و پس ازپایان کار، دست‌هایش را  نیزبشوید
منبع :سایت پارسه گرد